skip to Main Content
Hasta Yatağı Ve Alzheimer Hastası

Alzheimer Hastaları Neden Hasta Yatağı Kullanmalılar

Alzheimer halk arasında bunama olarak bilinen demans hastalığının bir çeşididir. Yaşlılık belirtisi olarak bilinse de aslında beyinde bir takım gelişen sorunlarla alakalı ortaya çıkar. Alzheimer hastaları bir başkası tarafından bakım almaya muhtaçtırlar. Hasta yakınlarının dikkat etmesi gereken pek çok husus vardır. Bu hususlardan biride Alzheimer hastası için hasta yatağı kullanımıdır. Bir Alzheimer hastası için neden hasta yatağı kullanılmasının gerekli olduğu ve bunun önemini anlamak için öncelikle hastalığı tanımalısınız.

Alzheimer Nedir?

Alzheimer; düşünce, davranış ve hafızada sorunlara yol açan demans türüdür. Çoğunlukla 60 yaşını geçen kişilerde ortaya çıkar. Her yaşlıda Alzheimer hastalığı görülmez. Yavaş bir şekilde ortaya çıkan bu hastalık ilerlediğinde kişinin günlük aktivitelerini yapamamasına yol açar. İleri derecede unutkanlık görülür. Bu kişiler mutlaka bir başkası tarafından sürekli takip edilip, bakımı yapılmalıdır. Güvenlik önlemleri alınmalıdır. Normal yataklar yerine hasta yatağı kullanılmalıdır. Sürekli gözetim altında tutulmalıdır.

Alzheimer Nedenleri

Alzheimer hastalığının tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte; genetik, çevresel faktörler, yaşam şekli ve beyinde biriken bir çeşit proteinin etken olduğu düşünülmektedir. Beyinde bulunan sinir hücrelerinde beta-amyloid adı verilen bir proteinin normal olmayan bir şekilde birikmesi sonucu hastalık başlar. Zamanla biriken ve atılamayan bu protein, sinir hücrelerinin birbirleriyle yaptıkları bağlantıların arasına girerek bağlantıyı keser. Bunun sonucunda sinir hücreleri ölmeye başlayarak, beynin düzgün çalışması engellenir. Bunun sonucunda kişinin düşünce, davranış ve hafızasında sorunlar meydana gelir. Ve zamanla artık kişi kendisi bile unutacak hale gelir. Bu noktada kişi tamamen yaşamak için başkasına muhtaçtır.

Alzheimer Tedavisi

Alzheimer hastalığının ne yazık ki henüz kesin çözümü bulunamamıştır. Bununla birlikte erken teşhis edilen Alzheimer hastasına bir takım tedaviler uygulanarak büyük ölçüde hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabiliyor.

Alzheimer Hasta Yakını Nelere Dikkat Etmelidir?

Öncelikle hasta yakını bu zorlu sürece fiziksel, psikolojik ve maddi açıdan kendisini hazırlamalıdır. Hasta zamanla birçok şeyi unutacaktır mutlaka sevgi ve ilgi ile yaklaşılmalıdır. Evde güvenli alanlar oluşturulmalıdır. Hastalığın ileri seviyelerindeyken mutlaka hasta yatağı kullanılmalıdır. Hastanın kaldığı odanın aydın olması önemlidir. Tuvalet, banyo ileri seviyedeki zamanlara göre düzenlenmeli ve hastaya yakın olmalıdır. Hasta ile hafıza oyunları oynanmalıdır. Eski fotoğrafları hatırlatılmalıdır. Hafızasını canlı tutacak egzersizler yapılmalıdır. Fiziksel aktiviteler hastaya yaptırılmalıdır. Tüm bunlar ilaç tedavisinin yanında hastalığı yavaşlatıcı diğer etkenlerdir.

Neden Hasta Yatağı Kullanılmalıdır?

Alzheimer’ın ileri evrelerinde artık hasta evde bakılır. İleri seviyedeki Alzheimer hastası neredeyse hareket kabiliyeti kısıtlı olan bir yoğun bakım hastası gibi bilinci kapalı olur. Bu durumda hastanın güvenliği için normal yataklar değil hastayatağı kullanılmalıdır. Hareket kabiliyetlerinin sınırlanmaya başlaması ve bilinç kapalılığı oluştuğu zamanlarda hasta için yatak yaraları ve akciğer sorunları gibi birçok tehlikeyle karşı karşıya kalırlar. Hasta yatağı Alzheimer hastaları bası yaraları diğer bir deyişle yatak yaraları oluşum riskine karşı korur, aynı zamanda hareket edememe sonucunda akciğerlerde gelişebilecek olası sorunlara karşıda önlem alır. Bir Alzheimer hastası kendisi için hasta yatağı almayı çok daha önceki zamanlarda öngörerek almadıysa bu seçimi hasta yakını yapacaktır. Hastada yatak yaraları oluşmadan önce yani hasta henüz hareket kabiliyetini yitirmeden doğru hasta yatağı seçilerek alınmalıdır.

Hasta Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hasta yatakları hastaların hem konforu, hem güvenliği hem de sağlık sorunlarına karşı önlem için özel olarak geliştirilmiştir. Alzheimer hastalığının ileri dönemlerinde hasta tuvaletini kontrol edemeyecek, hareket kabiliyeti yok olacak, çok ileri derecede unutkanlık meydana gelecektir. Daha birçok sorunu beraberinde getiren bu hastalıkta hareket kabiliyetinin yitirilmesi daha farklı sağlık sorunlarına yol açar. Bunların en önemlilerinden biri yatak yaralarıdır. Yatak yaralarına karşı hasta yatağı olarak havalı yataklar tercih edilmelidir. Havalı yataklar kendi içerisinde çeşitlere ayrılır.

Tüm havalı yataklar hava kanallarının bir sırası şişirilirken diğer sıranın söndürülmesi prensibine bağlı olarak çalışırlar. Buda hastanın bası yerlerinde sürekli basınç değişimi oluşturarak yatak yarası oluşumunu engeller. Havalı yataklarla birlikte kumandaya sahip, hareket ettirilebilen yataklar seçilmelidir. Bu hastanın beslenmesinde ve hastaya pozisyon vermede oldukça fayda sağlayarak akciğerde oluşabilecek bazı sorunlarında önüne geçer. Seçilen yatak mutlaka konforlu olmalıdır. Yatağa bağımlı bir kişi için konfor, hem fiziksel hem psikolojik olarak önemlidir.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir