skip to Main Content
Hasta Yatakları

Bakım Çeşitlerine Göre Hasta Yatağı

Sağlığı bozulan hastalar için kullanılan hasta yatağı rahatsızlıkları bulanan bireylerin kullandıkları bir yatak türüdür. Kullanıcının kısıtlı hareketlerindeki ihtiyacına göre ayarlanabilir, yükseltilebilir ve hastanın düşmemesi için korkulukları bunulur. Bununla beraber rahat yer değişimi için tekerlekleri bulunur. Sosyal bakım yerlerinde (bakım merkezi, hastane vb.) ve evlerdeki bakım süreci boyunca hem bakıcının işini kolaylaştırırken hem de hastanın hareketini kabiliyetini artırarak bakımına yardımcı olur. Bu yataklar yatalak hastaların ihtiyaçlarını karşılamak üzere birçok türde üretilmekte ve kolaylıkla temin edilmektedir.

Kişilerin sağlık durumlarına ve bakılırken ihtiyaç duydukları yardıma göre hasta yatakları bazı çeşitlere ayrılmaktadır. Bunların neler olduğu konusunda sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Fonksiyonlarına Göre Hasta Yatağı Çeşitleri

Bakım çeşitlerine göre hasta yatağı çeşitleri şöyle olmaktadır;

  • Ayarlanabilir hasta yatakları: Hasta kişilerin rahat edebilecekleri şekillere göre ayarlanabilir. Baş, bel ve ayak kısımları istenilen yüksekliğe çıkartılıp indirilebilir. Hastanın iyileşme sürecine ve hastalığına uygun olarak ayarlanabilir.
  • Kritik bakım yatakları: Bazı hastaların vücut hassasiyetlerinde artış gözlenebilir. Bu hastalar için özel olarak üretilen çeşitlerinden biridir.
  • Tedavi edici bakım yatakları: Bu çeşit yatakların özellikleri arasında hastaların vücutları belli bir pozisyonda tutularak ve uygun sertlik ayarlanarak hastanın iyileşme sürecinde etkili olan bir çeşittir.
  • Uzun süreli bakım yatakları: Bazı hastalar hayatları boyunca yatarak yaşamak durumunda olabilirler. Bu durumda yatarken oluşabilecek rahatsızlıkların ortaya çıkmaması için bu çeşit modeller öne çıkar.
  • Rehabilitasyon bakım yatakları: Bu çeşit yataklar fizik tedavisini alan hastalar için uygundur ve iyileşmelerine katkıda bulunur.

Hasta Yatakları Nasıl Temin Edilir?

Hasta yataklarının temini bu yatakların sağlamış olduğu faydalardan yararlanmak isteyenler için son derece önemlidir. Bu kişiler yarakları doğru firmalardan temin ettiklerinde maksimum seviyede fayda elde edecektir. Bu yüzden de iyi bir yatak için öncelikle odaklanılması gereken kaliteli bir firma bulmaktır. Hasta yatağı temin etmek isteyenlerin başvurabileceği birkaç farklı yöntem olduğunu söyleyebiliriz. İsteyen kişiler bu yatakları satın alabilirken isteyenler de kiralayabilir. Kullanım süresine göre hangisini tercih edebileceklerini belirleyebilirler. Tüm bunların yanında eğer az kullanılmış ve yeterince yıpranmamış bulabilirlerse ikinci el olarak da bu ürünleri temin edebilirler.

Hasta Yatağı Çeşitleri
Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta Yatakları Temin Edilirken Firma Seçimi

Hasta yatakları temin edilirken firma seçiminin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Bazı insanlar bu yatakları elde ve çok bilinmedik firmalardan temin etmekte ve sonrasında da bunun ne kadar yanlış olduğunu görmektedir. Yataklar ile ilgili olarak herhangi bir sorun yaşandığında ne yazık ki karşılarında herhangi bir muhatap bulamamaktadır. Hasta yatakları ile ilgili olarak birçok önemli konudan biri kısacası yatağın temin edileceği firma olmaktadır.

Hasta yatağı temini için doğru firmanın çok önemli olduğunu özellikle vurgulamak ve sizlerden bu konuda dikkatli olmanızı istemek zorundayız. Çünkü aksi halde çeşitli mağduriyetler yaşamanız mümkün olacaktır.

Hasta Yatakları Kiralanabilir Mi?

Hasta yataklarının temin edilmesinde kullanılan önemli yöntemlerden biri de bu yatakların kiralanmasıdır. Yataklar kiralanarak çok daha uygun maliyetlere getirilebilmektedir. Bunların yanı sıra ayrıca hastalar bu yataklardan memnun kalıp kalmayacaklarından emin olmak içinde bu yöntemi tercih edebilmektedir. Kısacası hasta yatakları çok rahat bir şekilde kiralanabilmektedir. Ürünü temin edeceğiniz firmalar ile iletişime geçtiğinizde kolaylıkla kiralama seçeneğinden de yararlanabilirsiniz.

Kısacası hasta yatağı istenildiği takdirde kolaylıkla kiralanabilmektedir. Bunun yanında ayrıca uzun süreli kullanım için uygun fiyatlı satın alma, imkanları da mevcuttur. Yine bu noktada önemli olan yine nasıl bir firma bulduğunuz ve bu yatakları nasıl bir firmadan temin ettiğinizdir.

Hasta Havalı Yatak

Hastanelerde hastalar için özel olarak kullanılan hasta yatakları artık kişiler evlerinde de rahat edebilsin diye satılmaktadır. Hasta havalı yatak satın aldıktan veya kiraladıktan sonra kolaylıkla evinde bu ürünü kullanabilmektedir. Bu yataklar kişilerin evlerinde bakımını ve hayatını kolaylaştıran son derece önemli ürünlerdir. Kişiler bu yataklar sayesinde rahattan daha kolay kalkıp yatabilmektedir. Bu da kaybettiği hareket kabiliyetinin telafisi için son derece önemlidir. Sizlere bu konuda daha fazla bilgi vermek istiyoruz.

Havalı Yatak
Havalı Yatak

Havalı Yataklar Nasıl Kullanılır?

Havalı yataklar klasik hasta yataklarından farklı olarak biraz şişme yatakları andırırlar. Bu yataklar da kişiye özel olarak sunulan önemli bir fonksiyonda vardır. Öncelikle bu yataklarda işlevselliği sağlayan son derece etkili bir elektrik sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Bu elektrik sistemi sayesinde bölgesel olarak ısı akışı sağlanır. Kişiler bu yatakları kullanırken ekstra olarak bir şey yapmalarına gerek yoktur. Bu yataklarda sistem otomatik olarak kendiliğinden çalışır. Bu sistemler bölgesel olarak kendiliğinden çalışır ve bu da kişilerin dolaşım sistemini olumlu yönde etkiler. Hasta havalı yatak sayesinde çok daha konforlu bir şekilde yaşar. Bu yatağın kişilerin iyileşme sürecinde de etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kişiler bu yatak sayesinde çok daha hızlı bir şekilde iyileşme sağlar.

Havalı Yatakların Farkı Nedir?

Havalı yatakların standart hasta yataklarından farklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yatakların en önemli farklı fonksiyon olarak bölgesel ısı vermeleridir. Bu ısılar özellikle hiç hareket edemeyen ve sürekli olarak yatan kişiler için son derece önemlidir. Kişiler bu özellik sayesinde hiç hareket etmese dahi vücutlarında hareketsizliğin neden olacağı sorunlar yaşanmaz. Bu da oldukça önemli bir detay olmaktadır. Havalı yatakların ayrıca pozisyon verme gibi farklı özellikleri de bulunmaktadır. Bu özellikle de hasta havalı yatak üzerinde sağlana çeşitli eğimler ile hareket edebilir. Yine bu özellik hastanın dolaşım sistemi üzerinden büyük farklar yaratmaktadır. Kısacası havalı yataklar iyileşme durumu olan hastalarda süreci hızlandırırken olmayan hastalarda da daha büyük sağlık sorunlarının yaşanmasını engeller.

En İyi Hasta Yatağı Hangisidir?

En iyi hasta yatağı hangisi merak ediyorsanız sizlere bu konuda bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle bir hasta yatağının en iyi olması için bazı kriterleri yerine getirmesi gerekir. Bunların neler olduğu konusunda bilgi verecek olursak. Şöyle ki;

  • Bir hasta yatağı mutlaka hareket edebilen fonksiyonlara sahip olmalıdır. Bu hastaların hareket ettirilebilmesinde önemli bir yere sahiptir.
  • Hasta yatağı mutlaka sağlam ve dayanıklı olmalıdır. Bu hastanın zarar görmesini engeller.
  • Hasta yatakları güvenilir olmalıdır. Özellikle tamamen hareket kabiliyetini kaybeden hastaların düşmemesi için kenarlarında vesaire koruma kalkanı gibi parçaların olması gerekir.
  • Hasta yatakları mutlaka kolay temizlenebilen malzemeden üretilmiş olmalıdır.

Hasta havalı yatak alırken yukarıdaki kriterleri karşılayıp karşılamadığına mutlaka dikkat etmelidir.

En iyi hasta yatakları
En iyi hasta yatakları

Hasta Havalı Yatak Nasıl Temin Edebilir?

Hastalar veya hasta yakınları nasıl havalı yatak temin edebilir konusuna gelecek olursak. Aslında bu oldukça kolay bir durumdur. Bu konuda hizmet veren birçok hasta yatağı kiralama firması olduğunu söyleyebiliriz. Bunların arasından iyi ve kaliteli bir ekip bulmanız halinde kolaylıkla en iyi yatağı da temin edebilirsiniz. Firmalar sizlere bu konuda fazlası ile yardımcı olmaktadır. İsterseniz bu yatakları satın alabilir isterseniz de kiralayabilirsiniz. Hasta havalı yatak almaya karar verdiğinde gerisi zaten kolaylıkla gelecektir. Bu yatakların fiyatları ve genel olarak nasıl oldukları konusunda detaylı bilgi almak içinde aynı şekilde ekipler ile iletişime geçebilirsiniz. Sizlere en uygun yatağın bulunması konusunda da son derece ilgili olacaklarını söyleyebiliriz.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir