skip to Main Content
Boru Tipi Hasta Yatağı

Boru Tipi Hasta Yatağı

Hasta yataklarının kullanımı zamanla artış gösteriyor. Çünkü her hasta, konforlu ve ortopedik bir yatakta tedavi görmek istiyor. Yataklar AxB düzeninde tasarlanmış olup, yüksekliği yaklaşık olarak 25 cm’den meydana geliyor. Yatağın hastayı taşıma kapası 140 kilogram ağırlığıdır. Ensel ve boysal açıdan 90 cm olarak tasarlanmıştır. Yapım sırasında dayanıklı malzemelerden yapıldığı için, kırılma ihtimali çok düşüktür. Boru tipi hasta yatağı içerisinde dolaşan hava akımı sayesinde aktif oluyor. Hava akımı yatağın tamamına doluyor ve kişi kendisine masaj yapıldığını hissediyor. Bedenin her noktasında bulunan kaslar gevşiyor. Damarlarda bulunan kan akıyor ve vücut içerisinde düzenli bir kan akışı meydana geliyor.

Boru Tipi Hasta Yatakları
Boru Tipi Hasta Yatakları

Hasta Yatağı Çalışma Düzeni 

Boru tipi hasta yatağı motor sistemi ile çalışır. Elektrik ile bağlantının kurulması motorun çalışmasını sağlar. Motor bir süre sonra boruların içinde havanın oluşmasını destekler. Yatak en az 5 motor gücüne sahiptir. Hava akımının yatağın her alanını dolaşması beyinde oksitosin ve seratonin hormonlarının salgılanmasına yardımcı oluyor. Yatak hastanın rahat ettiğini pozisyon aralıklarını elde edebilir. Uzaktan kumanda vasıtası ile yatağın çeşitli pozisyonları oluşturulur. 10’ar dakika aralıklar şeklinde yatağın pozisyonu değişiyor. Uzaktan kumanda fizik ötesi ışınları sayesinde yatak ile etkileşim kuruyor. Odanın her noktasından yatağın pozisyon değiştirmesini sağlar. Kumanda üzerinde toplamda 3 adet tuş takımı bulunuyor.

Yatağın Kumandası Nasıl İşlev Görür?

Kumanda içerisinde bulunan pil sistemi ile çalışıyor. Fizik ötesi ışınlar hem hastaya hem de hasta yakınlarına kolaylık sağlıyor. Kumanda üzerinde bulunan tuş takımları, yatağın pozisyonunun değişebilmesi için önemlidir. Boru tipi hasta yatağı  üç adet pozisyon değişimine giriyor. A tuşuna basılarak yatak 90 derecelik bir açıya sahip oluyor. Bu açı sayesinde hasta oturabilir, televizyon izleyebilir ve yemek yiyebilir. Yemek yenilebilmesi için yatak bölümünde yemek masası bulunuyor. B tuşu ise 45 derecelik açı pozisyonuna meydana getirir. Bu açı sayesinde kişinin bedeninde kan dolaşımı sağlanır. Damarlarda tıkanma önlenir ve pıhtı atımı oluşmaz. Özellikle 90 derecelik açıda baş, boyun ve bel kısmı rahat eder. Fıtık oluşumu önlenmiş olur.

Hareketli Hasta Yatakları
Hareketli Hasta Yatakları

Hasta Yatağının Temiz Olması 

Hastalık sürecinde olan bir insanın, enfeksiyon kapmaması gerekiyor. Enfeksiyon kapmak vücudun halsiz ve yorgun düşmesine neden oluyor. Buna bağlı olarak hastanın sağlığı daha da kötü bir hal alabiliyor.Bu nedenle yatağın içindeki şilte,örtü süngerin değiştirilmesi gerekiyor. Yatak hastanın mikrop kapmaması için anti bakteriyeldir. Her iki tarafında bulunan korkuluklar hijyenik olması için 300 derecede fırınlanmıştır. Ayrıca hasta sıklık ile temas halinde olduğu için, korkuluklar yerinden çıkarılıp kaynar su ile yıkanabilir. Boru tipi hasta yatağı pratik özellikleri sayesinde hastalığın ilerlemesine engel oluyor. Yatak sıvı geçirmiyor, bu nedenle de dezenfekte edilirken deterjan ve su kullanılabilir. Yatak bu şekilde daha temiz olacaktır.

Hasta Yataklarının Normal Yataklardan Farkı 

Normal yataklar kişinin bedensel ağrılar çekmesine neden olur. Örneğin felç hastası olan bir birey, hareket edemez. Buna bağlı olarak hem acı çeker hem de hasta yakınlarının yardımına ihtiyaç duyar. Boru tipi hasta yatağı sayesinde kişi kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir. Örneğin yataktan sedyeye geçmek zorunda kalan birisi, yatağın hareketi sayesinde kolaylık ile geçişi sağlar. Yatağın bedeni hareketlendirmesi, bası yaralarının oluşmasını engeller. Beden üzerinde oluşan yaralar, kişinin gün boyunca uyumasını engelliyor. Yatağın havalandırma delikleri bulunduğu için, hastanın terlemesi engelleniyor. Gribal enfeksiyonların kapılmaması için, yatak ısı dengesini sağlıyor. Yatağın altında bulunan tekerler sayesinde konum kolayca değiştirilebilir. Ayrıca tekerler sadece tek bir yöne dönüş sağlamıyor. 360 derece olmak üzere her yöne dönebilir. Olası bir şekilde hareket etmesini önlemek için güvenlik kilidi kapatmak yeterlidir.

Satılık Boru Tipi Hasta Yatakları
Satılık Boru Tipi Hasta Yatakları

Hasta Yatağı Almak 

Hasta yatağı almak için, kişinin rahat ettiği model önemlidir. Çünkü birçok hasta yatağı modeli bulunuyor. Hastanın düzenli olarak takiplerini yapan bir hekimden bilgi almak faydalı olabiliyor. Yatağın aparatları çıkarılıp, takılabilir. Kurulum sırasında zorluk çıkarmaz. Bitkisel hayatta olan bir insan ömür boyu yatağa bağımlıdır. Bu tür hastalar için, yatak satın almak ideal bir seçenektir. Fakat bunun yanı sıra, kısa süreli yatakta zaman geçiren hastalarda bulunuyor. Örneğin bacağı kırılıp alçıya alınan bir insan, bacağı iyileştiğinde hasta yatağına ihtiyacı kalmayacaktır. Bunun için ise hasta yatağı kiralamak doğru bir tercih olur.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir