Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Bu Detayları Öğrenmeden Hasta Yatağı Almayın

hasta yatagi tumb

Hasta yatağı, hastanın hastalığına bağlı olarak günün çoğunu geçirebileceği bir dinlenme yeridir. İçinde bazen uzun süreler boyunca dinlenir ve iyileşir, böylece yatak hastanın bir parçası haline gelir, rahatlık, güvenlik, uyku, ağrı kesici sağlar.

Bu yatakların özellikleri; Kolay yıkanabilir şekilde üretilmiştir. Hareketli olan ayak kısmındaki tekerlekler ve sağlam fren sistemi ile kullanımı kolaylaştırır.

Yatak, elektromekanik olarak döndürüldüğünde veya çalıştırıldığında konum değiştirebilen 1, 2, 3 veya 4 hareketli parçaya bölünebilir. Sırtın yataya yaklaşık 45 derecelik bir açıyla eğimli bir düzlem üzerindeki konumu sağlar.

Atak ile eğik bir düzlemde, pelvis başın üzerinde ve uyluklar pelvisin üzerinde olacak şekilde sırtüstü bir pozisyon hastalara verilebilir. Kişi, başı ayaklarından daha yüksek olacak şekilde eğik bir düzlemde yatma imkânı elde edebilir. Yatak ve şilte bir sandalye şeklini de alabilir. Hasta yatağı kiralama için firmalar vardır.

Siz veya bir aile üyesi hastaysa ya da evde hastalıktan dolayı evde kalması gerekiyorsa bir hastane yatağı gerekli olabilir. Bir tıbbi malzeme mağazasından hastane yatağı satın alabilir veya kiralayabilirsiniz. Çoğu hastane yatağı tek kişilik yatak gibi görünür ve sağlam metal parçalardan yapılmıştır. Yatağın çıkarılabilir koruyucuları vardır. Rulman konumlarını değiştirmek için manuel krank veya elektrik kontrolü kullanılabilir. Doktorunuza, sizin veya sevdikleriniz için en iyi yatak tipini sorabilirsiniz.

Ne Tür Hasta Yatakları Mevcuttur?

Manuel hastane yatakları hareket ettirilmeli veya döndürülmelidir. Ellerinizde veya kollarınızda yeterli güç yoksa bu zor olabilir. Kranklar yatağın başında veya ayağında bulunur. Manuel yataklar elektrikli yataklar kadar pozisyon değiştirmeyecektir. Elektrikli olan hastane yatakları yan kısmındaki butonlar ile kontrollü şekilde hareket ettirilir. Hastanın olası vücut yaralarından korunabilmesi için de havalı yatak modelleri üretilmiştir.

Bu hasta yatakların kullanımı manuellere göre oldukça kolay olabilir. Elektrikli olarak kullanılan hasta yatağının motoru ve onu elektrik prizine (soket) takmak için bir kablosu vardır.

Ayrıca TV uzaktan kumandasına benzeyen bir kontrol paneli vardır. Kumanda üzerindeki her bir tuşa basıldığında yatağın hangi yöne hareket edeceğini gösteren bir resim çıkar. Birçok kişi, pozisyon değiştirmeyi kolaylaştırdığı için elektrikli yatağı tercih eder. Bu yataklar ayrıca yerleşik bir tartı ile gelebilir. Hasta yatağı fiyatları ihtiyacı olanlar için her bütçeye uygun fiyatlarla alınabilmektedir.

Hasta yatağı türleri

Ne Tür Bir Yatak Kullanmalıyım?

Hastane yatakları için köpük, hava ve jel yataklar mevcuttur. Bazı şilteler vücudun belirli kısımlarındaki baskıyı azaltabilir ve böylece basınç ülserlerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Yatağı satın aldığınız ya da kiraladığınız mağazadan yatağı satın alabilir ya da kiralayabilirsiniz. Şilte genellikle su geçirmez bir örtü ile gelir. Farklı yatak koruyucularına veya ek olarak örtüye ihtiyaç olabilir. Doktorunuza, sizin veya sevdikleriniz için en iyi yatak tipini sorabilirsiniz.

Çocuklar için Hasta Yatakları

Hasta çocukları olan ebeveynler de özel konutlarında bir pediatrik tıbbi beşik kullanmanın risklerini ve yararlarını tartmalı ve tıbbi olarak gerekli olup olmadığını çocuklarının sağlık hizmeti sağlayıcısıyla tartışmalıdır.

Doktorunuz evde kullanım için bir pediatrik tıbbi beşiği reçete ediyorsa, bebeğiniz iyileştikten ve artık başka bir çocuk tarafından kullanılmadığında bunu kullanmayı bırakmanız önemlidir. Çocuğunuzun reçeteli ilacını bir kardeşine vermeyeceğiniz gibi, başka bir çocuğa bakmak için reçeteli bir pediatrik tıbbi yatak ya da beşik kullanılmaması gerekir.

Aynı şekilde, özel ihtiyaçları olmayan çocuğunuz için kreşinizin tıbbi bir pediatrik beşik kullandığını fark ederseniz, çocuğunuzu normal bir beşiğe transfer ettiğinizden emin olmanız gerekir.

Sağlıklı çocuklar hasta yataklarında mandalları itmeyi ve yanlışlıkla yan korkulukları indirmeyi başarır. Pediatrik tıbbi beşikler, yalnızca bakıcılarının kolay erişime ihtiyacı olan hasta çocuklar için kullanılmalıdır. Doktorunuza, sizin veya sevdikleriniz için en iyi yatak tipini sorabilirsiniz.

Tıbbi Yatakların ve Tıbbi Kullanım için Beşiklerin Güvenlik Kontrolü

Tekerlekli sandalyeler ve yürüteçler gibi ekipmanların tıbbi cihazlar olarak kabul edilmesi ve sağlık kuruluşları tarafından kontrol edilmesi gibi, pediatrik tıbbi beşikler de kontrol edilir. Bu nedenle, bu tıbbi sınıf beşiklerin bir doktor tarafından evde kullanılmak üzere reçete edilmesini şart koşulur. Evde tıbbi kullanım için tasarlanmamış beşikler, tüketici ürünleri olarak kabul edilir ve Ürün Güvenliği Komisyonu tarafından kontrol edilir.

Çocuklar genellikle kapıları ve yan korkulukları açarken sıkışma ve boğulma yaralanmalarından mustariptir. Yan kolların gücünü artırmak, donanımı güçlendirmek, geleneksel sürgülü rayları yasaklamak, şilte desteği dayanıklılığını artırmak ve daha sıkı güvenlik testleri uygulamak için kurallar oluşturmuştur. Pediatrik tıbbi beşikler hakkında mevcut en iyi verilerin kapsamlı bir incelemesi yürütülür.

Tıbbi yataklar

Kayar yan korkuluklar hastane içinde ve dışında hasta bakımı için çok kullanışlı olduğundan yataklar bir doktor tarafından reçete edildiğinde, pediatrik tıbbi beşiklerin kayar bir yan korkuluk tasarımına sahip olabileceğini ve hastanelerin dışında kullanılabileceğini açıklığa kavuşturur.

Ayrıca bu yönetmelikler, korkulukların süpürgeliklerden ayrılmasına ilişkin standartları, donanım kalitesini iyileştirmeye yönelik standartları ve süpürgeliklerin tabi tutulduğu testleri belirlemekte ve bunların güvenli kullanımına ilişkin bazı bilgilerin iletilmesini gerektirir.

Performans Testlerinin Önemi

Ek olarak, yönetmelik tıbbi beşik üreticilerinin yapısal ve tıbbi stabilitelerini sağlamak için performans testleri yapmalarını şart koşar. Beşiklerde ayrıca cihazın bakımının nasıl yapılacağı ve devrilmemesinin nasıl önleneceği konusunda uyarı etiketleri bulunmalıdır.

Birçok hastane hâlihazırda kuruluşlar tarafından önerilen standartları karşılayan beşikler kullanır, ancak tüm pediatrik tıbbi beşiklerin özellikle çocukların güvenliği için tasarlandığından emin olmamız gerekir.

Bu Detayları Öğrenmeden Hasta Yatağı Almayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön