skip to Main Content
Elektrikli Hasta Yatağı Modelleri

Elektrikli Hasta Yatakları Özellikleri

Hasta yatağı hastanın hastane konforunu evde de sağlanması için hasta yatağı gerekli. Hastanede bakımı biten fakat evde hala bakıma muhtaç olan veya yatalak olan hastalar için hasta yatağı daha rahat edebilmesi için önemlidir. Hastanın uzun süre yatakta yatması nedeniyle vücudunda yaralar olabilir. Hastane tipi yataklarda hava alabilme özelliği olduğundan hastanın vücudunda yaralar oluşmasına engel olur. Ve hastanın bazı ihtiyaçlarını yatakta daha rahat doğrulması uzanabilmesinde kolaylık sağlanıyor.  Hastane tipi yatakları evde bakıma muhtaç veya yatalak hastalar için hasta yakınları hasta yatağı nasıl temin edilir?Nerden alınacağını düşünenler oluyor hasta yatağı satışı ve ya kiralanması mı yapan birçok firma var.

Hastane Tipi Yatak Çeşitleri Neler?

Hastane tipi yatak modelleri arasında en çok tercih edilen yatak türü havalı hasta yataklarıdır. Havalı hasta yatağı, havayla şişirilerek hastanın vücut pozisyonuna göre şekil alabilen yatak modelidir. Üç çeşit havalı hasta yatağı modelleri vardır. Bunlar boru tipi hasta yatağı, baklava tipi havalı hasta yatağı, pozisyon veren havalı hasta yatağı.

Baklava tipi havalı yatak, isminden anlaşılacağı üzere baklava tipi ve içerisinde hava kanallarından oluşuyor. Hastane tipi hasta yatakları arasında fiyat olarak en uygun olan yatak modelidir. Hasta yatağı nasıl temin edilir? Merak edenler için maddi olarak da uygun bir yatak arayanlar için tercih edilen bir yatak modelleri arasında bulunuyor.

Hastane yatağı modelleri
Hastane yatağı modelleri

Boru tipi havalı hasta yatağı, yatay şekilde sıralanmış boru şeklindeki hava tüplerinden oluşur. Ve oldukça rahat konforlu bir yapıya sahiptir. Hastaya masaj hissi verir. En önemli özelliği ise hastanın vücudunda oluşan en derin yatak yaralarını bile iyileştirebilir.

Pozisyon değiştiren havalı hasta yatağı, bu yatak modeli özellikle yatalak hastalar için yataktan kalkmaya ve kendi ihtiyaçlarını göremeyen hastalar için oldukça kullanışlı. Hasta bakıcısı içinde kolaylık sağlar. İstenilen yönde hastayı çevirebilir. Böylece hastanın kolaylıkla üstü değiştirilir Veya diğer ihtiyaçları giderilir. Hastayı kaldırıp indirerek rahatsız ettirmeden ve hasta bakıcıyı da fiziki açıdan yormadan hastanın ihtiyacı giderilmiş olur.

Pozisyon değiştiren hasta yatağı nasıl temin edilir? Noktasında medikal firmaları hata yakınlarına hizmet sağlamaktadır.

Hastane Tipi Hasta yatakları Ne Gibi Özeliklere Sahip?

Havalı yataklar birçok fonksiyona sahip olduğu için birçok özelliği var. Öncelikle hastanın uzun süre yatakta olmadı nedeniyle vücudunun tutulması ağrılar olmasını engeller hasta uzun süre rahat bir şekilde yatabilir. Havalı sistem olması nedeniyle hastanın kilosuna uygun bir şekilde şişirilir. Havalı hasta yatağı hastanın baş ve ayak kısmının hareket etmesi de hastaya kolaylık sağlar. Ayrıca havalı hasta yatağı elektrikli ve kumandalı olması nedeniyle hasta bir başkana ihtiyaç duymadan doğrulabilir uzanabilir. Havalı hasta yatağı bir diğer özelliği de yatağın boyunun ayarlanabilir olmasıdır. Hasta yataktan kalktığında oturduğunda zorlanmamış olacak. Elektrikli havalı hasta yatağı elektik kesikliği olduğunda bile 24 saat boyunca havalı bir şekilde durabilir. Hasta yataklarının tekerlekli olması da hastanın  kolay bir şekilde yatağı istenilen yere taşınabilir. Yine yatağın bir diğer özelliği yatağın yanlarında bariyer şeklinde korumalıkların olması hastanın düşmesini engellemiş oluyor.

Hasta Yatağını Devlet Karşılıyor Mu?

Hastanede tedavi gören ve tedavisine artık evde devam etmek zorunda olan hastaların daha hızlı bir şekilde iyileşmesi ve rahat bir şekilde dinlenmesi için hasta yatağı hastalar için çok önemli. Durumu olmayan hastaların Hasta yatağı alamayanlar SGK tarafından hasta yatağı alınabilir mi hasta yatağı nasıl temin edilir diye merak edenler olur. Eğer hasta doktoru hasta yatağını olması gerektiğini düşünürse bunu reçetede belirtir. Durumu olmayan hastalar gelirlerini SGK’ya belirtir. Durumu incelenir ve gelir düzeyine göre hasta yatağı temin edilir. Veya gelir düzeyine göre yatak ücretinin bir kısmı karşılanır. Hasta yatağı nasıl temin edilir? Hasta yatağı satın almak isteyenler ve ya hasta geçici bir süreliğine hasta yatağında kalması gerekenler için hasta yatağı kiralayan veya satışını yapan birçok firma var. Hemen hemen her ilde bulunan hasta yatağı temin oldukça kolaydır. Bulunduğu il ya da ilçede yok ise firma en kısa zamanda yatağı sizlere ulaştıracaktır.

Havalı Hasta Yatağı insan Sağlığına Ne Gibi Faydaları Olur?

Elektrikle çalışan şişme hasta yatakları genellikle yatalak hastalar için tercih edilir. Hastanın vücut pozisyonuna göre şekle girdiği için hastanın vücudunda kan dolaşımını hızlandırarak bası yaraların oluşmasını engeller. Hasta sürekli yattığı in hareketsiz kaldığından kan dolaşımı yavaşlar ve hastada bu nedenle bası yaralar oluşur. Hasta yatağı nasıl temin edilir? Temini oldukça kolay medikal veya yatak firmalarından temin edilir.  Havalı yataklar sayesinde bu yaraların oluşumu engellenmiş olur. Bunun dışında birçok fonksiyona sahip olduğu için hem hasta hem de hasta bakıcısı için büyük kolaylıklar sağlıyor.

Havalı hasta yatağı
Havalı hasta yatağı

Elektrikli Havalı Hasta Yatağı Nasıl Çalışır?

Elektrikli hasta yatakları motorlu sistem ile çalışır. Yatak tipine göre motor sayıları da değişiyor. Yatak fişi takıldıktan sonra yatak kısmı yaklaşık 25 dakikada şişirilir hazır hale getirilir. Ayrıca yatanın üç bölümden hareket etmesini, alçalıp yükselmesini sağlayan özellikleri var. Kumandalı olan bu yataklar ister hasta kendisi ister hasta bakıcı yatağı doğrultabilir. Uzatabilir. Veya yükseltip alçaltabilir. Fişi sürekli takılı olmak zorunda olan bu yataklar fiş prizden çıkarıldığı zaman yatağın havası iner. Fakat elektrik kesintisi veya fişi çıkartılan yatağın şiş kalma süresi 24 saattir. Bu elektrikli hasta yatağı nasıl temin edilir? Düşünenler için medikal ya da hasta yatağı satışı yapan firmalar ile iletişime geçilebilir.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir