En Uygun Hasta Karyolası Fiyatları

En Uygun Hasta Karyolası Fiyatları

Hastaların tedavileri esnasında evlerinde, sağlık merkezlerinde ya da hastanelerde kullandıkları yatak çeşidine hasta yatağı denmektedir. Hasta yatağı üzerinde kullanılan yatak ve karyola sistemi diğer günlük yatak mekanizmalarından farklıdır. Genel özelliklerine bakıldığında, hasta yatağı hastayı düşme tehlikesinden koruma amacıyla konulan yan korkuluklar, baş ve ayak kısımlarında hastanın rahatlıkla yemek yeyip yataktan kalkmasına yardımcı olabilecek hareket sistemleri ve başlıktan oluşmaktadır.

Hasta Yatağı Çeşitleri Nelerdir?

Hasta yatağı çeşitlerine bakıldığı vakit karşımıza 4 çeşit hasta yatağı türü çıkmaktadır. Bunlar “iki motorlu”, “manuel”, “yoğun bakım hasta yatağı” ve “asansörlü” yatak çeşitleridir. Tüm bu yatak çeşitleri gruplandırılacak olursa manuel hasta karyolası ve kumandalı hasta karyolası olmak üzere iki başlık altında kategorize edilebilir. Manuel hasta karyolası isminden de aktarıldığı gibi, hareket sistemi manuel olarak ayarlanabilen yataklar sistemidir. Teknolojinin getirdiği ilerlemeler ile yerini kumandalı hasta yataklarına bırakmıştır. Kumandalı hasta yatakları ise motorlu hasta yataklarıdır ve iki motordan 4 motora kadar yükselebilen çeşitleri mevcuttur. İki motorlu olanlar baş ve ayak kısımlarında hareket sağlarken, diğer üç ve dört motorlu yataklarda aynı zamanda yatak boyunu yükseltme ve alçaltma imkanları bulunmaktadır.

Hasta Karyolası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hasta yatağı ve karyolası seçimi son derece önemli ve profesyonel bir iş olduğundan, seçimi sırasında mutlaka bir uzmandan yardım alınmalı, rastgele seçim yapılmamalıdır. Öncelikle hastanın durumu ve tedavi süreci yatak seçiminde dikkate alınmalıdır. Burada hastanın hareket durumu çok önemli bir noktadır; bu sebepten ötürü karar aşamasında yapılacak ilk tercih yatağın bir hareket fonksiyonuna sahip olup olmayacağına karar vermektir. Verilen karar esnasında hastanın gelecekteki tedavi durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Hasta kısa süreli bir hareketsizlik durumuna sahip olabilir; ya da yatalaklık durumu kalıcı bir süreye tekabül edebilir. Hasta yatak sistemleri bu ihtimaller dahilinde çözüm üretmek için tasarlanır. Bu sebeple bir uzman görüşünce bilinçli yapılacak bir yatak seçimi hastanın sağlığına direkt olarak etki edecek bir konumda bulunmaktadır.

Aynı zamanda boşaltım konusunda sorun yaşayan hastalar için de yatak seçimi çok önemlidir. Lazımlıklı hasta yatağı tercihi bu konuda hastaların tercih etmesi gereken yatak çeşidi olmalıdır. Bununla birlikte, havalı hasta yatağı ve elektrikli hasta yatağı gibi türler de mevcuttur. Tüm bu özelliklerle birlikte yatağın hasta için çeşitli güvenlik önlemlerini de içermesi hasta için hayati önem taşımaktadır. Hareketi esnasında bir yardıma ihtiyaç duyan hastalar için yatak seçiminin kumandalı olması gerekmektedir.

Hasta karyolası normal günlük kullanılan yataklardan farklı bir amaca hizmet ettiğinden ötürü öncelikle hastanın ergonomisine uygun şekilde ortopedik özellikleri bünyesinde barındırmak durumundadır. Yan taraflarında bulunan koruyucu korkulukların çıkarılabilir fonksiyonda olması yine önemli bir noktadır. Hastanın başının denk geleceği kısmın daha fazla yumuşak ve korunaklı olması gerekmektedir. Baş ve boyun sağlığı açısından bu elzem bir durumdur. Yatağın yükseklik mekanizması da yine tercihleri etkileyen önemli bir etkendir. Eğer hasta herhangi bir yardım olmaksızın kendi başına hareket edebiliyorsa, yatak yüksekliği buna uygun bir biçimde seçilebilir. Ancak bu noktada hastanın bir yardıma ihtiyacı söz konusuysa yüksekliğin ayarlanabilir bir fonksiyona sahip olması daha işlevsel olacaktır.

Hasta Karyolası Fiyatları Devlet Tarafından Karşılanıyor mu?

Hasta karyolası fiyatları ise içerdiği fonksiyonel özelliklere göre çeşitlilik göstermektedir. Seçilen yatağın manuel veya elektrikli seçilmesi bu özelliklerin başında gelmektedir. Bu noktada sorulan ilk soru hasta yatağı fiyatlarının SGK tarafından karşılanıp karşılanmadığı sorusudur. Sosyal Güvenlik Kurumu, havalı yatak konumundaki yatakların fiyatlarını karşılamaktadır ancak elektrikli hasta yatağı sistemleri bu kapsama girmemektedir. Hastaların tedavilerinde kullanılmak üzere medikal ürünler satan sağlık merkezlerinde satılık durumda hasta yatakları olduğu gibi, kiralık hasta yatağı seçenekleri de kullanıcılara sunulmaktadır. Tedavi süreci kısa olan birçok hastanın tercihi, bu noktada bir hasta yatağı satın almak yerine kiralamak üzerine olmaktadır. Üstelik yalnızca belli başlı yatak türlerinin değil, lazımlıklı, korkuluklu, havalı ve benzeri özel yatak türlerinin de kiralama seçenekleri mevcuttur. Çoğu yatak firması hem kiralama hem de satın alma süreçlerinden sonra, ürünlerin kurulum desteğini ücretsiz olarak sağlamakta, gerekli teknik hizmetleri kullanıcılarına sunmaktadır.

Yeni Yorum

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir