Yazılar

Elektrikli Hasta Yatağı

Elektrikli Hasta Yatağı

Hasta yataklarının kullanımı her geçen gün artış gösteriyor. Hasta bireylerin daha hızlı bir şekilde iyileşebilmesi için konforlu yataklara ihtiyaçları var. Hasta yataklarımız kişinin sağlığı düşünülerek tasarlanmıştır. Yatak yükseklik bakımından 25 cm aralığında, ağırlık taşıma kapasitesi ise 130 kilogramdır. Hastanın bedensel olarak rahat edebilmesi, birçok hastalığın ilerlemesine engel olur. Örneğin bel fıtığı olan bir insan, ortopedik yataklarımızın üzerinde zaman geçirir ise merkezi sinir sistemi iyileşmeye başlar. İyileşme sonrasında omurilik ağrıları son bulur. Yatağın hareketli yapısı sayesinde; hastanın bütün vücudu hareket eder. Sinir noktalarının hareket etmesi ise, vücut içerisinde oksitosin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Kişi gün içerisinde mutlu olur ve huzurlu bir şekilde zaman geçirir. Elektrikli hasta yatağı, hastalar için ömür boyu kullanışlıdır.

Hasta Yataklarının Kişi Sağlığına Katkıları

Hasta yataklarımızın, hasta sağlığına önemi büyüktür. Felç hastaları yatalak oldukları için, uzun bir zaman dilimi çerçevesinde yatmak zorunda kalırlar. Bedensel açıdan masaj etkisi yaratan yataklarımız kişinin bedenini her daim hissetmesini sağlar. Bedensel açıdan kan dolaşımı meydana gelir. Kan dolaşımı ise organların düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Yatağın pozisyon aralıkları, elektrik gücüne bağlı olarak değişir. Yatağın kendisine ait bir adet kumandası vardır. Kumanda farklı pozisyon aralıklarına getirilmesi için yardımcı olur. Hasta yatağı kumandasının üzerinde toplamda üç adet tuş bulunuyor. Birinci tuş hastanın baş kısmının 90 derecelik bir aralığa gelmesine yardımcı olur. Bu aralıkta hasta rahat bir şekilde oturabilir ve yemek yiyebilir. Elektrikli hasta yatağı modellerinde ikinci tuşu baş ve ayak kısımlarının pozisyon almasını sağlar. Üçüncü tuş ise yatağın belirli bir oran çerçevesinde yükselip alçalmasına eşlik eder.

Elektrikli Hasta Yatakları

Elektrikli Hasta Yatakları

Hasta Yataklarının Zarar Görmemesi

Hasta yataklarımız kaliteli malzemelerden dizayn edilmiştir. Bu nedenle uzun yıllar boyunca zarar görmeden kullanılabilir. Bazı hastalar yatağı ömür boyu kullanmak zorunda kalabilir. Bu durumda, yatağın orta noktalarında içe çökme gibi durumlar meydana gelmez. Yatak toplamda üç katmandan meydana geliyor. Her katman arasında sünger yer alıyor. Yatağın altında bir karyola yer alıyor. Karyola içerisinde çeşitli mikroorganizmaların yaşamaması için, yapım aşamasında yatak cilalanmıştır. Yatak krem rengine sahiptir ve esnektir. Yatağın kendisine ait bir adet şilte ver örtüsü bulunuyor. Yatağın sağ ve sol taraflarında bulunan korkuluklar demirden yapılmıştır. Korkuluk dökülmez ve paslanmaz.

Hasta Yatağının Sırrı Nedir?

Hasta yataklarının; pratiklik sağlaması açısından önemli sırları vardır. Yatak; hastayı yormadan birçok görevi kendiliğinden yerine getirir. Yatak içerisinde bir adet motor bulunuyor. Bu motor sistemi, gün içerisinde devamlı olarak çalışır. Fakat çalışma esnasında, sesi yüksek bir frekans aralığında çıkmaz. Hastaya ve hasta yakınlarına da rahatsızlık vermez. Merkezi sinir sistemi ve sempatik sinir sistemi rahatlayan hasta gece ve gündüz zamanlarında rahat bir şekilde uyuyabilir. Bedenin her daim hareket edebilme imkânı; kan pıhtılaşmalarının oluşmasına engel olur. Örneğin uzun süre sigara kullanıp, damar tıkanıklığı nedeni ile ameliyat olan bir hasta gün içerisinde mutlaka hareket etmelidir. Hareket etmediği zaman, hastalığının tekrarlama ihtimali çok yüksektir. Ürettiğimiz hasta yatakları, hareketli yapısı sayesinde hastaların damarlarını açar ve dinlenirken aynı zamanda da iyileşmelerine yardımcı olur.

Hasta Yataklarının Hijyenik Olması

Hasta yataklarımızın mutlaka hijyenik olması gerekiyor. Hasta olan bir kişinin yatağında çeşitli mikroplar yaşamaya başlar. Bunlar hastanın elinde olmadan gelişen bir süreçtir. Gerek pansuman yaparken, gerekse de iğne vurulurken çeşitli ilaç maddeleri yatağa geçer. Yine aynı şekilde hasta terler ve yatak içerisinde koku oluşabilir. Yaşanan bu durumlar bir hasta için gayet doğal bir süreçtir. Bu aşamada önemli olan, temizliğin yapılmasıdır. Yatağa ait olan şilte ve örtü sık sık yıkanmalı ve deterjanlanmalıdır. Havalı hasta yataklarının motor sistemi bulunuyor. Yıkamadan önce motor sisteminin durdurulup, dış yüzeyinin temizlik malzemeleri yardımı ile silinmesi ya da yıkanması gerekiyor. Temizlik aşamasında asla tedirgin olmayın, çünkü yataklarımız asla sıvı geçirmez. Sonuç olarak yataklarımız hijyenik olur ve hastalık ilerlemez. Elektrikli hasta yatağı kullanım açısından temiz olmalıdır ve gerekli özen gösterilmelidir.

Hasta Yatakları Nasıl Alınır?

Her insan, yaşamının belirli dönemlerinde hastalık geçirip, konforlu bir yatağa ihtiyaç duyabilir. Fakat ihtiyaç duyulan zaman aralıkları; kişiden kişiye değişim gösteriyor.Örneğin komaya girmiş bir insan uzun yıllar boyunca yatakta zaman geçirebilir. Yatağın hareketli bir yapıya sahip olması, hareket edemeyen hastaya yardımcı olur. Yıllar sonra komadan çıkabilen hastalar da mevcuttur. Bazı hastalar ise, sadece yaşamlarının belirli kesitlerinde yatağa ihtiyaç duyarlar. Buna bağlı olarak hasta yatağı kiralama seçeneklerinden yararlanabilirler. Elektrikli hasta yatağı dilerseniz firmamızdan alabilirsiniz. Firmamız konu hakkında gerekli hizmeti veriyor.

İyi Bir Hasta Yatağı Hangi Özellikleri Taşımalıdır

İyi Bir Hasta Yatağı Hangi Özellikleri Taşımalıdır

Yatağa bağımlı olarak yaşayan veya uzun süre yatakta tedavi görenler için hasta yatağı büyük önem taşıyor. Gününün tamamını veya büyük bölümünü yatakta geçirenler için rahatlık ve konfor önemli bir kriter. Gerektiğinde yan dönebilmek, doğrulabilmek veya uyuyabilmek gibi aktiviteleri hastaların rahatlıkla yapabilmeleri gerekiyor. Ayrıca yataklar sağlam malzeme ve ekipmandan oluşmalı ve uzun süre kullanabilmelerine olanak tanımalı.

Korkuluklar Sağlam ve Güvenilir Olmalı

Hasta Yatağı Korkuluğu

Hasta Yatağı Korkuluğu

Hastalar istemli veya istemsizce gün içinde hareket edebilmektedir. Kimi zaman yemek yemek için doğrulma ihtiyacı hissetmekte, kimi zaman ayaklarını dinlendirmek için yukarı kaldırmak zorunda kalabilmektedir. Hasta bir insan gerek hastalığından kaynaklanan, gerekse kullandığı ilaçlardan kaynaklanan kontrol edilemeyen hareketler yapabiliyor. Bu durumda yataktan kaymak veya düşmek gibi istenmeyen kontrol dışı durumlar ortaya çıkabiliyor. İyi bir hasta yatağı seçerken yan korkuluklarının olması ve bu korkulukların da sağlam malzemeden yapılması büyük önem taşıyor. Kaliteli hasta yatağı imalatı yapan Emek Yatak firması www.hasta-yataklari.com adresinde satış ve kiralama hizmetlerini daha kolay hale getirmiş.

Hava Alan Yataklar Hastayı Fiziksel Olarak Koruyor

Havalı Hasta Yatağı

Havalı Hasta Yatağı

Sürekli yatan hastalarda tabii ki birtakım cilt hastalıklar, kapanmayan yaralar olmakla birlikte, eklem ağrıları baş göstermektedir. Bütün gününü yatakta geçiren bir hastanın sırtı, göğsü, kolları ve omuzlarında yaralar oluşabiliyor. Ayrıca omuz, boyun, ayak ve bel ağrılarından şikayetler oluşabilmekte. Bu durumdaki hastaların yattığı yatağın da ortopedik özelliklerde ve hava alabilir yataklara olması gerekiyor. Emek Yatak ürünleri arasında yer alan havalı hasta yatağı ürünleri, hastanın yatış pozisyonuna göre şekil alabiliyor. Bu yataklar, sağ, sol ve orta pozisyonlarda 25 derece açıyla dönebilmekte, bu işlemi de elektrikli motorları vasıtasıyla gerçekleştiriyor.

Farklı Hasta Yatakları ile Zengin Ürün Çeşitliliği Bulunuyor

Manuel, iki, üç, dört motorlu, asansörlü ve yoğun bakım hasta yatağı olarak çeşitleri bulunuyor. Fonksiyonlarında ufak değişiklikler olabilmekle beraber çalışma mantığı aynı amaca hizmet ediyor. Manuel hasta yataklarında hastanın doğrulması, yatması veya ayaklarının kaldırılması işlemleri el ile mekanizma yardımıyla yapılmakta. Bu yataklar motorlu ürünlere nazaran daha uygun fiyatlarla satılmalarına rağmen, iyi bir hasta bakımı için motorlu hasta yatağı modelleri ve yatakları önerilmekte.

Motorlu Hasta Yatakları Kullanım Kolaylığı Sağlıyor

Hak arasında kumandalı veya elektrikli hasta yatağı olarak tanımlanan bu tür ürünler kullanım kolaylığıyla hem hastaya, hem de refakatçilere büyük rahatlık ve konfor sağlamaktadır. Motorlu hasta yatakları 2, 3 veya 4 motorlu olarak farklı özelliklere sahip olabiliyor.

İki Motorlu Yataklar Uygun Fiyatlarla Göz Dolduruyor

İki motorlu hasta yatağı modellerinde dual motor ve piston motor olmak üzere iki çeşit motor kullanılıyor. Hastanın baş ve omuz kısmı ile ayakların kaldırılması pozisyonlarını düzenlemekte. Kısa süreli yatağa bağımlı olanlar tarafından tercih edilen bu modeller uygun fiyatları ile de göz dolduruyor.

3 ve 4 Motorlu Yataklar Özel Ekipmanlardan Oluşuyor

Uzun süreli yatmak zorunda kalan veya tamamen yatağa bağımlı olanlar için tercih edilen modeller, 2 motorlu yatak modellerine göre biraz daha fazla ekipman barındırıyor. Kendi fiziksel hareketlerini yerine getiremeyen hastalar için tercih edilen bu modellerde, daha fazla hareket imkanı ve konfor var. Baş, omuz ve ayak kaldırma fonksiyonları gerektiğinde tersine de çevrilebiliyor. 200 kg taşıma kapasitesine sahip bu çok fonksiyonlu yataklar yatalak hastaların bakımlarında ve gün içindeki hareketlerine büyük kolaylık sağlıyor.

Farklı Ekipmanlarla Zenginleştirilmiş Yataklar

Hastanın yemek yeme, ilaç ve serum alma ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla yataklarda serum takma çubukları ve ilaç koyma cepleri bulunuyor. Tekerlekleri sayesinde yataklar gerektiğinde odanın başka bir alanına taşınabiliyor. Yine sabit kalması ve hareket etmemesi için özel tekerlek sistemiyle kilitlenebiliyor. Yataklardaki iskelet sistemindeki havalandırma kanalları sayesinde hasta daha iyi dinlenebiliyor. Yatakların yüzey kaplamaları ve dolgu malzemeleri terleme ve nem yapmamakta, antibakteriyel özelliğe sahip yataklar kolay temizlenebilir özellikte. Gerek evde, gerekse hastanede ihtiyaç halinde rahatlıkla kullanım imkanı sağlıyor. Tüm yataklar hastanın sağlığını ve rahatını ön planda tutarak imal edilerek satılmakta veya kiralanmakta.

Bir hasta yatağı satın almadan veya kiralamadan önce, hastanın doktoru tarafından tavsiye edilen özellikler dikkate alınmalıdır. Güvenli ve sağlam olmalıdır. Satın alma veya kiralama sonrası teknik destek sağlayan firmalardan seçim yapılmalıdır. Gerektiğinde parça değişimi anında gerçekleştirilebilmelidir.

Firmamızın Hasta Yatağı Önerileri

Firmamızın Hasta Yatağı Önerileri

Hasta yatağı önerilerimiz doğrultusunda hastanız için en uygun yatak modelini seçebilirsiniz.

Genel anlamda hasta yatağı, hasta olan insanların kullandığı istenilen yükseklik ve diklikte ayarlanabilen ağır veya geçici hastaların daha rahat bir şekilde hastalıklarını atlatana kadar yattıkları yataklarıdır. Hasta yatağı elektrik motoru ile çalıştırılır ve kumanda ile kontrolü sağlanır. Bu hasta yataklarının pek çok çeşidi vardır. Hasta yatağı hastanın durumuna göre çeşitlendirilmiştir. Hasta yatakları çok uzun zamandan beri insanların hizmetinde olan yataklardır. Hastanelerin ilk kurulduğu dönemlerden beri varlığını sürdürüyor. Teknolojinin gelişmesiyle ve bu alanda hizmet veren firmaların var olmasıyla çok daha kaliteli hasta yatakları teknolojiye uygun bir şekilde üretilmiştir.

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta Yatağı Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Hasta yatağı adından da anlaşılabileceği üzere yatalak hastaların daha çok kullandığı belirli özelliklere sahip olan özel olarak üretilmiş yataklardır. Hasta yataklarının temel işlevi, yatan hastayı rahat ettirmek ve hastanın tedavisi süresince yardımcı olmak için üretilmiştir. Herkesin bildiği üzere uzun süre yatağa bağlı kalmak zorunda olan hastaların bir süre sonra bazı rahatsızlıklarla karşılaştığı görülmüştür. Bu yatakların asıl amacı bu durumun önüne geçip hastayı rahat ettirmektir. Hasta yatakları günlük hayatta kullandığımız yataklardan pek tabi ki farklıdır. Bu yataklar tasarlanırken hastanın günlük kullanımında ya da uzun süreli kullanımında rahat ettirmek amaçlanmıştır. Hasta yatakları kenarlarında koruma amaçlı kullanılan hastanın dönerken yere düşmesini engellemek amacıyla korkuluklar kullanılmıştır.

Hastaların istediği pozisyonda oturabilmesi ya da durabilmesi için ayarlanabilir şekilde imal edilmişlerdir. Ayağa kalkamayacak kadar ağır hasta olan insanların taşınması için tekerlekler kullanılmıştır. Hasta yatakları genel olarak bu tür özelliklere sahiptirler.

Elektrikli Hasta Yatağı

Elektrikli hasta yatakları bir elektrik motorunun kullanıldığı ve bu motorun kontrolü bir kumanda yardımıyla hastanın pozisyonuna göre ayarlanmasına olanak sağlıyor. Bu elektrikli hasta yatağı orijinal hasta yatağı olarak kullanılmakta olup tam tur dönebilme özelliğine sahiptir. Bu elektrikli hasta yataklarının en çok tercih edilenlerinden birisi 4 parça yataklı elektrikli hasta yatağı bu hasta yatakları elektrikli hasta yataklarından biridir. Bu hasta yataklarında baş ve ayak bölümü bir kumanda yardımıyla hareket ettirilebilir. Hasta kişi istediği gibi bu yatağı kullanabilir.

Elektrikli Hasta Yatakları

Elektrikli Hasta Yatakları

Dilerse dikleştirerek yemek yiyebilir ya da ayaklarını belli bir miktar yükselterek yatabilir. Bu hasta yağının yan tarafında bulunan ayarlanabilir koruma kolları hasta kişinin düşmesini engellemek için kullanılmıştır. 4 parça süngerden imal edilen bu hasta yataklarının çökme olasılığı çok düşüktür. Ancak 2 yılın sonunda bazı çökme problemleri olabilir. Elektrikli hasta yataklarının bazı çeşitleri vardır. Bunlardan biri lazer kesimli elektrikli hasta yataklarıdır. Bu hasta yatakları doktorların en çok önerdiği hasta yataklarındandır. Bu hasta yatakları dikey ve yatay hava hücrelerine sahip olduğu için koku ve nem oluşumunu engeller.

Elektrikli Hasta Yatağı Çeşitleri

  • 2 motorlu
  • 3 motorlu
  • 4 motorlu
  • Trendelenburg hareketli
  • Lazımlıklı (Tuvaletli)

Ayrıca bu yataklar su geçirmez bir yüzeye sahiptir ve bu yüzey kolayca silinebilir malzemeden imal edilmiştir. Elektrikli hasta yataklarında bir diğeri ise visko yataklı elektrikli hasta yataklarıdır. Bu hasta yataklarında 2 motorlu olup bu yataklar da kumanda ile kontrol edilebilme özelliğine sahiptir. Bu yatakların en önemli özelliği yapısı ve tasarımından ötürü omurgayı rahatlatacak yapıya sahip olduğu için hareketli hastalar için tavsiye edilmektedir. Hasta yataklarını çok uzun bir süre kullanacak olan hasta insanlar için bu tür elektrikli yatak tavsiye edilmemektedir. Bu hasta yataklarının yerine havalı hasta yatağı önerilmektedir.

Ayarlı Hasta Yatakları

Ayarlı hasta yatakları hastanın hastalık durumuna göre özel olarak üretilen yataklardır. Bu hasta yatakları motorlu ya da motorsuz üretilebilmektedir. Bu hasta yatakları ister manuel olarak istenirse dijital olarak hastanın durumuna ve pozisyonuna göre ayarlama yapılır. Ayarlı hasta yatakları hem modern hem de pratik kullanıma açık olarak üretilen yataklardır. Bu yataklarda hastanın durumuna göre istenilen açılarda ve yükseklikte hasta yatağı konumlandırılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu hasta yataklarında yatak eğimi de sağlamak mümkündür. 15 ile 20 derece arasında eğimli açılarla kullanılabilecek şekilde üretilmiştir.

Ayarlı hasta yatakları hastanın yemek saatlerinde istenilen yüksekliğe kaldırılabilen hasta yatakları mevcuttur. Hastanın uyku süresince istenilen derecede eğim verilerek hastanın daha konforlu uyuması sağlanmıştır. Lazımlık ve serum askılığı bulunan bu yataklarda ayak ve baş kısımları oluşturulan eğimle hasta rahat ettirilmek istenmiştir. Ayarlı hasta yatağı portatif özelliklere sahiptir. Katlanabilir ve taşıması kolay olan bu ürünler hasta yakınları tarafından tercih edilenler arasındadır.

Ortopedik Hasta Yatakları

Ortopedik malzemelerin insan sağlığına olan faydaları bilinmektedir. Ayakkabıdan koltuğa kadar birçok kullanım alanında rahatlık için ortopedik ürünler tercih edilmektedir. Hasta yatakları içinde bu durum geçerlidir. Ortopedik hasta yatakları uzun süre yatmak zorunda kalan hastaların rahat bir zaman geçirmeleri için üretilmiş yataklardır. Özellikle sürekli ve aynı şekilde yatmak zorunda kalan hastaları rahat ettirecektir.

Ortopedik Hasta Yatakları

Ortopedik Hasta Yatakları

Ortopedik hasta yatakları yalnız yatmaktan kaynaklı olumsuz durumların önüne geçmek için hasta ve hasta yakınları tarafından tercih edilmektedir. Hasta yatakları kalite ve hastaya uygun olup olmadığına bakılarak seçilmelidir. Vücuda uyumlu hasta yataklarının tercih edilmesi hasta yattığı zaman hastanın vücudunun şeklini alabilmesi ve bu sayede hastayı daha rahat ettirmesinden dolayı çok daha rahat bir tedavi süreci geçirmelerini sağlamıştır. Yatan hastalar uzun süre yatağa temaslı kaldığı için bir takım olumsuz durumlar meydana gelecektir. Ortopedik hasta yatakları bu olumsuz durumu büyük oranda engelleyerek hasta için çok daha rahat ve tedavi süresince daha az ağrılı bir süreç geçirmesini sağlayacaktır.

Hasta Yatağı Sektörünün Ülkemizdeki Gelişimi

Hasta Yatağı Sektörünün Ülkemizdeki Gelişimi

Hasta yatağı yani medikal ürünler sektörü ABD ve özellikle Avrupa’da oldukça parlayan bir sektördür. Özellikle hasta yataklarının normal yataklara oranla daha kaliteli, sağlam ve güvenilir olması gelişmiş ülkelerde bu ürünün kullanılmasını sağlamıştır. Ülkemizde de hasta yatağı kullanımı son yıllarda oldukça artış göstermiştir. İnsanlarımızın bilinçlenmesi ve insanların hastalarını daha kaliteli ve sağlıklı yataklarda yatırma isteği ülkemizde hasta karyolası kullanımını oldukça yükseltmiştir. Ülkemizde bu sektör ilk olarak manuel hasta yataklarının üretilmeye başlanmasıyla ortaya çıkmıştır. Manuel hasta yatakları normal yataklardan farklı olarak yatağın baş kısmında bulunan kol sayesinde hareket eden ve yan korkulu, tekerlek gibi normal yataklardan farklı olarak hastanın güvenliğini sağlayan parçaları olan bir yatak türüdür.

Manuel Ve Elektrikli Hasta Yatağı Üretimi

Manuel hasta yatakları ülkemize ilk girdiği zaman oldukça fazla kullanılan bir ürün olmuştur. Günümüzde ise bu yatakların önemi azalmıştır. Manuel hasta yatağının öneminin azalmasının sebebi yatağın baş kısmına bulunan kolun hastanın kendi çabasıyla kullanamamasıdır. Bu kolu hastanın yakını aracığıyla kullanılması ülkemizde yeni model hasta yatağı ihtiyacını doğurmuştur. Bu ihtiyaç sonucu Avrupa da ve ABD de kullanımı oldukça fazla olan elektrikli hasta yatağı modelinin ülkemizde üretilmesine neden olmuştur. Bu elektrikli hasta karyolasında motor sayesinde hareket mekanizması vardır. Bu hareket mekanizması motorun kumandası sayesine olur. Bu kumandayı hasta kimsenin yardımcı olmadan kolayca kullanabilmektedir.

Elektrikli Hasta Yatakları

Elektrikli Hasta Yatakları

Kumandadaki tuşlar sayesinde hasta yatağı istediği şekilde hareket ettirebilir. Elektrikli hasta yatağı ülkemizde oldukça çok kullanılan bir ürün haline gelmiştir. Elektrikli hasta yataklarının ayrıca manuel yataklarda olduğu gibi yan korkulukları, başlıkları ve tekerlekleri bulunur. Bu ürünlerin tamamı son kalite olup hepsi antibakteriyel özelliğe sahiptir. Antibakteriyel özelliğe sahip olması sonucu hastalıktan dolayı bağışıklığı düşük olan hastanın grip vb hastalıklardan korunması önlenir. Firma olarak 10 yılı aşkın süredir elektrikli hasta yataklarının imalatını yapmaktayız. Hasta yatağı ve medikal sektöründe gelişmeleri dikkate alarak firmamız modern ve kaliteli üretim yapmaktadır. Bu yataklarda kullandığımız motor ülkedeki en kaliteli motor modelidir ve on yıla kadar garantili olarak hizmete sunulur.

Hasta Yatağının Normal Yataklardan Farkları

Ülkemizdeki bazı hastaların hastalıkları ileri düzeydedir. Bu hastaların iyi bir tedavi süreci geçirmesi sağlıkları açısından oldukça önemlidir. İleri düzeyde hastalığı olan vatandaşlarımızın iyi bir sağlık süreci geçirmemesi onların hastalığını daha da kötü duruma getirebilecektir. Bu hastaların yattığı yerde oldukça önemlidir. İleri düzeyde hasta olan vatandaşlarımızın çoğu felçli ya da yatalaktır. Bu nedenle bu tarz hastaları normal yataklarda yatırmak sağlıklı olmayacaktır. Normal bir yatakta yatan felçli ya da yatalak bir hasta sürekli aynı konumda yatacağı için tedavisi iyi olmayacaktır. Sürekli hareketsiz yatan bir hastanın kan dolaşımı da normal seyirlerde olmayacaktır. Sabit bir konumda yatan hastanın ayrıca vücudunda terleme ve yara olma olasılığı oldukça yüksektir.

Bahsettiğimiz nedenlerden dolayı felçli ya da yatalak hastaların kullanması gereken bir yatak ihtiyacı doğmuştur. Bu yataklar ülkemizde ilk olarak hastane huzurevi vb diğer sağlık kuruluşlarında kullanılmaya başlanmıştır. Bu yatakların belirttiğimiz bu yerlerde kullanılmaya başlanması sonucu ülkemizde felçli ya da yatalak hastaların bu sağlık kuruluşlarında tedavisi başlamıştır. Ülkemizde felçli ve yatalak hasta sayısının çok olması ve sağlık kuruluşlarında yeteri kadar yer olmaması sonucu birçok hasta bu tedavi hizmetini alamamıştır. Bu nedenle hasta yataklarının evlerde kullanılma ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyacı gören firmamız sağlık kuruluşlarında kullanılan hasta yatağı modellerinin evlerde kullanılabilecek şekilde üretimine başlamıştır. Bu üretim sonucu birçok hasta evinde tedavi görmeye başlamıştır.

Sağlam Konforlu Ve Güvenli Hasta Yatakları

Firmamızın üretime başlaması sonucu artık birçok hasta evinde de hasta yatağı konforuna kavuşmuştur. Fiyat olarak da bu yatakları tüm vatandaşlarımızın alabileceği fiyatlarla vermekteyiz. Günümüzde bu yatakların evlerde kullanılmaya başlanması sonucu yatalak ve felçli hastalarımızın çok büyük bir bölümü evinde rahat bir ortam da tedavi sürecini geçirmeye başlamıştır. Hastalarımız aynı sağlık kuruluşlarında olduğu gibi elektrikle çalışan bu yatakları kumanda sayesinde kimsenin yardımı olmadan hareket ettirebilecektir. Hasta yatağının hareket etmesi sonucu hastanın kan dolaşımı normale gelecek ve hastanım vücuttaki terleme ve yara çıkma oranı oldukça azalacaktır. Felçli ve yatalak bir hastanız varsa siz de hasta yataklarını uygun fiyatlarla firmamızdan satın alabilirsiniz.

Manuel Hasta Yatağı

Manuel Hasta Yatağı Üretimi Hala Yapılıyor Mu

Bir hasta karyolası yatalak hastaların ya da engellilerin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir yataktır. Hasta karyolası çeşitleri yatarak bakım (emekli ve huzurevleri) ve özel evde bakımda kullanılır. Bu yatakların tipik özellikleri arasında, ayarlanabilir yatma yüzeyleri, en az 65 cm ergonomik bakım için ayarlanabilir yükseklikler ve minimum çapı 10 cm olan kilitlenebilir jantlar bulunur. Çok kesitli, genellikle elektronik olarak etkilenen yalan yüzeyleri, rahat oturma pozisyonları, şok pozisyonları veya kalp pozisyonları gibi çeşitli pozisyonlara uyacak şekilde ayarlanabilir. Hasta karyolası çeşitleri ayrıca düşmeyi önlemek için çekiş çubukları ile donatılmıştır.

Ayarlanabilir yüksekliği sayesinde hemşirelik bakımı hem hemşireler hem de sağlık bakımı terapistleri için ergonomik bir çalışma yüksekliğine ve aynı zamanda sakinlere kolay erişim sağlayan bir dizi elverişli konuma izin verir.

Hasta Yatağı Çeşitleri

Manuel hasta yatağı çeşitlerinde yatak sistemleri, bakım yatağının işlevselliğini geleneksel bir yatak çerçevesine yükseltmek için bir seçenek sunar. Manuel hasta yatağı sistemi, klasik dişli çerçeveyi değiştirerek mevcut bir yatak çerçevesiyle değiştirilebilen elektronik olarak ayarlanabilen bir oturma yüzeyi sağlar. Bu, bakım yatağının işlevselliğinin bilinen yatak odası mobilyalarına tamamen entegre olmasını sağlar. Manuel hasta yatağı, bir bakım yatağının tüm temel işlevlerini sağlar. Bununla birlikte, hastaneler, yatak söz konusu olduğunda hijyen, istikrar ve uzun ömür için daha sıkı gereksinimlere sahiptir. Hastane yatakları genellikle özel özellikler (örneğin tutucular, yoğun bakım bağlantıları, vb.) ile donatılmıştır. Gelişen teknoloji ile yerini daha lüks yataklar alsa da hala bazı hastanelerde mevcuttur. Hemşirelik bakım yatağının bu versiyonu, yaralanmaları önlemek için düşmüş yüzeyin zemine yakın indirilmesini sağlar.

Uyku pozisyonundaki en düşük yatak yüksekliği, taban seviyesinin yaklaşık 25 cm yukarısında, gerektiğinde yatağın yanına yerleştirilebilen, yuvarlanabilen bir matla birlikte – düşme nedeniyle yaralanma riskini azaltır. Yataksız yataklar, hastalara bakım için kullanılan geleneksel önlemlere bir alternatif olarak, yasal, sorunlu kısıtlama (bebek karyolası, bağlama cihazları) sağlar.

Elektrikli hasta yatağı sensörler ve bildirim fonksiyonları dahil olmak üzere teknik ekipman yatakları “akıllı” veya “akıllı” rulmanlar olarak bilinir. Elektrikli hasta yatağı sistemlerindeki bu türden sensörler, örneğin, kullanıcının yatakta olup olmadığını, sakinlerin hareket profilini kaydedebileceğini veya bakım yatağını kaydedebileceğini belirleyebilir. Bu ölçümler bakıcılara kablo veya kablosuz olarak iletilir. Elektrikli hasta yatağı sistemleri, alarm işlevlerine bağlanır ve bakım verenlerin hareket etme ihtiyacını değerlendirmelerine yardımcı olur. Akıllı rulmanlar daha iyi bakım kalitesine katkıda bulunmalıdır.

Örneğin, yatak tarafındaki hareket yoğunluğundaki belgelenmiş sensör verileri, bakıcıların karar vericilere yardımcı olmak için bir taşının taşınması gerekip gerekmediğine karar vermelerine ve karar vermelerine yardımcı olabilir. Bu yatağın, zemin seviyesinden 10 cm’den daha azına indirgenebilecek bir sözde yüzey ile başka bir uyarlamasıdır; Bu aynı zamanda, yatak başı yatay bir konumdan düşse bile, en düşük seviyede yaralanma riskini azaltır. Özellikle, düşük yükseklik, örneğin çeyrekler halinde hareket ederek, hareket kabiliyetlerini korumak ve desteklemek için sınırlı motor kabiliyetine sahip olanlara bağımsız olarak yatağa geri dönme imkanı verir.

Hasta Yatağı Mekanizmaları

Tekerlekler, yatağın odanın içerisinde kolayca hareket etmesine imkan sağlar. Tekerleklerin kilitlenebilirlik özelliği vardır. Başın yüksekliği (Fowler’ın pozisyonu olarak bilinir) hastaya, personele veya her ikisine de biraz fayda sağlayabilir. Fowler’ın pozisyonu, hastanın beslenmesi veya diğer bazı aktivitelerde dik vaziyette oturmak amacı ile kullanılır ya da bazı hastalarda, soluk alıp verme işini kolaylaştırabilir ya da çeşitli nedenlerle hasta için yararlı olabilir. Ayakların yüksekliği söz konusu hastanın yatağına daha rahat dönebilmesi ve hareket etmesine destek olabilir, aynı zamanda belirli koşullar için de gerekli olabilir.

Hasta Yatağı Üretimi

Hasta yatağı üretimi İngiltere’de ilk kez 1815 ve 1825 yılları arasında ayarlanabilir yan rayları olan yataklar şeklinde ortaya çıktı. Modern 3 parçalı ayarlanabilir hastane yatağı, 20. yüzyılın başlarında icat edildi. Modern baskılı hastane yatağı ilk başlarda orjinal olarak yatak örtüsünü merkezden çıkarmak için umuduyla dahili bir tuvalet içeriyordu.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte hasta yatağı üretimi çok daha fonksiyonel şekilde yapılmaktadır. Elektronik ve akıllı yataklar daha çok tercih edilse de şu anda bazı hastaneler ya da evler için manuel Hasta yatağı üretimi nadir de olsa devam etmekte ve kullanılmaktadır.

Elektrikli Hasta Yatakları

Elektrikli Hasta Yatakları Hangi Fonksiyonlara Sahiptir

Çağımızda evde bakımı muhtaç sayısı yüksek oranlarda gerek hastane gerekse ev şartlarında hastaların bakımı yapılmaktadır. Hasta bakımında hastanın sağlığı ve konforu açısından yattığı yatak çok önemlidir. Hasta yataklarının fonksiyonel olması gerek hasta açısından gerekse hasta bakımını yapan kişi bakımından kolaylıklar sağlamaktadır. Elektrikli hasta yatakları seçilirken güvenilir, kaliteli, konforlu, ergonomik ve satış sonrası destek önemli hususlardandır. Elektrikli hasta yataklarının önceliği hastayı rahat ettirecek gündelik yaşantısını kolaylaştıracak fonksiyonlara sahip olmalıdır. Elektrikli hasta yatağı seçerken bireyin hastalığına göre fonksiyonunun seçilmesi doğru olacaktır.

Elektrikli Hasta Yatağı Nedir?

Yatağa bağımlı hastaların gündelik yaşantılarını kolaylaştırmak için satın aldıkları yatağın sırt orta ve ayak kısmının yukarı aşağı hareket edebilme kabiliyetine sahip elektronik ve mekanik aksama sahip aletlerindendir. Hastanın mevcut sağlık problemlerini karşılayabilecek farklı fonksiyonlara sahip elektrikli hasta yatakları mevcuttur. Elektrikli hasta yatakları fonksiyonları arttıkça fiyatları da artmaktadır. Yüzlerce farklı model ve fonksiyona sahip elektrikli yatak mevcuttur. Elektrikli hasta yatağı seçimi hastanın sağlık problemiyle doğrultulu olmalıdır. İhtiyaç fazlası fonksiyonlar fazla para ödemenize neden olur.

En büyük elektrikli hasta yatağı müşterileri hastanelerdir. Gerek devlet hastaneleri gerekse özel hastaneler hastalarına daha iyi bir hizmet verebilmek için elektrikli hasta yatakları tercih etmektedirler. Hastanenin farklı departmanlarında farklı özelliklerde elektrikli hasta yatakları kullanılmaktadır. Hastaneye yatış aldıktan sonra görevli doktor sizin hastalığınıza uygun fonksiyonlara sahip elektrikli hasta yatağanı size atayacaktır.

Elektrikli Hasta Yatakları İşlevselliği

Genelde elektrikli hasta yatakları belli başlı fonksiyonlara sahiptir bunlardan birkaç tanesi hastanın sırt kısmını 90 dereceden 0 dereceye kadar yatay veya dikey yönlü bir şekilde yukarı aşağı hareket ettirme özelliğine sahip olan. Elektrikli hasta yataklarının orta kısımda hastanın tercihine göre yukarı ve aşağı yönde hareket edebilme kabiliyeti olanlarda vardır. Elektrikli hasta yatakları hastanın ayak kısmının 45 derece acıyla yatay veya dikey yönde hareket edebilirler. Yatakların yan kısımlarında kilitlenebilen güvenlik duvarları bulunabilir bu duvarlar hastanın uyku halinde yataktan düşmesini önlemek içindir.

Elektrikli hasta yatağı yan korumalarına veya ayak kısmından bulunan koruma kısmında elektronik bir kumanda bulunur. Elektronik kumanda sayesinde yatağın konumu ayarlanabilir. Hastanın yatış pozisyonuna göre yatağın düzlemi şekillendirilebilir. Hasta yataklarında güvenlik ve hastanın konforu çok önemlidir. Sağlıklı bir pozisyonda yatmayan hastanın iyileşme süreci sıkıntılı ve rahatsız edici olabilir hatta hastanın iyileşme sürecini uzatabilir veya engel olabilir.

Hasta yakınları hastanın sağlığı için yatak seçiminde hastanın sağlık problemi doğrultusunda seçim yapmaları gerekir. Uzman kişi tarafından öngörülen yatış pozisyonuna yatağın ayarlanmasına dikkat edilmelidir. Hasta yatağından yardım almadan kolay bir şekilde elektronik kumandayı kullanarak ayağa kalkabilir. Hasta aynı şekilde elektronik kumandayı kullanarak yatağı rahat bir pozisyona getirebilir. Sürekli yatağa bağımlı hastalar için elektronik yatak hayati önem taşır. Hastanın gündelik yaşamını kolaylaştırır.

Elektrikli Hasta Yatakları Güvenli midir?

Elektrikli hasta yatakları son derecede güvenlidir. Ama bu durum seçtiğiniz marka ile de bağlantılıdır. Kaliteli bir ürüne sahipseniz gönül rahatlığı içinde kullanabilirsiniz. Kalitesiz ürünlerde elektronik aksamda problemler oluşabilir bu problemler yangın gibi tehlikelere yol açabilir. Evde hasta yatağı veya diğer medikal cihazları uzun sürede kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır bu hususlardan bir tanesi ürününüzün bakımlarını yaptırmanız gerekmektedir.

Elektrikli hasta yatakları mekanik bir aksama sahip oldukları için uzun süreli kullanımlarda mekanik aksamda aşınma, yıpranma ve metal yorgunluk olabilir gerekli bakımlarını düzenli olarak uzman kişilere yaptırdığınızda elektrikli hasta yatağınızı uzun sürelerde kullanabilirsiniz.

Elektrikli Hasta Yataklarına Entegre Edilebilen Ürünler Var mıdır?

Kullandığınız elektrikli hasta yatağı özellikleri doğrultusunda yatağınıza hastanın ihtiyaçlarına göre yan ürünler entegre edilebilir. Birkaç örnek vermek gerekirse astım hastaları için oksijen tüpü alanı ve tesisatı. Serum tedavisi için gerekli ekipmanın montajlanacağı alan. Yatağının Taşınması için Tekerlek yerleri vb. bunları uzatabiliriz.

Elektrikli hasta yatakları profesyonel bir şeklide hazırlanmış hastanın konforunu sağlamak amacıyla hastanın iyileşme sürecine katkıda bulunan ürünlerdir. Bu yataklar hastalara kolaylıklar sağlamaktadır. Özellikle sağlık kuruluşlarında yüksek sayıda kullanılan bu yatakların fiyatları yüksektir lakin söz konusu sağlık olması halinde hastanın iyileşme sürecine katkıda bulunmak için fiyatlar ikinci plana atılıp kaliteli, güvenli, ergonomik, hastanın ihtiyacı doğrultusunda hasta yatakları temin edilmelidir.

Bu makalenin hazırlanmasında bizden yardımlarını esirgemeyen Emek Sağlık Hasta Yatağı çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz.

Satılık Hasta Yatağı

Satılık Hasta Yatağı

Elektrikli Kumandalı Satılık Hasta Yatağı

Hasta yatakları hastaların sağlıklı bir şekilde rahat etmeleri ve konforlu bir biçimde yataklarında uyuyabilmeleri için son zamanlarda birçok teknik yeniliklerle tasarlanıyor. Bu teknik tasarımlar bakımından düşünüldüğü zaman hasta yatağı modellerinin motor sistemli ve elektrikli olarak üretildikleri hemen göze çarpan yenilikler arasında gelmektedir. Bu yenilikler bakımından son derece dikkat çeken tüm unsurlara yer verildiği zaman gerçekten de tamamen farklı özellik tiplerinde hasta yatakları üretimleri yapılmakta olduğu bilinmektedir. Bu anlamda satılık hasta yatağı uygun fiyat anlayışları çerçevesinde satışa sunularak müşterilerle buluşturuluyor.

Ahşap Tipi Ev İçin Hasta Karyolası

Hasta yatakları olarak yeni bir model olması yönüyle ahşap tipi ev karyolası satılık hasta yatağı arasında en fazla rağbet görenlerden birisini oluşturmaktadır. Bu anlamı düşünüldüğü zaman tamamen önde gelen bir karyola sistemini oluşturması nedeniyle süreklilik esasında daima kullanım özelliği barındırmaktadır. Barındırmış olduğu tüm bu kullanım özellikleriyle de dünden bugüne kadar süreklilik çerçevesinde sunulan başlıca temel satılık hasta yatağı modelleriyle satılmaktadır.

Tuvalet Özellikli Hasta Yatakları

Hastaların tuvalet ihtiyacını gidermeleri için genellikle hasta bakıcılarına dayanarak gitmeleri gerekmektedir. Fakat bazen hiç istenmeyen kötü durumlarla karşı karşıya kalınarak söz konusu ihtiyacın kirlenmelere yol açtığı da bilinmektedir. İşte bu nedenle düşünüldüğünde hasta yataklarının yanında tuvalet aracı bulunan bir şekilde üretilerek tasarlandığı özellikler de satışa sunularak daima müşteri memnuniyeti hizmet güvencesiyle bir satılık hasta yatakları çalışmalarının yürütüldüğü bilinmektedir. İşte tüm bu yönler dikkat çektiği zaman gerçekten de son derece önde gelen ürünler adına birbirinden değişik özellikler taşıyan ve tamamen birbirinden farklı niteliklere yer veren bir anlayış sergilendiği hemen bilinmektedir. Tüm bu bilinen anlayışlara yönelik olması nedeniyle de bir süreklilik anlayışı çerçevesinde tamamen farklı ve tamamen değişik bir anlayış tarzında hasta yatağı satışları yürütülmektedir.

Elektrikli Hasta Yatağı

Elektrikli Hasta Yatağı Kimler İçindir?

Teknoloji alanında yürütülen yenilikler ve elektrik ham maddesinin artık her mobilyada ve çeşitli derecelerde kullanılması ile birlikte hasta ve hasta yakınlarını düşünen yeni üretim noktaları da oluşmuştur. Bunun en güncel ve modern örneği ise elektrikli hasta yatağı ürünlerinde kendini göstermektedir. Elektrikli battaniye ve elektrikli yatak icatlarından sonra hastaların sağlığını ve konforunu düşünen elektrikli hasta yatağı ürünleri en modern ve profesyonel çalışma hacmiyle medikal ürün satan mağazalarda ve online satış merkezlerinde satışa sunulmaktadır. Bu yüksek teknolojili ve donanımlı hasta yatakları genelde kalıcı ve yatalak hastalar için tercih edilmektedir.

Uzun süreli hastalar için de tercih edilebilir. Ancak elektriksiz modelleri geçici hastalar için daha uygun ve ekonomik bulunduğu için daha yüksek oranda tercih sebebidir. Bununla birlikte elektrikli hasta yataklarının kiralanması az durumda iken satışa çıkarılması daha yüksek ihtimaldir.

Elektrikli Hasta Yatağı Ürün Özellikleri

Günümüz teknolojisi ve tıp sektörü dahilinde elektrikli hasta yatağı modellerinin yanı sıra yarı elektrikli modeller de mevcuttur. Bunu otomatik ve yarı otomatik olarak değerlendirmek de mümkündür. Yatağın eğim hareketleri, indirilip kaldırılması elektrik vasıtasıyla otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda manuel modellere göre sirkülasyon gücü daha hızlı ve pratiktir. Motor sayısına göre hasta yataklarında eğim gücü azalıp artmaktadır. Buna göre isteyenler için 2 motorlu, isteyenler için de 3 ve 4 motorlu ayrı elektrikli hasta yatakları biçimleri vardır. Daha üst modellerde ise asansörlü bölümleri olan yatak modelleri de mevcuttur. Kimi modeller ise bazalı olarak üretilmiştir. Son çıkan ürünlerde ise hastalığın durumuna uygun olarak ahşap üretimler söz konusudur. Tüm elektrikli hasta yatakları full abs sistemi ile çalışmaktadır. Yüzde yüz güvenli olup uzun ömürlü bir şekilde kullanılabilir.