Yazılar

Hasta Karyolası

Hasta Karyolası Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Hasta Karyolası Çeşitleri

Hasta karyolası kullanımı son derece önemli ve sağlıklı bir seçimdir. Bu nedenle, tedavi süreçlerinde, evde olsun, sağlık kurumlarında olsun, doğru ve donanımlı hasta karyolası ve yataklarının kullanılması gerekir. Hastanelerde gidildiğinde, hasta odalarında, ev tipi karyola ve yataklardan farklı olarak, yükseklikleri biraz daha fazla, tekerlekleri olan, fonksiyonel birtakım özellikleri olan, mekanik, ortopedik ve ergonomik yapıda yataklar dikkat çeker. Bunlar, hastaların sağlıklarına kavuşmalarında önemli olan, etkisi tartışılmaz hasta karyolası ve hasta yatağı modelleridir.

Ülkemizde, haklı olarak çıkarılan ve halen yürürlükte olan kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde, sağlık kurumlarında hasta karyolası kullanımı zorunludur. Hastane, klinikler, sağlık kurumları, yaşlılar için kurulan bakım evlerinde bu tür özel yataklar kullanılmaktadır. Evde devam etmesi gereken tedavi süreçlerinde ise hasta karyolası modellerinin evlerde de kullanılması lazımdır. Çok uzun süren tedavilerde, yatalak hasta bakımlarında, yaşlı kişilerin bakımlarında ve yıl şeklinde uzun süre devam edecek tedavi süreçlerinde satın alma, bundan daha kısa bakımlarda kiralama yapılabilir. Elbette bu konuda güvenilir şekilde çalışan, kaliteli model sunan firmalarla çalışmak gerekir.

Hasta karyolası çeşitleri olarak, modeller bulunmaktadır. Bunların arasında seçim yapılabilir. Kullanım alanı, hastanın durumu gibi etkenler modellerin seçiminde etkili olmalıdır. 2 motorlu, 3 motorlu ve 4 motorlu modeller kullanım ihtiyaçlarına göre ve elbette fiyat detaylarına göre tercih edilebilir. Hasta karyolası yanlarında korkulukları bulunur ve olmalıdır. Bu korkuluklar hastaların güvenliği için çok önemlidir. Uyurken düşmemesi, hareketlerini yaparken güç alması noktasında kesinlikle olması gerekir.

Ev tipi hasta yatakları modellerinde de kesinlikle korkuluk olmalıdır. Mobilya tarzında olması tercih edilecekse bazalı modeller seçilebilir. Bu modellerin iç kısmında beklentileri karşılayan hasta yatağı ve hasta karyolası bulunmaktadır. Çevresinde ise özel ve estetik bir baza malzeme bulunmaktadır. Son derece şık görüntüsü ile bakıldığında hasta yatağı olduğu anlaşılmaz. Tedaviden sonra ev yatağı olarak da kullanılabilir.

Hasta Karyolası Özellikleri

Hasta karyolası yukarıda belirtildiği gibi korkuluklar şekildedir. İki adet ya da dört adet şekilde bunlar tasarlanabilir. İndirilip kaldırılması mümkündür ve bu işlem, hastalar ile bakanlar tarafından yapılabilir. Bu kısımların temizlenmesi çok kolaydır ve mikrop kopmayan, anti bakteriyel özelliktedir. Hasta yatağı temizlenmesi zor değildir ancak yatak alınan ya da kiralan güvenilir firmadan destek alınması, danışılması, bu işlemlerin nasıl doğru şekilde yapılacağının öğrenilmesi gerekir.

Hasta karyolası, hastaların yatak üzerinde rahat hareket etmeleri için hareket edebilir şekilde hazırlanmıştır. Hem baş, hem de ayak kısımlarından indirme, kaldırma gibi çeşitli açılarda sabitlenme özellikleri bulunmaktadır. Hasta oturabilir, yarı yatma ya da tam yatma pozisyonlarında kalabilir. Gün içinde yatağından kalkmadan birçok hareket yapabilir. Motorlu karyolalar, motor kapasiteleri kapsamında bu fonksiyonları beklenen şekilde yapar. Uzaktan kumanda ve yatak yanından özel düğmeleri ile ayarlanabilir özelliklerde olan modellerdir.

Hasta karyolası üzerinde özel donanımlı hasta yatakları kullanılmaktadır. Bunlar lazer kesim hasta yatakları, visco hasta yatağı, havalı hasta yatağı olarak seçilebilir. Bu tür modeller hastaların uzun süreli yatışlarında bedenlerinin rahat etmesini sağlar. Hasta yaralarının oluşması riskini ise en aza indirir. Mikrop tutmayan, anti bakteriyel ve temizlenmesi kolay olan ürünlerdir. Hasta karyolaları ve hasta yatakları birlikte kullanılmalıdır. Kaliteli malzemelerle hazırlanan yataklar hastaların tedavilerinde gerçekten son derece etkilidir. Bunu es geçmemek ve ev ortamında da hastaların iyileşmesi için kullanılmasını sağlamak çok önemlidir. Yaşlılar için, yatalak hastalar için, uzun süre tedavi süreci olacak hastalar için kesinlikle bu modellerin kullanılması gerekir ve ihmal edilmemesi lazımdır.

Hasta Karyolası Fiyatları

Hasta Karyolası Fiyatları Neye Göre Değişiyor

Birçok değişik modeli bulunan hasta karyolası çeşitleri birbirinden farklı nedenlerden ötürü fiyatları değişebilmektedir. Bunlar özellikle de ayrı ayrı tasarımları gerçekleştirilmiş kullanım amaçları kapsamında farklılaşabilmektedir. Örneğin ilk başta farklı kısımlarına yerleştirilmiş olan motor bölümlerinden bahsetmek gerekir. Uzaktan kumandalı bir şekilde kontrol etme imkânı veren hasta karyolası fiyatları bakımından yatağın üzerinde kaç farklı motor sayısı yerleştirilmiştir. Buna göre fiyatlar değişebilmektedir. Bunlar içerisinde genel olarak ortak bir şekilde ayak bölümü ile birlikte sırt kısımlarını yatağın hareket etmesi için motor çeşitleri özel olarak yerleştirilmektedir.

Farklı açılara gelebilme özelliği sayesinde hastaların günlük olarak yemek ye de ilaç saatlerini kaçırmadan bir kolaylık fırsatı veren bu motorlar aynı zamanda ek olarak asansör sistemleri kapsamında da kolay olmaktadır. Bunlar da hasta yatağı fiyatları bakımından değişiklik gösterebilmekte ve artış olabilmektedir. Ancak günümüzde artık çok uygun fiyatlar kapsamında değişik ve özellikleri de olsa yine de herkesin bütçesi dahilinde satın alma imkânı verilmiş durumdadır.

Hasta karyolası fiyatları

Özellikle hasta karyolası çeşitleri bakımından yanında bazı ek üretimler de yapıldığından dolayı fiyatlar da değişiklik yaşanabilmektedir. Örneğin hem hastaların hem de onları bakanlar için büyük bir rahatlık sağlayan asansör sistemleri ile birlikte yemek masası ya da serum askısı gibi olanaklar da fark yaratabilmektedir.

Tabii bunları söylerken hasta karyolası fiyatları kapsamında yaşanan değişiklikler için sağlam tekerleklerin de büyük bir öneme sahip olduğunu eklemek gerekir. Fakat o tekerlekleri sayesinde yatak bulunan mekânda farklı odaları rahat bir şekilde taşınma şansını da sunar. Bu da hastanın fiziksel durumundan durumunun yanında moral motivasyon olarak da büyük bir pozitif etki yaratmaktadır. Diğer yandan elbette sağlık iskelet yapısı hasta yatağı fiyatları konusunda farklı ortaya çıkan önemli etkenlerdendir. Mutlaka sadece bu işe odaklanmış ve hasta yatakları imalatı yapan yerlerden bu tür yatakları almak daha uzun yıllar ve sorunsuz bir şekilde kullanın şansını yanında getirir.

Uygun Fiyatlarda Değişik Hasta Yatakları

Günümüz teknolojisi ile birlikte birçok değişik özelliğin yanında getiren ve farklı sebeplerden dolayı bir süreliğine veya çok uzun bir zaman yatmak zorunda olan kişiler adına hasta karyolası çeşitleri büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Aynı şekilde artık eskiye göre çok daha uygun fiyatlarda da satışları gerçekleştirmektedir.

Değişik motor özellikleri ile birlikte sağlam iskelet yapısı ve tekerleklerin yanı sıra daha birçok farklı özelliği ile hasta karyolası fiyatları bütçeler dahilinde elde edilebilir. Bu da hem hastalar için hem de onlara bakanlar noktasında sunduğu rahatlık ile hasta yatağı fiyatları açısından pek de bir önemi kalmamaktadır. Zira herkes farklı özelliklere sahip olan yatak çeşitleri içerisinde kişisel tercihler bazında bir seçim yaparak satın alabilir. Tabii bunu mutlaka doğrudan fabrikasyon bir şekilde özel olarak bu yatakların üretimini gerçekleştiren firmalardan almanın önemi de oldukça büyüktür.

Hasta Karyolası Nedir

Hasta Karyolası Nedir

Hasta karyolası, yatarak tedavi görmesi gereken hastaların tedavi sürecinde hem hastaya hem de hemşire gibi hasta bakıcılara kolaylık sağlayacak işlevlerle donatılmış, hareketli kısımları ve hastanın yataktan düşmesini engelleyecek korkulukları olan bir tür yataktır. Daha çok hastane, klinik gibi bakım merkezlerinde kullanılan hasta karyolaları günümüzde evde bakımı yapılan hastaların yatması için de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Hasta karyolası sadece hastalar için değil, hareket kabiliyetini kısmen veya tamamen kaybetmiş yaşlı insanların bakım ve tedavilerinde de kullanılır.

Hasta yatağı modelleri

Bugün Sağlık Bakanlığı tarafından medikal sağlık ürünleri kategorisine uygun görülen hasta karyolası ve hasta yatakları Türkiye’de belli başlı firmalar tarafından üretilmektedir. Bu firmalardan biri ve en bilineni de Emek Hasta Yatakları firmasıdır. Firmanın ürün portföyünde yirmiye yakın değişik hasta karyolası modeli bulunmaktadır. Tüm hasta karyolası modelleri günümüz hastanelerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeterlilikte, gelişmiş fonksiyonel özelliklerde, sağlam ve konforlu olarak üretilmektedir. Firma, partnerlerinden birisi olan Haskar Medikal firması ile hasta karyolası üretiminde işbirliği içinde faaliyet göstermektedir.

Hasta Karyolası Çeşitleri

Genel olarak manüel ve motorlu olarak iki ana kategoride toplanan hasta karyolaları, günümüz teknoloji dünyasında daha çok elektrik motorlu olarak üretilmekte ve kullanılan elektrik motorunun gücü ve işlevi ölçüsünde sınıflandırılırlar. Bu karyola çeşitlerinden en yaygın olarak bilinen ve kullanılanları ise şöyledir:

  • 2 Motorlu Hasta Karyolası: Dual motorlu olarak adlandırılan ve iki adet motor ile karyolanın baş ve ayak kısımlarına hareketlilik kazandırıldığı bu karyola daha çok ev, huzur evi gibi bakım yerlerinde kullanılmaktadır. Yan korkulukları ve başlıklarının imalatında kullanılan malzemelerin cinsine göre 2 motorlu hasta karyolaları da kendi içlerinde kategorilere ayrılırlar.
  • 3 Motorlu Hasta Karyolası: Piston motor denilen elektrik motoru ile çalışan ve 250 kg ağırlık taşıma kapasitesine sahip olan bu hasta karyolaları hareket sistemi açısından bakıldığı zaman asansör hareketi özelliği sayesinde 2 motorlu hasta karyolası modellerinden ayrılmaktadır. Bu tip karyolalar, üretiminde kullanılan kalın profil yapısı ile 2 motorlu modellere göre daha dayanıklıdır ve daha fonksiyonel özelliklere sahip olarak üretilmişlerdir.
  • 4 Motorlu Hasta Karyolası: Bu tip karyolalar trendelenburg ve ters trendelenburg denilen özel bir hareket sistemine sahip olup, emsallerinden bu hareket kabiliyeti sayesinde ayrılırlar. Bu hareket dışında 3 motorlu hasta karyolaları ile birebir aynı özelliklere sahip olan 4 motorlu hasta karyolaları daha çok yoğun bakımlarda kullanılmaktadır.
  • Ev Tipi Hasta Karyolası: Daha çok evlerde kullanılmak üzere ahşap malzemeden imal edilen bu tip karyolaların da 2 motorlu ve 3 motorlu gibi çeşitleri bulunmaktadır. Evde hastane ortamı psikolojisi yaratmak istemeyen hasta yakınları için ideal bir üründür.
Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta yatakları kategorisinde her yaşa, ağırlığa, hastanın ihtiyacına ya da yatak yapımında kullanılan malzemelere göre pek çok çeşit hasta yatağı bulunmaktadır. Bunun nedeni de, örneğin bazı hastaların aşırı kilolu, ya da yaş grubuna göre boyutlarında ve ağırlıklarında farklılık göstermesidir.

Bunlardan bir kaçına örnek verecek olursak;

Düşük Hasta Yatakları; bu yataklar hareket kısıtlılığı çeken hastalar için özel olarak tasarlanmış ve oldukça ideal yataklardır. Hastanın yataktan rahatça inebilmesi için en düşük yükseklik seviyesine getirilebilirler.

Manuel Hasta Yatakları; bu hasta yatağı elektrik ya da yarı elektrikle değil, hastanın ya da hasta bakıcının yatağı pek çok pozisyona elle ayarlanabilen yataklar olup hasta yatağını kısa vadeli kullanan hastalar için üretilmiştir.

Elektrikli ya da yarı elektrikli hasta yatakları; bu yataklar ise gerek ev modelleri hasta yataklarında herekse de hastanede kullanılan hasta yataklarında en sık rastlanan ve de haliyle tercih edilen yataklar olup, uzaktan kumanda ile çalışan, hastanın ya da hasta bakıcının oturduğu yerden tuş hareketleri ile yatağın pozisyonlarını ayarlamasına imkan sağlayan çok konforlu hasta yataklarındandır.

Kullanımı Kolay Hasta Yatağı Çeşitleri

Elektrikli hasta yatakları doğuştan engelli, yaşlılık nedeniyle devamlı suretle yatağa bağlı kalan ya da ağır hastalık halinde uzun vadede yatarak tedavi gören hastaların kullanılması gereken hasta yatağıdır. Bu yataklar 2 motorlu, 3 motorlu ve 4 motorlu olmak üzere asansörlü, ful abs’li, bazası bulunan ve ahşap çeşitleri ile imal edilmiş olup, bunların hastanın ya da bakıcısının isteği üzerine daha farklı şekillerde özel tasarımları da mevcuttur. Aynı zamanda yükseklik ve alçaklık yönünden de farklı şekillerde dizayn edilmişlerdir.

Hasta yatağı çeşitlerinde özellikle dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı da, hasta yatağını kullanan kişinin yaş grubudur… örneğin; hasta yatağını kullanan bir çocuk ise, onun yattığı hasta yatağında sıkılmaması ve bir nebze olsun iyi zaman geçirmesi için karakterine göre dizayn edilmiş hasta yatakları tercih edilmelidir. Çünkü zaten küçük, kendi akranları gibi oyunlar oynayamıyor ya da istediği gıdaları alamıyordur. Dolayısıyla hayat onlar için oldukça zordur… Bir an için hasta yatağını kullanan çocuğun 4 yaşında olduğunu düşünelim; 4 yaşındaki bir çocuğu uzun süre yatakta tutmanın ne kadar zor olduğunu en iyi bilen anne ve babalardır. Onların yataklarını sevmesi için hasta yataklarında kullanılan nevresim ya da yastık kılıflarının çocuklar için tasarlanmış olanları ya da yatağa monte edilmiş bir takım oyuncaklar olması ebeveynlerin ve çocukların yararına olacaktır hiç şüphesiz…

Ya da tam tersini düşünürsek, hasta yatağını kullanan hastanın oldukça yaşlı veya orta yaşlı, kitap okumayı seven ya da cam kenarında camdan dışarıyı seyretmekten hoşlanan biri olduğunu düşünelim. Bu hasta için en ideal yatak bizce elektrikli ve uzaktan kumandalı hasta yataklarıdır. Çünkü hasta, bu yataklarda yatarken aynı zamanda kumandayı kullanarak boyun ya da ayak bölgesindeki yatak seviyesini istediği pozisyona ayarlayarak daha rahat ve konforlu bir şekilde kitabını okuyup kendine zaman ayırabilecektir.

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta Yatağı Çeşitleri

Tercihlerinizde Sizlere Yardımcı Olmak İsteriz !

Biz firmamız olarak her yaşa ve her cebe uygun ve müşterilerine ödeme kolaylığı sağlayan satış noktalarımızda sizlere hasta yatağı çeşitlerinde seçim yaparken en doğru kararı verme konusunda yardımcı olmak istiyoruz. Sizler de seçim yaparken profesyonel destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz. Bunun için internet sayfamızdaki hasta yataklarını oturduğunuz yerden inceleyerek fikir sahibi olmanızı tavsiye ediyoruz.

Hasta Yatağı Modellerinde En İyi Seçimler

Her geçen süre içerisinde, yatağa bağımlı hasta sayısı biraz daha artmaktadır. Yatağa bağımlı bir hastaya çok rahat bir ortam sağlanmalıdır. Buna da öncelikle yatağından başlanmalıdır. Bir hasta yatağı son derece rahat ve konforlu olmalıdır. Aksi takdirde yatak hastayı çok rahatsız edebilir. Bunun sonucunda da hastalık biraz daha ilerleme olanağına sahiptir. Yataklar son teknolojiye sahip olmalıdır. Kolayca hareketi sağlanabilmelidir. Yatakta kullanılan malzeme sağlık açısından önemli olduğu için güvenilir malzeme kullanılmalıdır. Hasta yatağı standart ölçülere uygun bir şekilde tasarlanmalıdır. Yatağın yan taraflarında koruma kolları olmalıdır.

Hasta Yatağı Nasıl Olmalıdır?

Yatakta kullanılan parçalar son derece sağlam olmalıdır. Aksi takdirde basit kırılan bir parça olması hastaları mağdur edebilir. Hasta istediği zaman, istediği pozisyonu yatağa verebilmelidir. Hemen baş ucunda kumandayı rahatça kullanabilmelidir. Yatağın yükseklik ayarı kolayca yapılabilmelidir. Yani hastanın rahatına uygun seviyeye hemen ulaşması gerekir. Yan tarafında bulunan korumalıklar kolayca açılıp kapanabilmelidir. Hasta yatağı kolayca itilip hareket edebilmelidir. Ve ayrıca Tekerleklerinde fren sistemi olmalıdır. Fren sistemi çok güvenilir olmalıdır. Aksi takdirde ufak kazalar meydana gelebilmektedir. Ayrıca uzun süre kullanılmayacak olan hasta yataklarını kiralamak mümkündür. Hasta yatağı kiralama firmamız tarafından yapılmaktadır. Kiralama konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmasına olanak vermeyen firmamız sizlere her türlü rahatlığı sağlamaktadır.

Hasta Yatağı Kiralama

Teknoloji geliştikçe hasta yatakları da gelişmeye devam ediyor. Bazı hastalar yerinden kıpırdayamadığı için yatak yaraları meydana gelmektedir. Ama elimizde bulunan havalı hasta yatağı sayesinde vücut nefes alarak yara oluşumunu engellemektedir. Bu yataklar dengeleme sistemine sahip olmalıdır. Bu sayede de hasta hareket ederse sarsılma yaşanmaz. Hasta yataklarına bakıldığı zaman birçok çeşidi vardır. Elektrikli hasta yatakları da bulunmaktadır. Aslında daha en baştan doktora danışılarak hastalık çeşidine göre yatak seçilmesi daha iyi olur. Hasta yatağı seçerken öncelikle sağlık açısından değerlendirilmelidir. Sonra da tabi ki kalitesi markalı olması bir diğer önemli faktörleridir. Yatağı aldığınız zaman sağlamlığın mutlaka test edilmelidir. Alacağınız yatağın çok fonksiyonlu olması da önemlidir. Zira ne kadar fonksiyonel olursa o kadar rahat olur. Hasta bakımı konusunda en önemli göreve sahip olan hasta yatağı çok mükemmel olmalıdır.

Yatağa bağımlı hastalar bazen istek dışı hareketler sergileyebiliyorlar. Burada da en önemli unsur yan korkuluklardır. Yan korkuluklar ne kadar sağlam ve kaliteli olursa o kadar hasta güvenliği iyi olur. Aksi takdirde hasta hareketlendiği zaman yere düşebilir. Bunun sonucunda da yaralanmalar oluşabilir. Hasta karyolası yatağa göre daha geniş yatak çeşididir. Bunlarda firmamızda mevcut olmakla birlikte kiralama işlemleri yapılmaktadır.

Kaliteli Hasta Yatakları

Hasta yataklarında birçok malzeme çeşidi kullanılmaktadır. Bunlar ahşap, alüminyum, demir ve plastik olmak üzere çeşitlendirilebilir. Bu maddeler şimdilik en sık kullanılanlardır. Kullanılan malzemeler kolayca temizlenebilir olmalıdır. Ayrıca anti bakteriyel özelliği taşımalıdırlar. Yatakların yay sistemlerinin de sağlamlığı oldukça önemlidir. Hastayı kesinlikle rahatsız etmemelidir. Kullanılan malzeme hijyenik bir görüntüde olmalıdır. Üstüne bir şeyin lekesi kaldığı zaman hemen silinebilmelidir. Üstünde toz veya kir barındırmamalıdır. Hastalığın ağırlığına göre çeşit ve farklılık gösteren hasta yatakları içerisinde birçok çeşit vardır. Tekerleklere de son teknoloji olan abs frenleme sistemi takılabilmektedir. Çünkü mükemmel özelliklere sahip olan bu frenler hatayı sıfıra indirmeyi başarıyorlar. Firmamızda her çeşit ve her bütçeye uygun bulunan hasta yatakları sizlerin hizmetine açıktır. Verilen sipariş ve satın almalar göre kalitemiz ve konfordan ödün vermeden işimizi yaptığımız ispatlanmış durumdadır.

Kaliteli Hasta Yatakları

Kaliteli Hasta Yatakları

Hasta Yataklarının Üretim Aşamasında Önem Verilenler

Üretim esnasında sürekli olarak markalı ve anti bakteriyel malzeme kullanarak insan sağlığına düşkünlüğümüzü gösteriyoruz. Firmamızın yapmış olduğu birçok kiralama fırsatları sizlerin hasta bakımını daha kolay hale getiriyor. Bu sayede bizlerde bundan gurur duyuyoruz. Hasta yatağı fiyatı firmamızda oldukça uygundur. En ufak parçasından bile sağlamlık politikamızı bozmadan işimizi yapıyoruz. Danışmanlarımızdan bilgi alarak yaptığımız hasta yatakları her vücuda uygun şekilde yapılmaktadır. Alerjik etkisi bulunmayan malzemelerimiz sayesinde insanlar gönül rahatlığıyla alışverişlerini yapmaktadırlar. Hiçbir masraftan kaçmayarak en sağlamını yapmaya çalışarak sizleri memnun etmek her zaman ilk gayemizdir. Sizlerin de tercihleri sayesinde bu sektöre yeni bir soluk getirerek öncelik para değil insan sağlığının olduğunu duyurmaktan da büyük keyif alıyoruz. Hasta yatağı fiyatları konusunda 7/24 bizlerden hizmet desteği alabilirsiniz.

Hasta Karyolası Çeşitleri

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

Konfor için tasarım önemlidir!

Hasta konforunun sağlanması için tasarlanan hasta karyolası modelleri, farklı çeşitlere sahip şekilde imal ediliyor. Böylece hastalık seviyesi ileri düzeyde olan kişiler için ihtiyaç duyulan hasta yatakları daha fonksiyonel ve işlevsel özelliklerle kullanım avantajı sağlıyor. Düşük profilli hasta yatakları da, daha az özelliklere sahip olarak imal edilerek gereksiz kullanım fonksiyonlarına sahip olmadan satışa sunuluyor.

Bu anlamda; manuel nitelikte ve motorlu özelliğe sahip hasta yatakları, asansör sistemine sahip olan ve yoğun bakıma ihtiyaç duyan bir kişi için tasarlanan hasta yatakları olmak üzere 4 farklı tipte ürün profili bulunuyor. Ürünlerin hepsindeki ortak gaye ve amaç ise, normal yatakların hasta için sağlayamadıkları konfor ve güvenlik unsurlarını sunuyor.

İşte hasta yatağı modelleri

  1. Manuel hasta yatakları: herhangi bir elektrikli sisteme sahip olmadan kullanılan yatak tipidir. Baş ve ayak kısımlarının hastanın daha rahat edebileceği pozisyona getirmek için elle hareket ettirilen profillere sahiptir. Modern ve lüks hastaneler için ihtiyaç duyulmayan modeller arasında yer alır.
  2. Motorlu hasta yatakları: Sağlık hizmetlerinin giderek gelişmeye başlamasıyla beraber hastane içerisinde kullanılan malzeme ve teçhizatın da insan odaklı bir değişim yaşadığını ifade edebiliriz. Bu nedenle hasta yataklarında da daha esnek hareketi sağlayan motorlu modeller tercih edilmeye başlanmıştır.
  3. Asansör sistemine sahip hasta yatakları: Motorlu hasta yatakları gibi elektronik sisteme sahip hasta yatakları olarak modern hastanelerde kullanılan ve tamamen hasta rahatı için dizayn edilen hasta yatak modelleri arasında yer alır.
  4. Yoğun bakım hasta yatakları: Normal insanlarla, hasta kişilerin yatmaları gereken yataklar arasında fark olmalıdır. Hastalığı düşük düzeyde olan kişiyle yoğun düzeyde olan kişi arasındaki yatağın da farklı olması gerekir. Bu nedenle yoğun hasta kişiler için tasarlanan hasta yataklarıyla kişinin daha rahat ve güvende olması gaye edilmiştir.

Hareketli hasta yataklarıyla ergonomik günlere merhaba deyin!

Dört farklı tipte incelenen yatak modellerinin kendi özellikleri itibariyle farklı sınıflarda değerlendirilebilmesi de mümkündür. Tek taraflı hareket sistemine sahip hasta yatakları veya çift taraflı hareket edebilen hasta yatakları da sınıf olarak farklı özelliklere sahip türlerdir.