İyi Bir Hasta Yatağı Hangi Özelliklerde Olmalıdır

İyi Bir Hasta Yatağı Hangi Özelliklerde Olmalıdır

Hastanede ya da evde kullanabileceğiniz yatak türü hasta yatağı sağlık açısından daha iyi bir hizmet sunabilmek için üretilmiştir. Normal yataklardan farklı olan hasta yatağı yan taraflarında koruyucu bulunması nedeni ile hastanın yataktan düşmesini engeller. Genel olarak hasta yatakları hastanın düşmemesi için yan koruyucuları, baş kısmında hastanın yemeğini daha rahat yiyebilmesi için ve ayak kısmı da kaldırılabilen tekerlek sistem ile kurulmuş yataktır. Hastaların konforunu sağlamak amacı ile hastanelerde kullanılan hasta yatakları günümüzde de hemen hemen tüm hastanelerde mevcuttur.

Ayrıca sağlık çalışanlarının ve refakatçilerin de hastayı taşıyabilmesini kolaylaştırmış olan hasta yatakları kumanda ile çalışır. Hastanın sağlık durumuna göre alınan hasta yatağı yatalak hastalar için de tuvaletli olması ile çok tercih edilir. Bu yatakların çok çeşitlerinin olmasının yanında hasta yatağı özellikleri de çok fazladır. Aynı zamanda özellikleri çok olan hasta yatağı çeşitleri de çoktur.

Hasta Yatağı Özellikleri Nelerdir?

Yatalak hastalar için çok tercih edilen hasta yatağı özellikleri şunlardır;

 1. Yatalak hastaların daha rahat etmesini sağlar.
 2. Sağlık çalışanlarının ve refakatçiler için kolaylık sağlar.
 3. Her türlü hastalar için hasta yatağı çeşitleri mevcuttur.
 4. Kolayca kontrol edilebilir özelliğinin olması nedeni ile hasta için kolaylık sağlıyor.
 5. Yan koruyucuları, ayak kısmının kaldırılması, tekerlek sistemi ile kurulan bir yatak çeşididir.
 6. Hastaya hiç bir zahmet vermeden istenilen şekilde ayarlanabilme özelliğine sahiptir.
 7. Tekerlekli özelliğinin olması sebebi ile istenilen yere kolaylıkla taşınabilir.
 8. Temizliği rahattır
 9. Uzun süre kullanılır ve kalitesine göre hasta yatağı çeşitleri mevcuttur.
 10. Hasta yatağı sadece evlerde ve hastanelerde değil aynı zamanda huzur evlerinde ve rehabilitasyon merkezlerinde de kullanılır.

Hasta Yatağı Çeşitleri Nelerdir?

Hasta yatağının birçok çeşidi mevcuttur. Her hasta için özel olarak tasarlanmış ve her hasta yatağı özellikleri vardır. Bu hasta yatakları hastanın durumuna göre alınır. Her türlü ihtiyacı karşılar ve hastanın ve yakınların hayatına kolaylık sağlar. Günümüzde eskiye oranla çok daha fazla gelişme ve çeşitlilik göstererek sağlık sektörüne de kolaylık sağlamıştır.

Fiyat olarak çok pahalı olsa da yatağı aldığınızda buna değecektir. Yatalak hastalar için de hareket etme imkanı sağlar. Böylece hem hasta, hem sağlık çalışanları hem de hasta yakınları için kolaylık sağlar.

Hasta yatağı çeşitleri şunlardır:

 1. Felçli hastalar için hasta yatağı: Bu hasta yatağı özellikle felçle hastalar için yapılmıştır. Hasta hareket edemediği için kumandalı sistemle bacaklarını oynatabilir, oynayan başlığı ile hareket edebilir ve oturma pozisyonuna geçebilir. Ayrıca lazımlık ve tuvalet de bu hasta yatağının içerisinde mevcuttur.
 2. Otomatik hasta yatağı: Bu hasta yatağı tamamen yatağa bağımlı olanlar için yapılmıştır. Yatak tamamen kumandayla çalışır. Hasta oturma pozisyonuna, yemek yeme pozisyonuna geçmek isteyince tüm bunlar kumanda ile yapılır. Yatağın baştan sona hareketli olma özelliği mevcuttur.
 3. Katlanılabilen hasta yatağı: Kumanda ile kontrolü sağlanabilen bu yataklar hastalar için özel olarak üretilmiştir. Hastanın hareket komutlarına göre kumanda ile ayarlanabilme özelliğine sahiptir. Hastanelerde en çok tercih edilen hasta yatağı modelidir. Ayrıca bu hasta yatağı evlerde de rahatlıkla kullanılabilir.
 4. Havalı hasta yatağı: Bu hasta yatağı pompa ile şişirilip yatak haline getirilir.
 5. Lazımlıklı hasta yatağı: Bu hasta yatağı hareket edebilme özelliğin yitirmiş yatalak ve felçli hastalar için üretilmiştir. Hasta kendi başına tuvalete gidemediği için bu yatağı kullanır.
 6. Manuel ayarlanabilen hasta yatağı: Bu hasta yatağı da elle hareket ettirilen yatak tipidir. Sadece baş kısmı ve ayak kısmı hareket ettirilir. Günümüzde ekonomik olarak uygun olmasına rağmen çok fazla kolaylık sağlamadığı ve fazla bir işlevinin olmaması sebebi ile çok fazla tercih edilmez.
 7. İki motorlu hasta yatağı: Hareketleri kısıtlanmamış olan hastaların kullanabileceği hasta yatağı türüdür. Günümüzde ekonomik olması ve ihtiyacı da karşıladığı için genel olarak tercih edilir.
 8. Üç motorlu hasta yatağı: Yatalak ve bakıma ihtiyacı olan hastaların kullanabileceği yatak türüdür.
 9. Elektrikli hasta yatakları: Kumanda ile hareket ettirilen bu yatak tekerleri için fren sistemi kullanılmıştır.
 10. Yoğun bakımda kullanılan hasta yatakları: Bu hasta yatağı yoğun bakım hastaları için üretilmiştir ve rahat, konforlu olması sebebi ile tercih edilir.
Hasta Yatakları

Hasta Yatakları Tanıtımı

Öncelikli olarak şunu belirtmek isteriz ki her hasta yatağı hastanız için uygun olmayabilir. Bir hasta yatağına ihtiyacınız olduğunda nasıl bir yatak almanız gerektiği konusunda size bir takım bilgiler vermek istedik. Şimdi hasta yatağı çeşitlerini kısaca bir tanıtalım.

Hasta Yatağı Çeşitleri

 • 2 Motorlu Hasta Yatakları
 • 3 Motorlu Hasta Yatakları
 • 4 Motorlu Hasta Yatakları
 • Ev Tipi Ahşap Hasta Yatakları
 • Havalı Hasta Yatakları

2 Motorlu Hasta Yatakları

Bu hasta yatakları ismini iki tür hareket yeteneğine sahip olarak üretilmesinden almıştır. 2 motorlu hasta yatağı çeşitlerinin imalatında hepsinde aynı motor kullanılır. Bu motorların işlevleri ise yatağın hastanın baş kısmını koyduğu platform ile ayak kısmını koyduğu platformun hareketli olmasıdır. Motora bağlı veya uzaktan kumanda sistemiyle yatağın baş ve ayak kısmı istenilen yüksekliğe ayarlanabilir.

3 Motorlu Hasta Yatakları

2 motorlu olanlardan daha gelişmiş fonksiyonlara sahip olan 3 motorlu hasta yataklarının en belirgin ve bilinen özelliği yatağın asansör hareketi yeteneğine sahip olarak üretilmiş olmasıdır. Bu yataklar piston motor sistemiyle çalıştıkları için 300 kg ağırlığına kadar olan obez hastalar için de rahatlıkla ve güvenle kullanılabilir. Yatağın hareketi 2 motorlu yataklarda olduğu gibi bir el kumandası ile sağlanır.

4 Motorlu Hasta Yatakları

Trendelenburg hareket yeteneğine sahip olarak üretilmiş 4 motorlu hasta yatakları, hasta yatağı çeşitlerinin en iyisidir diyebiliriz. Tabi ki bir yatağın sizin için en iyi olması demek, hastanız için en uygun hasta yatağı olması demektir. Biz önceki yazılarımızda da sık sık değindiğimiz gibi burada da tekrar edelim; kesinlikle hastanızın ihtiyaçlarını aşan bir hasta yatağı almayın. Bu yanlış yatak seçimi sizi hem maddi hem de manevi olarak yoracaktır.

Ev Tipi Ahşap Hasta Yatakları

Şu an işte bu yatak bizim için en uygun olanı dediğinizi duyabiliyorum. Evet, ev tipi hasta yatakları adı üstünde evde bakımda kullanım için ideal yataklardır. Bu yatakların da 2 motorlu, 3 motorlu gibi çeşitleri bulunmakla birlikte ev ortamına uygun olması açısından genellikle ahşap malzeme ağırlıklı olarak üretilirler.

Havalı Hasta Yatakları

Havalı yatak kullanımı her hasta için zorunlu değildir. Eğer hastanız uzun süre yatakta geçireceği bir hastalıkla mücadele ediyorsa bir havalı yatak kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü havalı yataklar uzun süre hareketsiz yatan hastaların vücudunda oluşması muhtemel basi yaraları için kullanılırlar. Bu havalı hasta yataklarının da ventilasyonlu ve pozisyon veren gibi modelleri bulunmaktadır.

Hasta Yatağı Seçimi

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında şimdi hastanız için bir yatak seçerken daha dikkatli ve bilinçli olacağınızı ümit ederek firmamızın size hasta yatakları ile ilgili her türlü konuda yardımcı olacağını da bilmenizi isteriz.

Geçmiş olsun dileklerimizle…

Emek Hasta Yatakları