Hasta Yatağı Nasıl Temizlenmeli

Hasta yatağı nasıl temizlenmesi konusu içinde yer alan ev tipi hasta yatağı nasıl temizlenir, hasta yatağının temizliğinde kullanılmaması gereken malzemeler nelerdir gibi birçok sorunun yanıtını bu içerikte bulabilecek ve siz de kendi hastanızın yatağını temizlerken dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında bilgi alabileceksiniz.

Temizlik, kuşkusuz hayatımızda en önem verdiğimiz konulardan birisi. Özellikle, öz bakım temizliği dışında oda temizliği veya evin temizliği gibi diğer temizlik konularından ziyade hastaların bakımları ve yataklarının temizliği ise oldukça önemli bir konudur. Zira, hastalık süreci ile birçok problemle uğraşmak zorunda kalan hasta yakınlarımız, gerek kişisel gerekse de kişisel alanlarını temizlemek konularında epey bir zorlanabilmektedir. Bu nedenle, kendini ciddi anlamda yetersiz hisseden hastalar, daima kendilerini kötü hissetmekte ve üzülmektedirler. Günümüzde kısa süreli ya da uzun süreli yatış yapacak hastaların gerek psikolojik gerekse de sosyolojik açıdan daha “yoğun” duygular yaşadığı kaçınılmaz bir gerçek. Bu sebepten ötürü de, hastalar istemeden kirlettikleri yatakların temizlenmesinde de oldukça rahatsızlık duymaktalar. Hastaların konforu sağlamak ve iyileşme süreçlerini desteklemek için birçok medikal firma, hasta yatağı üretirken temizlik ve hijyen kıstaslarına önem veriyor. Anti-alerjik kumaşlar ile üretilen hasta yataklarında mikropların birikmemesi amacıyla da birçok teknoloji kullanılıyor.

HASTA YATAĞI NASIL TEMİZLENMELİ?

Hasta yatağını henüz almadıysanız, ya da temizlenme süreçleri hakkında araştırma yapıyorsanız, aşağıdaki maddelere dikkat ederek, siz de hasta yatağınızın temizliğini kolayca yapabilirsiniz.

  • Yıkanabilir Kumaşlı Hasta Yataklarını Tercih Etmeniz, Kolay Temizlik İçin Önemli

Hasta yatağı seçerken kumaşının ne derece yıkanabilir olduğuna dikkat etmenin haricinde yıkanması halinde esneme ya da büzülebilme ihtimallerini de göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü, profesyonel anlamda üretilmemiş hasta yataklarının birçoğunda kumaşlarda yıkanması söz konusu olmamakta ancak halı yıkama firmaları gibi firmalar ile temizlikleri sağlanabilmektedir. Bu da hem sizin için hem de hastanız için oldukça meşakkatli bir süreç. Bu nedenle, yıkanabilir kumaş tercih ederek hasta yataklarınızın hem sağlığını koruyabilir hem de rahatının devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Beyaz sabun vb. gibi ürünler hasta yatağının silinmesinde ve lekelerin çıkmasında önemli görev görüyor. Beyaz sabunu rendeledikten sonra sulandırdığınız da hasta yatağınızda oluşan lekelenme ve tozların hepsi kolaylıkla temizlenecektir. Eğer ki profesyonel anlamda bir temizlik istiyorsanız hasta yatağını aldığınız yere başvurarak (veriyorlarsa) temizlik hizmeti de sağlayabilirsiniz.

  • Hasta Yatağı Temizliğini Yaparken Çıkarılabilen Ürünleri Çıkarmaya Özen Gösterin

Toz ve birikintiler, hastaları oldukça rahatsız eder ve enfeksiyona daima davetiye çıkarırlar. Bu nedenle, hasta yatağı temizliği konusunda hasta yatağının parçalarının çıkabilmesine dikkat edin. Eğer hala daha bir yatak almadıysanız boru tipi hasta yatağı sizin için uygun olabilir.Bütün borularının parçalara ayrılabilmesine olanak tanıyan tasarımı ile boru tipi hasta yatağı, temizlik anlamında hastalara büyük kolaylık sunuyor.

  • Hasta Yatağını Temizledikten Sonra Havalandırma Çok Önemli

Hastalar, hastalık döneminde oldukça kokulara ve temizlik malzemelerine karşı hassasiyet gösterebilirler. Bu nedenle, hasta yatağı ve çevresini temizledikten sonra hasta yatağını havalandırmalı ve kokunun odadan uzaklaşmasını sağlamalısınız.

Hasta Yatağı Temizliği

Hasta Yatağı Temizliği

Yatağa bağımlı veya uzun süre tedavi olması gereken hastaların ev ortamında veya hastane bakım evi gibi merkezlerde tedaviye uygun amaçlı kullanılan hasta yataklarının sadece bir yatak olarak göremeyiz. Bu hasta yatakları medikal anlamda sağlık materyallerine göre belli şart ve hasta hassasiyetine göre imal edilen medikal ürünlerdir. Aynı zamanda hastanın vücudundaki veya eklem gibi bölgelerinde oluşmuş rahatsızlıkların tedavi edilmesinde büyük rol oynadığını belirtebiliriz.

Hasta yatağı nasıl tedaviyi hızlandırır?

Bu nedenle kullanılacak hasta yatağı hastanın tedavisinden ziyade doğru kullanımı açısından yine hastaya olumlu derecede etki etmesini sağlamaya çalışmalıyız. Bunun için neler yapabiliriz dersek? Hasta odası öncelikle havalandırılmış kötü koku vb. durumlardan arındırılmış olması gerekir. Bunun yanı sıra ev ortamında ise duvar boyasının maddesel zararı olabilecek nefes almayan bir duvar boyası tercihinden sakınılmalıdır. Oda aynı zamanda aydınlatılmış bir halde olmalıdır ki bu da hastanın gerek motivasyonu gerekse iyileşme sürecine epey etkisi olmaktadır. Bulunduğu ortamın ısı ve nem dengesini de kontrol altına alınması gerekmektedir. Bu hasta için hem önemli hem de sağlık açısından kıymetli bir bilgi olduğu da unutulmamalıdır.

Hasta yatağı temizliği nasıl yapılır?

Hasta yatağının temizliği yapılırken elbette bunlar öncelikli durumlardır. Ortamın elverişsiz olması hasta yatağı temizliği yaparken herhangi olumsuz bir durum ve enfeksiyona neden olabilecek ortamları da beraberinde getirebilir. Hasta yatağını temizlerken etrafta bulunan ilaç vb. atıklarında ortadan kaldırılması gerekmektedir. Hasta yatağında bulunan şilte dediğimiz astar kısmının yüksek derece ısı ile yıkanıp temizlenmesi mikrobik olarak arındırılması gerekmektedir. Vücut ile temas edeceğinden pamuklu ürünler tercih edilmesi vücudun gerekli nem ve havayı alabilmesini sağlayacaktır. Hasta yatağının nevresim ve çarşaflarının da yine aynı steril şekilde temizlenmesi, boyar madde olmayacak şekilde düz renk pamuklu ürünler kullanılmasını öneriyoruz.

Havalı yatak kullanımı

Adından da söz edeceğimiz gibi hasta yatağının nevresim ve şilte arasına ara muşamba dediğimiz sıvı geçirmeyen ve birçok hasta yatağından bulunan ürünü yerleştirmeliyiz. Böylece hastanın kişisel temizliği yapılırken herhangi bir mikrobik durumun ortaya çıkmasını da engellemiş oluruz. Yatağa bağımlı hastalar için yatak temizliği normal yataklardan daha kolay olan hasta yatakları, şişme havalı yatak ve su yatağı gibi hava yataklarını kullanarak hem sağlık açısından avantajlı bir durum elde ederler hem de normal bir yataktan hasta yataklarının daha kolay temizlenebilmesi özelliğinden faydalanabilirler. Bizler yakınlarımızın, yaşlılarımızın daha hızlı iyileşip aramızda olmalarını istiyorsak elbette onlar için iyileştirici özellikte ortamlar ve imkanlar  sağlamalıyız. Bu sayede hem onlardan ayrı kalmamış olur hem de güzel günler yaşamalarını sağlıklarına kavuşmalarında önemli rol oynayabileceğimizde unutmamalıyız. Sağlık;  hayatın öncelikli değişmez ve önemsenmesi gereken bir parçası olduğunu da yinelemekte fayda olduğunu belirtmekteyiz.