Kumandalı Hasta Yatağı Çeşitleri

Kumandalı Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta yatakları, yaşadığı hastalık nedeniyle sürekli yatarak tıbbi tedavi olmak durumunda olan hastalar için üstün özellikler ile üretilen özel yataklardır. Hasta yatakları birçok teknolojik özellik ile donatılarak hareket kapasitesi kısıtlı olan ya da hiç hareket edemeyen yatalak hastaların ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanabilmesi amaçlanır. Kumandalı hasta yatağı çeşitleri de ileri teknoloji ile tasarlanan hasta yatağı modellerinden biridir. Motorlu bir mekanizma ile üretilen hasta yatağı kumanda sistemi kullanılarak uzaktan yönetilebilen ergonomik bir yapı kazanır. Firmamız en yeni teknoloji ile tasarladığı kumandalı hasta yataklarını sağlık kuruluşları, hastalar ve hasta bakan kişiler için kolaylık ve fayda sağlaması amacıyla tasarlamıştır. Hastaya hareket kazandıran pozisyon alan hasta yatakları kumanda ile hareket ettirilebilen yataklardır. Kumanda ile başucu, ayakucu ve yanları hareket ettirilebilir. Ayrıca yatak yukarı kaldırılıp aşağı indirilebilir. Klimalı yataklarda havalandırma kumanda ile açılıp kapatılabilir.

Kumandalı Hasta Yatağı Modelleri

Motorlu sistem ile tasarlanan hasta yatağı modellerinde kumanda kullanımı uygulanabilir. Firmamız tarafından üretilen 2 motorlu, 3 motorlu, 4 motorlu, havalı, ev tipi hasta yatakları, hasta karyolası gibi birçok hasta yatağı modelinde kumandalı sistem kurulumu yaparak kullanımınıza sunuyor. Hastanızın durumuna ve ihtiyaçlarına uygun olarak seçeceğiniz hasta yatağı modelinin çok daha rahat ve konforlu kullanılabilmesi için kumandalı hasta yatağı modellerini tercih edebilirsiniz.

Kumandalı Hasta Yatağının Sağlık Kurumları Açısından Önemi

Hastaların tedavi edildiği, hastane, klinik ve rehabilitasyon merkezi gibi sağlık kurumlarında kumandalı hasta yatağı kullanımının birçok faydaları vardır. Sürekli yatan ve hareket kapasitesi kısıtlı olan hastaların kumanda aracılığı ile yönlendirebildiği yatağı sayesinde yeme içme gibi ihtiyaçlarını kendileri giderebilmeleri sağlık çalışanlarının yükünü azaltacaktır. Kumandalı hasta yatağı ile daha çok hareket edebilen yatalak hastalarda bası yaraları oluşmaz. Böylece hasta kurumdan çok memnun kalıp başkalarına da tavsiye ederek sağlık kuruluşunu daha çok hastanın tercih etmesini sağlayacaktır. Kurumsal hasta yatağı sunan firmamız sağlık kuruluşları için sunduğu kumandalı hasta yatakları ile hizmet verir.

Kumandalı Hasta Yatağının Hastaya Sağladığı Faydalar

Kumandalı hasta yatakları sürekli yatan hastalar için çok avantajlı ürünlerdir. Hastanın hareket kapasitesini artıran motorlu hasta yataklarının kumanda ile hareket ettirilebilmesi hastaya özgürlük hissi verecektir. Yatmaktan sıkılan hasta sıkça yan dönebilir, oturabilir, ayaklarını kaldırıp hareket ettirebilir. Böylece daha mutlu hissederek daha kısa sürede iyileşir. Hastanın temel ihtiyaçlarını giderebilmesi için istediğinde bir düğmeye basarak oturabilmesi hem hasta hem de hastaya bakan kişi için büyük bir kolaylık olacaktır. Devamlı yatan hastada bedeninin yatağa uyguladığı baskı nedeniyle bası yaraları denilen yatak yaraları oluşur. Fakat kumandalı hasta yatağı hastanın çok sık hareket etmesini sağlayarak yara oluşumunu engeller. Yatan hastalarda kan basıncı düşer, hareket etmesi basıncının dengelenmesini sağlayarak hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Hasta hareket ederek terlemeyi önleyerek rahat ve konforlu bir yaşam sürmeye başlar.

Hastaya bakan kişi için oldukça faydalı olur. Yatan hastayı hareket ettirmek için büyük uğraş sarf eden bakıcı ağır yük kaldırmaktan, sürekli ayakta kalmaktan kurtularak hastasına bakım işini yorulmadan yapabilecektir. Üstelik hasta için harcadığı zamanı daha verimli işlere ayırabilecektir.

Kumandalı Hasta Yatağı Hizmetlerimiz

Hasta yatakları sektöründe uzun yıllardır üretim, satış ve kiralama hizmetleri veriyoruz. Kalite standartlarında son teknoloji ile hasta yatakları üretimi yapıyoruz. Hasta yataklarını tasarlayan mühendislerimiz ve üretim aşamasında çalışan uzman ekibimiz ile en kaliteli hasta yataklarının üretimini yapıyoruz. Sağlık kurumlarına ve bireysel kişilere satış veya hasta yatağı kiralama hizmeti veriyoruz. Hasta satın almak yerine iyileşinceye dek kiralama hizmetinden faydalanabilir. Sağlık kurumları uzun süre kullanacaklarından satın alarak kurumlarının demirbaşı olarak devamlı kullanabilir veya kiralama da yapabilirler. Tüm yatak modellerimiz garantili ürünler olup güvenle kullanabileceğiniz yataklardır.

Uzun ömürlü ve sağlam hasta yatakları çok uzun yıllar kullanabileceğiniz özellikler ile üretilmiştir. Hasta yatağı üzerinde bulunan kılıf sıvı geçirmeyen, silinebilen ve yıkanabilen özelliklerde olduğundan yatak hep temiz kalır. Anti bakteriyel özelliği ile mikrop ve bakteri barındırmayan kasta yataklarımız oldukça hijyeniktir. Hasta yatağı ihtiyacınız için www.hasta-yataklari.com internet adresimiz aracılığı ile firmamıza ulaşarak hizmet alabilirsiniz. Sitemizden inceleyerek istediğiniz hasta yatağını talep ettiğinizde uzman ekibimiz adresinize kadar getirip ücretsiz kurulumunu yaparak kullanımı konusunda sizi bilgilendirir.

Üstün Özelliklere Sahip Hasta Yatakları

Üstün Özelliklere Sahip Hasta Yatakları

Hasta yatağı, çeşitli sağlık problemlerine sahip ve uzun süre yatmak zorunda olan hastalar içi özel olarak tasarlanmış olan medikal bir üründür. Kullanım amacı ve alanı doğrultusunda çeşitli modellere sahip olup birçok seçenek sunmaktadır. Ayrıca konfor ve fonksiyonelliği açısında sahip olduğu üstün özellikleri sayesinde daha hızlı bir iyileşme süreci adına destek sağlamaktadır.

Günümüzde oldukça yaygın olarak tercih edilmekte olan hasta yatakları sağlamış olduğu çeşitli avantajların yanı sıra yapıları gereği sahip oldukları çalışma mekanizması ile pratik ve güvenli bir kullanım imkanı sağlamaktadır. Bu bağlamda birçok modeli bulunmakta ve tam verimin sağlanabilmesi adına da kullanım amacı doğrultusunda tercih edilmektedir.

Motorlu Hasta Yatağı Modeli

Motorlu hasta yatağı modelleri bir ve iki motorlu olma özellikleri yanı sıra üç ve dört motorlu özelliklere sahip olarak da üretilebilmektedir. Bu bağlamda motor özelliklerine göre dört farklı model sunmakta ve bu motorların kontrolü ise kumanda ile yapılmaktadır. Çoğu zaman felçli hastalar içi kullanılmakta olan bu motorlu hasta yatakları hareket etme konusunda sınırlı davranmak zorunda kalan hastalar için de tercih edilmektedir. Bu bağlamda sunmuş olduğu üstün özellikler sayesinde kullanım kolaylığı ve konforu ile önemli derecede fayda sağlamaktadır.

Havalı Hasta Yatağı Modeli

Diğer adı ile şişme hasta yatağı olarak bilinen bu hasta yatakları yerde veya yatağın üzerinde pompa yardımı ile şişirilmekte olan medikal ürünlerdir. Dolayısıyla oldukça pratik bir kullanım imkânı sunmaktadır. Havalı yatak genelde uzun süre yatmak zorunda kalan hastalar için tercih edilmekte olup, yatak yaralarının oluşumunu engellemektedir. Bu bağlamda en çok ihtiyaç durulan medikal ürünler arasında yer almaktadır.

Lazımlıklı Hasta Yatağı Modeli

Lazımlıklı hasta yatakları yatalak olan veya uzun süre yataktan kalkmaması gereken hastaların tuvalet ihtiyaçlarının karşılanması adına özel olarak tasarlanan hasta yatağı modelleri olmaktadır. Bu modellerde yatağın orta kısımda bir boşluk bulunur. Ayrıca bu boşluğa uygun olarak üretilmekte olan lazımlıklı yatak ile kullanılmakta ve bu bağlamda gerekli verim sağlanmaktadır.

Kötü kokunun uzaklaştırılması konusunda üstün özellikleri sayesinde önemli derecede hijyenik olmaktadır. Oldukça pratik olan ve fonksiyonellik ve konfor sağlamakta olan lazımlıklı hasta yatakları hem hasta hem de hasta yakınlarına kolaylık sağlamaktadır. Lazımlıklı yatak modelleri dört kademeli olup baş ve ayak bölümlerinden hareket edebilen çalışma prensibine sahip olmaktadır. Ayrıca genelde dört motorlu olarak üretilmektedir.

Otomatik Hasta Yatağı Modeli

Hareket etme konusunda sorun yaşayan veya herhangi bir sağlık probleminden dolayı geçirmiş olduğu ameliyat sonra hareket kısıtlaması olan hastalar için tercih edilmekte olan modeller olmaktadır. Bu otomatik hasta yatağı sistemleri baştan aşağı her noktasının hareketli olması temeline dayalı çalışma mekanizmalarına sahip olmaktadır. Ayrıca kumanda ile kontrol edilebilme özelliği yanı sıra manuel özellikleri ile de kullanım imkânı sağlamaktadır.

Kumandalı Hasta Yatağı Modeli

Kumandalı hasta yatağı modelleri, kumanda ile kontrolün sağlandığı mekanizmalara sahip yataklar olmaktadır. Hastanın veya hasta yakınlarının herhangi bir fiziksel zahmete girmeden yatağa şekil verilmesi esasına dayalı üstün özelliklere sahip çalışma prensibi sayesinde oldukça tercih edilmektedir.

Katlanabilir Özellikteki Hasta Yatağı Modeli

Katlanabilir hasta yatağı sistemleri özel olarak tasarlanmış hasta yataklarına uyum sağlar niteliklerde üretilmektedir. Hareketli bir iskelet sistemine sahip olan katlanabilir hasta yatakları için özel olarak üretilmekte olan ve bu hareketli sistemlere göre eklemlere sahip olmaktadır. Bu hasta yatağı sistemler kumanda ile kontrol edilmekte ve istenilen şekillere girebilmektedir. Dolayısıyla hastanın oturur veya yatar pozisyona geçmesi sadece bir kumanda kontrolüne bağlı olmaktadır. Bu bağlamda pratik ve konforlu bir kullanım sağlayan bu hasta yatağı sistemleri gerek hastanelerde gerek ise evlerde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hasta Yıkama Yatağı Modeli

Genelde yatalak veya fiziksel aktivitesi kısıtlı hastalar için yaygın olarak kullanılmakta olan bir hasta yatağı modeli olmaktadır. Bu hastalar için özel olarak tasarlanan ve hastanın yıkanma işlemi adına kolaylık sağlamaktadır. Bu yıkama yatakları sayesinde hastaların yıkanması adına banyoya taşınma problemini ortadan kaldırmaktadır.

Hasta yıkama yatağı, hasta karyolasının üstüne yerleştirilmekte ve küvet şeklini alması adına sahip olduğu pompa ile şişirilmektedir. Ayrıca yatağın içerisinde bulunan tutunma bölümleri, baş desteği, kirli suyun boşaltılmasını sağlayan mekanizma sayesinde üstün özellikler sunmakta ve yüksek güvenlik sağlamaktadır.

Hasta Yatağı Evde Bakımda Gerekli

Hasta Yatağı Evde Bakımda Gerekli

Tedavi sürecini yatarak geçirmesi gereken hastaların ihtiyaç duydukları özel karyola ve yatak çeşitleri vardır. Bu yatak çeşitleri normal yataklara benzememektedir. Hastanın ihtiyaç duyduğu fonksiyonel bir takım özellikleri bünyesinde barındırmaktadır ve hastaya, tedavi sürecinde daha konforlu bir ortam sağlamak konusunda yardımcı olmaktadır. Farklı çeşitler, farklı imkanlar sağlamaktadır. Hastanın nakli ve bakımı konusunda, hastaya olduğu kadar bakım yapan insanların da işini kolaylaştırmak adına birçok farklı tasarım mevcuttur. Bu teknolojiler ihtiyaca yönelik olarak sürekli bir değişim ve gelişim içerisindedir. Özelliklerin daha da iyileştirilebilmesi amacıyla, tıp mühendisliği konusunda sürekli araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılmaktadır.

HASTA YATAĞI ÇEŞİTLERİ

Söz konusu hasta yatağı sistemleri iki temel grupta incelenebilir. Bunlar manuel hasta yatağı ve kumandalı hasta yatağı olmak üzere ikiye ayrılır. Yine bu iki grup, kendi aralarında da farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Örneğin manuel hasta yatakları çeşitleri üç gruba ayrılmaktadır. Bunlar İki Hareketli Manuel Hasta Yatakları, Tek Taraflı Manuel Hasta Yatakları ve Trendelenburg Yapabilen Manuel Hasta Yatakları olarak tanımlanır.

MANUEL HASTA YATAKLARI

İsminden de anlaşıldığı üzere insan gücü kullanılarak, mekanik bir sistem ile hareket ettirilebilen bir hasta yatağı çeşididir. Günümüzde gelişen teknolojinin akabinde çok geri planda kalan ve sadece bazı hastanelerde kullanılan bir yatak modelidir. Bu hasta yatağı modellerinin üç farklı modeli mevcuttur. Modeller, hareket kabiliyetlerine göre sınıflandırılıp çeşitlendirilmektedir.

İki Hareketli Manuel Hasta Yatağı

Çok fazla tercih edilmeyen bir hasta yatağı modelidir. Bu yatak, baş ve ayak kısmı tamamen insan gücüyle, mekanik olarak hareket ettirilen bir yatak modelidir. Yine de, elektronik tasarlanan birçok teknolojik hasta yatağından, kullanım şekli açısından daha fonksiyonel kullanılabilmektedir.

Tek Taraflı Manuel Hasta Yatağı

Bu model bütün modellerin atası konumundadır. Sadece baş kısmı kaldırılabilmektedir. Artık günümüzde çok az oranda kullanılmaktadır. Bu hasta yatağı modeline sadece bazı hastanelerde rastlamak mümkündür. Yatağın yalnızca belden baş kısmına kadar olan bölüm, mekanik olarak rulmanlar vasıtasıyla kaldırılabilmektedir.

Trendelenburg Yapabilen Manuel Hasta Yatağı

Manuel hasta yatağı çeşitleri arasında en gelişmiş ve en fonksiyonel olan modeldir. Trendelenburg, bir hasta yatağının tamamen eğik bir hale getirilebilme özelliğidir. Günümüzde elektronik hasta yataklarının üretimiyle birlikte geri planda kalmış ve zor bulunabilecek bir yatak modelidir.

KUMANDALI HASTA YATAĞI

Bu hasta yatağı modelleri kullandıkları motor sayısına göre iki ya da üç motorlu olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Motorlar, yatağın mümkün olduğunca fonksiyonel bir biçimde hareket etmesini sağlar. Motor sayısı arttıkça, yatağa farklı bir özellik ve hareket eklenmiş olur.

İki Motorlu Hasta Yatağı

Bu modelde, yatağın ayak ve baş kısımları elektrikli motorlar sayesinde kumanda kullanılarak hareket ettirilebilmektedir. Yataklarda kullanılan motor sayıları aslında yatağın hareket çeşidini belirlemektedir. İki motor kullanılması, yatağın baş ve ayak kısmı olmak üzere iki kısmının hareket ettirilmesi anlamına gelmektedir. Bu motorlar da iki çeşitten oluşmaktadır. Bunlar Dual Motorlar ve Piston Motorlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Dual Motor olarak adlandırılan motor nispeten daha basit ve ekonomik bir motor çeşidi olarak bilinirken, Piston Motor daha uzun ömürlü ve daha kabiliyetli bir motordur.

Üç Motorlu Hasta Yatağı

Diğer bir ismi asansörlü hasta yatağıdır. Bu hasta yatağı modelinde 3 adet motor kullanılmaktadır. 2 motor kullanılan yatak modellerinde yalnızca baş ve ayak kısımları hareket ettirilebilirken, bu modelde yatak yerden yükseltilebilir ya da yere yaklaştırılabilir. Bu özellik hastayı rahat bir şekilde yatağa transfer etmekte ve bakımının yapılmasında büyük avantaj sağlamaktadır.

Kumandalı Hasta Yatağı

Kumandalı Hasta Yatağı

Kumandalı hasta yatakları, hem hastalar hem de sağlık hizmeti veren kurumlar tarafından sıklıkla kullanılan ve aynı oranda talep edilen; sağlık hizmetlerinin, özellikle de yatarak verilen sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Aynı zamanda yatarak bakıma ihtiyaç duyan bireyler için de yaşam kalitesinin yükseltilmesi adına oldukça önemli bir unsurdur. Hasta yataklarının kullanımında en önemli faktörlerden biri, yatakların kumandalı hasta yatağı olmasıdır. Manuel olarak pek müdahale gerektirmeyen bu tip yataklarda genellikle uzaktan bir kumanda veya yatağa kablo ile bağlı bir kumanda aracılığı ile yatağın eğimi ayarlanabilmektedir. Bu nedenle kumandalı hasta yatağı özellikle fiziksel hareketleri kısıtlı olan bireyler için önem kazanmakta, bu tür bireylere bakım sağlayan sağlık kurumlarında da hastaların beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Kumandalı Hasta Yataklarının Hasta Açısından Önemi

Kumandalı hasta yataklarının hasta açısından bakım ve tıbbi tedavi süreçlerinde ve sonrasında önemli bir yeri vardır. Bu yataklar kısıtlı hareketlerde bulunabilen veya hareket etmesi tıbbi açıdan sakıncalı olan hastalar açısından yüksek düzeyde bir konfor sağlamaktadır. Aynı zamanda bu yatakların ergonomik özellikleri de hastalara iyi bir hasta yatağı tecrübesi sunmaktadır. Hasta yataklarının bu şekilde dizayn edilmesi özellikle uzun süreli yatarak bakıma ihtiyacı olan veya tıbbi tedavileri yatarak sürdürülen hastalarda veya yatağa bağımlı olarak yaşayan bireylerde, uzun süreli yatış nedeni ile oluşabilecek problemlerin önlenmesi adına çok önemlidir. Bu şekilde dizayn edilmiş bir kumandalı hasta yatağı hastaların bakım ve tedavi süreçlerinde başarı oranlarını da artırmaktadır.

Kumandalı Hasta Yataklarının Sağlık Kurumları Açısından Önemi

Kumandalı hasta yataklarının hastaya veya yatalak bireylere sunduğu çok sayıda avantajları ile beraber, aynı zamanda sağlık kurumlarına sağladığı bazı avantajlar da vardır. Tıbbi bakımın kalitesi açısından hastalarda oluşan bası yaraları ve bunların önlenebilme derecesi oldukça önemli bir indikatördür. Bu nedenle kumandalı hasta yatağı, sağlık hizmetinin kalitesini artırıcı etkiye sahiptir. Hizmet kalitesinin artırmaya yardımcı olan kumandalı hasta yatağı seçeneğinin bir diğer avantajı da hizmetlerden memnun olan hastaların bu süreci diğer hastalara da aktarması ve sağlık kurumlarının tercih edilebilirliğinin artırılmasıdır.