Hastane Yatakları

Hasta Yatağı Artık Sadece Hastanelerde Kullanılmıyor

Hasta yatağı hastanelerde gördüğümüz ve ameliyat olmuş ya da tedavisini devam ettiren vatandaşlarımızın kullandığı özel bir yatak türüdür.  Hastanın daha konforlu bir yatma imkanı olması için hasta yataklarını kullanmak oldukça önem arz etmektedir. Hastaneler, huzurevleri, bakımevleri gibi sağlık merkezlerinde çoğunlukla bu yatak türü kullanılmaktadır. Hasta yatağı elektrikle çalışan ve genellikle baş ve ayak kısmını kaldıran bir üründür. Hastanelerde vb sağlık kuruluşlarında gördüğümüz hasta yatakları genelde bu şekildedir. Ayrıca özel bir yatak çeşidi olduğu için başlığı, hastanın güvenliği için yan korkuluğu, serum takmak için serum askılığı ve yatağı hareket ettirebilmek içi tekerlekleri gibi kendine has özellikleri bulunur.

Hastane Yataklarının Evde Kullanımı

Eski zamanlarda sadece hastaneler ya da benzeri sağlık kuruluşlarında kullanılan hasta yatağı artık evlerde de kullanılmaya başlanmıştır. Hasta yatakları artık sadece hastaneler için evlerde de kullanılabilecek şekilde dizayn edilmeye başlanmıştır. Hastanede hastayı yatırmak için belli bir para ödersiniz ama hastayı hastanedeki konfordaki bir yatakta evinizde yatırmak daha mantıklı olacaktır. Evde bakım hem hasta hem de hastayla ilgilenen kişi için daha iyi olacaktır. Evde tedavisini devam ettiren hasta, hastane ortamından kurtulduğu için psikolojik olarak kendini hasta hissetmeyecektir ve daha neşeli olacaktır. Hasta bakıcısı ise hastanedeki refakatçi odasından kurtulup evinde rahat bir şekilde hastasıyla ilgilenebilecektir. Evde hasta karyolasının kullanımı işte bu nedenlerle artmaktadır.

Ev Tipi Hasta Yatakları
Ev Tipi Hasta Yatakları

Evlerde kullanılan hasta yatakları hastanelerde kullanılan yataklar gibi elektrikli motorla çalışmaktadır. Bu motor kumandası sayesinde yatağı hareket ettirerek rahat bir şekilde ihtiyaçlarınızı karşılamada yardımcı olmaktadır. Evinizde kullanım için son derece konforlu olan bu yataklarımız sayesinde hastanelerde olan yatak rahatlığını evinde de yaşamaya başlamıştır. Hasta, konforlu yataklar sayesinde iyileşme sürecini daha iyi geçirmeye başlamış, hastanede yatmak için verdiği günlük yatış parasından da kurtulmuştur. Fiyat olarak da alınmayacak düzeyde olmayan hasta yataklarını tüm vatandaşlarımız rahat bir şekilde alabilmektedir. Sadece satın alma olarak değil kısa süreli tedavi görmek zorunda olan vatandaşlarımız da hasta yatağı kiralama işlemi yaparak da hasta karyolası kullanabilmektedir. Evinizde konforlu bir tedavi görmek için ev tipi hasta yatağı kullanmanızı öneririz.

Hasta Yatağı Kullanım Alanları

Hasta yatağı felçli hastaların tedavi sürecinde olumlu etkisi olan bir yatak türüdür. Evinizde rahatça kullanabileceğin bu yatakları felçli hastanız var ise kullanmanızı ısrarla önermekteyiz. Yatalak hastanızın iyileşme sürecini hızlandıran ve olumlu etki yapan hasta yatakları ayrıca kullanım bakımından da oldukça kolay bir üründür. Hasta karyolası sayesinde hastanız rahatça ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Güvenli ve kaliteli de olan bu ürün hastanızın sağlığı için oldukça önem arz etmektedir. Sağlık bakanlığımız ve sağlıkla ilgili diğer kuruluşlarda bu yatakların kullanımını önemsemektedir. Bu nedenle bu ürünün kullanılması konusunda halkımız bilinçlendirilmektedir. Halkımızın bilinçlenmesi sonucu hasta yataklarının kullanımı ülkemizde oldukça yüksek bir noktaya gelmiş bulunmaktadır.

Manuel Ve Elektrikli Hasta Yatakları

Hasta yatağı elektrikli ve manuel olarak iki farklı türü bulunan yataktır. Manuel modelimiz günümüzde kullanımı oldukça azalan bir modelidir. Kullanım bakımından kolay olmayan bu modelimiz bu nedenle tercih edilmemektedir. Manuel modelimizde yatakta bulunan kol sayesinde yatak hareket etmektedir. Hasta yardım olmadan bu kolu kendisi çekememektedir. Elektrikli modelimizde ise motor bulunmaktadır. Bu motor elektrikle çalışmaktadır. Kumandayla hareket eden bu motor sayesinde yatakta hareketler olmaktadır. Bu kumandayı hasta kendisi hiçbir yardım olmadan kullanabilmektedir. Kumandadaki tuşlara basarak yatağın herhangi bir yerini hareket ettirebilmektedir. Elektrikli modelimiz fiyat olarak da manuel yataklara göre daha uygundur. Günümüzde elektrikli modellere talep oldukça fazla olup manuel yatakların üretimi neredeyse hiç olmamaktadır.

Elektrikli Hasta Yatağı Modelleri

Üç farklı elektrikli hasta yatağı modelimiz bulunmaktadır. Bu üç modelimizde evlerde, hastanelerde, huzurevlerinde vb yerlerde kolayca kullanılabilmektedir. Günümüzde evlerde kullanım için kolayca tasarlanan hasta yataklarını evinizin bir odasında rahatça kullanabilirsiniz. Yer kaplama açısından normal yataklara daha pratiktir. Hasta yatağı fiyatları bin Türk lirasından başlayıp dört bin Türk lirasına kadar çıkmaktadır. Tüm modellerimiz oldukça kaliteli olup son derece sağlamdır. Her yerde kullanabileceğiniz yataklarımızı garantili olarak siz değerli müşterilerimize sunmaktayız. Tüm yataklarımız iki yıl garantilidir. Kurulum sürecinde de herhangi bir ücret almadan hızlı ve sağlam bir kurulum yapmaktayız. Felçli hastanızın iyi bir tedavi süreci geçirmesini istiyorsanız hasta yatağı kullanmanızı öneririz.

Manuel Hasta Yatağı

Manuel Hasta Yatağı Üretimi Hala Yapılıyor Mu

Bir hasta karyolası yatalak hastaların ya da engellilerin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir yataktır. Hasta karyolası çeşitleri yatarak bakım (emekli ve huzurevleri) ve özel evde bakımda kullanılır. Bu yatakların tipik özellikleri arasında, ayarlanabilir yatma yüzeyleri, en az 65 cm ergonomik bakım için ayarlanabilir yükseklikler ve minimum çapı 10 cm olan kilitlenebilir jantlar bulunur. Çok kesitli, genellikle elektronik olarak etkilenen yalan yüzeyleri, rahat oturma pozisyonları, şok pozisyonları veya kalp pozisyonları gibi çeşitli pozisyonlara uyacak şekilde ayarlanabilir. Hasta karyolası çeşitleri ayrıca düşmeyi önlemek için çekiş çubukları ile donatılmıştır.

Ayarlanabilir yüksekliği sayesinde hemşirelik bakımı hem hemşireler hem de sağlık bakımı terapistleri için ergonomik bir çalışma yüksekliğine ve aynı zamanda sakinlere kolay erişim sağlayan bir dizi elverişli konuma izin verir.

Hasta Yatağı Çeşitleri

Manuel hasta yatağı çeşitlerinde yatak sistemleri, bakım yatağının işlevselliğini geleneksel bir yatak çerçevesine yükseltmek için bir seçenek sunar. Manuel hasta yatağı sistemi, klasik dişli çerçeveyi değiştirerek mevcut bir yatak çerçevesiyle değiştirilebilen elektronik olarak ayarlanabilen bir oturma yüzeyi sağlar. Bu, bakım yatağının işlevselliğinin bilinen yatak odası mobilyalarına tamamen entegre olmasını sağlar. Manuel hasta yatağı, bir bakım yatağının tüm temel işlevlerini sağlar. Bununla birlikte, hastaneler, yatak söz konusu olduğunda hijyen, istikrar ve uzun ömür için daha sıkı gereksinimlere sahiptir. Hastane yatakları genellikle özel özellikler (örneğin tutucular, yoğun bakım bağlantıları, vb.) ile donatılmıştır. Gelişen teknoloji ile yerini daha lüks yataklar alsa da hala bazı hastanelerde mevcuttur. Hemşirelik bakım yatağının bu versiyonu, yaralanmaları önlemek için düşmüş yüzeyin zemine yakın indirilmesini sağlar.

Uyku pozisyonundaki en düşük yatak yüksekliği, taban seviyesinin yaklaşık 25 cm yukarısında, gerektiğinde yatağın yanına yerleştirilebilen, yuvarlanabilen bir matla birlikte – düşme nedeniyle yaralanma riskini azaltır. Yataksız yataklar, hastalara bakım için kullanılan geleneksel önlemlere bir alternatif olarak, yasal, sorunlu kısıtlama (bebek karyolası, bağlama cihazları) sağlar.

Elektrikli hasta yatağı sensörler ve bildirim fonksiyonları dahil olmak üzere teknik ekipman yatakları “akıllı” veya “akıllı” rulmanlar olarak bilinir. Elektrikli hasta yatağı sistemlerindeki bu türden sensörler, örneğin, kullanıcının yatakta olup olmadığını, sakinlerin hareket profilini kaydedebileceğini veya bakım yatağını kaydedebileceğini belirleyebilir. Bu ölçümler bakıcılara kablo veya kablosuz olarak iletilir. Elektrikli hasta yatağı sistemleri, alarm işlevlerine bağlanır ve bakım verenlerin hareket etme ihtiyacını değerlendirmelerine yardımcı olur. Akıllı rulmanlar daha iyi bakım kalitesine katkıda bulunmalıdır.

Örneğin, yatak tarafındaki hareket yoğunluğundaki belgelenmiş sensör verileri, bakıcıların karar vericilere yardımcı olmak için bir taşının taşınması gerekip gerekmediğine karar vermelerine ve karar vermelerine yardımcı olabilir. Bu yatağın, zemin seviyesinden 10 cm’den daha azına indirgenebilecek bir sözde yüzey ile başka bir uyarlamasıdır; Bu aynı zamanda, yatak başı yatay bir konumdan düşse bile, en düşük seviyede yaralanma riskini azaltır. Özellikle, düşük yükseklik, örneğin çeyrekler halinde hareket ederek, hareket kabiliyetlerini korumak ve desteklemek için sınırlı motor kabiliyetine sahip olanlara bağımsız olarak yatağa geri dönme imkanı verir.

Hasta Yatağı Mekanizmaları

Tekerlekler, yatağın odanın içerisinde kolayca hareket etmesine imkan sağlar. Tekerleklerin kilitlenebilirlik özelliği vardır. Başın yüksekliği (Fowler’ın pozisyonu olarak bilinir) hastaya, personele veya her ikisine de biraz fayda sağlayabilir. Fowler’ın pozisyonu, hastanın beslenmesi veya diğer bazı aktivitelerde dik vaziyette oturmak amacı ile kullanılır ya da bazı hastalarda, soluk alıp verme işini kolaylaştırabilir ya da çeşitli nedenlerle hasta için yararlı olabilir. Ayakların yüksekliği söz konusu hastanın yatağına daha rahat dönebilmesi ve hareket etmesine destek olabilir, aynı zamanda belirli koşullar için de gerekli olabilir.

Hasta Yatağı Üretimi

Hasta yatağı üretimi İngiltere’de ilk kez 1815 ve 1825 yılları arasında ayarlanabilir yan rayları olan yataklar şeklinde ortaya çıktı. Modern 3 parçalı ayarlanabilir hastane yatağı, 20. yüzyılın başlarında icat edildi. Modern baskılı hastane yatağı ilk başlarda orjinal olarak yatak örtüsünü merkezden çıkarmak için umuduyla dahili bir tuvalet içeriyordu.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte hasta yatağı üretimi çok daha fonksiyonel şekilde yapılmaktadır. Elektronik ve akıllı yataklar daha çok tercih edilse de şu anda bazı hastaneler ya da evler için manuel Hasta yatağı üretimi nadir de olsa devam etmekte ve kullanılmaktadır.

Hasta Yatağı Evde Bakımda Gerekli

Hasta Yatağı Evde Bakımda Gerekli

Tedavi sürecini yatarak geçirmesi gereken hastaların ihtiyaç duydukları özel karyola ve yatak çeşitleri vardır. Bu yatak çeşitleri normal yataklara benzememektedir. Hastanın ihtiyaç duyduğu fonksiyonel bir takım özellikleri bünyesinde barındırmaktadır ve hastaya, tedavi sürecinde daha konforlu bir ortam sağlamak konusunda yardımcı olmaktadır. Farklı çeşitler, farklı imkanlar sağlamaktadır. Hastanın nakli ve bakımı konusunda, hastaya olduğu kadar bakım yapan insanların da işini kolaylaştırmak adına birçok farklı tasarım mevcuttur. Bu teknolojiler ihtiyaca yönelik olarak sürekli bir değişim ve gelişim içerisindedir. Özelliklerin daha da iyileştirilebilmesi amacıyla, tıp mühendisliği konusunda sürekli araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılmaktadır.

HASTA YATAĞI ÇEŞİTLERİ

Söz konusu hasta yatağı sistemleri iki temel grupta incelenebilir. Bunlar manuel hasta yatağı ve kumandalı hasta yatağı olmak üzere ikiye ayrılır. Yine bu iki grup, kendi aralarında da farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Örneğin manuel hasta yatakları çeşitleri üç gruba ayrılmaktadır. Bunlar İki Hareketli Manuel Hasta Yatakları, Tek Taraflı Manuel Hasta Yatakları ve Trendelenburg Yapabilen Manuel Hasta Yatakları olarak tanımlanır.

MANUEL HASTA YATAKLARI

İsminden de anlaşıldığı üzere insan gücü kullanılarak, mekanik bir sistem ile hareket ettirilebilen bir hasta yatağı çeşididir. Günümüzde gelişen teknolojinin akabinde çok geri planda kalan ve sadece bazı hastanelerde kullanılan bir yatak modelidir. Bu hasta yatağı modellerinin üç farklı modeli mevcuttur. Modeller, hareket kabiliyetlerine göre sınıflandırılıp çeşitlendirilmektedir.

İki Hareketli Manuel Hasta Yatağı

Çok fazla tercih edilmeyen bir hasta yatağı modelidir. Bu yatak, baş ve ayak kısmı tamamen insan gücüyle, mekanik olarak hareket ettirilen bir yatak modelidir. Yine de, elektronik tasarlanan birçok teknolojik hasta yatağından, kullanım şekli açısından daha fonksiyonel kullanılabilmektedir.

Tek Taraflı Manuel Hasta Yatağı

Bu model bütün modellerin atası konumundadır. Sadece baş kısmı kaldırılabilmektedir. Artık günümüzde çok az oranda kullanılmaktadır. Bu hasta yatağı modeline sadece bazı hastanelerde rastlamak mümkündür. Yatağın yalnızca belden baş kısmına kadar olan bölüm, mekanik olarak rulmanlar vasıtasıyla kaldırılabilmektedir.

Trendelenburg Yapabilen Manuel Hasta Yatağı

Manuel hasta yatağı çeşitleri arasında en gelişmiş ve en fonksiyonel olan modeldir. Trendelenburg, bir hasta yatağının tamamen eğik bir hale getirilebilme özelliğidir. Günümüzde elektronik hasta yataklarının üretimiyle birlikte geri planda kalmış ve zor bulunabilecek bir yatak modelidir.

KUMANDALI HASTA YATAĞI

Bu hasta yatağı modelleri kullandıkları motor sayısına göre iki ya da üç motorlu olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Motorlar, yatağın mümkün olduğunca fonksiyonel bir biçimde hareket etmesini sağlar. Motor sayısı arttıkça, yatağa farklı bir özellik ve hareket eklenmiş olur.

İki Motorlu Hasta Yatağı

Bu modelde, yatağın ayak ve baş kısımları elektrikli motorlar sayesinde kumanda kullanılarak hareket ettirilebilmektedir. Yataklarda kullanılan motor sayıları aslında yatağın hareket çeşidini belirlemektedir. İki motor kullanılması, yatağın baş ve ayak kısmı olmak üzere iki kısmının hareket ettirilmesi anlamına gelmektedir. Bu motorlar da iki çeşitten oluşmaktadır. Bunlar Dual Motorlar ve Piston Motorlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Dual Motor olarak adlandırılan motor nispeten daha basit ve ekonomik bir motor çeşidi olarak bilinirken, Piston Motor daha uzun ömürlü ve daha kabiliyetli bir motordur.

Üç Motorlu Hasta Yatağı

Diğer bir ismi asansörlü hasta yatağıdır. Bu hasta yatağı modelinde 3 adet motor kullanılmaktadır. 2 motor kullanılan yatak modellerinde yalnızca baş ve ayak kısımları hareket ettirilebilirken, bu modelde yatak yerden yükseltilebilir ya da yere yaklaştırılabilir. Bu özellik hastayı rahat bir şekilde yatağa transfer etmekte ve bakımının yapılmasında büyük avantaj sağlamaktadır.

Pratik Kullanımlı Hasta Yatakları

Pratik Kullanımlı Hasta Yatakları

Hasta yatakları, bir metal üzerine monte edilmiş hastane ve sağlık ocağında refakatçi ve sağlık personellerinin işlerini kolaylaştırmak için yapılmış medikal yataklardır. Motor sayesinde hareket kabiliyeti kazandırılan hasta karyolası çeşitlerinin hem görüntüleri hem de işlevsellikleri açısından birbirinden farklıdır.

Hasta Yatakları Nasıl Kullanılır?

Manuel ve elektrikli olarak başta ikiye ayrılan hasta yatakları gelişen teknoloji ile zamanla farklılık göstermiştir. Her hastalık için ayrı ve özel olarak tasarlanmış hasta yatakları bireyin ihtiyacına göre kullanılmalıdır. Evde ya da hastane ortamında kullanılabileceği gibi hasta düşmesin diye yanda korkulukları, hastanın rahat yemesi için uygun olarak tasarlanan baş kısmı ve ayaklarını kaldırabilmek için ayarlanabilen bir mekanizmadan oluşur. Her hastanın ihtiyacına göre yatak çeşidi bulunmaktadır. Yatalak hastalar için de bası engelleyici sayesinde yara oluşumunu önleyen havalı yatak modelleri evlerde ve hastanelerde oldukça sık kullanılmaktadır.

Pratik Kullanımlı Hasta Yatakları

Manuel, iki motorlu, asansörlü, havalı ve yoğun bakım hasta yatakları olarak 4 çeşide ayrılırlar. Manuel olanlar tek ve çift ayarlı olmak üzere 2 gruptadır.

Manuel Hasta Yatağı

Elle hareket ettirilebilen hasta yatakları çeşididir. Bu yatak tipleri rulmanlar vasıtası ile baş ve ayak kısmını hareket ettirilebilen yatak çeşidi olmakla birlikte yeni modelleri çıkmasına karşın hala birçok hasta tarafından kullanılmaktadır. Tek taraflı manuel hasta yatakları sadece baş kısmının hareket sağlandığı modeldir. İki taraflı manuel hasta yatakları ise baş ve ayak kısmı insan gücü sayesinde rulmanlar tarafından hareket sağlanabilen yataklardır. Manuel olmasına rağmen hasta yatakları arasında en çok rağbet gören birçok elektrikli yataktan daha fazla kullanım şekline sahiptir. Bu yatak modelleri alınırken baş kısmının ne kadar yükseğe kalktığına, ayak kısmının pozisyonuna dikkat etmesi gerekir.

Motorlu Hasta Yatağı

Kumandalı ve elektrikli olarak 2 çeşide ayrılmaktadır. Motorlu hasta yatakları 2, 3, 4 motorlu olabilir. Motorlar hasta yatağı altına yerleştirilir. Bir el kumandası ile hareketi sağlanabilir. Tek motorlu hasta yataklarının yalnızca sırt bölümü hareketlidir. Bu tip tek motorlu hasta yataklarında piston kullanılmaktadır. Dual motorlu hasta yatakları kullanılan motorlar tek parça halindedir. Sırt ve ayak bölümlerinde hareketlilik sağlanır. Güç açısından diğerlerinden daha zayıftır. Kısa süreli ve aşırı kilosu olmayan hastalar için en uygun modeldir. Uygun fiyatlı olarak dual motorlu hasta yatakları tercih edilebilir. Üç motorlu hasta yataklarında üç tane piston kullanılır. 2 motorluya 1 motor daha eklenerek yükseklik kazandırılır. Kumanda ile yukarı aşağı hareket kazandırılır.