Hasta Yatağı Neden Ortopedik Olmalıdır?

Hasta Yatağı Neden Ortopedik Olmalıdır?

Hasta yatağı elektrikli bir motora sahip olan ve bu elektrikli motor sayesinde hareket edebilen, üzerindeki hastanın tedavi sürecinde daha iyi bir tedavi süreci geçirmesine yardımcı olan, evlerde, hastanelerde vb yerlerde kullanıma oldukça müsait olan özel bir yatak çeşididir. Hasta yataklarını felçli, yatalak, yaşlı ya da bakıma muhtaç hastalar tercih etmektedir. Bu tarz hastaların özellikle hareketsiz olmaları hasta yatağı kullanmalarına etken olmaktadır. Çünkü hasta yatakları hareket etme özelliğe sahip olup hastanın sabit bir şekilde yatmasını engellemektedir. Hasta yatağı bu hareket mekanizmasını 6000 newton gücündeki motoru sayesinde yapmaktadır. Bu motor prize takılarak ve kumandasındaki tuşlara basılarak çalışmaktadır.

Hasta yatağı motor çeşidinin üç modeli bulunmaktadır. Bu modeller 2 (dual) motorlu 3 (piston)motorlu ve 4 motorlu modellerdir. Tüm bu modeller elektrikle çalışır ve hareket eder. 2 motorlu modeller daha ekonomik modeller iken 4 motorlu modeller ise daha kaliteli ve fonksiyonel modellerdir. 2 motorlu modelin baş ve ayak kısmı hareket etmektedir. 120 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahiptir. 3 motorlu model ise baş ve ayak kısmını kaldırmasıyla beraber aynı zamanda yatağı yukarı aşağı hareket ettirmektedir. Bu harekete asansör hareketi dendiği için 3 motorlu modellerin diğer adı asansörlü hasta yataklarıdır. 3 motorlu modeller 150 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahiptir. 4 motorlu model ise diğer yataklarla aynı hareketi yapmasının yanı sıra bir de ek olarak eğim yani trendelenburg hareketi yapmaktadır. Trendelenburg’lu hasta karyolası da denilmektedir. 200 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahip olan bu hasta yatağı oldukça kaliteli ve fonksiyoneldir.

Elektrikli hasta yatakları hastanın daha kolay ve daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Kolayca hareket edebildiği için hem hasta hem de hasta yakını basit ve rahat bir şekilde hasta yatağını hareket ettirebilmektedir. Özellikle yatağa bağımlı hastalar için hasta karyolası oldukça rahatlatıcı bir üründür. Yatak üzerinde hareket etmek için birisine muhtaç olan hasta, hasta yatakları sayesinde kumanda sayesinde kimseye muhtaç olmadan yatağı hareket ettirebilmektedir. Ülkemizde son yıllarda hasta yataklarının bolca tercih edilme nedenlerinden biri bu hareket mekanizmasıdır.

Elektrik Motorlu Ve Ortopedik Hasta Yatakları

Hasta yatağının hareket etmesi kadar ortopedik özelliğe de sahip olması önemlidir. Ortopedi kelime anlamı olarak vücuttaki eklem, kemik, sinir gibi hareketi sağlayan organlardaki bozukluğu düzelten sağlık dalıdır. Ortopedik ise bu eklemlerin bozulmasını engellemek için ürünlerde kullanılan bir özelliktir. Ortopedik ayakkabı, ortopedik yastık vb olduğu gibi ortopedik yataklarda bulunmaktadır. Hasta yataklarının tamamı ortopedik özelliğe sahip olmalıdır. Ortopedik özelliği sayesinde sürekli yatan hastanın eklem, kas ve sinirinde bozulmalar giderilmektedir. Hastanın uyku ve dinlenme süresince daha iyi ve rahat bir tedavi süreci geçirmesi içinde ortopedik hasta yatağı kullanılması gereklidir. Ortopedik özellikteki bir hasta yatağı hastanın sağlığı için olumlu etkiye sahip bir üründür.

Ortopedik hasta yatakları hareket özelliğine sahip olmasıyla birlikte hasta için kusursuz bir yatak çeşidi olmuştur. Fiyat olarak normal yataklara oranla daha uygun olan hasta yatağı sağlık uzmanları tarafından da kullanılması için önerilen bir modeldir. Ortopedik hasta yatakları temizlik ve hijyen açısından da normal yataklara oranla hasta için daha iyidir. Ortopedik hasta karyolası aynı zamanda hastanın güvenliğini de sağlamaktadır. Hastanın hijyeni ve güvenliği hasta yatağında kullanılan parçalar sayesinde sağlanmaktadır. Hasta yatağında kullanılan parçalar motor dışında yan korkuluk, başlık gibi parçalardır. Yan korkuluk hastanın güvenliğini sağlar ve hastanın yataktan düşmesini engeller. Başlık ise hastanın rahat bir şekilde uyumasına yardımcı olur. Hem yan korkuluk hem de başlık antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için hastanın bulaşıcı hastalıklara karşı korunmasını sağlamaktadır. Hastanın hijyeni yan korkuluk ve başlık sayesinde sağlanmaktadır.

Ortopedik hasta yatakları motor ile hareket edebilen, yan korkuluk ve başlığı sayesinde hastanın güvenliğini ve temizliğini sağlayan bir yatak olmasının yanı sıra her yerde rahatça kullanabilme rahatlığına da sahiptir. Evlerde, hastanelerde, huzurevlerinde kullanılabilmektedir. Ortopedik özelliğe sahip olan bir hasta yatağında tedavi gören hasta moral ve motivasyon açısından daha iyi bir süreç geçirir. Ortopedik hasta yataklarını uygun fiyatlarla Emek Yatak firmamızdan tercih edebilirsiniz. Firma olarak 7 gün 24 saat hizmet vermekteyiz.

Firmamızın Hasta Yatağı Önerileri

Firmamızın Hasta Yatağı Önerileri

Hasta yatağı önerilerimiz doğrultusunda hastanız için en uygun yatak modelini seçebilirsiniz.

Genel anlamda hasta yatağı, hasta olan insanların kullandığı istenilen yükseklik ve diklikte ayarlanabilen ağır veya geçici hastaların daha rahat bir şekilde hastalıklarını atlatana kadar yattıkları yataklarıdır. Hasta yatağı elektrik motoru ile çalıştırılır ve kumanda ile kontrolü sağlanır. Bu hasta yataklarının pek çok çeşidi vardır. Hasta yatağı hastanın durumuna göre çeşitlendirilmiştir. Hasta yatakları çok uzun zamandan beri insanların hizmetinde olan yataklardır. Hastanelerin ilk kurulduğu dönemlerden beri varlığını sürdürüyor. Teknolojinin gelişmesiyle ve bu alanda hizmet veren firmaların var olmasıyla çok daha kaliteli hasta yatakları teknolojiye uygun bir şekilde üretilmiştir.

Hasta Yatağı Çeşitleri
Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta Yatağı Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Hasta yatağı adından da anlaşılabileceği üzere yatalak hastaların daha çok kullandığı belirli özelliklere sahip olan özel olarak üretilmiş yataklardır. Hasta yataklarının temel işlevi, yatan hastayı rahat ettirmek ve hastanın tedavisi süresince yardımcı olmak için üretilmiştir. Herkesin bildiği üzere uzun süre yatağa bağlı kalmak zorunda olan hastaların bir süre sonra bazı rahatsızlıklarla karşılaştığı görülmüştür. Bu yatakların asıl amacı bu durumun önüne geçip hastayı rahat ettirmektir. Hasta yatakları günlük hayatta kullandığımız yataklardan pek tabi ki farklıdır. Bu yataklar tasarlanırken hastanın günlük kullanımında ya da uzun süreli kullanımında rahat ettirmek amaçlanmıştır. Hasta yatakları kenarlarında koruma amaçlı kullanılan hastanın dönerken yere düşmesini engellemek amacıyla korkuluklar kullanılmıştır.

Hastaların istediği pozisyonda oturabilmesi ya da durabilmesi için ayarlanabilir şekilde imal edilmişlerdir. Ayağa kalkamayacak kadar ağır hasta olan insanların taşınması için tekerlekler kullanılmıştır. Hasta yatakları genel olarak bu tür özelliklere sahiptirler.

Elektrikli Hasta Yatağı

Elektrikli hasta yatakları bir elektrik motorunun kullanıldığı ve bu motorun kontrolü bir kumanda yardımıyla hastanın pozisyonuna göre ayarlanmasına olanak sağlıyor. Bu elektrikli hasta yatağı orijinal hasta yatağı olarak kullanılmakta olup tam tur dönebilme özelliğine sahiptir. Bu elektrikli hasta yataklarının en çok tercih edilenlerinden birisi 4 parça yataklı elektrikli hasta yatağı bu hasta yatakları elektrikli hasta yataklarından biridir. Bu hasta yataklarında baş ve ayak bölümü bir kumanda yardımıyla hareket ettirilebilir. Hasta kişi istediği gibi bu yatağı kullanabilir.

Elektrikli Hasta Yatakları
Elektrikli Hasta Yatakları

Dilerse dikleştirerek yemek yiyebilir ya da ayaklarını belli bir miktar yükselterek yatabilir. Bu hasta yağının yan tarafında bulunan ayarlanabilir koruma kolları hasta kişinin düşmesini engellemek için kullanılmıştır. 4 parça süngerden imal edilen bu hasta yataklarının çökme olasılığı çok düşüktür. Ancak 2 yılın sonunda bazı çökme problemleri olabilir. Elektrikli hasta yataklarının bazı çeşitleri vardır. Bunlardan biri lazer kesimli elektrikli hasta yataklarıdır. Bu hasta yatakları doktorların en çok önerdiği hasta yataklarındandır. Bu hasta yatakları dikey ve yatay hava hücrelerine sahip olduğu için koku ve nem oluşumunu engeller.

Elektrikli Hasta Yatağı Çeşitleri

  • 2 motorlu
  • 3 motorlu
  • 4 motorlu
  • Trendelenburg hareketli
  • Lazımlıklı (Tuvaletli)

Ayrıca bu yataklar su geçirmez bir yüzeye sahiptir ve bu yüzey kolayca silinebilir malzemeden imal edilmiştir. Elektrikli hasta yataklarında bir diğeri ise visko yataklı elektrikli hasta yataklarıdır. Bu hasta yataklarında 2 motorlu olup bu yataklar da kumanda ile kontrol edilebilme özelliğine sahiptir. Bu yatakların en önemli özelliği yapısı ve tasarımından ötürü omurgayı rahatlatacak yapıya sahip olduğu için hareketli hastalar için tavsiye edilmektedir. Hasta yataklarını çok uzun bir süre kullanacak olan hasta insanlar için bu tür elektrikli yatak tavsiye edilmemektedir. Bu hasta yataklarının yerine havalı hasta yatağı önerilmektedir.

Ayarlı Hasta Yatakları

Ayarlı hasta yatakları hastanın hastalık durumuna göre özel olarak üretilen yataklardır. Bu hasta yatakları motorlu ya da motorsuz üretilebilmektedir. Bu hasta yatakları ister manuel olarak istenirse dijital olarak hastanın durumuna ve pozisyonuna göre ayarlama yapılır. Ayarlı hasta yatakları hem modern hem de pratik kullanıma açık olarak üretilen yataklardır. Bu yataklarda hastanın durumuna göre istenilen açılarda ve yükseklikte hasta yatağı konumlandırılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu hasta yataklarında yatak eğimi de sağlamak mümkündür. 15 ile 20 derece arasında eğimli açılarla kullanılabilecek şekilde üretilmiştir.

Ayarlı hasta yatakları hastanın yemek saatlerinde istenilen yüksekliğe kaldırılabilen hasta yatakları mevcuttur. Hastanın uyku süresince istenilen derecede eğim verilerek hastanın daha konforlu uyuması sağlanmıştır. Lazımlık ve serum askılığı bulunan bu yataklarda ayak ve baş kısımları oluşturulan eğimle hasta rahat ettirilmek istenmiştir. Ayarlı hasta yatağı portatif özelliklere sahiptir. Katlanabilir ve taşıması kolay olan bu ürünler hasta yakınları tarafından tercih edilenler arasındadır.

Ortopedik Hasta Yatakları

Ortopedik malzemelerin insan sağlığına olan faydaları bilinmektedir. Ayakkabıdan koltuğa kadar birçok kullanım alanında rahatlık için ortopedik ürünler tercih edilmektedir. Hasta yatakları içinde bu durum geçerlidir. Ortopedik hasta yatakları uzun süre yatmak zorunda kalan hastaların rahat bir zaman geçirmeleri için üretilmiş yataklardır. Özellikle sürekli ve aynı şekilde yatmak zorunda kalan hastaları rahat ettirecektir.

Ortopedik Hasta Yatakları
Ortopedik Hasta Yatakları

Ortopedik hasta yatakları yalnız yatmaktan kaynaklı olumsuz durumların önüne geçmek için hasta ve hasta yakınları tarafından tercih edilmektedir. Hasta yatakları kalite ve hastaya uygun olup olmadığına bakılarak seçilmelidir. Vücuda uyumlu hasta yataklarının tercih edilmesi hasta yattığı zaman hastanın vücudunun şeklini alabilmesi ve bu sayede hastayı daha rahat ettirmesinden dolayı çok daha rahat bir tedavi süreci geçirmelerini sağlamıştır. Yatan hastalar uzun süre yatağa temaslı kaldığı için bir takım olumsuz durumlar meydana gelecektir. Ortopedik hasta yatakları bu olumsuz durumu büyük oranda engelleyerek hasta için çok daha rahat ve tedavi süresince daha az ağrılı bir süreç geçirmesini sağlayacaktır.

Ev Tipi Hasta Yatakları Fiyatları

Ev Tipi Hasta Yatakları Fiyatları Neye Göre Değişiyor

Kişilerin hastalık durumlarına göre tercih edecekleri yatak tipleri vardır. Sağlık sorunları ağır olanlar ve yatağa bağlı olarak yaşayan hastalar için özel üretim yatakları bulmak mümkün. Ev ve hastanelere özel yatak modelleri için sipariş verilebilir. Hasta yatakları kullanım açısından konforlu ve çok amaçlı olmalıdır. Yatağı sadece uyumak ve uzanmak için değil, aynı zamanda kişisel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde seçilmelidir. Bedensel engeli olan hastaları her zaman yataklarından kaldırarak bir yerden bir yere götürmek mümkün olmayabilir. Bunun için kişisel ihtiyaçlar için elektronik yataklar mevcuttur.

Hastalık Türüne Göre Yatak Tipi Seçimi

Hasta yatakları ev tipi olarak da üretilebilir. Kişilerin boy ve vücut ağırlığına göre hazır olan yatak tipleri de vardır. Kumandalı ve standart yatak olarak iki tip vardır. Katlanabilir olan uzaktan kumandalı yatakların farklı kullanım özellikleri bulunmakta. Örneğin; bedensel engeli olan ve yürümekte zorluk çeken kişiler için titreşimli yataklar vardır. Masaj ayarı sayesinde kişilerin yatakları kaldıkları süre boyunca dolaşım sistemlerini harekete geçirir. Ani durumlarda kalp atışını ölçen yataklarda vardır. Ev tipi yatakları hastane yataklarına benzer. Kullanım olarak teknolojiktir. Kişisel ihtiyaçların giderilmesine yönelik şekilde geliştirilmiştir.

Özelliklerine Göre Yatak Fiyatları

Hasta yatağı almak istiyorsanız ve fiyatlarını merak ediyorsanız bilmeniz gereken bazı bilgiler vardır. Yataklar tek kişilik ve iki kişilik olmak üzere ayrılır. Standart çift kişilik hasta yatakları alınabildiği gibi birçok fonksiyona sahip çift kişilik yatak tiplerinden biri de tercih edilebilir. Özellik ve konforuna göre bu yatakların fiyatlarında da farklılık görmek mümkün. Uygun fiyatlarda yatak almak için özel üretim yapan ve taksitli ödemelere imkan sağlayan firmalardan siparişler verebilirsiniz. Satın alma durumu olmayan kişiler için kiralık verilen yatak tipleri de vardır. Ödeme indirimlerine giden ve toplu alımlarda fiyat indirimine giden firmaları inceleyebilirsiniz.

Kiralık Hasta Yatak Modelleri

Kısa süreli yatağa bağlı yaşamak zorunda kalan kişiler için ev tipi kiralanan yatak modelleri vardır. Aynı zamanda salık sorununa göre özel eklemeler isteyeceğiniz modelleri de tercih etmeniz mümkün. Kiralık hasta yataklarında oda ebadı ve kullanım şekline göre düzenlemelere gidilebilir. Hasta yatağı modelleri sunduğu konfor ve çok amaçlı kullanım özelliğine göre farklı fiyatlarda olacaktır. Otomatik olan hasta yatak ürünleri garantilidir. Olası bozulma ve hasarda bakım ve tamiri için alınan firmaya başvuru yapılabilir. Oda boyutuna göre katlanabilen ve kumanda ile hastanın durması gerektiği şekle göre ayarlanan tiplerde vardır. Kiralanan yatakları verilen adrese teslim eden firmalar vardır. Kurulumu ve ayar anlatımı ile birlikte kişileri rahat günler beklemekte. Bedensel ve sorun yaşanan bölgeye özel olarak ayarlanabilen oturmalı yatak tipleri de vardır. Açılabilir tekli koltuk özelliğine sahip olup katlandığında yatak şeklini almakta.

Hasta Yatakları Üreten Firmalar

Hasta yatakları için hazır ürünler satan ve kendi üretimini yapan firmalar vardır. Özel yaptırılmak istenen hasta yatakları için sipariş vereceğiniz profesyonel yerler vardır. Yatak üretiminde tercih edilen kaliteli malzemeler ve teknolojik içerikler sayesinde hastalara konforlu günler sunarlar. Örneğin; vücudunda kırıklar olan ve alçılı olan vücut için geliştirilmiş katlanabilen ve şekil verilen yataklar bulunmakta. Üretimi hızlandırmak ve verilen siparişleri yetiştirmek için teknolojik cihazlar kullanılır. Müşterilerinin isteğine uygun olarak hazırlanan yatak modelleri, kullanım amacına göre de farklı tiptedir. Büyük firmalar toplu yatak satışlarını özel ve kurumsal hastanelere yapmakta. Fakat ev ortamı için hazırlanan hasta yataklarında kiralama işlemleri de uygulanabilir.

Ortopedik Hasta Yatakları

Bedensel hareket konusunda sıkıntı yaşayan kişiler olabilir. Fizik tedavi şeklinde hareket ettiren ve titreşim özelliği sayesinde hastaların yatak içerisinde hareket etmeleri sağlanır. Bu durum hissedilmeyen eklem ve dolaşım bölgelerine titreşim gönderir. Titreşimler vücudun hareketli kalmasını sağlar. Bacak kırıklarında ve alçılı durumda bir süre kalması gereken hastalar için ayarlanabilen otomatik yataklar vardır. Yatağa bağlı ayar düğmeleri ekli halde bulunabilir. Kullanmak isteyenler için kumandalı tiplerine de yer verilir. Banyo ve bakım işlerine özel alt bölmesi delikli olan yataklarda vardır. Tuvalet ihtiyacı içinde aynı bölmede yer alan açılabilir alanları sayesinde hastalar kişilere ihtiyaç duymadan kişisel ihtiyaçlarını giderebilir.

Ortopedik Hasta Yatağı

Ortopedik Hasta Yatağı

Ortopedik hasta yatağı çağımızın gereksinim duyduğu tüm özelliklerle tamamen yüksek standartlarda üretilen en temel hasta bakım ekipmanları arasında bulunmaktadır. Hastaların daha rahat bir şekilde dinlenmeleri, daha rahat bir şekilde hareket edip temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri bakımından elbette bu yatakların ortopedik olması gerekmektedir. Tüm sağlık koşullarının iyileştirilerek satışa sunulduğu ortopedik hasta yatakları kadar önem taşıyan başka hiçbir şey yoktur. Nakit konusunda tamamen yardımcı olunarak orta bir yol bulunan hizmet anlayışı ile önce sağlık prensibinde ürün satışları yürütülmektedir.

Antibakteriyel Özellikte Ortopedik Yataklar

Hasta yataklarının çağdaş koşullara yönelik olarak dikkat edilecek en temel özelliklerinden birisi kesinlikle zararlı bakterilere karşı tam bir etkin koruma sağlaması olmalıdır. Aksi takdirde ortopedik hasta yatağı olmasının hiç mi hiç önemi yoktur. Her şeyin başında geldiği üzere sağlık bakımından da son derece önde gelen bir anlayış sergileyen antibakteriyel özellik bir hasta yatağında mutlaka ihmal edilmemesi gereken önemli yanını oluşturmaktadır.

Ortopedik Hasta Yatağı Özellikleri

Ayrıca tarafımıza var olan tüm ortopedik hasta yatakları ürünlerimizde hastanın rahat hareket edebileceği şekilde tasarımlar uygulanmış olduğundan kesinlikle bu noktada da rahat hareket edebilirlik özelliği her şeyin başında gelen sistemler arasında bulunmaktadır. Tüm bu sistemler boyunca da süreklilik esasına dayanan bütün özellikler dikkate alınarak kaliteli bir hizmet anlayışının ortaya konulduğu görülmektedir.

Kolay Ayarlanabilir Ortopedik Hasta Yatakları

Bir diğer etken olması yönüyle ortopedik hasta yatağı rahat ve kolay ayarlanabilirlik özelliği de taşır. Taşımış olduğu bu yönüyle de tamamen önde gelen ürün olmaktadır. Bütün bu şekliyle ortada duran çalışmalar dikkate alındığında da hem kolay ayarlanabilir yapısı hem de tamamen farklı nitelikler ortaya koyan ortopedik hasta yatağı çalışma anlayışı doğrultusunda en fazla tercih edilen özelliklerden birisini oluşturmakta olan en temel etkileri oluşturan bir hizmeti meydana getirmektedir.