skip to Main Content
Ev Tipi Hasta Yatakları

Ev Tipi Hasta Yatağı Seçiminde Önemli Kriterler

İnsan sağlığı her şeyden önemlidir. Olup olmadık zamanlarda beklenmedik durumlarla karşı karşıya kalındığında, ne yazık ki bazı sorunlar ile karşılaşabiliyoruz. Beklenmedik yerden gelen ani felaketin, kişiyi yatağa bağlı olmasına neden oluyor. Bu hayat şartlarının zorlu sürecini daha iyi atlatabilmek için hastaya konforlu ve güvenli bir yaşam sürmek her şeyden çok daha önemlidir. Hastalar için seçilecek olan özel ev tipi yataklar sayesinde, daha konforlu ve şu an içinde bulunduğu durumdan daha iyi olmasına yardımcı olur.

Ev Tipi Hasta Yatağı Nedir? 

Yatağa bağlı olan hastalarda en fazla tercih edilen ve hastanın ihtiyaçlarını daha doğru karşılamaya yardımcı olan yataklardır. Günümüz şartlarında bu yataklara hastanede sık karşılaşma durumumuz vardır. Ayrıca huzurevlerinde, evlerde de kullanıma uygundur. Ev tipi hasta yataklarının ahşap olması da ayrı bir şıklık katıyor. Ev dekorasyonu ile uyumlu olur, evin içinde sırıtmamış olur.

Baza şeklinde üretilen ahşap yatakların motorlu olması da ayrı bir avantaj katmaya yardımcı olur. Ev tipi hasta yataklarında uzun ve kısa süreli yatağa bağlı kalma durumlarında tercih edilerek, hastaya daha konforlu ve sağlıklı yaşam sürmesine yardımcı olur. Ayak ve baş tarafının hareket ettirilmesinde de hastaya ve bakıcıya ayrı bir kolaylık sağlamış olur. Yatağa bağlı kalma veya kısa süreli yatağa bağlı kalınması durumunda bu yatakları güvenle tercih edebilirsiniz.

Ev Tipi Hasta Yatağının Yararları 

Ev tipi hasta yataklarının tekerlekli ve motorlu olması hastanın ve bakıcının işini hafifletmeye yardımcı olur. Tekerlekleri sayesinde istenildiği alanda, istenildiği zamanda kullanıma elverişlidir. Baş ve ayak tarafının hareket ettirilme özellikleri sayesinde hastaya pozisyon vermeye yarar. Kilitlenebilir özellikleri ile de yatağın sabitlenmesini sağlar ve istenildiği zaman bu özellik açılabilir. Havalı yatak ile hastanın daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Ayrıca oluşabilecek yatak yaralarına da engel olur. Otomatik ayarlanabilir özelliği sayesinde 15 dakika ile sağa ve sola hareket ettirilebilir. Böylelikle hem kramp girmesi hem de yatak yarasının önüne geçilmiş olur. Her iki tarafında bulunan korkuluklar sayesinde hastanın düşmesi, kendine zarar vermesi gibi korkuların ortadan kalkmasını sağlar ve hastayı güvende tutar. Motor sayesinde bakıcılar ve hastalar için kolaylık sağladığından dolayı çok fazla tercih edilir.

Ev tipi hasta yatağı modelleri
Ev tipi hasta yatağı modelleri

Ev Tipi Hasta Yataklarının Seçimi Neden Önemlidir? 

Uzun veya kısa süreli yatağa bağlı kalma durumlarında hastaların daha iyi rahat ettirilmesine yardımcı olmak için ev tipi yatak seçimlerini özenle yapmak gerekir. Seçim yapılacağı zaman mutlaka hastanın, hastalığına uygun olacak şekilde yapılmalıdır. Hastanın işini görecek özelliğe sahip olmaları her zaman daha önemlidir. Yatağın rahat ve güvenli olmasına dikkat edilmelidir.

Hasta ne kadar rahat ve güvende olursa, iyileşme sürece daha kısa zaman içinde gerçekleşmiş olur. Vücudun derisine ve etlerine rahatsızlık vermeyecek yataklar tercih edilmelidir. Mutlaka hasta yatağı seçimi yaparken bu detaylara dikkat ediniz.

Hasta Yatağı Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler

Ev tipi hasta yataklarında yatak ve karyola kısmının birbirinden bağımsız olduğu görebilmek mümkündür. Bu yüzden karyolanın hastanın ihtiyacına uygun olacak şekilde, farklı motor sayısına göre tasarlanmıştır. Yatak üzerinde bulunan panelden veya kumandadan yatağın kontrolü sağlanabilir. Yatak seçimi yaparken bu durumu da göz önünde bulundurulması, hastaya ek olarak avantaj sağlar.

Bakıcının olmadığı durumlarda kontrol hastanın elinde olmuş olur. Karyolanın üzerine konulacak olan yatağın seçimi de oldukça önemlidir. Seçim yaparken havalı yatakların tercih edilmesi önerilir. Çünkü bu yatakların masaj yapma özelliğine sahip ve hastanın fiziksel olarak rahat etmesine yardımcı olur. Kan dolaşımının yatış süresine göre düzenler ve organların zarar görmesine engel olur. Daha sağlıklı ve hijyenik yataklar tercihiniz olsun.

Ev Tipi Hasta Yatakları Nerelerde Kullanılır? 

Çeşitli özelliklere ve farklı işlevlere sahip olan ev tipi hasta yatakları genellikle sağlık kurumlarında ve evlerde kullanıma uygundur. Sağlık kuruluşların her yerinde bu tip yataklara rastlamak mümkündür. Evde ihtiyaç duyulması halinde hastalarınız için bu yatakları tercih edebilirsiniz. Böylelikle daha konforlu ve güvenli olacak şekilde hastanın ihtiyaçlarını karşılamış olursunuz. Güvenli firmalardan tedarik edilmesi durumunda hem kiralanabilir hem de satın alınabilir. Hastanın hastalık durumuna en uygun olacak şekilde tercih edilmelidir.

Hasta Yatağı Kolaylığı 

Yatağa bağlı olan hastaların genellikle öz bakımlarını kendileri karşılayamaz hale gelmiş oluyor. Bu yüzden bir bakıcıya veya hasta yakınına ihtiyaç duyulur. Bu zorlu sürecin gerçekleşeceği durumlarda genellikle hastanın oturması, yatması, yemek yemesi, üstünü değiştirmesinde zorluk çekilir. Her ne kadar bir bakıcıya ihtiyaç duyulmuş olsa da bir bakıcının tek başına yapabileceği bir durum olmaktan çıkar. Bu yüzden hastanın bu işlevlerini daha kolay sağlamasına yardımcı olan ev tipi hasta yataklarından yardım alınır. Hasta yataklarının motorlu özelliği sayesinde hastaya oturma, yatma, doğrulma pozisyonunu rahatlıkla verebilir.

Hasta ve bakıcısına kolaylık sağlayan yataklar
Hasta ve bakıcısına kolaylık sağlayan yataklar

Kimseye ihtiyaç duymadan hastayı oturma pozisyonuna getirip; yemek yedirebilir veya üstünü değiştirebilir. Böylelikle hem hasta zarar görmemiş ve yorulmamış olur. Hem de bakıcı için daha kolay hale gelmesine yardımcı olur. Bakıcının olmadığı durumlarda hasta kendine bu pozisyonları, kumanda sayesinde verebilir. Her iki taraf için kolaylık sağlayan yatakların, yatalak hastalarda tercih edilmesi en doğru karar olacaktır.

Ev Tipi Hasta Yataklarının Çeşitleri Nelerdir? 

Kontrollü hasta yataklarında; hastaların şekil ve pozisyon almalarında kolaylık sağlar. Yatakta bulunan panel ya da uzaktan kumanda sayesinde kontrol edilebilir. Hastaları tuvalete ya da banyoya götürmekte zorluk çekmemek için hastanın işlevlerini karşılayacak özellikle yapılmış. Hasta yatakları evde kullanıma uygun olacak şekilde, özel olarak tasarlanmıştır.

Hasta yataklarında baş desteği, kulplar, kirli su drenaj cihazları ile ihtiyaç duyulmasına uygun olacak şekilde yapılmıştır. Hastaların zorluk yaşaması veya fiziksel anlamda kendilerini zorlayan sorunları ortadan kaldırarak, kolaylıkla yıkanmasına yardımcı olunur.

Felçli hastalarda; bu hastaların genellikle hareket sınırlılığı vardır. Fiziksel aktiviteleri yerine getirmekte zorlan hastalar için özel felçli yataklar tasarlanmıştır. Bunun için hastaların hareket edebilmesi için yapılmıştır. Hastanın oturma veya yatma pozisyonlarına ek olarak, hastanı bacaklarını kaldırmada indirmede de yardımcı olur. Tuvalet ihtiyacı bu şekilde daha kolay şekilde giderilir.

Ev Tipi Hasta Yatakları Kiralama 

Ev tipi hasta yataklarının evin her yerinde kullanıma uygun olmasından dolayı hem bakıcıya hem de hastaya kolaylık sağlar. Kısa veya uzun süreli yatağa bağlı kalınması durumunda hastalar için bu yatakları rahat bir şekilde temin edebilirsiniz. Güvenilir firmalar ile iletişime geçerek hasta yatakları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Hasta yatakları hastanın durumuna göre seçim yapılmalıdır. Hasta yatağı kiralama için firma ile görüşerek, uygun olan yatağı tedarik edebilirsiniz.

Hasta Yatağı Fiyatları 

Hasta yataklarının kiralanması durumunda kişi rahat ettirilir ve güvenliği sağlanmış olur. Hasta yatağı fiyatları hakkında kesin olarak bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü hasta yataklarının görmüş olduğu işlev ve özellikleri sayesinde farklılık gösterir. Bu yüzden fiyatta değişiklik görülmesi mümkündür. Daha ayrıntılı bilgi almak için mutlaka güvenilir firma ile görüşerek, daha detaylı bir şekilde hastaya uygun olan yatak seçimi gerçekleştirilebilir.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir