skip to Main Content
Ev Tipi Hasta Yatağı Modelleri

Ev Tipi Hasta Yataklarının Gereklilikleri

Ev tipi hasta yatağı uzun süre yatakta tedavi görmek zorunda olan kişiler ve felç sonucu hareket etmekte zorluk çeken kişiler için son derece iddialı olmaktadır. Hasta yatağı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok husus yer alıyor. Bu hususlar dikkate alınarak hasta yatakları seçilmelidir. En önemli hususlardan biri haftaya büyük bir konfor sağlıyor olması konusunda oluyor.

Uzun süre yatacak olan kişilerin en çok zaman geçirecekleri alan olan hasta yataklarının rahat olması son derece önemlidir. Aynı zamanda oturup kalkarken hastaya destek sağlayacak olan hasta yatakları kesinlikle tercih edilmelidir. Hastanın ve hasta bakıcısının işini kolaylaştıracak şekilde hasta yatakları seçmek gerekiyor.

Son zamanlarda pek çok yatak modeli çıktı. Bu yatak modelleri arasında hastanıza en uygun olan modeli seçmeniz gerekir. Hasta yatağının konforlu olanı seçilirse hastanın tedavisinde olumlu yönde etki eder. Fakat özelliklerine dikkat edilmeden seçilen hasta yatakları hastalığın tedavisinde olumsuz yönde etkiye sahiptir. Uzaktan kumanda ile kontrol ediliyor olmasına özen göstermek gerekir. Bu şekilde kumanda ile çok rahat bir hareket değişimi sağlamak mümkün olur.

Ev Tipi Hasta Yatağı Nedir?

Tedavisine evde devam edecek ve tedavi sürecinde yatması gereken kişiler için özel olarak hazırlanan yataklara ev tipi hasta yatağı denir. Yer yataklara göre pek çok özelliği bulunuyor. Felçli hastalar ya da yatakta tedavi görmesi gereken hastalar mutlaka hasta yatakları tercih etmelidir. Sürekli yatma konumunda olan hastaların kas ve kemik sağlığını korumak adına hasta karyolası son derece ideal bir tercih olur.

Ev tipi hasta yatağı
Ev tipi hasta yatağı

Hem hastaya hem de hastaya bakan kişiye son derece büyük bir konfor sağlıyor. Haftaya psikolojik olarak da büyük bir destek sağlıyor. Oturup yatma konusunda kumanda ile kontrol edilmesinden dolayı büyük bir kolaylık elde etmenizi sağlar. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her alanda gelişme söz konusu oluyor.

Ev tipi hasta yatağında da teknolojinin gelişmesi ile birlikte büyük gelişmeler yaşanıyor. Gelişmeye uyum sağlayan yeni modelleri tercih etmek gerekir. Ev tipi hasta yatağını seçerken bazı gereklilikleri ön planda tutmak gerekir. Bu gereklilikler hem hastanın hem de hastaya bakan kişinin rahat etmesi ile ön plana çıkar.

Ev Tipi Hasta Yatağının Konforu

Ev tipi hasta yatağı seçerken en büyük gerekliliklerden biri yatağın konforu konusunda oluyor. Konforlu bir yatak tercih yaparak hastanıza çok büyük bir farklılık sağlamanız mümkün oluyor. Hasta yataklarının pek çoğu konfor ön planda tutularak hazırlanıyor. Yatağın içerisinde yer alan döşek kısmı ortopedik olarak hazırlanıyor.

Böylece hastanın sırt ve kalça sağlığı korunmuş oluyor. Bu yataklar vücudun tam olarak şeklini aldığı için yatak yarası gibi oluşumlar söz konusu olmuyor. Bu sebeple konfor ön planda tutulması gereken konulardan ilk sırada yer alıyor. Sıradan yataklarda böyle bir durum söz konusu olmadığı için mutlaka ev tipi hasta yatağı tercih etmek gerekir.

En iyi hasta yatağın seçerek hastanın rahat bir şekilde zaman geçirmesini sağlamak mümkün olur. Yemek yerken ya da yatarken yatağın rahat olması son derece önemlidir. Hasta zamanının neredeyse tamamını yatakta geçirdiği için yatağın konforu ön planda tutulması gereken en önemli konulardan biridir.

Uzaktan Kumandalı Ev Tipi Hasta Yatağı

Ev tipi hasta yatağı alırken uzaktan kumanda ile kullanılabilir olmasına özen göstermek gerekir. Uzun süreli bir yatış söz konusu ise hasta yatağını satın almak gerekir. Kısa süreli bir yatış söz konusu ise hasta yatağı kiralama yoluna gitmek gerekir.

Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir hasta yatakları hastayı doğrultma sırasında hasta bakıcısına çok büyük bir kolaylık sağlar. Aynı zamanda hasta kendisi de oturmak istediği zaman uzaktan kumanda ile yatağı kontrol edebilir. Son zamanlarda üretilen hasta yataklarının çoğu uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir özellikte yapılıyor.

Kumandalı ev tipi hasta yatakları
Kumandalı ev tipi hasta yatakları

Bir şekilde tercih edilen hasta yatakları hem hastaya hem de hasta ile ilgilenen kişiye çok büyük bir rahatlık sağlar. Yemek yerken yatağı doğrultmak gerektiğinde ya da hastaya kaldırmak gerektiğinde bir güç uygulamak yerine kumandanın bir tuşuna dokunarak hastayı kaldırmak mümkün oluyor.

Korumalık Bulunduran Ev Tipi Hasta Yatağı

Ev tipi hasta yatağı seçerken hastanın güvenliğini sağlamak adına korumalık bulunduran ev tipi hasta yataklarını tercih etmek gerekir. Hasta uyurken sağa sola dönme esnasında yere düşüp yaralanabilir. Bu durumun yaşanmaması için yatak kenarlarında bulunan ultra koruma sağlayan korumalıkların tercih edilmesi son derece önemlidir. Aynı zamanda bu korumalıklar yatağın baş kısmında da bulunmalıdır. Hastanın kafasını yatak başlığına çarpması durumunda sakatlanması adına mutlaka korumalık bulundurması gerekir. Korumalık olmasa bile yatak başlığının yumuşak bir yapıda seçilmesi koruyucu bir özellik taşır. Üretilen yatakları pek çoğunda bu özellik bulunuyor. Bu sebeple seçim yaparken bu konuyu ön planda tutmak gerekir.

Tuvaletli Ev Tipi Hasta Yatağı

Felçli olan hastalar bir ömür boyu hafta yatağımda yatmaya mahkûm olurlar. Bu hastalar tuvalet ihtiyacını gidermedikleri için yetişkin bezleri kullanılır. Hastanın psikolojisi açısından yetişkin bezleri olumsuz yönde bir etki yapar. Böyle bir durumda içerisinde tuvalet bulunan ev tipi hasta yataklarını tercih etmek gerekir. Böylece hastaya bez bağlamak zorunda kalmadan tuvalet ihtiyacını karşılayacak olan aparat ile çözümlenmiş olur. Yatağın alt kısmında bulunan bir bölüm tuvalet için kullanılır. Hasta yatağının üst kısmında ise tuvaletin yapılabileceği bir açıklık bulunur. Böylece hasta yattığı yerden tuvaletini yapma imkânına erişir.

Her gün düzenli olarak altta bulunan bu aparatı çıkararak temizlemek gerekir. Hasta bakıcısı için son derece büyük bir kolaylık sağlar. Aynı zamanda hastanın psikolojisine de çok olundu yönde bir etki yapar. Bu şekilde olan hafta yataklarını tercih etmek gerekir. Böyle bir durumda hasta yatağının çarşaflarını temizliğine de özen göstermek gerekir. Hasta tuvaletini yaparken yatak çarşafları kirletebilir. Bu sebeple yatak çarşafının sık sık temizlenerek temiz bir ortam yaratılması gerekir.

Ev Tipi Hasta Yataklarının Faydaları

Uzun süre yatma durumunda olan ve tedavi görmesi gereken kişiler tedavilerine evde devam edecek ise mutlaka ev tipi hasta yatağı tercih etmek gerekir. Modellerini ve özelliklerine göre hasta yatağı fiyatları değişiklik gösterir. İlk olarak hangi özellikte bir hasta yatağı seçileceğini karar vermek gerekir. Hasta yatağının hastaya pek çok faydası bulunur.

Normal yataklara göre çok daha büyük bir konfor sağlamasından dolayı hastanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Pek çoğu kumandalı şekilde üretildiği için hastanın yatıp kalkması konusunda büyük bir kolaylık sağlar. İçerisinde tuvalet bulun durmasından kaynaklı olarak yetişkin bezi kullanımı söz konusu olmadan hastanın ihtiyaçlarını görmesi sağlanır.

Ortopedik olarak üretilen hasta yatakları hastanın kemik ve kas sağlığını korumaya yardımcı olur. Tedavi gören hastaların daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Hastalığınız süresince konforlu ve güvenilir bir zaman geçirmek istiyorsanız sizler için üretilen bu özel yatakları tercih edebilirsiniz. Yanlarında bulunan korumalıkları ile düşme ve sakatlanma gibi durumları en aza indirir. Bu şekilde pek çok faydası ile ön plana çıkıyor.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.