Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Evde Hasta Bakanların Bilmesi Gerekenler

kiralik hasta yataklari 8

Hastalıklar, hiç istenmeyen durumlar olmasına rağmen özellikle ilerleyen yaşlarda insanların sıklıkla karşı karşıya kaldığı bir durumdur. Özellikle uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklar, hem hastada hem de hasta yakınlarında büyük bir psikolojik çöküşe neden olmaktadır. Hastalığın vermiş olduğu acı ve ıstırap bir yanda; sürekli hastanelere gidip gelmek, sıra beklemek, doktor beklemek gibi durumların vermiş olduğu sıkıntıda diğer yanda yer almaktadır. Bu gibi durumlarda, doktorun da tavsiyesi ile hastalar evde bakım yapılmak üzere ve tedavilerine evde devam etmek üzere evlerinde yatırılabilmektedir. Cerrahi müdahale gerekmeyen, ya da cerrahi müdahaleden sonra evde yatarak tedavisine devam edilebilecek durumda olan hastalar, bu durumdan faydalanabilmektedir. Ancak evde hasta bakarken de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat edilmediği takdirde, hastanın yeniden hastaneye yatırılmasını gerektiren bir durumun ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır.

Evde Hasta Bakımının Avantajları

Evde hasta bakımı ve hastanın tedavisinin evde devam edilmesi, hem hastalar açısından hem de hasta yakınları açısından birçok avantaj barındırmaktadır. Bu avantajlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Evde hasta bakımı oldukça ekonomiktir. Çünkü hastaneye gidip gelerek yollarda harcanan paralar ya da hastanede harcanan paralar cepte kalmaktadır.
  • Aynı zamanda evde hasta bakımı zaman açısından da ekonomiktir. Yollarda kaybedilen zamanların, hastane sıralarında beklenen zamanların kazanılmasına olanak sağlamaktadır.
  • Evde hasta bakımının bir diğer avantajı ise hem hastalara, hem de hasta yakınlarına psikolojik motivasyon sağlamasıdır. Hasta evinde oluğu sürece kendisini hastane ortamına göre daha rahat ve daha mutlu hissedecektir.

İlaçların Doğru ve Düzenli Kullanımı

İlaçlar ister hastanede olsun, ister evde olsun hastaların iyileşmeleri açısından kullanılması gerekli olan tıbbi malzemelerdir. Evde hasta bakımı yapacak kişiler,  ilaçların doğru ve düzenli kullanılması konusunda dikkatli olmalıdır. Bir ilaç tedavisinin etkili olabilmesinin en önemli gereklerinden birisi, ilacın her gün düzenli olarak aynı saatlerde kullanılmasıdır. Bu nedenle evde hastaya bakacak kişi bu saatleri takip etmeli ve tam zamanında hastanın ilaçlarını vermelidir. Ayrıca ilaçlar doktorun ya da eczacının tavsiye ettiği biçimi ile kullanılmalı, dozaj değişikliği yapılmamalıdır. İlaçlar konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise yan etkilerin izlenmesidir. Hastaya bakan kişi, bu konuda da hastayı takip etmeli ve beklenmeyen bir etki gördüğünde ilacı keserek doktora bilgi vermelidir. Hastanızın ilacını içmesi için gerekli olan suyun arıtılması için su arıtma cihazı almanızı tavsiye ederiz.

Hasta Odası

Evde hasta bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise hastanın odasıdır. Hastaların bünyeleri zaten yeterince zayıf düşmüş olduğu içi, hastalar genellikle tecrit edilmelidir. Yani hastanın tamamen kendine ayrı bir odası bulunmalıdır. Ayrıca enfeksiyon kapmaması adına da ortam sürekli olarak havalandırılmalıdır. Havalandırma için uygun mevsim değilse, mutlaka bir klima ya da havalandırma temin edilerek odanın havasının temizlenmesi sağlanmalıdır. Ayrıca hastanın odasında sıkılmayacağı bazı uğraşlar da sağlanmalıdır. Hasta odası düzenli olarak temizlenmelidir ve bu temizlik işlemi en az haftada birkaç kez tekrar edilmelidir.

Hasta Odasında Hasta Yatağı

Hasta Durum Takibi

Hastanın hastalığının gidişatını gösteren bazı göstergeler bulunmaktadır. Hastaya bakan kişi, bu göstergeleri düzenli olarak takip etmeli ve değerlerini not almalıdır. Bu şekilde hastalığın hangi aşamada olduğu ya da hangi yöne doğru seyrettiği saptanabilmektedir. Bu göstergelerden ilki hastanın nabız ve tansiyonunun ölçülmesidir. Hasta için ideal değer aralıkları doktor tarafından belirtilmektedir. Hastaya bakan kişi de günlük olarak tansiyon ve nabız ölçümü yaparak, doktorun vermiş olduğu değeler ile uyumlarını kontrol etmelidir. Olumsuz bir durum meydana geldiğinde ise doktoru bilgilendirmelidir. Bir diğer gösterge ise ateştir. Vücudun hastalıklara verdiği bir tepki olan ısı yükselmesi, çoğu zaman hastalığın seyrinin kötüye gittiğinin habercisidir. Bu nedenle de evde hastaya bakan kişi, tansiyon gibi ateşi de sürekli olarak takip etmelidir.

Beslenme

Hastalık, bireylerin bünyesini oldukça zayıf düşüren bir durumdur. Bu nedenle vücudun yeniden kendini toparlayabilmesi ve bağışıklık sisteminin hastalığa karşı etkin mücadele edebilmesini sağlamak amacıyla, hastanın iyi beslenmesi gerekmektedir. İyi beslenmekten kasıt, çok yemek yedirmek değildir. Sağlıklı ve düzenli olarak beslenmek, hastalığın gidişatının düzelmesi açısından önemlidir. Bu dönemde hastalara kızartma, tatlı gibi gıdalar yedirilmemelidir. Eğer doktorun tavsiye ettiği bir diyet listesi varsa takip edilmelidir. Aksi halde birey sağlıklı gıdalar ile her gün düzenli bir şekilde 3 öğün beslenmelidir. Ayrıca hastanın uyumadan önce yemek yemesine izin verilmemesi gerekmektedir. Çünkü bu durum kalp ve metabolizma üzerinde baskılayıcı etki oluşturmaktadır.

Kullanılan Medikal Aletlerin Kalitesi

Hastalık süresince, hastanın bakımında ve tedavisinde kullanılan birçok medikal alet bulunmaktadır. Bu medikal aletlerin bazıları tek kullanımlık, bazıları ise düzenli olarak kullanılabilen aletlerdir. Tek kullanımlık olan aletler, kesinlikle tekrar kullanılmamalıdır. Özellikle şeker ölçmek için kullanılan iğneler, damar yolu açmak için kullanılan iğneler, enjeksiyon yapmak için kullanılan iğneler mutlaka her işlemden sonra çöpe atılmalı ve sonraki işlemde yenisi kullanılmalıdır. Ateş ölçer, tansiyon ölçer gibi aletlerin ise kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Mümkünse bu aletlerin dijital olanları tercih edilmelidir. Zira manuel olanları, herkes tarafından doğru şekilde kullanılamadığı gibi, bazen de doğru sonuçlar vermeyebilmektedir. Bu açıdan, dijital medikal aletlerin tercih edilmesi, daha doğru bir karar olacaktır.

Hastaların Rahatı İçin Havalı Yatak

Hastaların, yattıkları süre boyunca rahat etmelerini sağlamak da, hastalığın iyileşmesi açısından olumlu bir etki olacaktır. Hastaların rahat ettirilmesinde en önemli paya sahip olan şey ise hasta yatağı olarak bilinen yataklardır. Hasta karyolası, uzun süre yattığı zamanlarda hastanın sırtında yaraların meydana gelmesine yol açmamalıdır ve vücudun hava almasını sağlamalıdır. Bu nedenle de hastalar için havalı hasta yatağı üretilmektedir. Bu yataklar, hastaların vücudunun hava almasına imkân tanıdığı için sıklıkla tercih edilmektedir. Siz de havalı hasta yatağı tercih ederek, hastanızın rahat ve konforlu bir yatış süreci geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Havalı Yatak

Havalı Yatak Fiyatları

Havalı yataklar, normal yataklara göre bir miktar daha pahalı olsa da, hastaya sunduğu avantajlar düşünüldü zaman bu fazlalık göğüslenebilir hale gelmektedir. Hasta yatakları, pek çok farklı modelde üretilmektedir. Bu nedenle de tek bir hasta yatağı fiyatından söz etmek olası değildir. Hasta yatağı fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için, bu ürünün satışını sağlayan bir medikal firmasından bilgi almak daha yerinde bir davranış olacaktır. Bazı firmalar, yatağın satışının yanı sıra nakliyesini ve evde kurulumunu da üstlenmektedir. Bu hizmetleri de sunan bir firmadan ürün almanız, işinizin daha da kolaylaşmasını sağlayacaktır.

Havalı Hasta Yatağı Kiralama

Havalı yataklar, bazen maddi yetersizlikler nedeniyle temin edilmeyebilmektedir. Ancak iyi şartlarda tedavi görmek ve rahat bir yatış geçirmek her hastanın hakkıdır. Bu hak göz önünde bulundurularak bazı medikal firmaları tarafından hasta yatağı kiralama işlemi yapılmaktadır. Kiralık olarak hizmete sunulmuş olan yataklardan istediğinizi seçerek evinize kurulumunu yapabilir ve hastanızın hastalığı boyunca da sizde kalmasını cüzi bir miktar karşılığında sağlayabilirsiniz. Hastalık sonlandığı zaman da yatağı geri iade etmeniz gerekmektedir. Hasta yatağı kiralama da artık pek çok kişi tarafından tercih edilen bir durumdur.

Evde Hasta Bakanların Bilmesi Gerekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön