skip to Main Content
Yatalak Hasta Yatağı Modelleri

Evde Yatalak Hasta Bakımı

Diğer hasta yataklarına göre karşılaştırıldığı zaman daha uzun ve geniş yapısı olan dört motorlu hasta yatağı modeli hastalarla beraber hasta yakınlarını ya da hasta bakıcılarını da büyük kolaylık sağlar. Bu yataklar 360 derece hareket kabiliyeti olanları da vardır. Dört motorlu hasta yatakları dört adet piston motoru mevcut bulunan bu hasta yatakları, en gelişmiş son teknolojiler kullanımı sağlanarak özenle tasarlanabiliyor.

Hastaların rahatı için tüm gerekli olan ayrıntılara sahip olan ve üretiminde birinci sınıf kalite içerikli malzeme kullanılmış olup dört motorlu hasta yatakları uzun bir zaman kullanım olanağı sağlar. İstenildiği gibi hareket ettirilir ve aşağı yukarı hareketleri olan bu yatak istediğiniz yere 360 derece dönen tekerlekleri sayesinde istenilen yere çok kolay bir şekilde taşınma olanağı sağlar.

Evde yatalak hasta bakımında genellikle 3 ve 4 motorlu hareketli hasta yatakları tercih edilmektedir. Bu yataklar hasta bakıcı için de kolaylık sağlamaktadır.

4 Motorlu Yatalak Hasta Yatağının Hareket Kabiliyeti

Yatalak hasta iyileşme sürecini çok daha hızlı ve rahat bir şekilde gerçekleşmesi adına tasarlanan dört motorlu hasta yatağı ürünleri, her hastanın durumuna göre farklılık gösterir. Gerekli olan tüm kontrolleri yapıldıktan sonra kişilere sunulan 4 motorlu hasta karyolası ürünleri düşük fiyatları ile büyük bir avantaj sunar.

Tüm bu özelliklerin yanında hastaların zorlanmadan rahatça yatabilmeleri için uygun yüksekliğe sahip özellikleri olan 4 motorlu hasta karyolası çeşitleri en yen hasta karyolaları ve fonksiyonel hasta karyolaları arasında yer alır. Hasta olan birey için yatağın son derece rahat ve konforlu olması çok önemlidir.

4 motorlu yatalak hasta yatağı
4 motorlu yatalak hasta yatağı

Hasta Yataklarının Üretilme Amacı

Bu hasta yatakları hastanın kısa bir zaman içerisinde iyileşebilmesi ve sağlığına kavuşabilmesi amacı ile tasarlanmıştır. Yatağın içerisinde bulunan ortopedik bir düzen içerisinde yer alır. Boyun ve baş kısmı yaklaşık olarak doksan derece dik bir açı ile korunur.

Bu sayede beyin merkezi sinir sistemi sağlıklı olarak görevini yerine getiriyor. Yatağın bu özellikleri ile hastanın stresi azalıyor ve bedeninde mutluluk hormonları yayılım göstermeye başlar.

Hasta Yatağı Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sağlam bir iskelet yapısı olması bir hasta yatağında bulunması gereken en önemli özelliklerden bir tanesidir. Yatağın altında yeterli bir boşluk olması ve yatağın çevresinde kullanıma uygun bir mesafe konulması gerekir. Yatak bölümünün isteğe göre hareketli özellik taşıması ve hasta yatağı alırken hastanın yatalak olması, felçli olması, kısa veya uzun süreli olarak kullanılması ya da ömür boyu kullanım gerektiğine dikkat edilmelidir.

Yatak seçimini yaparken ilk olarak ortopedik yatak olmasına dikkat edilmelidir. Yanlarında korkuluk desteğinin olmasına da dikkat edilmesi gerekenlerden diğer bir husustur. Hareket kabiliyeti olmayan hastalar için kumanda kontrolü olan yatakları tercih etmek hasta açısından büyük önem taşır. Bununla beraber lazımlık kullanan hastalar için de lazımlıklı hasta yatakları bulunmaktadır ve tercih edilebilir. Hasta yatağı baş ve ayak kısımlarının hareketli olması kullanım alanının artmasını sağlar.

Yatalak Hasta İçin Havalı Hasta Yatakları

Yatağa bağımlı olan hastaların ortak sorunu olan terleme, kurdeşen ve yatak yarasıdır. Hastaya bakan kişi ne kadar hastanın terlemesine ve yatak yarası oluşmasına neden olan durumlara dikkat etse de hastanın yattığı yatak eğer bir profesyonel hasat yatağı değilse ne yazık ki böyle durumlar ile karşı karşıya gelinebiliyor.

Bu sebeple eğer ki hareket kabiliyeti olmayan hastanız var ise mutlaka havalı hasta yatağı tercihiniz olması gerekir. Hava özellikleri sayesinde yatak yarasının oluşumu engellenirken ciltteki basınç da dengelenir. Terletmeyen kumaş özelliğine sahip olan hasta yatakları mekanizmadan hava üfleyecek bir sistem ile tasarlanmıştır. Böylece hasta deri rahatsızlığı ya da hücre bozulmalarına karşı sorunları en aza indirgenmiş olacaktır.

Yatalak hasta için havalı yatak
Yatalak hasta için havalı yatak

Ev Tipi Yatalak Hasta Yatakları

Hastaların hastane ortamından eve geçmesi ile birlikte ev tipi hasta yatakları hem hasta hem de hastaya bakan kişiler için çok önemlidir. Hastane ortamındaki gibi konforlu ve hijyenik ortamı sağlayabilecek olan ev tipi hasta yataklarında birçok güzel özellik bulunur. 360 derece dönen tekerleklerin yanında uzaktan kumanda ve otomatik olarak hastanın belirli zamanlarda kendi kendine istediği zaman hareket edebilmesini sağlar.

Ev tipi hasta yatakları hastanın ev ortamındaki bakımı için çok kullanışlıdır ve sıkça hastaya bakan kişiler tarafından tercih edilir. Hastanın bakıcısına olan bağımlılığı en alt seviyeye düşürerek özellikli hasta yatakları kendisinin kontrol etmesi üzerine tasarlanıp üretilmiştir. Ev tipi hasta yatakları tercih ederken en az üç motorlu şekilde olmalıdır. Alçalma ve yükselme özelliği ile hareket kabiliyeti olmayan hastaların bakımında kolaylık sağlama olanağı sunar.

Yatalak Hasta Bakımı İçin Hasta Yatağı Çeşitleri

Sağlık sorunları nedeni ile tedavi süreci içerisine giren hastalara hem fiziki hem de sosyal olarak yardımcı olan hareket kabiliyeti fazla olan modelli yataklara hasta yatağı denilir. Bu yataklarda yaygın olarak korkuluk, hareketli başlık kısmı, hareketli ayak kısmı, karyola tekerlekleri ve yatağın dört bir yanına takılma olanağı sunan serum askısın olması gereken özellikler arasında yer alır. Hasta yatakları sahip olduğu aparatlar ve hareket kabiliyetlerine göre çeşitli sınıflara ayrılır.

Sahip olduğu fiziksel aparatlara göre hastane tipi ve ahşap görünümlü hasta yatağı olarak sıralanabilir. Hareket kabiliyetlerine göre yapılan bu sınıflandırılmada ise manuel ve motorlu hasta yatakları şeklinde seçenekleri vardır. Motorlu hasta yatağı çeşitlerinde motor sayısına göre sınıflandırma yapılır. Hasta yatağı çeşitlerinde modellerine göre hasta yatağı fiyatları değişir. Bunlar tek motorlu, üç motorlu, iki motorlu ve dört motorlu olarak karşımıza çıkar.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.