skip to Main Content
Evde Bakım Yatağı

Evlerde Hasta Yatağı Kullanılır Mı?

Hasta yatağı hastaların tedavileri süresince tedaviye katkı sunmak amacıyla ve hastanın hastalığı sürecinin konforlu olarak geçilmesini sağlayan çok fonksiyonlu yataklardır. Hasta yatakları hastaya konfor sağladığı gibi hasta yakınları açısından da son derece önem taşımaktadır.

Evde Kullanılan Hasta Yatakları

Hasta yataklarının özelliği hastanedeki konforu evde de devam ettirmektir. Dolayısıyla hastanın hastalığının tedavisine ciddi anlamda katkı sunmaktadır. Hasta karyolası genellikle hastanın ve tedavi takip eden doktorun tercihleri doğrultusunda temin edilir. Ancak genellikle hasta yatakları hastanın tedavisinin sağlıklı devam etmesi açısından genellikle her iki durumda da tercih edilen yataklardır. Dolayısıyla hasta yatakları evlerde hastane koşullarını aratmayacak biçimde kullanılabilir. Ev tipi hasta yatakları olduğu gibi hastanedeki yatakların özelliğinde ve modelinde hasta yatakları da vardır. Hasta yatağında yatan hasta kendini rahat hissedeceği için dolayısıyla psikolojik açıdan da kendisini iyi hisseder.

Evde de kullanılabilen hasta yatakları
Evde de kullanılabilen hasta yatakları

Ev ortamında olup hastane konforu sağlanan hasta tedavisine de son derece olumlu katkılar sunar aynı zamanda hasta yakınları açısından da hasta yatakları çok önemli işlevsel özelliklere sahiptir. Bir çok firma hastaların evde kullanılabilen kullanabilecekleri yatakları gerek görüntü açısından gerekse kullanılabilirlik açısından değerlendirerek üretmektedir. Günümüzde hasta yatağı üreten çok firma bulunmaktadır.

Kaliteli Hasta Yatakları

Hasta yatakları çeşitliliği oldukça fazladır. Kalite arttıkça fiyat belli oranda artmaktadır. Ancak firmalar mümkün olduğu kadar hasta yatağı konusunda hastaları zor durumda kalmayacak maliyetli yataklar üretmektedir. Hasta yatakları gerek hasta açısından gerekse hasta yakını açısından son derece rahat kullanım olanakları sağlar. Yataklar uzaktan kumanda mekanizması ile çalıştığı için fiziksel güç gerektirmez. Hastanın istediği pozisyona ayarlanabilmesi hastanın yataktan rahat inmesini sağlayabilecek özelliklere de sahiptir. Aynı zamanda hastanın başını ve ayaklarını rahat ve istediği biçimde kaldırıp indirebilecek özelliklere de sahiptir. Hasta yatakları hastayı oturur pozisyona getirdiği gibi yatar pozisyona ve ayaklarını kaldırmak istediğinde alt kısmının kaldırabilir özelliğini kullanarak birçok pozisyonda ayarlanabilmektedir. Aynı zamanda hasta yatakları ev tipi hasta yatakları olarak da ihmal edilmektedir.

Hasta Yataklarının Hasta İhtiyaçlarına Uygun Olması

Hasta yatakları birçok hasta için uygun özelliklere sahiptir. Uzun süreli yatağa bağımlı olan hastalar olduğu gibi kısa süreli hastalar için de düşünülerek üretilmektedir. Hasta yatakları hastanın bedensel ihtiyaçlarının mümkün olduğu kadar maksimum ölçüde sağlayacak biçimde üretilir. Hatta hasta konforlu bir hasta yatağı sahibi olmakla bakıcıya da çok fazla ihtiyaç duymaz. Ancak yatalak olmamak koşulu ile. Hasta yatakları uzaktan kumandalı bir mekanizma ile motorlu çalışan yataklardır. Motorlu olmaları hastanın dilediği yatak pozisyonunu ayarlamaları açısından çok önemlidir. Hastanın yemek yemesi, oturması, uyuması, ilaç zamanında kalkması, vücudun hareket ettirmesi özellikle ayak ve baş kısmını günün belli zamanlarında hareket ettirebilir özelliklere sahiptir.

Hasta Yatakları
Hasta Yatakları

Felçli ve uzun vadeli yatağa bağımlı hastalarda lazımlık desteği de olan yataklar bulunmaktadır. Bu yataklar hastanın yemek yemesinden tuvalet ihtiyacını karşılamasına kadar her türlü sağlıklı pratik kullanıma uygun olarak üretilmiştir. Aynı zamanda hasta yatakları birçok fonksiyonel özelliğe de sahiptir.

Havalı Hasta Yatakları

Havalı hasta yatağı farklı çeşitlerde bulunmaktadır. Bunlar;

  • Baklava tipi
  • Boru tipi havalı yataklar olarak ikiye ayrılır.

 Baklava Tipi Havalı Yataklar

Havalı hasta yatakları sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış ve 5 santimetrelik şişme kapasitesine sahip olan yataklardır. Bu yataklar kilolu olmayan zayıf hastalar için uygundur. Çünkü havalı hasta yataklarının bir şişme kapasitesi vardır ve düşük motor basıncı ile çalışır.

Boru Tipi Havalı Yataklar

Boru tipi havalı yataklar kilolu hastaların kullanımına uygundur. Dolayısıyla hasta yatağı tercih ederken bu özellikleri belirtmek hastanın konforu açısından son derece önemlidir. Hasta yatağı seçerken hastanın rahatsızlığına uygun olarak üretilen yatakları seçmek aynı zamanda çok önemlidir. Boru tipi havalı yatakların şişme kapasitesi oldukça yüksektir. Dolayısıyla çok kilolu hastalara da rahat konfor sağlamaktadır. Bu yataklar şişirilip inme özelliğine sahip olduğu için farklı basınç noktalarında kan akışını sağlaması açısından hasta için çok önemlidir.

Hasta Karyolaları

Hasta karyolası hastanın ev koşullarında rahat etmesini ve konforlu bir tedavi süreci geçirmesi için tasarlanan ve üretilen yataklardır. İyi bir hasta yatağına sahip olan hastanın yakınları da aynı şekilde rahat etmektedir. Hasta yatakları motor sayılarına göre fonksiyonel olarak çeşitlilik gösterir. Hasta yatağının önemi hastalar evlerinde hasta yatağında tedaviye devam etmesi durumunda öncelikle hastanın psikolojik anlamda kendini iyi hissetmesine yardımcı olmaktadır. Çünkü hasta yatakları hastalara hastane koşullarında konfor sağlayan eşyalardır. Fonksiyonel bir hasta yatağı ile hasta kendi ufak tefek ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilir. Ayrıca kumandasını kendisi kullanabilir ve kendi yatağını istediği pozisyonda kontrol etme imkânına sahiptir.  Dolayısıyla bu özellikler düşünüldüğünde hasta yataklarının önemi ve konforu tartışılmazdır.

Hasta Karyolası
Hasta Karyolası

Hasta Yatakları Fiyatları

Hasta yatağı fiyatları birbirinden farklılık göstermektedir. Bunun sebebi hasta yataklarının birbirinden farklı fonksiyonel özelliklerinin bulunmasıdır. Aynı zamanda kalite faktörü de fiyat değişikliğinde önemli rol oynamaktadır. Hasta yatağı sektöründe fiyatlar farklılıklar gösterir. Ancak fiyat değişikliklerinin önemli sebeplerinden biri kalitenin ve yatağının fonksiyonel özellikleridir.

Hasta Yatağı Kiralama Veya Satın Alma

Hasta yatağı kiralama ve satın alma özelliği bütün hasta yataklarında bulunmaktadır.  Ancak bu her iki seçenekten birini tercih etmeden önce hastanın hekimi ile bu konuyu görüşmek ve onun önereceği doğrultuda hasta yatağı konusuna karar vermek gerekir. Çünkü hastanın tedavisi süresince onun en konforlu bir biçimde rahat ettirilmesi son derece önemlidir. Yatakların tamamı sağlık bakanlığı onaylı yataklardır. Dolayısıyla hastanın konforu düşünülerek üretilmiştir ve son derece faydalıdır. Hasta yatağı kiralama veya satın alma konusunda firma ile iletişime geçerek yatak özellikleri ve fonksiyonları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra kiralama veya satın alma tercihi yapılması gerekir.

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta yatakları özelliklerine ve fonksiyonlarına göre çok çeşitlilik gösterir. Hasta yatakları; tek motorludan 4 motorluya kadar çeşitleri bulunur. 4 motorlu hasta yatakları çok fonksiyonel yataklardır. Farklı hareket etme özelliği, korkuluklarının otomatik olarak hareket ettirilmesi, hastanın rahat inmesini sağlayan asansör özelliği gibi özellikleri bulunur. Aynı zamanda havalı hasta yatakları da hastanın ve özellikle yatalak olan hastaların en konforlu biçimde rahat etmelerini sağlar. Aynı zamanda uzun vadeli yatağa bağımlı hastaların yatak yarası açılma sorununu tamamen ortadan kaldırır. Çünkü havalı hasta yataklarında kan akışı sürekli pozisyonu değiştirdiği için farklılık gösterir. Bu da hastada hasta yatak yarası oluşumunu önleyen özelliklerdir.

4 Motorlu Hasta Yatağı
4 Motorlu Hasta Yatağı

Havalı Hasta Yatakları Çeşitleri

  • Yatalak hastalar için havalı hasta yatağı,
  • Basınç ayarlı havalı hasta yatağı,
  • Sürekli motoru çalışan havalı hasta yatağı,
  • Baklava tipi havalı yatak,
  • Boru tipi havalı yatak,
  • Pozisyon değiştiren havalı yatak gibidir.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.