skip to Main Content
Felçli Hasta Yatakları

Felçli Hastalar İçin En Uygun Yatak Modelleri

Hasta yatağı, hasta bireylerin daha rahat edebilmesi açısından tasarlanmış bir yatak türüdür. Özellikle yatalak hastalar normal yataklarda rahat edemezler. Bu yüzden onlara hasta yatağı verilmesi gerekir. Hasta yatakları evlerde de bulunabilir. Eğer sizin de evinizde yatalak bir hastanız var ise sizde bu yataklardan kullanabilirsiniz. Hastaya bakan açısından en ideal yatak modelleri genel olarak motorlu yatak türleridir. Standartları yüksek olan bu yataklar avantajları yönünden son derece idealdir.

Hasta Yatağı Ne İşe Yarıyor?

Hasta yatakları felçli ya da bakıma muhtaç yatalak hastalar için kullanılan yatak türüdür. Bu yataklar hastaların isteğine göre ayarlanabilir. Yatalak ve bakıma muhtaç hastalar için normal yataklarda yatmak zordur. Bundan dolayı uzun süredir kullanılan hasta yatakları geliştirilmiştir. Hasta yatakları oynanabilir başlık sayesinde hastaları rahat ettirmektedir. Hastaya bir şey olmaması açısından kenarların da korkuluk bulunur. Böylelikle hastalar herhangi bir anormal bir şey ile karşılaştığında düşmezler. Hasta yatakları yatalak hasta bakımında oldukça önemlidirler ayrıca bu tip hastalar için normal yataklardan daha sağlıklıdır. Yataklar tekerlekli olduklarından rahatlıkla yer değiştirilebilirler.

Hasta Karyolası Kullanmanın Avantajları

Hasta karyolası felçli ya da yatalak hastalar içim özel olarak üretilmektedir. Motorlu ve motorsuz iki tane çeşidi bulunmaktadır. Bu yataklar genellikle sağlık kuruluşlarında bulunmakla birlikte şuan da sık sık evlerde de kullanılmaya başlanmıştır. Hasta karyolası yatalak hastaların daha temiz bakılabilmesi ve onların rahat olabilmesi günlük aktiviteleri için (Yemek yemek, televizyon izlemek vb.) tasarlanmıştır. Hasta karyolasının iki tipi vardır.

Hasta karyolası
Hasta karyolası

Bu hasta yataklarını kullanmanın birçok farklı avantajı vardır. Her şeyden önemlisi yataklar konfor sağlar. Hem hasta hem de bakıcı açısından beklentileri en iyi şekilde karşılayan yatak modelleridir. Standartları yüksek olan hasta yataklarının kullanımları basittir ve ev tipi olanlar da vardır. Kalitesi ile her zaman göz dolduran yatak modelleri standartları bakımından son derece idealdir.

Motorsuz Hasta karyolası

Bu tür hasta yatakları elle ayarlanır. Bu tür yataklara manüel hasta yatağı da denmektedir. Manüel hasta yatağını kullanmak diğer hasta yatağına göre biraz zahmetlidir. Motorsuz hasta karyolasının elektrikle bir bağlantısı yoktur. 1-2-3 şeklinde hastaya göre ayarlanır. 1 ayarlı olan hasta karyolası hastanın yalnızca sırtını hareket ettirebilmektedir. 2 ayarlı olan hastanın hem sırt bölgesini hem de ayak kısmını hareket ettiren karyolalardır. 3 ayarlı olan ise sırt ve ayak bölgelerinin yanı sıra aşağı yukarı hareketler sağlamaktadır. Manüel olarak kullanılan bu yataklar daha çok fiziksel olarak kabiliyet yeteneği olan hastalar için geçerlidir. Kalitesi son derece yüksek olan karyola çeşitleri hastaların idare edilebilmesinde çok işlevseldir.

Motorlu Hasta Karyolası

Motorlu hasta karyolasının altı ayrı kategorisi vardır. Bu tip hasta yatakları uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir. Bu hasta yatağı manüel hasta yatağına göre kullanımı biraz daha kolaydır. Motorlarına göre işlevlerine ayrılmaktadır. Bir motorlu hasta karyolası sadece bel kısmını oynatabiliyor. İki motorlu olan hasta karyolası ise hem sırt hem de ayak kısmını çalıştırabiliyor. Böylelikle iki motorlu olan hasta karyolası da kullanışlı hale geliyor. Hasta yatakları kullanım açısından son derece ideal olan tasarımlardır ve kullanıcı açısından her türlü konforu en iyi şekilde sunuyor.

Motorlu hasta karyolası
Motorlu hasta karyolası

Ayrıca motorlu hasta karyolalarını 200 kg olan bireyler bile kullanabiliyor. Üstelik hiçbir rahatsızlık hissetmeden günlerini geçirme imkanı buluyorlar. Üç motorlu hasta karyolası ise diğer ikisinden daha da kapsamlıdır. Bu yataklarda yükseklik ayarlama özelliği de vardır. Uzaktan kumandası ile hastaya göre ayarlanabilir ve hasta daha iyi bir şekilde dinlenebilir. Dört motorlu olan hasta yataklarında ise trendelenburg ve ters trendelenburg gibi özellikler bulunur. Bu özellikler kan akış hızını ayarlamak için kullanılır. Ve en kullanışlı hastayı en rahat ettirecek hasta karyolasıdır. Fakat bu tip hasta karyolaları yalnızca yoğun bakım ünitelerinde kullanılır.

Hasta Yatağı Kiralama Nasıldır?

Hasta yatağı kiralama son zamanlarda özellikle evde bakımını yapılması istenilen yatalak hasta yakınlarının başvurduğu bir yöntemdir. Hasta yakınları hastasını evde bakabilmek için hasta yatakları kiralarlar. Hasta yataklarının bir sürü çeşidi bulunmaktadır. Hastanın en rahat bir şekilde hayatına devam edebilmesi için bu seçim çok özenli yapılmalıdır. Hastanızın iyileşme durumu varsa kiralama yapabilirsiniz. Felç gibi kalıcı hastalıklarda hasta yatağı satın almanız daha uygundur.

Hasta Yatağı Fiyatları Neye Göre Değişir?

Hasta yatağı fiyatları hemen her yerde değişiklik gösterse de ortalama bir fiyat söylemek yanlış olmaz. Fakat hasta yatağı alırken yapmamanız gerek bazı kurallar vardır. Hastanıza iyilik etmek için beklide eve alacaksınız hasta yatağını fakat uygun olsun diye hiçbir özelliği olmayan hasta yatakları alınmamalı. Aksi halde hasta rahat edemez hasta rahat edemeyince sizin uygun ya da ucuz bir yatak almanızın pek bir faydası olmaz. Hasta yatakları, manüel hasta yatağı ve motorlu hasta yatağı olmak üzere ikiye ayrılır. İkisinin de özellikleri ve fiyatları farklıdır.

4 Motorlu Hasta Yatağı

4 motorlu hasta yatakları bütün özellikleri barındıran hasta yataklarıdır. 4 piston motorları sayesinde kilolu hastaların dahi kullanabilecekleri en kullanışlı hasta yatağıdır. Bu hasta modelinde baş ayak sırt ve alçalıp kaldırmanın yanı sıra kan basıncını ayarlayabilmek hastaların daha iyi tedavi almalarına olanak sağlamaktadır. Çok kullanışlı hasta yataklarıdır. Bu yatak modelleri kullanıcı açısından son derece idealdir ve hemen her türden hastalık için kullanılabilirler.

4 motorlu hasta yatağı
4 motorlu hasta yatağı

Hastaya en iyi hareket kabiliyetini kazandıran dört motorlu hasta yatağı modelleri kumanda ile de hareket edilebiliyor. Hastalık sürecinde olanlar için en ideal ürünlerdir ve kullanıcı beklentisine de en iyi şekilde yanıt veriyor. Hastayı başkalarına olan bağımlılıktan büyük ölçüde kurtaran yatak modelleridir. Bu bakımdan hasta yatağı fiyatları da kişilerin merak ettiği konulardan biri oluyor.

3 Motorlu Hasta Yatağı

3 motorlu hasta yatağı
3 motorlu hasta yatağı

Alçalıp yükselebilen 3 motorlu hasta yatağı %100 yerli üretim olup oldukça konforludur. Özellikle 3 motorlu olduğu için hastayı daha fazla rahat ettirme imkanı sunuyor ve 100 kg civarı hastaları taşıyabiliyor. Bu hasta yatağı evde bakım altında olan hastaların kullandığı hasta yatağıdır.

Hasta yatakları hastalığın teşhisine göre seçilmeli ve bir uzman yardımı olmadan alınmamalıdır Fakat kiralık fiyatları ortalama olarak yazılmıştır. Hasta yatağı alırken modellerinin yanı sıra diğer eşyaları da alınmalıdır. Set olarak satılan hasta yataklarında almanıza gerek yoktur fakat set halinde satılmayan hasta yatakları için alınması daha doğrudur. Bu ekstraların içine hava yastığı, serumluk ve bir takım malzemeler girebilir.

Yakınlarınızda ya da evinizde yatalak hasta varsa lütfen onları normal yataklarda yatırmayın. Normal yataklarda yatırıldığında hastalar günlük işlerini halledemezler. Hastalar hem rahatsız olurlar hem de yatalak hastaların temizliği ve güvenliği açısından hasta yatağı ya da karyolasında bakım görmesi daha uygun olacaktır. Fiyatları bakımından kullanıcıya en iyi kolaylığı sağlayan yatak modelleridir ve her bakımdan kalitesi ile kişilerin hayatını kolaylaştıran tasarımlardır. Hastalık sürecinde mutlaka bulunması gereken yatak çeşitleridir. Hastaya bakan açısından da ciddi anlamda avantajları vardır denilebilir.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.