Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Felçli Hastalar İçin Ne Tür Yatak Seçilmeli?

tam elektrikli hasta yatagi kariyer

İnsanların en büyük hayali sağlıklı bir ömür sürmek olsa da, istenmedik pek çok durum insanlar için yaşanmak zorunda olabiliyor. Kişilerin doğuştan veya sonradan gelişen, kaza ya da hastalık gibi olumsuzlukların sonucu olarak, geçici ya da kalıcı şekilde başkalarının bakımlarına muhtaç hale gelmesi, bu kişilerde pek çok psikolojik sorunları da beraberinde getiriyor. Özellikle ömür boyu yatağa bağımlı ve bakıma muhtaç kişilerin, psikolojik olduğu kadar fiziki desteklere de ihtiyacı bulunuyor. Bu gibi durumlar için üretilmiş olan hasta yatakları, felçli hastalar için bulunmaz bir nimet haline gelmişken, bakımıyla ilgilenen yakınları için de bir o kadar önemli bir yatak türü oluyor. Bu tip durumlar için, hasta yakınları olarak en doğru hasta yatağı türü seçilmeli, en doğrusunun hangisi olduğunu bilmek için de hastanızın durumunu iyi gözlemlemiş olmalısınız.

Felçli Hasta Yatağı Nedir?

Kişilerin geçici ya da kalıcı olarak, ister yarı ister tam olarak felç durumlarında, hastanın ve hasta yakınlarının rahat etmesini sağlayan yatak türüdür. Hasta yatakları hastanelerin ortaya çıkışından beri pek çok model ve çeşitle kullanılan, günümüzde ise teknoloji ile yeniden uyarlanarak evlerde de hastalar için kullanıma uygun hale getirilen yatak modellerinden biridir. Normal yataklara göre pek çok özellik ve fonksiyonu barındıran bu yataklar, genel olarak hastanın rahat ve konforlu olmasını sağlar. Kullanılan hasta yatağı karyolası ile daha çok işleve sahip olması sebebi ile karyolası ile birlikte satın alınması ya da kiralanması önerilir. Hasta yatağı kiralama özelliği de sunan firmalar, yatağı almaya bütçesi elverişli olmayan ya da geçici bir süreliğine ihtiyaç duyan insanlara kolaylık sunar.

Felçli hasta yatağı

Hasta Yatağı Kullanmanın Hastaya Avantajı Nedir?

Hasta yatakları, evlerde bulunan normal tip yataklara göre çok farklı özellikler sunar. Bu özelliklerin başında ortopedik olmaları bulunur. Ortopedik yataklar hastalar için çok daha rahat yataklardır. Hastanın şeklini alarak, basınçla beraber gömülen yatak türevlerine göre, ortopedik modeller hastaya gerekli sırt desteğini sağlar ve formunu çok uzun yıllar korur. Bunun yanı sıra, diğer pek çok hasta yatağı modelleri bulunur. Her birinin asli görevi hastanın konforunu sağlaması, hijyenik bir alan sunması ve hastanın kendi başına da ihtiyaçlarının bir kısmını giderebilmesini sağlamasıdır. Hastanın fiziki olarak olumlu ve rahat olmasını sağlamasının yanı sıra, kendi kendine yetebilme ve her şey için bir yardımcıya gerek duymama gibi konular sayesinde hastanın psikolojik olarak da rahat ve bir nebze de olsa bağımsız olmasını sağlar. Muhtaçlık duygusunun biraz daha azalması ile beraber, bu tarz hastalıklarda beraberinde görülen depresyon ve kaygı bozukluklarının da önüne geçilmiş olur. Dolayısıyla hastaya hem fiziken hem de ruhen iyi gelen hasta yatakları, hasta yakınları tarafından sağlanmalıdır.

Hasta Yatağı Kullanmanın Hasta Yakınlarına Avantajı Nedir?

Sevdiğiniz birinin yatağa bağımlı ve muhtaç olması sizleri üzerken, bir de gerekli konforu ve bakımı sağlayamamak da üzen bir başka sebep olabilmektedir. Hasta yakınları olarak edinmeniz gereken hasta yatağı, hastaya konfor sağladığı kadar sizlere de sağlayacaktır. Bu süreçte yakınları olarak sizler de hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak bazı sorunlar yaşarsınız. Hastayı sürekli sağa ve sola döndürmeye çalışmak, kaldırmak, tuvalet ihtiyaçlarını gidermek, yeme ve içme gibi ihtiyaçlar fiziksel olarak sizleri zorlarken, bir taraftan da hastanızın acı çekmesi, sürekli ilgilenmek durumunda olmanız, çaresizlik hissetmeniz gibi durumlar da ruhen sizleri zorlamaktadır. Bu durumların önüne geçen, hastanın rahatını sağlarken aynı zamanda sizlerin de rahat etmesini sağlayan hasta yatakları, hastanızın durumu ve yaşadığı zorluklar göz önünde bulundurularak sizler tarafından edinilmesi gerekir. Hastanızın ve sizlerin iyiliği ve sağlığı için olan bu yataklar, uygun fiyatları ile sizlere de bütçe olarak ağır gelmeyecektir.

Felçli Hastalar İçin Hasta Yatakları Çeşitleri

Hasta yatakları hangi modelde olursa olsun, genel olarak tüm yataklar hastanın hem sağlığı hem de konforunu sağlayan modellerdir. .Her bir çeşidin kendine ait özellikleri ve farklı fonksiyonları bulunsa da, genel olarak işlev hastanın rahatıdır. Hastaya ve hasta yakınlarına çok büyük avantajlar sunan bu yatak modelleri, karyolaları ile birlikte kullanılmalıdır.

Havalı Hasta Yatağı

Hasta yatakları içinde en çok tercih edilen yataklardan biri olan havalı yataklar, hastaya ve yakınına büyük kolaylıklar sunar. Yatan hastaların en büyük problemlerinden biri olan yatak yaraları, havalı yatak modelleri ile engellenebilmektedir. Bu yaralar, hastanın devamlı olarak yatmasından kaynaklı, yatağa sürekli temas eden ve ağırlıkla beraber basınç oluşan bölgelerde, ter ve nem kaynaklı olarak deride başlayan kızarıklık ve şişliklerin, zaman içinde açık yaralara sebep olmasıdır. Bu yaralar dikkate alınmadığı süreçte çok ileri boyutlara gidebildiği gibi, enfeksiyonlara sebep olarak hayat kayıplarına da sebep olabilmektedir. Hastanın sürekli olarak belli aralıklarla döndürülmesi işleminin aksatılması ya da yapılmaması gibi durumlarda ortaya çıkar. Ancak havalı yataklar, bünyelerinde bulunan pek çok işlevi ile felçli hastalara en büyük destekleri sağlar.

Havalı hasta yatakları

Özellikleri Nelerdir?

Havalı yataklar, elektrikli bir motor gücü ile çalışır. İçlerinde bulunan havalandırma kanalları sebebiyle bu ismi almışlardır. Yatan hastalar için en işlevsel özelliği sunan bu yataklar, hastanın yatağa temas eden bölgelerine havalandırma kanalları sayesinde hava üfleyerek ter ve nem oluşumunun önüne geçer. Bu da yatak yaralarının oluşumunu engellediği gibi, var olan yaraların da iyileşmesini sağlar. Sağa ve sola düzenli olarak döndürülemeyen hastalar için önemli bir özelliktir. Bunun yanı sıra, pek çok modelinde bulunan masaj sistemi sayesinde hastaya masaj uygulaması sunar. Kan dolaşımını hızlandırarak, yatan hastalardaki dolaşım bozukluğu ve kronik ağrıların engellenmesini ve iyileşmesini sağlar. Kumandası sayesinde ister hastanın, ister yakınının tek tuşla özelliklerini işleve sokması da bir hayli pratik ve kolaydır.

2 Motorlu Hasta Yatakları

Daha basit işlevler sunan bu yataklar, 2 motorlu, yani 2 hareketli yataklardır. Bu yataklar da motor sitemine tabi olan ve elektrik gücüyle çalışan yataklardır. Yatan hastalar için ayakların ve baş kısmının hareket ettirilmesine olanak tanır. Aşağı ve yukarı olarak kaldırılıp indirilebilen bu kısımlar, hastanın günlük bazı işlemleri için kolaylık sağlar.

3 Motorlu Hasta Yatakları

3 motorlu yani 3 harekete sahip olan hasta yatakları, tıpkı 2 motorluda olan ayak ve baş kısmının kalkıp inmesi özelliğine dahil olarak bir hareketi daha sunar. Bütün olarak yatağın aşağı ve yukarı inip kalkmasını sağlayan bu özellik, özellikle hasta yakınlarına büyük kolaylık sağlar. Hastanın taşınması, tekerlekli sandalyeye bindirilmesi ya da bir yere oturtulması gibi durumlarda kolaylık sunan bu özellik, hasta yakınının hastaya müdahale etmesini de kolaylaştıran bir fonksiyondur.

Hasta Yatağı Fiyatları Çok Pahalı Mı?

Tüm bu yatak modellerinin yanı sıra, daha pek çok hasta yatağı modelleri de mevcuttur. Her birinin amacı hastayı rahat ettirmek olsa da, karyola özelliklerine göre daha farklı fonksiyonu da sizlere sunan modeller bulunur. Hasta yatağı fiyatları, seçilen model ve özelliklerine göre değişim gösteren bir fiyatlandırmaya sahiptir. Her bütçeye uygun hasta yatakları olduğu gibi, hasta yataklarının uygun fiyatlarla kiralanması da mümkündür.

Felçli Hastalar İçin Ne Tür Yatak Seçilmeli?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön