skip to Main Content
Firmamızın Hasta Yatağı Önerileri

Firmamızın Hasta Yatağı Önerileri

Hasta yatağı önerilerimiz doğrultusunda hastanız için en uygun yatak modelini seçebilirsiniz.

Genel anlamda hasta yatağı, hasta olan insanların kullandığı istenilen yükseklik ve diklikte ayarlanabilen ağır veya geçici hastaların daha rahat bir şekilde hastalıklarını atlatana kadar yattıkları yataklarıdır. Hasta yatağı elektrik motoru ile çalıştırılır ve kumanda ile kontrolü sağlanır. Bu hasta yataklarının pek çok çeşidi vardır. Hasta yatağı hastanın durumuna göre çeşitlendirilmiştir. Hasta yatakları çok uzun zamandan beri insanların hizmetinde olan yataklardır. Hastanelerin ilk kurulduğu dönemlerden beri varlığını sürdürüyor. Teknolojinin gelişmesiyle ve bu alanda hizmet veren firmaların var olmasıyla çok daha kaliteli hasta yatakları teknolojiye uygun bir şekilde üretilmiştir.

Hasta Yatağı Çeşitleri
Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta Yatağı Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Hasta yatağı adından da anlaşılabileceği üzere yatalak hastaların daha çok kullandığı belirli özelliklere sahip olan özel olarak üretilmiş yataklardır. Hasta yataklarının temel işlevi, yatan hastayı rahat ettirmek ve hastanın tedavisi süresince yardımcı olmak için üretilmiştir. Herkesin bildiği üzere uzun süre yatağa bağlı kalmak zorunda olan hastaların bir süre sonra bazı rahatsızlıklarla karşılaştığı görülmüştür. Bu yatakların asıl amacı bu durumun önüne geçip hastayı rahat ettirmektir. Hasta yatakları günlük hayatta kullandığımız yataklardan pek tabi ki farklıdır. Bu yataklar tasarlanırken hastanın günlük kullanımında ya da uzun süreli kullanımında rahat ettirmek amaçlanmıştır. Hasta yatakları kenarlarında koruma amaçlı kullanılan hastanın dönerken yere düşmesini engellemek amacıyla korkuluklar kullanılmıştır.

Hastaların istediği pozisyonda oturabilmesi ya da durabilmesi için ayarlanabilir şekilde imal edilmişlerdir. Ayağa kalkamayacak kadar ağır hasta olan insanların taşınması için tekerlekler kullanılmıştır. Hasta yatakları genel olarak bu tür özelliklere sahiptirler.

Elektrikli Hasta Yatağı

Elektrikli hasta yatakları bir elektrik motorunun kullanıldığı ve bu motorun kontrolü bir kumanda yardımıyla hastanın pozisyonuna göre ayarlanmasına olanak sağlıyor. Bu elektrikli hasta yatağı orijinal hasta yatağı olarak kullanılmakta olup tam tur dönebilme özelliğine sahiptir. Bu elektrikli hasta yataklarının en çok tercih edilenlerinden birisi 4 parça yataklı elektrikli hasta yatağı bu hasta yatakları elektrikli hasta yataklarından biridir. Bu hasta yataklarında baş ve ayak bölümü bir kumanda yardımıyla hareket ettirilebilir. Hasta kişi istediği gibi bu yatağı kullanabilir.

Elektrikli Hasta Yatakları
Elektrikli Hasta Yatakları

Dilerse dikleştirerek yemek yiyebilir ya da ayaklarını belli bir miktar yükselterek yatabilir. Bu hasta yağının yan tarafında bulunan ayarlanabilir koruma kolları hasta kişinin düşmesini engellemek için kullanılmıştır. 4 parça süngerden imal edilen bu hasta yataklarının çökme olasılığı çok düşüktür. Ancak 2 yılın sonunda bazı çökme problemleri olabilir. Elektrikli hasta yataklarının bazı çeşitleri vardır. Bunlardan biri lazer kesimli elektrikli hasta yataklarıdır. Bu hasta yatakları doktorların en çok önerdiği hasta yataklarındandır. Bu hasta yatakları dikey ve yatay hava hücrelerine sahip olduğu için koku ve nem oluşumunu engeller.

Elektrikli Hasta Yatağı Çeşitleri

  • 2 motorlu
  • 3 motorlu
  • 4 motorlu
  • Trendelenburg hareketli
  • Lazımlıklı (Tuvaletli)

Ayrıca bu yataklar su geçirmez bir yüzeye sahiptir ve bu yüzey kolayca silinebilir malzemeden imal edilmiştir. Elektrikli hasta yataklarında bir diğeri ise visko yataklı elektrikli hasta yataklarıdır. Bu hasta yataklarında 2 motorlu olup bu yataklar da kumanda ile kontrol edilebilme özelliğine sahiptir. Bu yatakların en önemli özelliği yapısı ve tasarımından ötürü omurgayı rahatlatacak yapıya sahip olduğu için hareketli hastalar için tavsiye edilmektedir. Hasta yataklarını çok uzun bir süre kullanacak olan hasta insanlar için bu tür elektrikli yatak tavsiye edilmemektedir. Bu hasta yataklarının yerine havalı hasta yatağı önerilmektedir.

Ayarlı Hasta Yatakları

Ayarlı hasta yatakları hastanın hastalık durumuna göre özel olarak üretilen yataklardır. Bu hasta yatakları motorlu ya da motorsuz üretilebilmektedir. Bu hasta yatakları ister manuel olarak istenirse dijital olarak hastanın durumuna ve pozisyonuna göre ayarlama yapılır. Ayarlı hasta yatakları hem modern hem de pratik kullanıma açık olarak üretilen yataklardır. Bu yataklarda hastanın durumuna göre istenilen açılarda ve yükseklikte hasta yatağı konumlandırılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu hasta yataklarında yatak eğimi de sağlamak mümkündür. 15 ile 20 derece arasında eğimli açılarla kullanılabilecek şekilde üretilmiştir.

Ayarlı hasta yatakları hastanın yemek saatlerinde istenilen yüksekliğe kaldırılabilen hasta yatakları mevcuttur. Hastanın uyku süresince istenilen derecede eğim verilerek hastanın daha konforlu uyuması sağlanmıştır. Lazımlık ve serum askılığı bulunan bu yataklarda ayak ve baş kısımları oluşturulan eğimle hasta rahat ettirilmek istenmiştir. Ayarlı hasta yatağı portatif özelliklere sahiptir. Katlanabilir ve taşıması kolay olan bu ürünler hasta yakınları tarafından tercih edilenler arasındadır.

Ortopedik Hasta Yatakları

Ortopedik malzemelerin insan sağlığına olan faydaları bilinmektedir. Ayakkabıdan koltuğa kadar birçok kullanım alanında rahatlık için ortopedik ürünler tercih edilmektedir. Hasta yatakları içinde bu durum geçerlidir. Ortopedik hasta yatakları uzun süre yatmak zorunda kalan hastaların rahat bir zaman geçirmeleri için üretilmiş yataklardır. Özellikle sürekli ve aynı şekilde yatmak zorunda kalan hastaları rahat ettirecektir.

Ortopedik Hasta Yatakları
Ortopedik Hasta Yatakları

Ortopedik hasta yatakları yalnız yatmaktan kaynaklı olumsuz durumların önüne geçmek için hasta ve hasta yakınları tarafından tercih edilmektedir. Hasta yatakları kalite ve hastaya uygun olup olmadığına bakılarak seçilmelidir. Vücuda uyumlu hasta yataklarının tercih edilmesi hasta yattığı zaman hastanın vücudunun şeklini alabilmesi ve bu sayede hastayı daha rahat ettirmesinden dolayı çok daha rahat bir tedavi süreci geçirmelerini sağlamıştır. Yatan hastalar uzun süre yatağa temaslı kaldığı için bir takım olumsuz durumlar meydana gelecektir. Ortopedik hasta yatakları bu olumsuz durumu büyük oranda engelleyerek hasta için çok daha rahat ve tedavi süresince daha az ağrılı bir süreç geçirmesini sağlayacaktır.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir