skip to Main Content
Hasta Yatakları

Hangi Hasta İçin Ne Tür Yatak Seçilmelidir?

Hastaların hastane ortamında yaşadıkları rahatlığı ve konforu evlerinde de yaşayabilmeleri için ev tipi özel üretim hasta yatakları üretilmiştir. Hasta yatağı, yatan ve hareketleri kısıtlı olan hastaların ihtiyaçları ve şikayetlerine göre değişmektedir. Hastanın ihtiyaçlarına göre farklılık gösteren hasta yatakları kullanan kişiler kadar hastaya refakat eden kişiler içinde büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Çünkü; yatan hastaların bakımı sırasında onları hareket ettirmek oldukça güç ve zordur.

Bu yüzden hasta yatakları tercih edilirken kişinin ihtiyacına uygun yataklar araştırılmalı, doğru hasta yatağı seçilmelidir. Hasta yatakları ile ilgili bilinmesi gereken oldukça önemli detaylar bulunmaktadır. Bu yüzden hasta yataklarının özellikleri ve çeşitleri ile ilgili bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Hasta yatağı çeşitlerini incelemeden önce hasta yatağı nedir ve teknik özellikleri nelerdir bunlara kısaca bir göz atalım.

Hasta Yatağı Neye Nedir?

Rahatsızlığına bağlı olarak kısa ya da uzun süreli yatakta istirahat etmek zorunda kalan hastaların ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanmış fonksiyonel karyolaya hasta yatağı denmektedir. Yatan hastaların rahat etmelerini, daha çabuk iyileşebilmelerini ve yaşadıkları rahatsızlığın olumsuz etkilerini en aza indirmeyi sağlayan kişiye uygun tasarlanmış özel yataklardır. Bu nedenle hasta yatakları kişilerin güvenliğini ve konforunu sağlamada önem arz etmektedir.

Birçok kişinin merak ettiği diğer bir konu kiralanan yada satın alınan hasta yataklarının hastanelerde bulunan modellerle aynı özellikte olup olmadığıdır. Aslında hastanelerde bulunan yataklarda bölümlere yada maliyetlerine göre birbirlerinden farklılık göstermektedir. Teknolojik olarak sürekli geliştirilen ve tasarlanan hasta yatakları sayesinde hastaların ve hasta refakatçilerinin rahat edebilmeleri sağlanmaktadır.

Elektrikli hasta yatağı
Elektrikli hasta yatağı

Hasta Yataklarının Avantajları Nelerdir?

Hasta yatağı; yatan hastanın hareketlerinin kolaylaştırılması ve yattığı yerden farklı pozisyon alabilmesini mümkün kılmaktadır. Farklı tasarım hasta yatakları ile hasta zorlanmadan, ağrı yada zarar görmeden ve hareket ettirilmeden pozisyonu değiştirilebilmektedir. Ayrıca; hastanın farklı bir yere taşınabilmesi de kolaylaşmaktadır. Tuvalet ve temizlik ihtiyaçları da daha pratik ve kolay şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Hareket faaliyetleri kısıtlı olan veya mümkün olmayan hastaların psikolojik anlamda da rahatlamaya ve günlük faaliyetlerini mümkün olduğunca yerine getirebilmelerine destek sağlanmaktadır. Hastalar, engelliler ve yaşlılar için hasta yatağı kiralama yada satın alma yoluna gidilebilir.

Hasta Yatağı Özellikleri Nelerdir?

Hasta yataklarının mutlaka ortopedik uyumlu ve vücuda göre şekil alabilen yani anatomik özellikte olması öncelikli önem arz etmektedir. Hasta güvenliği açısından diğer önemli özellik ise yan korkuluklarının olmasıdır. Hasta güvenliğini sağlayan korkuluklar mutlaka bulunmalı ve gerektiğinde çıkarılabilmelidir. Hasta yataklarının çok yüksek ya da alçak olmaması gereklidir. Sağlam ve lekeye dayanıklı, hava alabilen bakteriyel yapısıyla hastayı enfeksiyonlara karşı da koruyabilmelidir. Hasta karyolasına uygun serum askıları ve yemek masaları da bulunmalıdır.

Hasta Yatağı Çeşitleri Nelerdir?

Hasta yatağı alınır ya da kiralanırken mutlaka göz ardı edilmemesi gereken en önemli unsur hastanın ihtiyaçlarına uygun çeşidin tercih edilmesidir. Hasta yatağı çeşitleri iki tip olarak üretilmektedir. İnsan gücü ile kontrol edilebilen yani manuel hasta yatağı tipi ve kumanda ile kontrol edilebilen motorlu hasta yatağı tipi olarak farklı alt modelleri bulunmaktadır Hastanın rahatı için ihtiyaçlarına uygun hasta yatağı tercih edilmelidir.

Manuel (Motorsuz) Hasta Yatakları

Manuel hasta yatağı fiyatları motorlu hasta yataklarına göre daha ucuzdur. Bu yataklar rulmanları sayesinde ayarlanabilmektedir. Bu yüzden hasta refakatçisi tarafından yatağın yanlarında bulunan kollar sayesinde çevrilerek ayarlanmaktadır. Bu tip yataklarda elektrikli motorlar bulunmamaktadır. Bir, iki ve üç ayarlı farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bir ayarlı olanlarda yalnızca sırt, iki ayarlı olanlarda sırt ve ayak, üç ayarlı olanlarda ise sırt, ayak ve yukarı aşağı hareket ettirilebilme özellikleri vardır. Bu yataklar tamamen mekanik olarak tasarlanmıştır.

Kumandalı (Motorlu) Hasta Yatakları

Motorlu hasta yatakları bir motorlu, iki motorlu, üç motorlu, dört motorlu, dual motorlu ve kolon motorlu olarak çeşitlendirilebilmektedir. Motorlar hasta karyolalarının altına monte edilerek kumanda ile kontrol edilmektedir.  Motorlu hasta yatakları ise kumanda ile hasta tarafından bile rahatlıkla ayarlanabilmektedir. Fiziksel olarak hareket yeteneği kısıtlı olan ya da tamamen hareketsiz olan hastalar yataklarının pozisyonlarını kendileri değiştirebilmektedir. Motorlu hasta yataklarının tüm fonksiyonları kumanda ile kontrol edilebilmektedir. Yatakta bulunan motor sayıları değişebilmektedir ve motor sayısı arttıkça yatağın fonksiyonları da artmaktadır. Hastanelerde genellikle üç ya da dört motorlu yataklar tercih edilirken evlerde daha uygun fiyatlı olan dual motorlu ya da iki motorlu hasta yatakları tercih edilmektedir.

Kumandalı motorlu hasta yatakları
Kumandalı motorlu hasta yatakları

Dual Motorlu Hasta Yatakları

Bir motorlu hasta yataklarında yalnızca sırt bölümü hareket ettirilebilmektedir. İki motorlu hasta yataklarında ise iki ayrı piston motor sayesinde hem sırt hem ayak kısmı ayarlanabilmektedir. Sırt ve ayak bölümünde daha fazla açı sağlanabildiği gibi 200 kg ’ye kadar hastalarda güvenle kullanılabilmektedir. Üç motorlu hasta yataklarında iki motorlu yataklara göre yükseklik ayarı yapılabilmesi mümkündür. Yatak kumanda sayesinde yukarı aşağı hareket ettirilebilir. Üç motorlu hasta yatağı asansörlü hasta yatağı olarak adlandırılmaktadır. Dört motorlu hasta yatakları da üç motorlu hasta yataklarına göre daha fonksiyoneldir. Bu tür yataklarda trendelenburg ve ters trendelenburg özellikleri sayesinde hastaların kan basıncı düzenlenebilir. Genellikle yoğun bakım bölümlerinde kullanılan bir modeldir.

Dual motorlu hasta yatakları sırt ve ayak bölümü olmak üzere iki çeşit farklı tek parça motor kullanılmaktadır. Diğer tip motorlara göre daha zayıf motor gücüne sahiptirler. Dual motorlu hasta yatakları 100 kg’dan ağır hastalar için uygun değildir. Kilolu hastalarda uzun süreli kullanımlarda teknik sorunlara neden olabilmektedir. Kolon motorlu hasta yatakları ise ağırlıklı olarak yoğun bakım ünitelerinde kullanılmaktadır. Bu tip motorlar dikey şekilde çalışmaktadır. Kaldırma kuvveti ve dayanıklılığı diğer çeşitlere göre daha iyidir. Diğer modellere göre en yüksek fiyatlı hasta yatağı modeli olan kolon motorlu hasta yataklarının yükseklikleri ayarlanabilmekte ve ters trendelenburg hareketleri de sağlanabilmektedir.

Özel Hasta Yatakları

Felçli Hasta Yatakları: Hareket manevraları kısıtlı ya da tamamen yitmiş kişilere uygun yataklardır. Hastanın tuvalet ihtiyacı bu yatakta oldukça basit şekilde karşılanabilmektedir. Ayrıca; hastanın altının rahat şekilde bezlenebilmesi için yatağın oynar başlık özelliği bulunmaktadır. Kumandası sayesinde hastanın ayağı rahatça kaldırılabilmekte ya da oturma pozisyonuna getirilebilmektedir.

Hasta Yıkama Yatakları: Yatan hastaların kişisel temizliklerinin sağlanabilmesi için banyoya taşınması oldukça güç hatta imkansızdır. Hasta yıkama yatağı, hastanın yatağının üzerinde pompa ile şişirilerek küvet haline getirilebilmektedir. Tutma yerleri de bulunan bu yatakta kirli suyu boşaltabilmek için özel bir mekanizma oluşturulmuştur ve altında bulunan tıpasından kirli su tahliye edilebilmektedir.

Havalı Hasta Yatakları

Yatağın üzerinde bulunan pompasıyla şişirilerek yatak haline getirilebilen yataklardır. Yatan hastaların en büyük sorunu sürekli hareketsiz kalmaktan dolayı vücutlarında çıkan yatak yaralarıdır. Sürekli yatmaktan kaynaklı olarak zamanla ortaya çıkan kan hücrelerinin hareketini kaybetmesine bağlı olarak hücreler ölmeye başlar. Bununla birlikte kızarıklık, morluk ve zamanla yaralanmalar söz konusu olur. Bu tip yataklar yatak yaralarının oluşumunu ve terlemeyi de engelleyecek şekilde dizayn edilmiştir.

Lazımlıklı Hasta Yatakları: Yatağa bağlı yatan hastaların tuvalet ihtiyacını giderebilmeleri için özel tasarlanmış yataklardır. Hasta yatağı fiyatları kişilerin ihtiyaçlarına ve özelliklerine göre değişmektedir.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.