Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hangi Hastalıklarda Hasta Yatağı Kullanılır?

hasta yatagi haskar medikal

Hasta yatağı genellikle hastanelerin servis bölümlerinde veya yoğun bakım ünitelerinde kullanılmaktadır. Bu yataklar hastaların rahatının sağlanması ve hasta bakımı açısından çok daha kolaylık sağlamaktadır. Hastanelerde çoğunlukla motorlu olan yataklar yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yatakların özellikleri ve işlevleri sayesinde hastaların düşmesi engellenmiş olur.

Hastanelerden evlere alınan hasta yatağı sayesinde, hem hasta olan bireyler hem de ona bakımını üstlenen kişiler rahat ediyor. Sürekli yatmaya mecbur olan hastanın yatış pozisyonunun değiştirilmesini de sağlamış olan hasta yatağı, üç veya dört motorlu çeşitleri mevcuttur.

Hasta Yatağı ve Kullanım Alanı

Kullanacak olan hastaların ihtiyaçlarına göre ayarlanan hasta yatağı oldukça faydalı bir üründür. Genel itibari ile düşmeyi önleme imkanı sayesinde engelli hastalar veya kronik hastalığı olan bireyler için tasarlanıp üretiliyor. Hastane ortamını ev rahatlığı ile birleştirme imkanı sağlayan hasta yatağı, hastaların tedavileri süreci boyunca bakımını oldukça kolaylaştırır.

Özel başlığı olan hasta yatağının yanlarında özel korkulukları da bulunur. Ortopedik özelliği sayesinde rahat bir kullanım olanağı sunar. Pek çok hasta yakını hangi hastalıklar için nasıl bir hasta yatağı kullanılmasını gerektiğini merak ediyor.

Hasta Yatağı Ne Gibi Durumlarda Kullanılır?

Devamlı olarak yatalak olan hastalara, yani hareket etme kabiliyeti kısıtlı olan bireyler için hasta yatağı tavsiye edilmektedir. Omurga rahatsızlığı geçiren bireyler, yatağa bağımlı duruma gelir ve özel bakıma ihtiyaç duyar. Normal yataklarda hastaya bakmak çok zor olabiliyor.

Yatağa bağımlı olan hastaların düşme tehlikesini önlemek ve rahat bir şekilde hareket etmesini sağlamak için hasta karyolası tercih edilmesi hastanın rahatı açısından çok önemlidir. Normal olan yataklarda oturma pozisyonuna, getirilemeyen hasta bireyler kumandalı hasta karyolası sayesinde istenilen pozisyonuna getirilebilir ve ayakları rahatlıkla hareket ettirilir. Omurga hastalıkları haricinde kalp hastalıklarında da hasta yatağı kullanılır.

Havalı Hasta Yatakları

Kalça kırılması ve bedenin diğer alanlarında olan kemik kırığı ya da çatlaklar gibi hastalıklarda havalı yatak tavsiye edilir. Hastaların bu zor süreci daha kolay geçirebilmesi için doğru hasta yatağı tercih edilmesi hasta bakımından çok önemlidir. Doğru hasta yatağı seçimi hastaların bedenlerinde oluşabilecek yara izlerinin önüne geçecektir. Havalı yatak bedende yara oluşmasını engeller.

Havalı Yatak Modelleri

Bypass ameliyatları sonrasında hastaların rahatı bakımından havalı yatak kullanılması oldukça önemlidir. Hasta yatakları sunmuş olduğu konfor sayesinde hastaların hissedeceği ağrı oranı azalır ve hastalar daha kolay bir tedavi süreci geçirir. Hastalıklarına göre ne şekilde bir hasta yatağı kullanılmalıdır.

Felçli Hastalar İçin Hasta Yatağı

Bedensel aktiviteleri kısıtlı olan felçli hastalar için özel tasarlanmış felçli yatağı tercih edilmelidir. Bu özellikte olan yatakların içinde tuvalet özelliği yer alır. Bu özellik sayesinde hasta olan kişilerin özel ihtiyaçları yataktan kaldırma işlemi olmadan çözülebilir.

Oynar başlıklı özelliği olan hasta yatağı, hareket etme özelliği ile üretimi yapılmıştır. Bu sayede hastanın bakımı daha rahat duruma gelecektir. Hasta yatakları hasta bireylerin ayaklarını hareket ettirmek ve kaldırıp indirebilmeleri için manuel olarak tasarlanır. Kumanda özelliği olan hasta yatak modelleri hastalar için en çok tercih edilen hasta yatak modelleridir.

Motorlu Ve Otomatik Hasta Karyolası

Motor özelliği olan hasta yatak modelleri her biri çeşitli özelliklere sahip durumdadır. Bu yataklar 1, 2, 3 ve 4 motorlu olarak çeşitleri mevcuttur. Yatağın alt bölümüne yerleştirilen motor kumanda ile kontrol edilebilir. Fiziksel veya bölgesel olarak hareket kabiliyeti olmayan bazı hastalar için uygun olan motorlu hasta karyolası fonksiyonel olması ile hasta yakınlarının dikkatini çekiyor.

Devamlı olarak yatan hastaların tedavi dönemlerinde rahat etmeleri için kullanılan hasta yatağı çeşidine otomatik hasta karyolası denir. Bu özelliklerde olan yatak baştan sona kadar hareket etme özelliği bulunur. Kumanda sayesinde kontrol edilebilen motorlu hasta karyolası manuel şekilde de kullanılabilir. Hasta yatakları özelliklerine göre bölümlere ayrılır.

Motorlu Otomatik Hasta Yatakları

Hasta Yatak Çeşitleri Nelerdir?

Teknolojinin sağlamış olduğu avantajlar ile beraber hastalara rahatlık güven ve sağlık sunacak hasta yatakları hususunda havalı yatak teknolojisi uygulanıyor. Havalı yatak teknolojisinin tasarlamış olduğu 3 çeşit model seçeneği bulunuyor. Günümüzde çok yaygın olarak tercih edilen hasta yatakları havalı yatak teknolojisi ile geliştirilmiş ve çeşitli 3 havalı yatak modeli şu şekilde yer alıyor. Hasta yatakları satan firmalarda her türlü hastalarınız için en uygun hasta karyolası modelleri satışı ve hasta yatağı kiralama hizmeti veriliyor.

Baklava Tipi Havalı Yatak

Baklava tipi modeller boru tipi havalı yatak modellerine daha ekonomik bir alternatif olarak üretilmiştir. Teknolojinin sunmuş olduğu özellikleri dolayısı ile günümüzde özellikle başka havalı yatak çeşitlerine göre, çok daha yoğun şekilde tercih edilen yatak pozisyon veren havalı yatak modelleridir. Bu yataklar hasta yatakları ile bütünleştirildiğinde hastalar için güvenli ve konforlu bir kullanım standardının yakalanabilmesini sunuyor.

Pozisyon verme avantajları olan havalı yatak modelleri, hastaların sürekli olarak farklı tarafa doğru dönüş yapabilmesini basit bir durumuna getirir. Hastayı istediği tarafa döndürebilmek işlemi sunan havalı yatak modeli ile çok daha basit bir şekilde yapılabilir.

Hasta Karyolaları Nasıl Bir Özelliğe Sahip Olmalıdır?

Kaliteli olan bir hasta karyolasında ilk önce fren sistemi yer alması gerekir. Bunun beraberinde kullanılan kauçuk yumuşak olması ve hasta olan kişinin rahat etmesi sağlar. Günlük yaşamda yırtılma veya bozulma gibi problemlere yol açan yataklar istenildiği sonuçları sunmaz. Bunun beraberinde yeni özellikle tasarlanmış olan yataklar günümüzde daha çok tercih ediliyor.

Bazı modellerde üzerinde bulunan motor vasıtası ile şeklinde değişime uygun olarak yatağın istenilen şekli alması sağlanıyor. Onunla beraber havalı hasta yatağı çeşitlerindeki bu pozisyon özellikleri ile ileri hareket kabiliyeti kısıtlaması olmayan hastaların başka birine ihtiyaç duymadan da kumanda yardımı ile pozisyon değişikliklerini yerine getirmesi mümkündür.

Hasta Karyolası Modelleri

Hasta Yatakları Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Günlük hayatta sağlık sorunu yaşayan bireyler için kullanılan bu yataklarda özellikle fren özelliğinin sağlamlığı kontrol edilmesi gerekir. Herhangi bir problem oluşmaması için bu sistem devamlı olarak kontrol altında olmalıdır.

Aksi durumda güvenilen bu sistemler sizlere büyük problem oluşturabilir. Hasta yatakları hakkında bilinmesi gereken bir başka husus ise hava almayan bölgelerde belirli bir zaman sonra oluşan tahriş ve yara izleridir. Bu gibi problemler ortadan kalkması için havalı hasta yatağı üretimi yapılır. Bu imkan doğrultusunda bedenin tüm kısımlarının hava alma olanağı bulur. Hasta yatak fiyatları modellerine göre değişiklik gösterir.

Hangi Hastalıklarda Hasta Yatağı Kullanılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön