skip to Main Content
Hasta Karyolası

Hasta Karyolası Fiyatı Nasıl Belirleniyor?

Hastalar için özel olarak üretilen ve hasta odaklı yerlerde kullanılan yataklara hasta karyolası adı verilir. Hasta karyolası fiyatları uygun olduğu için son zamanlarda evlerde de sıklıkla kullanılmaya başlandı. Hasta karyolası modellerinin en önemli özelliği hastanın bakımında bakıcıya kolaylık sağlamasıdır. Bu yataklarda korkuluk sistemi ve tekerlekler ön planda olmaktadır. Korkuluklar hastanın yataktan düşmesini engeller. Tekerlek ise hastayı bir yerden başka bir yere nakletmeyi kolay bir hale getirir.

Hasta yatağı ve karyolası
Hasta yatağı ve karyolası

Hasta Karyolası Çeşitleri

Hasta karyolaları hem motorlu hem de motorsuz yataklar olarak tasarlanır. Motorsuz yataklar manüel yatak modelleri olarak da bilinen yataklardır. Motoru bulunmayan manüel hasta yatakları kendi arasında dört ayrı kategoriye ayrılır. Motorsuz karyola çeşitleri şunlardır:

  • Sabit yataklar,
  • Bir ayarı olan,
  • İki ayarı olan,
  • Üç ayarı olan karyola modelleridir. Bunların yanında çok kullanışlı olan motorlu karyolalar da altı ayrı kategoriye ayrılır. Bunlar ise;
  • Bir motorlu hasta karyolası,
  • Dua motorlu,
  • İki motorlu,
  • Üç motorlu,
  • Dört yani kolon motorlu hasta yataklarıdır. Motorlu hasta yatakları elektrik ile çalışır. Aynı zamanda kumanda aparatı vardır. Tercih edilen modele göre hasta karyolası fiyatları da değişiklik gösterir. Pratik bir çalışma özelliğine sahip olan motorlu yataklar hastalar ve bakıcıları için kolay bir kullanım imkânı verir.

Hasta Karyolaları Nasıl Kullanılmalıdır?

Hasta karyolaları kullanılırken öncelikle hastaya bakan kişinin yatak özelliklerine hâkim olması gerekir. Çünkü özellikle uzun süreli yatması gereken hastaların bakımı için üretilmiş olan motor gücü yüksek yatakların kumanda sistemleri bulunmaktadır. Bu düzenekler sayesinde hastanın baş ve ayak kısımlarının hareket etmesi sağlanmaktadır. Ayrıca bazı modellerde hastanın güvenliği ve sağlığı için hava sirkülasyonunu sağlayan donanımları mevcuttur. Bu donanımlar sayesinde hastanın sağlığına zarar veren bazı mikropların yatak üzerinde olmasını engeller. Hastaya bakan kişinin bütün bu ürün özelliklerini bilmesi gerekir. Özelliklere göre hasta yatağı fiyatları değişecektir. Bakıcının hastası için gereken fonksiyonları bilmesi ve ona göre seçim yapması gerekir.

Hasta Karyolaları
Hasta Karyolaları

Hasta Karyolası Temizliği

Hasta yatağı kullanımında temizlik ve hijyen hususlarına dikkate edilmesi oldukça önemlidir. Özellikle yatağın temizliği sağlanırken kullanıma kılavuzundaki talimatlara uyulmasına son derece özen gösterilmelidir. Yoğun kimyasallar içeren ürünlerle yapılacak temizlikle hastanın sağlığını olumsuz etkileyebilir. Aynı şeklinde ürünün uzun süreli kullanılabilmesini engeller. Hasta yatağına zarar verebilir.

Temizliği kolay olan üst yüzeyi fermuarlı hasta yatağı fiyatları da günümüzde oldukça uygundur. Fermuar sayesinde yatağın yüzü kolaylıkla çıkartılır. Yıkandıktan sonra kolay bir şekilde takılır. Fermuarsız modellerde ise düzenli olarak yatak temizlenmelidir. Uzun süre yatan hastalarda terlemeler meydana gelir. Bu terlemeler yatağın da nemlenmesine neden olur. Yatağın uzun ömürlü olması için nemden uzak olması şarttır. Bütün dikkat edilmesi gerekenler satın alınan hasta karyolasıyla birlikte bakıcıya anlatılmalıdır. Bakıcı da tüm talimatlara uygun hareket etmelidir. Satın alma imkanı olmayanlar için hasta yatağı kiralama hizmeti de alternatif olarak mevcuttur.

Hasta Karyolası Fiyatları ve Seçimi Neye Göre Yapılır?

Hasta yatakları seçimi yapılırken öncelikle hastanın durumu net olarak bilinmelidir. Hastanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek en uygun ürünün seçilmesi önemlidir. Çünkü özellikle uzun süreli yatan hastalar için seçilecek ürünün çok özellikli olması gerekir. Çünkü bu hastaların hareket kabiliyeti oldukça azdır. Kimi hastalar ise hiç hareket edemez. Hastaya bakan kişinin işini en kolay bir şekilde yapabilmesi önem arz eder. Tedavi sürecindeki hastanın boyu, kilosu, hareket kabiliyeti hasta karyolası seçiminde etkili olan unsurlardır. Tercih esnasında hasta karyolası fiyatları da etkili olabilmektedir. Ancak hasta bakıcıların önemsediği husus fiyattan ziyade özellikleri olmalıdır. Doğru yatak seçimi hastanın konforlu bir süreç yaşanmasına imkân verir.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.