Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Karyolası Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

islevsel hasta yataklari 2

Hasta Karyolası Çeşitleri

Hasta karyolası kullanımı son derece önemli ve sağlıklı bir seçimdir. Bu nedenle, tedavi süreçlerinde, evde olsun, sağlık kurumlarında olsun, doğru ve donanımlı hasta karyolası ve yataklarının kullanılması gerekir. Hastanelerde gidildiğinde, hasta odalarında, ev tipi karyola ve yataklardan farklı olarak, yükseklikleri biraz daha fazla, tekerlekleri olan, fonksiyonel birtakım özellikleri olan, mekanik, ortopedik ve ergonomik yapıda yataklar dikkat çeker. Bunlar, hastaların sağlıklarına kavuşmalarında önemli olan, etkisi tartışılmaz hasta karyolası ve hasta yatağı modelleridir.

Ülkemizde, haklı olarak çıkarılan ve halen yürürlükte olan kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde, sağlık kurumlarında hasta karyolası kullanımı zorunludur. Hastane, klinikler, sağlık kurumları, yaşlılar için kurulan bakım evlerinde bu tür özel yataklar kullanılmaktadır. Evde devam etmesi gereken tedavi süreçlerinde ise hasta karyolası modellerinin evlerde de kullanılması lazımdır. Çok uzun süren tedavilerde, yatalak hasta bakımlarında, yaşlı kişilerin bakımlarında ve yıl şeklinde uzun süre devam edecek tedavi süreçlerinde satın alma, bundan daha kısa bakımlarda kiralama yapılabilir. Elbette bu konuda güvenilir şekilde çalışan, kaliteli model sunan firmalarla çalışmak gerekir.

Hasta karyolası çeşitleri olarak, modeller bulunmaktadır. Bunların arasında seçim yapılabilir. Kullanım alanı, hastanın durumu gibi etkenler modellerin seçiminde etkili olmalıdır. 2 motorlu, 3 motorlu ve 4 motorlu modeller kullanım ihtiyaçlarına göre ve elbette fiyat detaylarına göre tercih edilebilir. Hasta karyolası yanlarında korkulukları bulunur ve olmalıdır. Bu korkuluklar hastaların güvenliği için çok önemlidir. Uyurken düşmemesi, hareketlerini yaparken güç alması noktasında kesinlikle olması gerekir.

Ev tipi hasta yatakları modellerinde de kesinlikle korkuluk olmalıdır. Mobilya tarzında olması tercih edilecekse bazalı modeller seçilebilir. Bu modellerin iç kısmında beklentileri karşılayan hasta yatağı ve hasta karyolası bulunmaktadır. Çevresinde ise özel ve estetik bir baza malzeme bulunmaktadır. Son derece şık görüntüsü ile bakıldığında hasta yatağı olduğu anlaşılmaz. Tedaviden sonra ev yatağı olarak da kullanılabilir.

Hasta Karyolası Özellikleri

Hasta karyolası yukarıda belirtildiği gibi korkuluklar şekildedir. İki adet ya da dört adet şekilde bunlar tasarlanabilir. İndirilip kaldırılması mümkündür ve bu işlem, hastalar ile bakanlar tarafından yapılabilir. Bu kısımların temizlenmesi çok kolaydır ve mikrop kopmayan, anti bakteriyel özelliktedir. Hasta yatağı temizlenmesi zor değildir ancak yatak alınan ya da kiralan güvenilir firmadan destek alınması, danışılması, bu işlemlerin nasıl doğru şekilde yapılacağının öğrenilmesi gerekir.

Hasta karyolası, hastaların yatak üzerinde rahat hareket etmeleri için hareket edebilir şekilde hazırlanmıştır. Hem baş, hem de ayak kısımlarından indirme, kaldırma gibi çeşitli açılarda sabitlenme özellikleri bulunmaktadır. Hasta oturabilir, yarı yatma ya da tam yatma pozisyonlarında kalabilir. Gün içinde yatağından kalkmadan birçok hareket yapabilir. Motorlu karyolalar, motor kapasiteleri kapsamında bu fonksiyonları beklenen şekilde yapar. Uzaktan kumanda ve yatak yanından özel düğmeleri ile ayarlanabilir özelliklerde olan modellerdir.

Hasta karyolası üzerinde özel donanımlı hasta yatakları kullanılmaktadır. Bunlar lazer kesim hasta yatakları, visco hasta yatağı, havalı hasta yatağı olarak seçilebilir. Bu tür modeller hastaların uzun süreli yatışlarında bedenlerinin rahat etmesini sağlar. Hasta yaralarının oluşması riskini ise en aza indirir. Mikrop tutmayan, anti bakteriyel ve temizlenmesi kolay olan ürünlerdir. Hasta karyolaları ve hasta yatakları birlikte kullanılmalıdır. Kaliteli malzemelerle hazırlanan yataklar hastaların tedavilerinde gerçekten son derece etkilidir. Bunu es geçmemek ve ev ortamında da hastaların iyileşmesi için kullanılmasını sağlamak çok önemlidir. Yaşlılar için, yatalak hastalar için, uzun süre tedavi süreci olacak hastalar için kesinlikle bu modellerin kullanılması gerekir ve ihmal edilmemesi lazımdır.

Hasta Karyolası Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön