Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Karyolası Nedir

dual motorlu iki hareketli hasta yataklari

Hasta karyolası, yatarak tedavi görmesi gereken hastaların tedavi sürecinde hem hastaya hem de hemşire gibi hasta bakıcılara kolaylık sağlayacak işlevlerle donatılmış, hareketli kısımları ve hastanın yataktan düşmesini engelleyecek korkulukları olan bir tür yataktır. Daha çok hastane, klinik gibi bakım merkezlerinde kullanılan hasta karyolaları günümüzde evde bakımı yapılan hastaların yatması için de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Hasta karyolası sadece hastalar için değil, hareket kabiliyetini kısmen veya tamamen kaybetmiş yaşlı insanların bakım ve tedavilerinde de kullanılır.

Hasta yatağı modelleri

Bugün Sağlık Bakanlığı tarafından medikal sağlık ürünleri kategorisine uygun görülen hasta karyolası ve hasta yatakları Türkiye’de belli başlı firmalar tarafından üretilmektedir. Bu firmalardan biri ve en bilineni de Emek Hasta Yatakları firmasıdır. Firmanın ürün portföyünde yirmiye yakın değişik hasta karyolası modeli bulunmaktadır. Tüm hasta karyolası modelleri günümüz hastanelerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeterlilikte, gelişmiş fonksiyonel özelliklerde, sağlam ve konforlu olarak üretilmektedir. Firma, partnerlerinden birisi olan Haskar Medikal firması ile hasta karyolası üretiminde işbirliği içinde faaliyet göstermektedir.

Hasta Karyolası Çeşitleri

Genel olarak manüel ve motorlu olarak iki ana kategoride toplanan hasta karyolaları, günümüz teknoloji dünyasında daha çok elektrik motorlu olarak üretilmekte ve kullanılan elektrik motorunun gücü ve işlevi ölçüsünde sınıflandırılırlar. Bu karyola çeşitlerinden en yaygın olarak bilinen ve kullanılanları ise şöyledir:

  • 2 Motorlu Hasta Karyolası: Dual motorlu olarak adlandırılan ve iki adet motor ile karyolanın baş ve ayak kısımlarına hareketlilik kazandırıldığı bu karyola daha çok ev, huzur evi gibi bakım yerlerinde kullanılmaktadır. Yan korkulukları ve başlıklarının imalatında kullanılan malzemelerin cinsine göre 2 motorlu hasta karyolaları da kendi içlerinde kategorilere ayrılırlar.
  • 3 Motorlu Hasta Karyolası: Piston motor denilen elektrik motoru ile çalışan ve 250 kg ağırlık taşıma kapasitesine sahip olan bu hasta karyolaları hareket sistemi açısından bakıldığı zaman asansör hareketi özelliği sayesinde 2 motorlu hasta karyolası modellerinden ayrılmaktadır. Bu tip karyolalar, üretiminde kullanılan kalın profil yapısı ile 2 motorlu modellere göre daha dayanıklıdır ve daha fonksiyonel özelliklere sahip olarak üretilmişlerdir.
  • 4 Motorlu Hasta Karyolası: Bu tip karyolalar trendelenburg ve ters trendelenburg denilen özel bir hareket sistemine sahip olup, emsallerinden bu hareket kabiliyeti sayesinde ayrılırlar. Bu hareket dışında 3 motorlu hasta karyolaları ile birebir aynı özelliklere sahip olan 4 motorlu hasta karyolaları daha çok yoğun bakımlarda kullanılmaktadır.
  • Ev Tipi Hasta Karyolası: Daha çok evlerde kullanılmak üzere ahşap malzemeden imal edilen bu tip karyolaların da 2 motorlu ve 3 motorlu gibi çeşitleri bulunmaktadır. Evde hastane ortamı psikolojisi yaratmak istemeyen hasta yakınları için ideal bir üründür.
Hasta Karyolası Nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön