skip to Main Content
Hasta Karyolası Modelleri

Hasta Karyolasını Nasıl Seçmeliyim?

İnsanlar hayat boyu sağlıklı yaşamak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyor. Fakat bazı insanların hayat boyu hastalık çekip yatağa mahsur kalma zorunda oldukları zamanlarda geçirebiliyorlar. Yaşlısından gencine birçok hastanın ihtiyaç duyduğu hasta yatakları onların sağlıklarına kavuşabilmesinde etkili bir rol oynuyor.

Her hasta yatağının özelliği birbirinden farklı olmasından dolayı er hastaya uygun olacak yatacak özellikleri mümkün olduğunca yeni teknoloji ile donatılmış rahat yataklardan oluşması gerekir. Hasta insanların gün boyu yattıkları bu yataklarda sağlıklarına çabuk kavuşabilmeleri açısından nasıl bir karyola çeşidi seçmeleri gerektiğine dair düşünmeliler. Piyasa da bulunan birçok çeşitli karyola seçeneklerine rastlamak mümkündür. Bunları yazının devamında ayrıntılı olarak incelenebilir.

Hasta Karyolası Nedir? Ne İşe Yarar?

Hasta karyolası diğer bir adla hasta yatağı hastaların rahat edebilmesi amacıyla tasarlanmış birçok fonksiyona sahip yatak çeşididir. Eni 90 cm yüksekliği 20 cm olan bu yataklar ortopedik olarak tasarlanıp hastaların iyileşme sürecini kısa tutmasında yardımcı oluyor. Çoğu yerinden hareket edemeyen birçok hasta ve hasta yakınlarının işlerini kolaylaştırarak onların daha iyi bir hastalık süreci geçirmesini sağlıyor. 

Yatağın aşağı inip yukarı kalkmasını sağlayarak hastaya en iyi şekilde oturma ve yatma seçeneğini onlara sunuyor. Eski sabit yataklarda insanlar ameliyat olduktan sonra kalkıp doğrulmak istediklerinde çok acı ve sancılı süreçler geçirebiliyorlardı. Özellikle yemek yeme sırasında bel ağrıları ve dikişli yerlerin acıması olası bir durumdu. Şimdilerde ise yeni üretilen bu sistematik yataklar sayesinde hem hastayı hem de hasta yakınını memnun ederek mutlu ve kolay iyileşme süreci geçirmelerine katkı sağlıyor.

Hasta Karyolasının İyileştirme Özelliği Var Mıdır?

Hasta yataklarının iyileştirme özelliği olmasa da iyileştirme süresini kısaltarak onlara destek olduğu söylenebilir. Yataklar anti bakteriyel ürünlerden oluştuğu için bakteri ve mikrop oluşmasının önüne geçiyor. Aynı zamanda havalı boşlukları sayesinde hastanın terlemesini önleyerek rahat bir kullanım hizmeti sunuyor.  Teknoloji donanımlara sahip yatağı uzaktan kumanda ile kontrol ederek hasta yakını olmadan kendi kendine istediği gibi kontrol edebilme imkanına sahiptir. Bu gibi donanımlar hastanın çabuk şekilde ayağa kalkmasını ve yatarken onu rahat ettirmesini sağlayan unsurlardır. Bu unsurlarda elbette hastayı iyileştirmeye yardımcı olduğu için iyileştirme özellikli diye adlandırılabilir.

Hasta Karyolası
Hasta Karyolası

Hasta Karyolası Çalışma Prensibi

Hasta karyolasının her yöne hareket edebilmesi için 360 derece dönebilen 4 adet tekerlere sahiptir. Ayrıca bu tekerlerin kendi başlarına hareketini önlemek içinde kendinden fren sistemlerine sahiptir. Bunun yanı sıra hata yataklarının içinde hava akışını sağlayan motor olduğu için elektrik akımına ihtiyaç duyar. Elektrikli hava basıncı motoru ile yatağın her bölümün havalandırmasıyla hastayı daha rahat ettirmesini sağlıyor. Bunu yanı sıra beyin ve omurilik sistemi ile alakalı tüm hastalıkların iyileşmesine büyük katkı sağlıyor. Yatağın birkaç adımda yukarı kalkma ve aşağı yatma pozisyonlarına sahip olması hastanın rahatça yatıp uzanabilmesi ve oturabilmesi için pistonlardan destek alır.

Hasta Karyolası Kullanım Alanları

Birden fazla hasta yatağı modelleri ile her alana uygun olarak yerleştirilip kullanılabilir özelliklere sahiptirler. Bu tür son teknolojili yatak modellerine en çok bakım evleri, hastaneler, huzur evi veya kişiye ait evlerde rastlanması mümkündür. Özellikle evde kişilere ait olan hasta yatakları sayesinde hastaları kolaylıkla taşıma imkanına erişebilen aileler kullanma yönünden oldukça ısrarcıdır. Tekerlekleri sayesinde her yere götürülüp evde bakım gerektiren kişiyi rahat ettirebilirler.

Yatağın boyu ayarlanabildiği için hasta gerektiği durumlarda koltuk veya başka bir yatağa geçişini kolaylıkla gerçekleştirebilir. Böylelikle insan gücü gerektiren durumlarda yatak sayesinde fazla güç harcamadan bakıma muhtaç olan kişiyle ilgilenebilirler. Sıklıkla hastanelerde görülen bu tür yataklar evlerde de kullanarak çok ağır olan bir hastanın omurilik yapısını bozmadan yatmasını sağladığı için tercih edilebilir bir modele sahiptir.

Hasta Karyolasının Pratik Kullanımı

Hasta yatağının pratik özellikleri sahip olması hastalar ve hasta yakınları açısından çok önemlidir. Bu model yataklarının tercih edilmesinin sebeplerinden bir tanesi de pratik özelliklerine sahip olmasından dolayıdır. Yatakların yanı başında bulunan korkulukları pratiklik fonksiyonu özelliğinden bir tanesidir. Bu korkuluklar sayesinde insanlar yataklarından tutunarak kolaylıkla kalkar.

Pratik kullanımlı hasta yatakları
Pratik kullanımlı hasta yatakları

Diğer bir kullanım amacı ise ufak çocukların veya aklı yerinde olmayan hastaların yatakta dönerken düşme tehlikesinden korumak için tasarlanmıştır. Ayrıca bu özelliği kapanıp açılabilme sayesinde istenilen zamanda kullanabilme imkânı sunuyor. Diğer bir pratik kullanımı olan özellik kumanda sistemidir. Yatağın üzerinde bulunan bu kumanda ile yatak istenilen pozisyonda kullanılabilme özelliğine kavuşur.

Hasta Karyolasının Tasarımı

Hasta yatağı denince sadece bir model akla getirilmemelidir. Her hastalığa özel olarak tasarlanan yataklar tasarlanmıştır. Bunun nedeni her hastalığın yatma ve iyileşme sıklıkları farklı olduğu için ona göre tasarlanan yatak biçimi ve aparatlarından oluşur. Bu aparatlar sayesinde dört adet fonksiyonel özellik sağlar. Bunlar;

  • Lazer kesim ile yapılan yataklar ile hastanın yatma süresince bedeninde oluşabilecek yaraların önüne geçer.
  • Hareket eden karyola özelliği ile hastanın vücuda masaj yapma hissi verir. Bir nevi fizik tedavi özelliği de denilebilir.
  • Hasta yatağının dış yüzeyi anti bakteriyel kumaştan oluştuğu için enfeksiyonlara karşı korur ve terletme yapmaz.
  • Yatakta seyyar olarak kullanılabilen lazımlık aparatı bulunur. İstenilen zamanda çıkarılıp temizlenebilir.

Yukarıdaki fonksiyonel özellikler her yatakta bulunması mümkün özelliklerdir. Fakat eski modellerde bazı fonksiyonellerin eksikliğine rastlamak da mümkündür. Bir hastanın hızla iyileşme süreci yattığı yatağında etkisi olduğu unutulmamalıdır.

Hasta Karyolasının Kullanım Süresi Nedir?

Hasta yatakların kullanım süresi yatağın kalitesine ve kullanım sıklığına, biçimine bağlıdır. Karyola tipi yatakları uzun yıllar kullanabilme imkanına sahiptir. Diğer yatak tiplerine göre böceklenmelere karşı cila kullanarak kullanım ömrünü artırmış oluyorlar. Yataklar ortalama 130-150 kg ağırlığına kadar taşıyabilecek güçte üretilir. Yatağın hareketini sağlayan motor sistemlerinin bozulması ihtimali düşük olsa mümkündür. Bunun için gerekli bakımları yapılmalıdır.

Hasta Karyolası Kullanmanın Avantajları

Hasta karyolaları içerisinde bulunan hava akışlı sistem sayesinde hasta, çok rahat bir şekilde iyileşme süreci geçirir. Hasta karyolalarının hareket edebilme özelliği ile her alanda rahat kullanım imkânı sunar. Hastanın kalkıp oturabilecek durumda olmadığı zamanlarda kumanda yardımı ile bunu gerçekleştirebilmesi önemli avantajlardan bir tanesidir.

Ayrıca yatağın ortopedik olması ile hastanın vücut yapısını korumaya yönelik tasarlanmıştır. Hastayı rahatsız edecek tüm eksi durumlardan kurtararak hem aileyi hem de hastayı kötü şartlardan uzaklaştıran en önemli icatlardan biri olduğunu söylemek mümkündür.

Hasta Yatağı Fiyatları Nelerdir?

Hasta yatağı fiyatları denince herkesin merak ettiği sorulardan birisidir. Hasta yatakları birçok farklı modelde tasarlanarak firmamız tarafından üretilir. Hasta yataklarının kendi içinde farklı modele ve özelliklere sahip olması sebebiyle fiyatlarda da farklılık olması normal olarak karşılanmalıdır. Eski tip normal yataklara göre birazcık pahalı olsa da tüm hasta ve hasta yakınlarına özel indirimlerle olanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Firmamız tarafından imal edilip diğer hastane ve bakım evlerinde ürünlerimiz kullanılıyor. Ürettiğimiz ürünlerin her bir kaliteli malzemelerden yapıldığı için piyasada bilinen bir marka olduğumuzu belirtmek isteriz. Bütçesi satın almaya yetmeyen müşterilerimiz için hasta yatağı kiralama hizmetleri de veriyoruz. Birden fazla çeşit hasta yatak modellerimize bakmak ve bize ulaşmak için bizimle iletişim numaramızdan ulaşabilir güvenilir alışverişin tadına varabilirsiniz.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.