Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Karyolasının Şiltesi Nasıl Olmalıdır?

hasta yatak

Hastaların rahat edebilmesi için hasta yakınları birçok yol arar bu yollardan biri de yatak şilte seçimleridir. Hasta yatakları seçimlerinde oldukça hassas davranılmalıdır. Çünkü yatacak hasta gece gündüz o yatağı kullanacağı için hastanın konforu ön planda tutulmalıdır. Hasta gün boyu yatakta olması en rahat yatak bile onu saatler sonra rahatsız etmeye başlayacaktır bu nedenle seçimleriniz kalite üzerinden olmalıdır.

Her ürünün fiyatı sizin için önemlidir fakat hastanın konforunun önüne geçmemelidir. Yatak şiltesi ise yatakların üzerine ekstra konulan ve hastayı hem rahat ettiren hem de temizlik açısından kolaylık sağlayan bir sistemdir. Şilte çeşitleri oldukça fazladır. İnce ped şeklinde bulunanlar, kalın şilte ve orta kalınlıkta şilteler vardır. Şiltelerde kullanımı ise dört köşeden alt kısmından lastikli olması şiltenin kaymasını enler ve rahatça kullanım sağlanır.

Şiltelerin çoğu alt yapıları su geçirmez bir kumaşla kaplanmıştır herhangi bir durumda yatağa ıslaklık geçmez bu nedenle de kullanılması hijyenik bir seçim olmuş olur. Hasta yakınlarının oldukça tercih ettikleri bir sistemdir. Şiltelerde tel olmadığı için rahatlıkla makinelerde yıkayabilirsiniz. Kurutulması açısından da zaman almaz.

Hasta Karyolası Seçimi

Hasta karyola seçimleri birkaç özellik göz önünde bulundurularak alınmalıdır bunlar;

  • Hastanın hastalık özelliklerine göre ( hasta ömür boyu yatalak mı, hastanın hastalığı belirli bir süre mi, hastalığı geçici mi)?
  • Hastayı takip eden doktor görüşleri ve tavsiyeleri ( En iyi hasta yatağı tercihleri alanlarında uzman doktorların tercihleridir. Hastanın çektiği sıkıntıları ya da ileride yatak sebebiyle oluşacak problemleri doktor  ön görüsüyle engellenebilir.)
  • Hastanın kilosu yatak tercihlerinin en belirleyen özelliktir.
  • Hasta yatağının kullanılacağı mekân ( hasta nerede kalacak evde mi hastanede mi ya da bakım evinde mi kalacak ortam gözlemlenerek ortama uygun boyutlarda ve yapıda yatak seçimi yapılabilir.)

Yukarıda belirtilen sebepler hasta yakınları tarafından nedenleriyle birlikte araştırılarak tercih edilmelidir. Hasta uzun süre yatağa bağlı kalacağı için bu süreç önem arz eder. Hastanın  hem ruhsal hem de fiziksel etmenler göz önünde bulundurulmalıdır. Hasta düşünceleri önemlidir. Yatak seçimlerinde hastanın sebepleriyle birlikte hastaya anlatılmalı ve hasta görüşleriyle desteklenerek hasta yatağı alabilirsiniz.

Hasta Karyolaları

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir

Hastaların tercihleri arasında bulunan hasta karyola seçimleri de birden fazladır. Genellikle evde hasta yatağı kullanacak kişiler yatakların dış görünümlerini de önemserler bu nedenle devreye karyola çeşitleri girer. Ahşap karyola, kumaş kaplı karyola, demirden yapılma siyah ya da beyaz kaplı karyolalar bulunur. Karyola çeşitleri daha çok hasta ve hasta yakınlarının dış görüntüsüne bağlı olarak zevkleri doğrultusunda seçim yapılır. Seçilen karyolalar istenilen ebatlarda ya da çeşitlerde özel yaptırılabilir. İnsanların maddi imkânları doğrultusunda farklı modeller tercih edilebilir. Hasta yatakları satan firmalar oldukça teknolojiyi takip eden ve geliştiren firmalardır ve istenilen şekillerde yatak tasarımı yapılabilir. Hasta  yatakları tercih edilirken ortamlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Yatak odada rahat bir şekilde kullanılmalı yani mekanik açıdan sorun yaşamamak için odanın metrekaresine uygun tercihler yapılmalıdır. Aksi takdirde hasta bakıcı açısından rahat kullanım sağlanamayabilir.

Hasta Karyolaları Kiralanır Mı?

İnsanlar hayatları boyunca  hep pratik çözümler aramıştır. Bu çözüm yolları bazen maddi sebeplerden dolayı bazen de hastalığın şartlarından dolayı belirlenir. Örneğin bir hasta hastalığı nedeniyle iki yıl boyunca yatağa bağımlı olacaksa ya da daha bir kısa süre o zaman yatak almak yerine yatak kiralama yöntemine gidilebilir. Ya da maddi nedenler dolayısıyla yatak almakta zorluk çeken aileler kiralama yoluna gidebilir. Örneğin bütçeleri yatak almaya bir yıl sonra elverişli duruma gelecekse hasta yatağı kiralama yöntemine başvurabilirler. Hasta yakınları kendi şartlarını her şekilde sağlıklı bir duruma getirebilir. Örneğin yatak kiralanır bu dönemde hasta kilo alımı olursa ya da yatak modeli değiştirmek istenirse yataklar değiştirilebilir. Hasta yakınları bu maddeleri göz önünde bulundurabilir.

Hasta Karyolasını Devlet Verir Mi?

Hastalar birçok sebepler yatak başvurusunda bulunabilirler fakat devlet tarafından bazı şartlar belirlenmiştir. Bu şartlar araştırılarak her birey başvurusunu yapabilir. Örneğin ilk öncelik hastanın doktor kurulu tarafından yatağa bağlı bir hasta olduğunun raporunu almalıdır. Devlet kağıt üzerinde kanıtlanmış ve evrakları tamamlanmış başvuruları değerlendirir sonrasında hasta yakınlarına geri dönüt verir. Genel itibarıyla bu sorunun cevabı evet çoğu hastanın hasta yatağını devlet karşılar. Hatta hastaya bakan kişiye belirli miktarda her ay yardımda bulur. Tüm bu devlet yardımlarını alınabilmesi için belirlenen şartları karşılaması gerekir. Hasta yakınları bu konuyu araştırabilirler. Sıkça sorulan hasta yatağı devlet karşılıyor mu? sorusunun cevabını da bu paragrafta yanıtlamış olduk.

Hasta Karyolası Ev Tipi Modelleri

Hasta yakınları hastaları için birçok araştırma yaparlar bu araştırmalar yapılırken hastaya en uygun yatak hangisi olmalı sorusudur. Hasta yakınları ev tipi yatak modellerini satın alırken dikkat etmesi gereken konuları bilmeleri gerekir bunlar;

  •  Öncelikle hasta yatağı tercih ederken hastanın istekleri göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Hastanın ev tipinde kullanacağı yatak mutlaka tekerlekli olmalıdır. Bunun nedeni hastayı olduğu yerden rahatça hareket ettirmektir. Yatak taşıma sırasında yeri kolayca seçilmelidir.
  • Ev tipi modellerde hasta yatağı kademeli olmalıdır. Hasta gıda ihtiyaçlarını karşılarken rahat etmelidir. Kabul görmelisiniz ki hasta tüm gün yatar pozisyonda kalamaz dolayısıyla yatak şekilleri kademeli olmalıdır.

Ayrıca bakımını yapan kişi hastayı sürekli kaldıramaz ve yerini değiştiremez ama kademe sayesinde kolaylıkla konforu sağlayabilir. Hasta yatağı modelleri hastanın odasına göre tercih edilmelidir.

Hasta Karyolası Fiyatları

Her alanda olduğu gibi hasta yataklarında da birçok fiyat aralığı görürsünüz. Fakat fiyat aralıkları hasta yataklarının işlevlerine göre değişim gösterir. Hasta yatakları tercih edilirken her özellik fiyatı etkiler. Dolayısıyla tercih yapılacak yataklarda sabit fiyat uygulaması yoktur. Tuvaleti olan bir yatakla standart bir hasta yatağı fiyatı bir olmaz. Hasta yatağı fiyatları karyola tipine göre özelliklerine göre farklılıklar içerir.

Hasta Karyolasına Korkuluk Yaptırılır mı?

Hasta yakınları yatalak olan hastalarını korumak için birden fazla yola başvururlar. Yatakları konforlu olsun, yatak yarası olmasın, yataktan düşmesin derken birden çok kaygıyla yaşarlar. Hasta yakınlarını bu kaygıdan kurtarmak için hasta karyolası korkuluğu icat edilmiştir. Hasta yataklarında en önemli detay olarak belirlenen korkuluklar hastaların hayatlarını güven altına alan detaylardır. Hastalar  bazen hastalığı nedeniyle bedenlerine hâkim olamazlar bu nedenle güvenlik önlemi alınması gerekir. Burada devreye korkuluklar girer. Korkuluklar oynar başlığa sahiptir. İstenilen zamanda aktif olabilir sonrasında kolları sayesinde korkulup yatak yanına çekilebilir. Rahatlıkla kullanılabilen bir sistemdir.

Kullanılan Hasta Karyolası Satılır Mı?

Hasta yakınlarının en çok merak ettikleri konulardan birisi de hasta yatağı aldıktan bir süre sonra iyileşti artık ihtiyaç duyulmuyor gibi düşüncelerle hasta yatakları ikinci el alımı yapan firmalara yataklarınız ücret karşılığı satılabilir. İkinci el alış verişlerinde birçok insanın en aktif kullandığı alandır. İnsanlar ikinci el sayesinde bütçelerini zorlamadan alış veriş yapabilirler. İkinci el alımı yaparsanız ya da satarsanız temizlik firmaları sayesinde yatakların hijyenini de yaptırabilirsiniz. İkinci el alım satımlarında ücretler genelde sıfır yatak fiyatının yarısı gibi bir ücrete alınır ya da satılır. Hasta yatağının kullanılma durumuna göre fiyatlarını belirleyebilirsiniz.

Hasta Karyolasının Şiltesi Nasıl Olmalıdır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön