Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Sağlığı İçin Doğru Yatağı Seçmek Önemli

hasta yatagi modelleri 6

Hasta Yatağı Nedir Ve Nasıl Seçilir?

Hasta yatağı; hastanın tüm hareket ihtiyacına göre şekil alabilen, hastanın düşmesini önleyici korkulukları ve serum takma aparatı bulunan özel yapım bir yatak çeşididir. Hasta yatağı hastanın hayatını kolaylaştırdığı kadar hastaya refakat eden kişinin de hayatını kolaylaştırmaktadır. Hem hastanelerde hem de evlerde kullanıma uygundur. Çok fonksiyonlu olması sayesinde de hasta yatağı olarak adlandırılmaktadır.

Hasta yatağının seçimi detaylı araştırma ve bilgi gerektiren bir seçim işlemidir. Hastanın tüm ihtiyaçları tespit edilmelidir. Ayrıca satın alınacak yatakların özellikleri hakkında fikir sahibi olunmalı ve hasta gereksinimleri ile yatak özellikleri en yakın olanı seçilmelidir. Hastanın tuvalet ihtiyacını karşılayıp karşılayamaması da oldukça önemli olup bu durumda tuvaletli yatağın seçimi ihtiyacı karşılayacaktır. Ayrıca felçli hastalara yönelik özel olarak tasarlanmış yataklar tercih edilmelidir.

Yataklar ve karyolaların tamamen özel malzeme ve boya ile yapılması oldukça önemli olup bu sayede kullanan hastada terleme, kimyasal maddelerle temas yüzünden alerjik reaksiyonlar gibi yan etkiler önlenmektedir.

Hasta Yatağı Neden Gereklidir?

Öncelikle hasta yatakları hastanın kas ve iskelet sistemini ve dolaşım sistemini desteklemektedir. Hastaların uyku kalitesini artırmakta olup hastanın iyileşme sürecinin hızlanmasına destek sağlamaktadır. Hastanın sürekli yatmasından dolayı oluşan bel, boyun, sırt ağrılarını hafifletmekte ve de vücuda giren krampları azaltmaktadır. Hastanın ihtiyaçlarına göre özel ihtiyaçlarını da karşılayabilmektedir. Hastanın ev ortamında ya da hastanede hiçbir zorluk yaşanmadan yatağın tekerlekleri sayesinde yer değişimi sağlanmaktadır.

Hasta Yatakları

Gündelik uyku, yemek yeme ihtiyacı gibi özel durumlarda yatağın yatırılması ya da dikleştirilmesini sağlayarak hastanın ihtiyaçlarına çare olmaktadır. Kumandalı ve elektrikli olabilmesi sayesinde hasta yakınlarına da kolaylık sağlayarak hastaya pozisyon değişiklikleri sağlanabilmektedir. Hastanın serum, sonda gibi sağlık malzemelerini takabilmeye yarayan aparatları sayesinde de kolaylık sağlamaktadır.

Hastanın bakıcıya olan bağımlılığını azaltarak tek başına hareket etme rahatlığı sunması da oldukça önemlidir. Özellikle havalı yataklarda bulunmakta olan hasta vücudunun sürekli olarak belli bölgelerine basınç uygulaması da kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu sayede uzun süre yatmaktan dolayı hastada, yatak yaralarının çıkması önlenmekte çıkan yaralarında iyileşme süresini hızlandırarak acı seviyesinin azaltılmasını sağlamaktadır.

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

Hastaların ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına çok çeşit de hasta yatakları bulunmaktadır. Manuel yataklar, motorlu yataklar, felçli ya da lazımlıklı yataklar gibi çeşitleri bulunmaktadır. Kumandalı yataklar, adından da anlaşılabileceği gibi küçük bir kumanda yardımıyla hareket ettirilebilmektedir. Hasta yıkama yatakları, yatağın karyolasına monte edilebilmesi sayesinde hasta hiç hareket ettirilmeden, banyoya getirilmeden taşınabilmektedir.

Bir pompanın yardımıyla yatak küvet şeklini alabilmekte bu sayede suyun dışarıya taşması engellenmektedir. Hasta için yatağın içerisinde tutunma yerlerinin, baş destek bölgesinin de olması sayesinde hastanın konforu sağlanarak banyo yaptırılabilmektedir. Kirli suyu boşaltma mekanizmasının bulunması sayesinde de yine hasta hareket ettirilmeden su boşaltılabilmektedir. Motorlu yataklar da bulunmakta tek motorlu, iki, üç veya dört motorlu yataklar bulunmaktadır. Yatağın motor sayısı arttıkça yatağın hareket çeşidi artmaktadır.

Hasta yatağı özel kumanda yardımıyla hareket ettirilebilmekte bu sayede hasta ve refakatçi için bu durum büyük kolaylık sağlamaktadır. Felçli hasta yatakları, kas iskelet sistemi hiç bir şekilde çalışmayan hastalara özel üretilmiştir. Hasta yatağı içerisinde tuvalet ve kan dolaşımını gerçekleştirebilmek amacıyla üretilmiş bacak, gövde ve kollara özel hareket sistemi bulunmaktadır. Otomatik yataklar hem kumanda hem de manuel olarak hareket ettirilebilmektedir. Katlanabilir hasta yatakları ise hastanelerde kullanılmakta olan hastaya hareket özgürlüğü sağlayan yatak çeşididir.

Lazımlıklı yataklarda hasta tuvalete kalkmak zorunda kalmadan zaruri tuvalet ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Hasta yataklarının fonksiyonlarına göre çeşitleri olduğu gibi hastanın kilosuna göre de çeşitleri bulunmaktadır.

Hasta Sağlığı İçin Doğru Yatağı Seçmek Önemli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön