skip to Main Content
Hasta Yatağı Ebatlar

Hasta Yatağı Boyutları

Hasta yatağı boyutları, modele ve yaş grubuna göre farklıklar gösterir. Yetişkinlerin kullanacağı yataklar ile çocuklar için önerilen yatakların boyutları birbirinden farklı olacaktır. Hasta yatağı alırken nelere dikkat edilir? Yatağın kişiye uygun olması ve geçirdiği rahatsızlık için önerilen modeller olması, son derece önem taşır. Bu konuda deneyimli olan ve uzun yıllar hasta yatağı satışı yapan işletmelerden destek alınması önerilir. Hasta yataklarının rahat kullanım imkânı sunması da tercihte önemli kriterlerin başında gelir. Hasta yatağı alırken, dayanıklı modellerin seçilmesi gerekir. Hasta yatağı satış ve kiralama hizmetinde kurumsal işletmelerden destek alınması tavsiye edilir. Kurumsal firmalar, yataklarda en doğru ve kişiye özel modeller hakkında bilgi sunacaktır.

Hasta Yataklarının Kurumsal Hizmet Sunan Firmalardan Temin Edilmesi

Hasta yatağı boyutları farklılıklar göstermekle birlikte standardı 90X190 cm’dir. Yerden yüksekliği de belli standartlara sahip olmak zorundadır. 40 cm. yerden yüksekliği olan hasta yatakları, önerilen boyutlarda olan yatak tasarımlarıdır. Kişinin engeli ya da değişen kilosuna göre farklı ebatlarda da bulunmakla birlikte, ideal ölçüler yukarıda bahsi geçtiği gibidir. Hasta yataklarının kurumsal firmalardan temin edilmesinin en önemli avantajı da bu yatakların kalite kontrol aşamalarından geçmiş olmalarıdır. Ayrıca, bu yataklar standartlara uygun olarak tasarlanmakla, kullanım rahatlığı sağlar. Kurumsal firmalar, hasta yatağı için garanti belgesi veren firmalardır. Yerinde kurulum ve bakım hizmeti de kurumsal firmaların sunduğu hizmetlerin başında gelir.

Standart boyutlarda hasta yatakları
Standart boyutlarda hasta yatakları

Hasta Yataklarında Rahat Kullanım

Hasta yatağı boyutları, yatan kişinin rahat etmesine bağlı olarak tasarlanmıştır. Gereğinden dar ya da büyük yataklar, rahat istirahat ortamı sunmazlar. Hasta yatakları temel olarak iki sınıfa ayrılırlar. Manuel çalışma ilkelerine sahip olan yataklar ile otomatik çalışma ilkelerine sahip yataklar şeklinde. Otomatik hasta yatakları elektrikle çalışan hasta yataklarıdır. El kumandası sayesinde yatağı farklı açılara getirmek söz konusudur. Bu sayede hasta yemek yerken, televizyon izlerken ve kitap okurken yatağı farklı eğimlere ayarlayabilir.

El kumandası, hastanın refakatçi hizmeti almadan her işini görebilmesine imkân tanır. Otomatik hasta yatakları, iki, üç ve dört motorlu olabildiği gibi, asansörlü tasarımlar da olabilir. Yatağın değişen motor sayısına göre farklı eğimlere kolaylıkla ayarlanabilir. Hasta yataklarının yerden yükselmesi de asansörlü çalışma prensiplerine göre sağlanır. Elektrik kesintilerinin fazla olduğu yerler için önerilen, pilli çalışma ilkeleridir.

Havalı Hasta Yataklarının Tercih Edilmesinin Önemi

Hasta yatağı boyutları havalı hasta yataklarında da standartlara uygun şekilde düzenlenir. Havalı hasta yatakları, yaşlı ve felçli hastalar için kullanımı önerilen yatak modelleridir. Yaşlı hastaların incelen cilt yapıları en ufak bir tahrişte yara alacak durumdadır. Bu nedenle, uzun süre aynı yerde yatacak yaşlı hastalar için önerilen, sürekli pozisyon değiştiren yatakların kullanımıdır. Havalı yatak modelleri, değişen pozisyon özellikleri ve içlerinden geçen hava kanalları ile önerilen yataklardır. Baklava ve boru tipli modelleri, en bilinen türleridir. Yaşlı hastalarda oluşabilecek en ciddi sağlık sorunları arasında cilt yaraları ilk sıralarda bulunur. Bu yaraların kapanması zaman almakla birlikte, uzun süren bir tedaviyi gerektirir. Bu sebeple, havalı hasta yatakları ileri yaş grubundaki hastalar için en çok önerilen modellerdir.

Havalı hasta yatağı modelleri
Havalı hasta yatağı modelleri

Kiralık Hasta Yataklarına Olan Talep

Hasta yatağı boyutları obez hastalar ve yeni doğan grubundaki hastalar için farklılıklar gösterir. Farklı boyutlardaki hasta yataklarını kiralık kategorisinde de rahatlıkla bulmak söz konusudur. İkinci el hasta yatakları, kiralık hasta yatakları, satın alınacak yataklardan model açısından en ufak bir farkı bulunmayan yatak kategorileridir. Uygun fiyatlı olmaları nedeniyle en çok tercih edilen modellerdir. Kiralık hasta yataklarında, kiralama öncesinde yatağın temizlik ve bakım hizmetleri de firmalarca sunulmaktadır. Yeni üretimden çıkmış olan yataklardan en ufak bir farkı bile bulunmayan yatak türleridir. Kiralık hasta yataklarının kullanım süresi sonunda, hasta yatağı kiralama hizmetini veren firmalarca iadesi yapılır. Bu sayede yaşam alanlarında kullanım süresi biten yataklar, yer işgal etmezler.

Hasta Karyolalarında Model Zenginliği

Hasta yatağı boyutları ideal ölçülerde olan modellerde şık olan tasarımlar da tercih edilen modellerdir. Hasta karyolalarının şık olması, yatan hastaya huzur ve mutluluk sunacak faktörlerdir. Hastanın yattığı yatakta moralli olması, hastalık sürecini çok daha kolay atlatmasına vesile olacaktır. Hastalanmadan önce kendi yatağına benzer modellere uygun olan tasarımların, hasta yatağı olarak seçilmesi önerilir. Bu sayede hasta kendini çok daha rahat ve mutlu hissedecektir. Ahşap modeller de son yıllarda oldukça tercih edilen tasarımlardır. Sıcak ve huzur veren bu tasarımlar, yatan hasta için moral sunan yatak tasarımlarıdır. Olumlu ruh hallerine sahip olan hastalar, hastalık sürecini çok daha kısa sürede ve huzurlu şekilde atlatacaktır.

Hasta karyolası modelleri
Hasta karyolası modelleri

Paslanmaz ve Dayanıklı Modeller

Hasta yatağı boyutları yatan hastanın rahat şekilde istirahat etmesine uygun olmak zorundadır. İdeal ölçülerde olan bu yatakların paslanma karşıtı malzemelerle kaplanmış olması sağlıklı ve uzun süre kullanım açısından da önerilir. Sağlam malzemelerden yapılmış olan hasta yatakları, uzun süre kullanılan yatak tasarımlarıdır. Yataklarda yan koruyucu bariyerlerin de olması, emniyetli kullanım açısından ayrıca önem taşıyan unsurlardır. Yatağın konulduğu yerde sabit kalmasını sağlayan, ayaklarda bulunan ABS fren sistemidir. Rahat hareket edebilen ve emniyet unsurları bulunan hasta yataklarının kullanımı önerilir.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir