skip to Main Content
Hasta Yatağı Çalışma Prensibi

Hasta Yatağı Çalışma Prensibi

Hasta yatağı manuel ve elektrikli olmak üzere iki farklı çalışma modeli olan bir sistemdir. Manuel yatak hasta yakınının eliyle yatağı hareket ettirmesi sonucu çalışır. Elektrikli yatak ise kumandayla çalışan bir motor sayesinde kumandadan tuşlara basarak hareket etmektedir. Elektrikli yataklar manuel yataklara daha modern ve çalışma şekli olarak daha kolay bir yatak türüdür. Elektrikli hasta yatakları son dönemde kolaylık olsun diye üretime başlanmış bir yatak türüdür. Müşterilerimiz isteği üzerine üretime başlanmıştır. Manuel hasta karyolasına göre daha kolay bu ürün satış anlamında da manuel yatakları gölgede bırakmıştır. Hatta birçok firma artık sadece elektrikli hasta yatağı üretimi yapmaya başlamıştır.

Biz de firma olarak manuel yataklarının satışını durdurarak elektrikli yatak üretimine ağırlık vermeye başladık. Elektrikli yataklar hem maliyet, hem zaman, hem de iş gücü bakımından daha ekonomiktir. Elektrikli hasta karyolası kumandası olan bir motor sayesinde çalışmaktadır. Bu motor sayesinde yatak hareket mekanizması sağlanmaktadır. Hasta ya da hastayla ilgilenen kişi kumanda sayesinde zorlanmadan yatağı istediği konuma getirebilir. Böylece hem zaman tasarrufu olur hem de hasta istediği zaman hiçbir yardım olmadan kendisini yatak üzerinde rahat bir konuma getirebilir. Fiyat anlamında da elektrikli ürünümüz manuel ürüne göre çok daha uygundur. Çünkü elektrikli motoru yatağa takmak hem hızlıdır, hem de parça yurt dışından gelmektedir.

Elektrikli motorumuz yurt dışından gelmektedir. Türkiye de üretimi henüz olmayan ürünümüz en kaliteli parça olarak siz değerli vatandaşlarımıza sunulmaktadır. Bu motorun birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerin en kalitelisini ithal eden firmamız ayrıca bu motor için on yıl garanti vermektedir. Piyasadaki hiçbir firma ürünü için bu kadar uzun süre garanti vermemektedir. Ürünümüze güvendiğimiz için on yıla kadar garanti vermekteyiz. Bu elektrikli motorların prensip olarak çalışma şekli kumandayla hareket ettirilmesiyle olur. Kumandadaki tuşlar sayesinde yatağın baş kısmı, ayak kısmı yukarı kaldırıp, indirilebilmektedir. Çalışma şekli oldukça basit olan bu motoru hastanız zorlanmadan rahatça kullanabilmektedir.

Hasta yataklarında kullanılan elektrikli motor çeşitleri dual, piston ve dört motorlu olmak üzere üç adettir. Dual motor karyolanın baş ve ayak kısmını hareket ettirmesine yarayan bir çeşididir. Piston motorlu çeşidimiz ise baş ve ayak kısmını hareket ettirmenin yanı sıra yatağın yukarı aşağı hareket etmesini de sağlamaktadır. Dört motorlu çeşidimiz trendelenburg (eğim) özelliğine sahiptir. Üç çeşidimiz de elektrikle çalışırken dört motorlu modelimiz yoğun bakımda olan hastalar için genellikle kullanılan bir üründür. Dual motorlu modelimiz daha çok tercih edilen ve daha ekonomik bir modelimizdir. Aldığınız ürününüzün motorunda herhangi bir sorun olduğu zaman bizi arayarak ücretsiz bir şekilde değiştirebilirsiniz. Şehir dışındaysanız ise İstanbul’dan ücretsiz kargo yaparak evinize kadar göndermekteyiz. Karyolanızın yanına yine elektrikle çalışan havalı yatak almanızı öneririz. Eğer hastanız yatalak ise vücut yarasına karşı havalı yatak kullanması sağlığı için iyi olacaktır.

Hasta Yatağı Yedek Parçaları

Medikal cihaz piyasası incelendiğinde çok çeşitli hasta yataklarının çok farklı fiyatlardan piyasaya arz edildiği görülmektedir. Bu yatakların her birinin kendisine has bir takım özellikleri olsa da en temelde hasta yatağı bazı özelliklere sahip olmalıdır. Bu özelliklerinin başında hasta yatağı için kullanılan malzemelerin hijyen koşullarını sağlamak maksadı ile uygun olması gerektiği gelmektedir. Diğer özelliklerin başında ise hasta karyolası olarak kullanılan malzemelerin güvenilir ve yüksek konfor sağlaması gelmektedir. Bu özelliklerin arasında belki de en önemlisi hasta güvenliği olmaktadır.

Hastaların tıbbi iyileşme süreçlerinde zaten çeşitli zorluklar yaşadığı göz önüne alındığında hasta karyolası olarak kullanılan cihazların yüksek derecede güvenilir olması ve hastaları özellikle düşmelerden alıkoyması gerekmektedir. Hasta yataklarının diğer bir özelliği ise hava almasıdır. Hastaların yatak ile temas ettikleri noktalarda hava alabilmeleri bası yaralarının önlenmesinde çok kritik bir öneme sahiptir. Bu nedenle hasta yatağı hava alan malzemelerden oluşturulmalıdır.

Hasta yatağı alınırken dikkat edilmesi gerekenler

Hasta yatağı alınırken dikkat edilmesi gereken belli başlı bazı hususlar vardır. Öncelikle alınması gereken hasta yatağı ve seçilecek hasta karyolası için sahip olması istenen minimum özelliklerin belirlenmesi gerekmektedir. Böylece hastanın ihtiyaçlarına en uygun yataklar diğer çok sayıda hasta yatağı arasından elenerek seçilebilmektedir. Ardından ihtiyaç duyulan minimum özellikleri sağlayan hasta yatakları için ayrılabilecek bir bütçe belirlenmelidir. Daha sonra seçilen minimum özellikler ile tespit edilen bütçe karşılaştırılarak bu iki unsurun kesişim noktasında en uygun hasta yatağı seçilmelidir.

Orijinal hasta yatağı yedek parçaları

Seçilecek olan hasta yatağında göz önünde bulundurulması gereken hususların başında yedek parça konusu gelmektedir. Hasta yataklarının yedek parçalarının kolay bulunabilir ve orijinal olması tercih sebebidir. Hasta yataklarının yedek parçalarının kolay bulunabilmesi yataklardan maksimum verim sağlamayı kolaylaştıracak ve yatağın güncelliğini sürekli olarak koruyarak hastaya yüksek fayda sağlaması sağlanacaktır.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir