Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yatağı Evde Bakımda Gerekli

hasta yataklari resim

Tedavi sürecini yatarak geçirmesi gereken hastaların ihtiyaç duydukları özel karyola ve yatak çeşitleri vardır. Bu yatak çeşitleri normal yataklara benzememektedir. Hastanın ihtiyaç duyduğu fonksiyonel bir takım özellikleri bünyesinde barındırmaktadır ve hastaya, tedavi sürecinde daha konforlu bir ortam sağlamak konusunda yardımcı olmaktadır. Farklı çeşitler, farklı imkanlar sağlamaktadır. Hastanın nakli ve bakımı konusunda, hastaya olduğu kadar bakım yapan insanların da işini kolaylaştırmak adına birçok farklı tasarım mevcuttur. Bu teknolojiler ihtiyaca yönelik olarak sürekli bir değişim ve gelişim içerisindedir. Özelliklerin daha da iyileştirilebilmesi amacıyla, tıp mühendisliği konusunda sürekli araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılmaktadır.

HASTA YATAĞI ÇEŞİTLERİ

Söz konusu hasta yatağı sistemleri iki temel grupta incelenebilir. Bunlar manuel hasta yatağı ve kumandalı hasta yatağı olmak üzere ikiye ayrılır. Yine bu iki grup, kendi aralarında da farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Örneğin manuel hasta yatakları çeşitleri üç gruba ayrılmaktadır. Bunlar İki Hareketli Manuel Hasta Yatakları, Tek Taraflı Manuel Hasta Yatakları ve Trendelenburg Yapabilen Manuel Hasta Yatakları olarak tanımlanır.

MANUEL HASTA YATAKLARI

İsminden de anlaşıldığı üzere insan gücü kullanılarak, mekanik bir sistem ile hareket ettirilebilen bir hasta yatağı çeşididir. Günümüzde gelişen teknolojinin akabinde çok geri planda kalan ve sadece bazı hastanelerde kullanılan bir yatak modelidir. Bu hasta yatağı modellerinin üç farklı modeli mevcuttur. Modeller, hareket kabiliyetlerine göre sınıflandırılıp çeşitlendirilmektedir.

İki Hareketli Manuel Hasta Yatağı

Çok fazla tercih edilmeyen bir hasta yatağı modelidir. Bu yatak, baş ve ayak kısmı tamamen insan gücüyle, mekanik olarak hareket ettirilen bir yatak modelidir. Yine de, elektronik tasarlanan birçok teknolojik hasta yatağından, kullanım şekli açısından daha fonksiyonel kullanılabilmektedir.

Tek Taraflı Manuel Hasta Yatağı

Bu model bütün modellerin atası konumundadır. Sadece baş kısmı kaldırılabilmektedir. Artık günümüzde çok az oranda kullanılmaktadır. Bu hasta yatağı modeline sadece bazı hastanelerde rastlamak mümkündür. Yatağın yalnızca belden baş kısmına kadar olan bölüm, mekanik olarak rulmanlar vasıtasıyla kaldırılabilmektedir.

Trendelenburg Yapabilen Manuel Hasta Yatağı

Manuel hasta yatağı çeşitleri arasında en gelişmiş ve en fonksiyonel olan modeldir. Trendelenburg, bir hasta yatağının tamamen eğik bir hale getirilebilme özelliğidir. Günümüzde elektronik hasta yataklarının üretimiyle birlikte geri planda kalmış ve zor bulunabilecek bir yatak modelidir.

KUMANDALI HASTA YATAĞI

Bu hasta yatağı modelleri kullandıkları motor sayısına göre iki ya da üç motorlu olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Motorlar, yatağın mümkün olduğunca fonksiyonel bir biçimde hareket etmesini sağlar. Motor sayısı arttıkça, yatağa farklı bir özellik ve hareket eklenmiş olur.

İki Motorlu Hasta Yatağı

Bu modelde, yatağın ayak ve baş kısımları elektrikli motorlar sayesinde kumanda kullanılarak hareket ettirilebilmektedir. Yataklarda kullanılan motor sayıları aslında yatağın hareket çeşidini belirlemektedir. İki motor kullanılması, yatağın baş ve ayak kısmı olmak üzere iki kısmının hareket ettirilmesi anlamına gelmektedir. Bu motorlar da iki çeşitten oluşmaktadır. Bunlar Dual Motorlar ve Piston Motorlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Dual Motor olarak adlandırılan motor nispeten daha basit ve ekonomik bir motor çeşidi olarak bilinirken, Piston Motor daha uzun ömürlü ve daha kabiliyetli bir motordur.

Üç Motorlu Hasta Yatağı

Diğer bir ismi asansörlü hasta yatağıdır. Bu hasta yatağı modelinde 3 adet motor kullanılmaktadır. 2 motor kullanılan yatak modellerinde yalnızca baş ve ayak kısımları hareket ettirilebilirken, bu modelde yatak yerden yükseltilebilir ya da yere yaklaştırılabilir. Bu özellik hastayı rahat bir şekilde yatağa transfer etmekte ve bakımının yapılmasında büyük avantaj sağlamaktadır.

Hasta Yatağı Evde Bakımda Gerekli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön