Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yatağı Hastaya Nasıl Fayda Eder?

elektrikli hasta yataklari

Hasta yatağı, bedensel rahatsızlık yaşayan bireylerin yaşamını daha rahat sürdürmesi, yatarken ağrı sızı çekmemesi için tasarlanmış özel yataklardır. Bu tip yataklar hem bu yatağa ihtiyacı olan hastalara hem de bu hastalara bakmakla hükümlü olan kişilere inanılmaz derece avantaj sağlar. Hastaya sağlamış olduğu en büyük fayda ise her ne kadar bir şeylerden geri kalsa da hastalık sürecini en hafif şekilde atlatmasını sağlıyor olmasıdır. Sırt ağrısı, bel ağrısı, boyun ağrısı ve tutulma gibi sıkıntılar baş göstermez.

Hasta yatağı modellerinin hastalara sağladığı faydalar arasında yer alan bir diğer faktör motorlu sistemi sayesinde hastanın dilediği pozisyona kolay bir şekilde geçebiliyor olmasıdır. Örneğin tek bir tuş ile hasta tam yatar, yarı yatar ve dik oturur pozisyona kolayca geçebiliyor. Öyle ki ayak ucunu bile kaldırarak vücudunu rahat ettirecek pozisyonları pratik bir şekilde kullanabiliyor. Hasta yatakları modelleri arasında yer alan lazımlıklı hasta yatakları hastanın her tuvalet ihtiyacında tuvalete taşınmasını da önler. Bu sayede hasta daha az yorulur ve tuvalet ihtiyacını gidereceği zaman strese girmez.

Hasta Yatağı Kullanmanın Sebepleri

Hasta yatağı kullanmanın pek çok sebebi bulunuyor. Kullanım yerine göre de amaç değişiklik gösteriyor. Örneğin hastanelerde kullanılan hasta yataklarının amacı ameliyattan ya da doğumdan çıkan hastaların daha rahat etmesini sağlamaktır. Bununla birlikte acillerde müşahede ve müdahale odalarında hastaların kendilerini daha iyi hissetmesini sağlamaktır. Fakat hasta yatağı evde kullanılıyor ise amaç biraz daha geniş yelpazelidir.

Evde hasta yatağı kullanan kişiler bazen basit bir kırık çıkık durumu yaşıyor iken bazen uzun vadeli bedensel engelli olabiliyor. Felç, yürüyememe, oturamama, baş kontrolü sağlayamama ya da ağır bir operasyon geçirip normal yatakta rahat edememe durumları evde hasta karyolası kullanmayı zorunlu hale getiriyor. Evde hasta yatağı kullanmak hastalığın çoğu zaman çok daha iyi seyretmesine yardımcı oluyor ve bakıcının da hastaya olan sorumluluğunu hafifletiyor.

Hasta Yataklarında Hangi Özellikler Bulunmalıdır?

Hastanın konforu ve sağlığı için kullanılacak hasta yataklarının birtakım özelliklere sahip olması gerekiyor. Bu özelliklerden en önemlisi yatağın hastaya belli başlı konumları sunuyor olmasıdır. Bu pozisyonlardan başlıcaları yukarıda belirtildiği gibi yatar, yarı yatar ve dik oturma pozisyonlarıdır. Bununla birlikte hasta yatağı her ne kadar elektrik ile çalışıyor olsa da elektrik kesintilerine karşın pille de çalışma gösteriyor olması gerek.

Çok fonksiyonlu hasta karyola ve yatakları

Hasta karyolasının tekerlekli olması da bulunması gereken bir diğer özellikler arasındadır. Çünkü hastanın bazen ev dışına ya da odadan odaya yatakla beraber taşınması gerekebilir. Zorluk yaşamamak açısından tekerlek önemli bir unsurdur. Tabi tekerleklerde fren yani kilit sisteminin bulunması da kesinlikle unutulmaması gereken bir noktadır. Hastanın terden ve nemden vücudunda yaraların çıkmaması açısından havalı yatak kullanılması daha iyi olur. Son olarak hasta yatağında kullanılan karyolanın bakıcının kolay temizleyebileceği kapasitede olması gerekir.

Hasta Yatağı Modelleri

Hasta yatağı modelleri arasında pek çok farklı model vardır. Bu modellerden en çok dikkat çeken motorlu ve motorsuz hasta yatağı tasarımlarıdır. Motorlu hasta yataklarını aşağıdaki gibi listelemek mümkündür;

  • 2 motorlu hasta yatağı
  • 3 motorlu hasta yatağı
  • 4 motorlu hasta yatağı

2 motorlu hasta karyolası, yalnızca 2 hareketi karşılayabilir. Bu hareketler de hastanın en çok gerek gördüğü baş ve ayak bölgeleridir. Tüm motorlu hasta yataklarında olduğu gibi bu tip yataklar da kumanda ile komut edilebilir. Kumandaya yer alan komut düğmelerine basınca baş ve ayak bölgeleri aşağı-yukarı yönlere hareket ettirilebilir. 2 motorlu hasta karyolası en fazla 150 kg ağırlığındaki bir hastayı taşıyabilir. Demir, plastik ve ahşap korkuluklar eşliğinde bu yataklar satışa sunulur.

Hasta yatağı modelleri

3 motorlu hasta karyolası modelleri 2 motorlu hasta karyolasından farklı olarak bütün şekilde aşağı yukarı hareket ettirilebilir. Bu tür yataklara asansörlü hasta yatağı adı da verilir. En rahat hasta yatakları modelleri arasında yer alır. Çünkü hem bakıcı için hem de hasta için ekstra konfor sağlar. 150-300 kg arası hastayı taşıma kapasitesine sahiptir. Dolayısı ile sıklıkla tercih edilme sebeplerindendir. Fiyat açısından daha pahalı olsa da sağladığı avantajlar da göz ardı edilemez.

4 motorlu hasta yatağı diğer hasta yataklarından farklı olarak çok özel bir harekete sahiptir. Bu özel hareket ise yatağın ön ve arka tarafa doğru tamamen dik pozisyon almasını sağlar. Bu nedenle daha çok yoğun bakım ünitelerinde tercih edilir. Fakat durumu çok ağır hastaların evinde kullanımına da uygundur.

Manuel Hasta Yatakları

Motorsuz hasta yataklarının diğerlerinden farkı kumanda ile değil, manuel kol ile hareket ettiriliyor olmasıdır. Yatağın yan tarafında bulunan kol sayesinde hasta baş bölgesini aşağı yukarı hareket ettirebilir. Ancak sağladığı konfor ile motorlu hasta yataklarının yanında daha alt seviyede kalmaktadır. Dolayısı ile durumu ağır, uzun süre hasta karyolasını kullanacak kişilerin tercih etmesi çok doğru olmaz.

Hasta Yataklarında Ek Özellikler

Hasta yataklarının motorlu modellerinin bazılarında lazımlık bulunur. Bu donanımı hasta yakınının kendisi ek olarak isteyebilir. Lazımlık olunca hastanın mesane kısmına gelen bölümünde bir alan vardır. Bu alana hasta tuvaletini yapabilir ve temizlemesi de kolaydır. Bebek lazımlık modellerini andırır ve bakıcı ya da hastaya da inanılmaz rahatlık sağlar. Bununla birlikte havalı yatak da uzun vadeli hastalarda bulunması gereken ek donanımdır.

Hasta Yatağı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hasta yatağı satın alırken dikkat edilmesi gereken pek çok kriter vardır. Yatakta bulunması gereken özellikler dışında öncelikle firmanın bu konuda büyük payı vardır. Hasta yatağı satışı yapan bir firmanın kaliteli ve namı bilinen bir firma olması şarttır. Hastalara yalnızca hasta karyolası satışı değil aynı zamanda her konuda yardımcı olması gerekir. Fiyatlarının biraz makul düzeyde olması da hasta yakınları açısından önemlidir. Bununla birlikte yatağın donanımına göre garanti kapsamı sunması da gerekir.

Hasta Yatağı alırken bakıcının dikkat etmesi gereken nokta ise hastanın teşhisi ve ne kadar süre hasta yatağını kullanacağıdır. Hasta karyolası uzun süre kullanılacaksa daha konforlu ve donanımlı yataklar tercih edilmelidir. Fakat kısa süre ile kullanılacaksa biraz daha uygun fiyatlarda yet alan manuel hasta yatağı kullanılabilir. Ancak durum je olursa olsun yukarı bahsi geçen donanımları taşıması her zaman için avantajdır. Her şartta güvenilir firmalardan şaşmamak gerekir.

Hasta Yatağı Fiyatları

Hasta yatağı fiyatları ciddi manada çok geniş yelpazede incelenir. Hasta yatağının satışını yapan firmanın kalitesi, yatağın taşımış olduğu donanımlar, yatak türü, karyola tipi, karyola da kullanılan malzemeler ve lazımlık gibi ek özelliklerin bulunması fiyatları yakından etkiler. Dolayısı ile kapsamlı bir araştırma yapmak gerekir.

Hasta karyolası fiyatları her firmada aynı olmasa da aşağı yukarı düzeyleri bellidir. En önemli nokta yatağın motorlu ve motorsuz olmasıdır. Motorlu hasta yatakları her şartta daha pahalı olmaktadır. Bu nedenle öncelikle Kişinin hastanın durumunu incelemesi sonrasında bütçesini buna göre ayarlaması gerekir. Fiyat ne olursa olsun hastanın konforu ön planda tutulmalıdır.

Hasta Yatağı Hastaya Nasıl Fayda Eder?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön