Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yatağı Kalitesinin Önemi

konforlu hasta yataklari

İnsanların en büyük hayalleri sağlıklı ve muhtaç olmadan yaşamak olsa da, bazen şartlar tam aksini sunabiliyor. Hastalıklar ya da doğuştan gelen bir sorun sebebiyle başkasının bakımına muhtaç olunması, bu durumda olan insanlar için hastalığından daha büyük bir sorun haline gelebiliyor. Özellikle belli bir yaştan sonra, beklenmedik bir anda gelişen bir durumdan ötürü başkasına muhtaç olan kişiler, hastalığın seyrinden çok başkasının bakımına ihtiyaç duymasından dolayı daha farklı psikolojik sorunlara da sebep oluşturabiliyor. Bu süreçte hasta yakınları olarak kişilerin ihtiyaçları iyi gözlenmeli ve bilinçli olunmalıdır. Hastanın hem fizikken hem de ruhen kendini iyi ve rahat hissetmesi için gerekli ihtiyaçlar sağlanmalıdır.

Hasta Yatağı Kullanım Alanları?

Hasta yatakları, normal yataklardan çok daha farklı fonksiyonlara ve özelliğe sahip yatak türlerinden biridir. Hastanelerin ortaya çıkmasından beri hastanelerde bulunan bu yataklar, artık günümüz teknolojisi ile birleşerek evlerde de bakıma muhtaç hastalar ve yaşlılar için hizmet veren bir sektör halini almıştır. İster doğuştan, ister bir ameliyat sonrası geçici olarak ya da sonradan oluşan bir felç ya da omurga sorunları gibi durumlarda kalıcı olarak yatağa bağımlı insanların kullanımları için üretilen hasta yatağı, hastaların çok daha rahat ve konforlu olmalarını sağlayan yataklardandır. Hastaların geçici ya da kalıcı sebeplerle sabit olarak yatması için dizayn edilmiş bu yatak türleri, farklı model ve kalitelerde piyasada satışa sunulmaktadır. Hastanızın durumu ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak sahip olunması gereken bu yataklar, her hasta için farklı ihtiyaçlara cevap verecek şekilde üretilmiştir.

Kaliteli Hasta Yataklarının Hastaya Faydası

Hasta yatakları, hasta yatağı karyolası ile beraber kullanılmalıdır. Bu süreçte önemli olan hem karyolanın hem de yatağın kaliteli ve işlevsel olmasıdır. En başta seçimlerin bu şartları değerlendirerek yapılması gerekir. Felç ya da omurga ile ilgili başka sorunlar gibi durumlarda, hastalar lokal ya da genel olarak hareket kabiliyetlerini yitirmiş olmaktadır. Hatta bazı felç türlerinde hastalar ellerini bile kullanamaz duruma gelmektedir.

Kaliteli hasta yatakları

Bu süreçte hastaların kaliteli yatak ve karyolada yatması, onlar için en azından konfor sağlayacak ve rahat etmelerine katkı sağlayacaktır. Kaliteli yatak en başta ortopedik olmalıdır. Ortopedik yataklar hastanın şeklini alarak, hastaya rahatsızlık vermez, aksine hastanın yatağa temas eden her türlü bölgesini destekler ve gerekli sertliği sağlar.

Bu da hastanın sürekli aynı pozisyonda kalması gereken durumlarda, en azından omurga ve sırtına bir destek sağlar. Ayrıca pek çok fonksiyona sahip, ileri teknoloji hasta yatağı modelleri de bulunmaktadır. Bu modeller sağladığı birçok işlevle hastaların ihtiyaçlarının bir kısmını kendi başlarına da gidermelerini sağlayarak, hastaya kendini iyi hissettirir.

Kaliteli Hasta Yataklarının Hasta Yakınlarına Faydası

Yatakta yatmaya mecbur olan hastaların yanı sıra, bu hastalara bakmakla yükümlü hasta yakınları da önemlidir. Hastaların tüm ihtiyaçlarını gidermeye çalışan yakınları, sevdikleri insanın en rahat şekilde olmasını sağlamaya çalışır. Ancak bu süreçte hasta kadar onlar da yıpranır. Kaliteli ve işlevsel hasta yataklarından birine sahip olan hasta ve yakınları, bu süreçte daha rahat bir bakım olanağı sağlarlar.

Belirli aralıklarla hastanın sağa ve sola döndürülmesi, kaldırılması, yatırılması, sandalyeye oturtulması ya da temizlenmesi gibi işlemler hasta yakınlarını hem çok yoran hem de omurga sorunları yaşamasına sebep olan durumlardır.

Ancak kaliteli bir hasta yatağı ve karyolası sayesinde, bu işlemlerin tek bir tuşla en kolay şekilde yürütülmesi mümkün olur. Hatta çoğu durumlar için hasta yakınına bile ihtiyaç kalmadan, hasta kumanda sayesinde istediği pozisyona göre kendini ayarlar ve değiştirir.

Kaliteli Yataklarda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Tüm hasta yatakları hastaların rahat etmesi ve konforlu olmasını sağlamak için üretilen yataklardır. Neredeyse tüm modeller, normal yataklardan daha işlevsel özelliklere sahiptir. Ancak yine de daha işlevsel özellikleri sunan ve daha kaliteli bir işçilik kullanılarak özellikleri yükseltilen ve teknoloji ile harmanlanarak hastalar için mucizeler yaratan bazı yatak modelleri de bulunur.

  • Rahatlık

Elbette ki hasta yatakları rahat olmalıdır. Günler, aylar ve yıllar boyunca yatmak zorunda olan hastalar için yataklar yaşam alanlarıdır. Ortopedik yataklar her zaman iyi olsa da, çok daha farklı yatak modelleri de bulunur. İşlevlerine göre hastanın sağlığı için en uygun özellikleri sunan bu yataklar, rahat ve konfor için de uygundur.

  • Hijyen

Hasta yatakları kolay yıkanabilir olmalıdır. Hasta yataklarının alezli ve fermuarlı olanları, yıkama ve temizleme için en uygun olanlarından biridir. Hastalar istemeyerek de olsa yemeklerini dökebilir ya da tuvaletle ilgili bazı aksaklıklar yaşanabilir. Sağlıkları için temizlik unsuru dikkate alınmalı, hasta yakınları için en kolay yıkama ve temizleme özelliği sunan yataklar tercih edilmelidir.

Ayrıca karyola olarak da tekerlekli olanları seçmek, yatağın çekilmesini ve etrafının da rahat bir şekilde temizlenmesini sağlar. Bazı karyola modellerinde bulunan lazımlık özelliği de tuvalet ihtiyacının olduğu yerde halledilmesine olanak sunduğu için, hasta yakınına büyük bir avantaj sağlar. Lazımlıklar büyüklük olarak yeterlidir ve temizlenmeleri de çok kolay bir şekilde yapılmaktadır.

  • Hava Alması

Hava alan yatak modelleri son yıllarda normal yataklar için ön plana çıkan özelliklerden biri olsa da hasta yatakları için bu sistemin çok daha ileri boyutlarda olması gerekir. Normal yataklarda yatan sağlıklı bireyler, gece boyunca sürekli dönerek uyumalarından dolayı hava alma işlevi en gerekli özelliklerden olmasa da, hasta yatakları için elzem bir özelliktir.

Sabit yatmak zorunda kalan hastalarda, yatağa temas eden bölgelerde basıncın ve ağırlığın etkisi ile ter ve neme bağlı olarak bazı yaralar ortaya çıkar. Bu yaraların erken tedbir alınmadığı süreçlerde ölüme kadar gidebilen örnekleri mevcuttur. Enfeksiyon sebebi ile kötüleşen bu yaraların sebebi oluşan nemdir.

Havalı yatak sistemlerinde bulunan havalandırma kanalları ile hastanın yatağa dokunan bölgelerinin havalandırılması sağlanır. Bu havalandırma nem ve oluşan tere karşı etkili olup, yaraların oluşumunun da önüne geçer.

  • Masaj Özelliği

Sabit olarak yatan pek çok hastanın en büyük sağlık sorunlarından biri de dolaşım bozukluğuna bağlı rahatsızlıklardır. Hareketsizliğin sebep olduğu bu durum, ilerleyen süreçlerde çok daha büyük problemlere yol açarak hastanın hayati tehlike yaşamasına sebep olabilir. Ancak hasta yataklarının üretimlerinde yatağa dâhil edilen masaj sistemi ile hastanın istenilen bölgesine masaj yapılması sağlanır.

Masaj sayesinde kan dolaşımı hızlanır, ayrıca hastanın yaşadığı ağrılar da minimum seviyelere düşürülür. İleri yaşlardaki insanların da hasta yataklarına ihtiyaç duyduğunu bilerek, hasta yatakları seçiminde bu özellik dikkate alınmalıdır.

  • Ayarlanabilir Olması

Hasta yataklarında aranması gereken bir diğer özellik, belli bir elektrik gücüne sahip olarak, kumanda sistemi ile baş, sırt ve ayak bölgesinin ayarlanabilir olmasıdır. Hastaların uyku, yeme ve içme ya da oturma gibi ihtiyaçları için önemli olan bu özellik, kaliteli bir hasta yatağı ve karyolası edinimi ile mümkün olur. Ayrıca hastanın sağa ve sola rahat dönmesini sağlayan yatak modelleri de mevcuttur. Hasta yatağı fiyatları yatağın kalitesine ve özelliklerine göre değişim gösterir.

Ayarlanabilir hasta yatakları

Firmamızdan en uygun fiyatlarla, aradığınız özellikteki hasta yatak ve karyola modellerine ulaşmanız mümkündür. Firmamız hasta yatağı kiralama hizmeti de vermektedir.

Hasta Yatağı Kalitesinin Önemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön