skip to Main Content
Hasta Ve Yaşlılar Için Hasta Yatakları

Hasta Yatağı Kimler İçin Uygundur?

Sağlıklı bireylerin günlük istirahat için kullandıkları eşyalardan biri yataktır. Sağlıklı olan hayatınız ufak sebeplerden ya da bir hastalık sonucunda sağlıksız bir hayata dönüşebilir. Bu durumlarda hasta yatağı sizler için yaşamınızın geri kalanını sürdüreceğiniz yerlerden biri olabilir. Yaşamınızın sağlıksız başlaması durumunda hastaneye kaldırılarak tedavi görmeye başlayabilirsiniz. Hastalığınız ağır seyretmeye devam edip evinizde tedavi yapılması uygun göründüğü durumlardan evde tedaviye ve bakıma devam etmeniz gerekir. Hastalığınız kronik hastalık olarak ortaya çıktığında tıbbi yönden sağlıklı olmasından dolayı normal yataklar yerine hasta karyolası temin edilerek tedavi ve bakıma devam edilmesi gerekir. Sıradan yatakta tedavi görmek daha da sıkıntılı durumlara yol açabilir.

Hasta Yatağı Modelleri Nelerdir?

Hasta yataklarının normal yatak çeşitleri gibi birçok modeli mevcuttur. Hastanın rahatsızlığına göre uygun model seçilmesi gerekir. Hasta yatağı modelleri havalı yatak, mekanizmalı yatak, motorlu hasta karyolaları, pozisyon vermek için gereken yatak gibi birçok model mevcuttur. Hasta yatalak olup hiçbir işini kendi göremiyorsa lazımlık içeren yataklardan temin edebilirsiniz. Hastanın sürekli aynı pozisyonda yatmaması gerekir. Aynı pozisyonda kalan hastalarda zaman içerinde yatak yarası oluşarak hastanın durumu daha kötüye gidecektir. Bu durumda pozisyon vermek için kullanılan hasta yatağı modelleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Hastanın evdeki bakım ve tedavisine daha fazla önem verilmesi gerekir ve hastanın yanında daha fazla vakit geçirilmesi gereklidir.

Hasta Yatağı Modelleri
Hasta Yatağı Modelleri

Hasta Yatağı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hastanın evinde tedavisine devam edeceği için temin edilecek hasta yatağının nasıl kullanılacağına dair hasta yakının bilgi sahibi olması gerekir. Hastanın bilinci yerindeyse yatağın kullanımı hakkında kendisine de bilgi verilmesi gerekir. Yatağın kullanımı modellere göre değişkenlik gösterebilir. Mekanizmalı yatakların kullanımı daha kolay ve pratiktir. Hastanın durumuna göre yatağa pozisyon verilebilir. Yan tarafında bulunan kumandası sayesinde yatak istenildiği pozisyona getirilebilir. Kumandanın üzerinde bulunan tuşlarda gerekli bilgiler yer alır. Hasta oturmak istediği takdirde kumandayı kullanarak yatağı oturur pozisyona getirebilirsiniz. İstenilen her duruma göre rahatlıkla hareket ettirebilirsiniz. Kullanımı oldukça pratik olan bu yatağı evinizde rahatlıkla kullanabileceksiniz.

Hasta Yatağı Özellikleri Nelerdir?

Hastaların tedavisine ve bakımına özel olarak üretilen hasta yatakları sayesinde evde tedaviye devam edilebilir. Hasta yataklarının özellikleri yatağın çeşidine göre değişkenlik gösterir. Özelliklerinden en önem taşıyanlar şunlardır.

  • Hasta yataklarında kullanılan yatağın malzemesi hastanın rahat yatması için seçiliyor.
  • Hasta yatağının 2 motorlu olmasının özelliğin baş ve ayak kısmını rahat hareket ettirebilir.
  • Hasta yatakları demir, alüminyum, plastik gibi kaliteli malzemelerden üretiliyor.
  • Evde bakıma en uygun olacak şekilde üretiliyor.
  • 3 motorlu üretilen hasta yatakları baş, ayak ve asansörlü olarak kullanıma uygun şekilde üretiliyor.
  • 4 motorlu üretilen yataklar ise yoğun bakım tarzına uygun yataklar olarak üretiliyor.

Tüm bu özellikleri yatakları son derece işlevsel bir hale getiriyor.

Hasta Yatağı Ne Tür Hastalıklarda Kullanılır?

Günümüzde de evde tedavi bakımına devam edilecek hastalar için kullanılıyor. Felçli hastalar, sürekli bakıma ihtiyacı olan yatağa bağımlı hastalar, evde tedavisi devam edecek fiziki ya da kronik rahatsızlığı olan hastalıklara sahip hastalar için kullanılır. Özel olarak üretilen bu yatakların kullanımı hastalığın boyutuna göre değişkenlik gösterir. Hasta kendini hastane ortamında tedavisine devam edilmesini istiyorsa evinize hastanedeki hasta yatağından alarak hastane ortamına çevirebilirsiniz. Bakımlarının yapılması için bir hemşire ya da hasta bakıcılardan destek alabilirsiniz. Hastalığın seyrine göre hastanın morali de oldukça önem taşır. Bu süreçte hastaya daha fazla destek çıkabilirsiniz.

Hasta Yatağı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hastaların tedavilerine evde devam etmeleri için üretilen yataklara sahip olmak için başvuru yapmanız gereken durumlar olabilir. Bu süreç hastalığın seyrine göre değişkenlik gösterebilir. Bu hastalık süreci boyunca ihtiyacını olacak hasta yatağına ücretsiz sahip olmak için SGK ya başvurmanız gerekir. Hasta yatağı kullanmanızdaki en önemli amaçlardan biri hastada yatak yarası oluşmaması ve bakımlarının daha dikkatli olmasıdır. Hastalığı belirterek bu hastalığa uygun olan yatak için SGK ya bildirmeniz gereklidir. Onay sonucunda ücretsiz olarak bu yatağa sahip olur, hastanın geri kalan tedavi ve bakımını titizlik ile devam ettirmeyi başarabilirsiniz. Başvuru için gerekli evrakları ve durumları araştırdıktan sonra gerekli başvurunuzu gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

Hasta Yatağı Devlet Tarafından Karşılanıyor Mu?

Hastalığın ağır olması ve hastanın evde tedaviye devam etmesi durumunda bir hasta yatağına ihtiyacınız olacaktır. Bazı durumlarda ücretsiz olarak bu yatağa sahip olabilir, hastanıza hastane koşullarında bakmaya devam edebilirsiniz. Bu durumda hastaya ait belgeleri SGK ya ulaştırmanız gereklidir. Oldukça maliyetli olan hasta karyolaları durumu olmayan aileler tarafından karşılanamıyor. Hastanız için alacağınız raporun devlet hastanesi tarafından olması gerekiyor. Bu rapor en fazla önem taşıyan konulardan biridir. Reçetenizi aldıktan sonra medikal tarafından hastanız için bir yatağa sahip olabilirsiniz. Rapor devlet hastanesi tarafından verilmez ise yatağın ücreti de devlet tarafından karşılanmıyor. Bu hususları göz önünde bulundurmanız gereklidir.

Hasta Yatağı Fiyatları Nasıldır?

Evinizde tedaviye devam etme durumunda hasta karyolasına sahip olmanız en önemli hususlardan biridir. Hasta yatağı fiyatları modellerine ve mekanizmalarına göre değişkenlik gösterir. Hasta karyolasını satın almak sizler için maliyetli olabilir. Bu durumda hasta yatağı kiralama yöntemini seçebilirsiniz. Kiralama fiyatları da aynı şekilde modellere göre değişkenlik gösterir. Hastanın durumuna ve hastalığın seyrine göre yatak modellerinden seçebilirsiniz. Hasta tamamen yatağa bağımlı olarak hayatına devam etme durumunda kaldığında hasta yatağı fiyatları seçeceğiniz yatağa göre daha pahalı olabilir. Bilinci açık ve hareket edebiliyorsa mekanizması daha uygun fiyatlı modeller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Uygun fiyatlarda hasta yatağı için medikallerden ulaşabilirsiniz.

Hasta Yatağı Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Hastanıza uygun yatağı seçmek için en önemli hususlardan biri hastalığına uygun bir yatak tercihi olacaktır. Seçiminizi doğru yapmanız hastanızın bakım sürecine de olumlu yansıyacaktır. Yanlış yatak tercihinde hastanızı iyileştirmek yerine daha da kötü duruma sokabilirsiniz. Hastanızın felçli bir hasta olması durumunda havalı yatak modelini tercih etmeniz gerekir. Havalı yatak tercih etmenizin en önemli nedeni de bu yatakların kan dolaşımını rahatlıkla sağlamasıdır. Yatak yarası olmasına da engel olarak hastanın konforlu olmasını sağlar. Hastanın tedavi göreceği odaya uygun büyüklükte bir hasta yatağı seçmeniz gerekir. Aksi takdirde bakım ve tedavi yapacak olan bakıcının da hareket kabiliyeti kısıtlanmış olur.

Dayanıklı Hasta Yatağı Seçerek Hastanızın Tedavisini Hızlandırabilirsiniz

Evdeki yataklar hiçbir zaman hastane ortamıyla aynı yatak olmaz. Sağlıklı bireyler evdeki yataklarda istirahatine devam edebilirken sağlığını kaybetmiş bireyler özel hasta yataklarında tedavisine devam etmesi gerekir. Hastanıza kaliteli ve dayanıklı bir yatak seçerek tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz. Kalitesiz yatak seçiminde hasta rahat etmez ve yatak yaraları oluşamaya başlar. Bu durumda hastanın sağlığı daha kötüye gider. Her durumu göz önünde bulundurarak hasta yatağının seçimini bu şekilde yapmalısınız. Hastanın vücudunun rahat olması ve basıncın eşit dağılması için yatak seçimi oldukça fazla önem taşır. Kaliteli ve uzun ömürlü yataklardan bütçenize uygun olanı seçebilir ya da SGK yoluyla ulaşabilirsiniz.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.