Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yatağı Kiralaması Güvenilir Midir?

konforlu hasta yataklari emek

Bazı hastaların tedavisi yatakta devam etmek zorundadır. Ayağa kalkması imkansız ya da son derece sınırlı olan hastaların rahat etmesi için özel olarak üretilen yataklara ihtiyaçları vardır. Hasta yatağı kullanımı hastaların çok daha konforlu şekilde tedavilerinin sürdürülmesi ve psikolojik açıdan da iyi hissetmeleri açısından hasta yatağı kullanımı oldukça önemlidir. Sadece hastane ya da sağlık kurumlarında değil evlerde de tercih edilen hasta yatakları satın alınarak ya da kiralanarak temin edilebilir. Hastanın bakımını üstlenen kişiler açısından da büyük kolaylık sağlayan hasta yatakları içerdiği özellikler ile son derece fonksiyoneldir.

Hasta Yataklarının Taşıdıkları Özellikler

Hasta yataklarının en önemli özelliklerinden biri hastanın baş, ayak ve sırt bölgesinin konumunun istenilen şekilde ayarlanabilir olması ve konfor sağlamasıdır. Hasta yatağı yatar ya da oturur pozisyona getirilerek hastanın görüş konumu kolaylıkla ayarlanabilir. Hava alma özelliği bulunan yataklar ile hasta yattığı süre boyunca eklem ve bel ağrılarına maruz kalmaz. Hastanın baş kısmı rahatlıkla ayarlanabilen bir yapıdadır. Anti bakteriyel özellik taşır ve kolay temizlenebilir şekilde üretilmiştir.

Hasta yataklarının iskelet kısmı tedavi görecek hastanın kilosunu kaldırabilecek yapıda ve sağlam olmalıdır. İskelet kısımları paslanmayan maddelerden üretilmiş olmalıdır. Nem, rutubet gibi durumlara karşı etkilenmemelidir. Sağlam olmasının yanında temizliğinin kolay olması ve kurulum kolaylığı sunan bir yapıda olması gerekir.

Hasta Yatağında Ne Gibi Detaylar Yer Alır?

Hastaların sağlık problemlerine göre değişkenlik gösteren hasta yatak modelleri her hastayı rahat ettirebilecek şekilde üretilir. Tamamen yatağa bağlı bir hasta için mutlaka ortopedik bir hasta yatağı seçimi yapılmalıdır. Hasta yataklarının kenarlarında hastanın düşmesini önleyici korkuluklar vardır. Tedavi boyunca gerekli olan bazı aparatlar da yer alır. Bazı hasta yatakları lazımlık da içerir. Böylece ayağa kalkması mümkün olmayan hastaların tuvalet ihtiyacını rahatlıkla karşılamaları sağlanır. Hasta yatakları çoğunlukla 4 tekerleğe sahiptir. Böylece istenilen yere kolayca hareket ettirilebilir. Manuel ya da motorlu olarak iki çeşit hasta yatağı vardır. Ayrıca kiralık ya da satılık olarak karşımıza çıkan hasta yatağı fiyatları her bütçeye uygun şekildedir.

Manuel Hasta Yatağı

Manuel hasta yataklarının her türlü ayarlanması el ile olur. Hastanın baş, ayak ve kol bölümlerinin ayarlanması sağlanır. Çabuk bozulabilen bir mekanizması vardır. Hem hasta hem de bakan kişiler için konforsuz bir kullanıma sahiptir. Bu modeller genelde uzun süre yatmayacak ve fiziksel kabiliyetinde sıkıntı olmayan hastalar tarafından tercih edilir. Demirden korkulukları bulunan manuel hasta yatakları ile hastanın aşağı düşmesi önlenir. Temizliği kolay ve pratiktir ama manuel şekilde kullanılıyor olması nedeniyle günümüzde pek de tercih edilmeyen bir hasta yatağıdır.

Manuel Hasta Yatağı

Motorlu Hasta Karyolası

Günümüzde en fazla tercih edilen hasta karyolası modellerindendir. Yatağa tamamen bağımlı ve yoğun bakım hastalarının tedavi sürecinde tercih edilir. Bu yataklar kumandalı olduğundan yatağın baş, ayak ve sırt kısımları kolaylıkla ayarlanır. Zaman kaybı yaratmayan ve pratik bir kullanıma sahiptir. Kolay taşınan hastayı oldukça rahat ettiren bu hasta yatakları eklem ve kas ağrılarının önüne geçer. Basınç ayarı bulunan yataklarda kan akışı dengelenir ve yatak yaraları engellenir.

Motorlu hasta karyolası

İleri Yaş Hastalar İçin Olan Yataklar

Hasta karyolası seçimi yaparken tedavi görecek hastanın sağlık sorunu, yaşı önemli bir detaydır. İleri yaşta olan hastaların kullandığı yatakların iç kısımlarında ince paralel borular yer alır. Böylece hasta olan kişi yatağa yattığında vücudunda ferahlama hissi hakim olur. Yaşlı kişilerin derileri zaten incelmiş olduğundan daha da hassastır. Sürekli yatmaları halinde derilerinde yara, kızarıklık veya akıntılar meydana gelmesi kaçınılmaz olur. İleri yaş yatak modeli bu tarz hastalar için konfor sağlayan bir seçimdir. Bu yataklar hastanın kan basıncını dengeler ve rahat uyumalarına yardımcı olur.

Havalı Yatak Ne Gibi Özellikler Taşır?

En çok tercih edilen hasta yataklarından biridir. Hasta ve bakan kişiler için ideal bir kullanıma sahiptir. Hastanın vücuduna göre şekil alan bu yatak tipinde her 10 dakikada bir şişme ve inme özelliği vardır. Böylece hastanın kan basıncı dengelenir. Vücut yaralarının da önüne geçilir  ve sırt ve boyun bölgelerinde pişik oluşmaz. Sağa ve sola dönmesi zor olan yatağa bağlı hastalar açısından havalı yatak tam bir konfor sağlar. Havalı yatakta dönme işlemi kolaylıkla sağlanır. Kurulumu oldukça basit ve temizliği kolaydır.

Havalı Yatak

Lazımlıklı Hasta Yatağı Ne Gibi Avantajlara Sahiptir?

En kullanışlı hasta yataklarından biridir. Yatağa bağımlı olan birçok hastanın hayatını ve tedavisini kolaylaştırır. Hasta yatağa kalkamadığı için tuvalete gitmesi gerek kendisi gerek hastaya bakanlar için oldukça zordur. Lazımlıklı hasta yatakları bu bağlamda hasta ve yakınlarına büyük rahatlık sağlar. Hasta tuvalet ihtiyacını karşılama sırasında yatak ile temasta bulunmaz. Poşetleri kolaylıkla değişebilen lazımlık hijyeniktir. Bazı modellerde lazımlığa ek olarak peçetelik, lavabo, sabunluk gibi özellikler de yer alır. Hastalar böylece kendi başına pek çok ihtiyacını karşılayabilir. Hasta yatağı temin etmek için satın almanın yanında hasta yatağı kiralama seçeneğinden de faydalanmak mümkündür.

Hasta Yatağı Kiralamak Daha Mı Avantajlıdır?

Hasta, bir kaç hafta ya da ay kadar kısa bir süre yatakta tedavi görecekse yüksek fiyatlara satın almak yerine hasta yatağı kiralama fırsatından faydalanmak bütçeniz açısından daha uygundur.

Kısa süreli tedavilerde hasta yatağı satın almak pek mantıklı değildir. Ancak tamamen yatağa bağımlı ya da tedavisinin çok uzun süreceği bilinen kişiler için hasta yatağı satın alınabilir. Hastaların yaş, sağlık sorunu ya da kilosuna göre uygun bir hasta yatağı seçilerek satın alınabilir. Tedavi süreci maksimum 6 ay kadar sürecek hastalarda kiralama yoluna gitmek en mantıklı olandır.

Kiralık Hasta Yatağı Kalitesi

Yatakta bakıma muhtaç olacak derecede hasta olmak demek, hastanın vücut konforunun ne kadar önemli olması gerektiği anlamına gelir. Çünkü bu durum tedavi sürecine bile tesir eden önemli bir husustur.  Kiralamış olduğunuz hasta yatağı da özellikleri bakımından eğer hastanıza uygun şekilde seçilmiş ise büyük ihtimalle memnun kalırsınız. Hasta yatağı fiyatları kiralık veya satılık şeklinde değişir. Hem makul fiyatlı hem de konforlu olan kiralık hasta yatakları kalite açısından da satılık olanlardan daha eksik değildir.

Hasta Yatağı Temizliğinin Püf Noktaları

Hasta yatağı temizliği sırasında  kimyasal ürünler kullanmaktan uzak durulmalıdır. Doğal ürünler ile temizlik yapılması yerinde olur. Hastanın nevresim ve yastık kılıfı en az haftada 1 defa 60 derecede yıkanmalıdır. Hastanın kullandığı nevresimlerin sık yıkanması yatakta hijyen sağlamak açısından çok önemlidir. Hastanın yatağı en az 2 günde bir havalandırılmalı ve pas ya da mekanik arızalara sebep olmayacak temizlik ürünleri tercih edilmelidir.

Hasta Yataklarının Tedavi Süreci Üzerindeki Etkileri

Zaten sürekli yatmak zorunda olan, çeşitli ağrı ve sıkıntılar yaşayan hastalar için uygun bir yatak seçimi son derece gerekli ve mühimdir. Hastaların gerek zihinsel gerek fiziksel olarak daha rahat bir tedavi süreci yaşamaları için hasta yatakları büyük önem taşır. Hastaya bakan kişilerin de fiziksel olarak daha az yıpranmalarını ve hastaları adına daha az üzülmelerini sağlayarak kolay bir tedavi süreci sağlar. Ayrıca pek çok hastanın, tedavi sürecinde iyi bir yatak tercih edilmesi halinde iyileşme süreci dahi hızlanabilir.

Hasta Yatağı Kiralaması Güvenilir Midir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön