skip to Main Content
Kiralık Hasta Yatakları

Hasta Yatağı Kiralayarak Hastanızın Rahat Etmesini Sağlayın

Hasta kişilerin rahatsızlıkları dolayısı ile kullanma durumunda oldukları yataklar, hasta yatakları olarak nitelendirilir. Bu yatakları standart yataklardan ayıran önemli fonksiyonları mevcuttur. Hasta yatağı; Yüksekliği ayarlanabilen, yan kısımlarında korkuluk bulunan, kendi içerisinde çeşitlere ayrılan ve kumanda ile yönetilebilen bir sisteme sahiptir. Hasta yatakları uzun süreden beri insanların hayatında önemli bir konuma sahiptir.

Hasta yatakları, yatağa bağımlı olarak yaşamlarını sürdüren hastaların gereksinimlerini karşılamak adına dizayn edilmiştir. Bu bağlamda hasta yataklarının amacı, hastanın rahat bir biçimde uyuyup dinlenebilmesi, kendisini iyi hissederek konforlu bir ortam içinde bulunması ve hastanın tedavisinin hızlı olarak son bulmasını gerçekleştirmektir. Bilindiği üzere uzun zaman yatağa bağımlı olan hastaların pek çok rahatsızlıkları bulunur.

Hasta Yatakları Modelleri Nelerdir?

Günümüzde hasta yatak modelleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir ve bu noktada kişinin hastalığı önem arz eder. Geçici bir süre yatakta kalmak zorunda kalan bireyler için hasta yatağı kiralama gibi hizmetler sunulur. Hasta yatağının eksiksiz olarak amacından söz edilmesi gerektiğinde ise hastada mevcut olan rahatsızlıkların engellenmesini sağlamaktır. Hasta yatakları hastanın rahat bir biçimde yatabilmesini sağlamak amacı ile tasarlanmıştır.

Hasta yataklarında, hasta düşmesin diye korkuluklar, düzenlenebilir başlık ve her alana gidebilmesini sağlayan tekerlekleri yer alır. Bu duruma ek olarak hasta yatakları yalnızca hastanelerde bulunmaz. Günümüzde ev içinde de kullanımı oldukça kolaydır. Evde yakınları yatağa bağımlı olan kişilere hasta yatağı kullanmaları tavsiye edilir.

Hasta Yatakları Fiyatlarına Etki Eden Unsurlar

En fazla merak edilen konulardan birisi de hasta yatakları fiyatları üzerindeki değişimlerdir. Ancak bu fiyatların değişmesinde tercih edilen hasta yatağının modeli ve işlevleri gibi durumlar etki eder. Çeşit olarak ele alındığı zaman hasta yatakları dört gruba ayrılır. Fakat bunlar kendi aralarında da ayrıldıkları için oldukça fazla çeşitte hasta yatağı mevcuttur.

Manuel hasta yatağı, el hareketiyle faaliyet gösterir. Manuel nitelikte olan bu yatakları rulmanlar yardımı ile baş ve ayak yatak bölümünün hareket ettirilmesini sağlar. Teknik anlamda yalnızca insan kuvvetiyle çalışırlar. Elektrikli hasta yatağı ise kumanda ile hareket gösterirler ve manuel olmayan yataklardır. Elektrik aracılığıyla çalışırlar ve kumandaya sahiplerdir.

Elektrikli Hasta Yataklarının İşlevleri

Hastaların yataklarından kalkmalarına lüzum olmadan kendi başlarına yatak yüksekliğini ve başka ayarlamaları yapmalarına katkı sağlar. Elektrikli hasta yataklarında korkulukların bulunması da hastaların düşmesini önlemek için bulunur. Yatak başlıklarında sıklıkla ahşap tercih edilir ve bu sayede hastanın rahatına önem verilir.

Bu yataklarda özel anti bakteriyel boyalardan yararlanılarak yatağın uzun ömürlü kullanım sunması sağlanır. Bu duruma ek olarak elektrikli hasta yataklarının tekerlek kısımlarında özel fren mekanizmasına yer verilir. Bu sistem yardımı ile 360 derece dönebilen tekerlekler, hastanın düşmesini önleyerek önlem alınmasını sağlar.

Elektrikli hasta yatakları
Elektrikli hasta yatakları

Hasta Yatağı Seçiminde Etkili Olan Faktörler

Normal yataklar ile kıyaslandıkları zaman daha çok fonksiyona sahip olan yataklar, yatağa bağımlı hastalar için çok yönlü bir kullanım sunar. Ayrıca basit ve rahat bir kullanım imkânı yaratması da hastaların konforlu bir ortam içerisinde bulunmalarını sağlar. Uzun bir zaman bu yatakta kalması gereken hastaya konforunu üst noktalara taşıyan bir hasta yatağı alınması şarttır.

Bu yatağa uzun süre bağımlı olan hastaların vücutlarında meydana gelecek yaraları önlemek amacı doğrultusunda hasta yatağı kullanılması son derece önemlidir. Ayrıca hastanın hareketlerinde herhangi bir kısıtlama olmaması için tercih edilen hasta yatakları, hasta yönünden oldukça faydalıdır. Hasta yatağının hastanın ulaşabileceği yükseklikte yer alması da önemli bir niteliktir.

Hasta Yatağının Korkuluk ve Ortopedik İşlevi

Hastalık cinsine bakılarak yapılan yatak seçimlerinden bir tanesi de korkuluklardır. Hasta yatakları, hastanın düşme ihtimalini engellemek amacıyla korkuluklara sahip olmalıdır. Hasta yataklarında bulunan korkuluklar sayesinde hastanın yaralanması ve yastık, yorgan gibi eşyaların yere çarpması önlenmiş olur. Hastayı bir yataktan farklı bir yatağa taşımak oldukça güçtür.

Fakat hasta yataklarının yüksekliğinin arzu edilen ayara getirilmesi bu zorluğun giderilmesinde aktif bir rol oynar. Gün boyu yatar vaziyette bulunmak hasta için sıkıcı geçebilir. Baş kısmı ve ayakucu yüksekliği düzenlenebilen yataklar, hastanın arzu ettiği pozisyonda durabilmesine katkıda bulunur. Hastaların bu yataklarda uzun zaman yatacağı düşünüldüğü zaman yatağın ortopedik olması da bir diğer önemli özelliktir.

Doğru Yatak Seçiminin Hasta İçin Önemi

Doğru yatak seçimi ile pek çok rahatsızlık ve sırt ağrıları gibi olumsuz durumların gerçekleşmesi de engellenir. Günümüzde hasta yatakları genel itibari ile elektrik ile çalışır. Bu sebeple yatağının elektrik motorunun da verimli bir biçimde çalışması gerekir. Netice olarak hasta yatakları bulunulan zaman içinde hastaların sağlığı, konforu ve güvenliği açısında oldukça fazla fayda sunar.

Hasta yatağı, bireyin hareket gereksinimine bakılarak ayarlanabilir, genel olarak düşmeyi önleyici yan korkulukları bulunur ve engelliler ya da kronik hastalar için idealdir. Hasta yatakları özel olarak tasarlanan bir başlığa, hastanın düşmesini engellemek için özel korkuluklara, hareket kolaylığını sağlamak adına tekerleklere sahiptir.

Hasta yatağı çeşitleri
Hasta yatağı çeşitleri

Hasta Yatağının Kullanım Amacı

Hasta karyolası, sağlık sorununa özel ihtiyaçların, standart yatakların karşılamayacağı konfor ve ergonomi ile giderilmesini sağlamakta olan özel tasarım yataklardır. Hasta yatakları, bünyelerinde ek özellikleri bulundururlar. Bu sayede kişisel gereksinimlerini tek başına gideremeyecek bireylerin hayatını kolaylaştırmayı sağlar.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.