Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yatağı Kullanım Alanları

hasta yatagi kiralama servisi

Hasta yatağı, sağlık koşulları uzun süreli yatak istirahati gerektiren kişilerin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir yataktır. Bu genellikle hastanelerde, bakım evlerinde, kliniklerde ve hatta hasta evlerinde kullanılır. Öte yandan, yüksekliği ayarlanabilen elektrikli yatak, hastanın günlük olarak ihtiyaç duyduğu konfor ve güvenliği garanti edecek şekilde tasarlanmıştır.

Hasta Yatağının Faydaları Nelerdir?

Hasta yatağı modelleri, yaşlı, hasta veya engelli gibi hareket kabiliyeti kısıtlı kişilerin yataktan güvenle kalkmasını sağlar. Ayrıca hastanın gece yerine gündüz rahat bir şekilde yatmasına izin vererek hareketlilik çabalarını azaltır. Öte yandan, tıbbi yatak sadece hastaya yardım etmekle kalmaz, aynı zamanda hastaları için geleneksel bir yatakla aynı çabayı göstermeleri gerekmediğinden hemşire veya asistanlar için bir destektir. Son olarak bu medikal yatağın hastaların düşme riskini azalttığı unutulmamalıdır.

Hasta Yatağın İşlevleri Nelerdir?

Her hastanın ihtiyacını karşılayan hastane yatağının farklı işlevleri şu şekildedir;

Bacak kaldırma işlevi: Bu işlev, hastanın kan dolaşımına yardımcı olmak için bacaklarını kaldırmasını sağlar. Bunu yapmanın 3 yolu vardır;

Manuel olarak: Bu durumda kolu tutmak ve istenen seviyede kilitlemek gerekir.

Elektrikle: Yatak uzaktan kumandasındaki düğmeye basarak istediğiniz konumu ayarlayın.

Elektrikli (katlama sistemli): Bu fonksiyon, hastanın dizlerini bükerek bacakları kaldırır.

Yanlama işlevi: Bu işlev, hastanın yemek yeme, televizyon izleme veya okuma eğilimini doğru bir şekilde seçmesini sağladığı için önemlidir. Yatağın eğiminin yatak modeline göre 0 ile 85 ° arasında değişebileceğine dikkat edilmelidir. Ayrıca bu elektriksel fonksiyon bir uzaktan kumanda ile yapılandırılmıştır.

Kaldırma fonksiyonu (yüksekliği ayarlanabilir): Bu fonksiyon, bazanın toplam yüksekliği ayarlanabildiği için hastanın yatağa kolayca inip çıkmasını sağlar. Rakımlar yatak modeline göre değişiklik gösterebilir; ancak çoğu tıbbi yatak 36 ila 72 cm arasındadır.

Çok işlevli hasta yatakları

Hasta Yatağınızı Nasıl Seçersiniz?

Yüksekliği ayarlanabilen bir elektrikli yatak satın almadan önce dikkate alınması gereken farklı kriterler vardır ve bunlar şunları içerir;

 • Kişi boyutu
 • Hastanın patolojisi
 • Yükseklik tipi

Hasta Yatağı Türleri

Yatabilen tıbbi yatak: Bu yatağın arkası yatırılır. Yüksekliği ayarlanabilen alçak yataklar için 21 ile 82 cm arasında değişir. Ortalama yükseklik 36 ile 72 cm arasındadır.

Alzheimer hastaları yatağı: Bu yatağın yüksekliği, hastalığından dolayı oryantasyonu bozulan bu hastaların yataktan düşmemeleri için 21 ile 76 cm arasında ayarlanabilir. Daha fazla güvenlik için yatağın yanına bir şilte (yerde) yerleştirilmesi tavsiye edilir.

XXL yatak: Bu tip yatak, büyük bir bedene sahip olduğu için kilolu kişiler için ayrılmıştır. 135 kg’ın üzerindeki kişiler tarafından da kullanılabilir; ancak, bu tıbbi yatak sadece 270 kg’a kadar destekleyebilir. Bu yatak tipinin genellikle 110 ila 160 cm genişliğinde ve 2 metre uzunluğunda olduğuna dikkat edilmelidir.

Devirme medikal yatak: Devirme sistemi sayesinde hastanın çok rahat bir şekilde kalkıp yatmasını sağlar. Ayrıca oldukça rahattır; ancak bu model sosyal güvenlik tarafından desteklenmez.

Medikal çift kişilik yatak: Bu yatak tipi, mükemmel konfor ve güvenlik sağladığı için çiftler için idealdir. Sağlık sigortasının genel hizmet kapsamındaki yatak ücretini kişi başına kapsadığını lütfen unutmayınız.

Çocuklar için tıbbi yatak: Diğerlerinin yanı sıra kreş, park yatağı, beşik gibi çocuklar için farklı yataklar bulunur.

Çeşitli hasta yatakları

Tıbbi Yatak için Finansman Koşulları Nelerdir?

Tıbbi yatağın finansmanı, yalnızca iki elektrikli işlevi varsa ve tıbbi reçetenin bir parçasıysa kabul edilir. Genellikle yatak finanse edilmez, ancak %65 olabilir; sigortalının katkı payı muafiyetinden faydalanması halinde hasta yatağı fiyatları kapsamında finansmanı %100 olabilir. Hastane yatağını satın aldıktan sonra geri ödeme almak için aşağıdaki belgeleri sosyal güvenliğe sunmanız gerekir;

 • Fatura ödemesi
 • Reçeteler
 • Sağlık sigortası sertifikası
 • Sosyal güvenlik sertifikası

Yatağın satın alınmasından ve eve teslim maliyetinden sosyal güvenliğin sorumlu olduğunu belirtmek önemlidir.

Elektrikli Hasta Yatağı Almanın Avantajları Nelerdir?

Yüksekliği ayarlanabilen elektrikli yatak satın almanın hem hasta hem de refakatçi için birçok avantajı vardır. Aşağıda, bu yatak tipinin tüm avantajları vardır;

 • Hemşire veya asistanın işini basitleştirir.
 • Hastaya özerklik sağlar.
 • Konfor ve güvenlik sunar.
 • Hasta hareketliliğini kolaylaştırır.

Belirsiz bir süre yatakta kalması gereken kişiler için yüksekliği ayarlanabilir elektrikli yatak satın alınması tavsiye edilir. Elektrikli hasta yatağı kiralama hizmetleri de medikal firmaları tarafından verilmektedir.

Elektrikli hasta karyolası

Tıbbi Bir Yatağın Aksesuarları Nelerdir?

Günün çoğunu yatakta geçiren hastaların hayatını kolaylaştırmak için farklı aksesuarlar tasarlanmıştır. Başlıca aksesuarları şunlardır.

 • Yatağın yüksekliğini ayarlamak için kontrol
 • Bacak kaldırma desteği
 • Düşmeleri önlemek için korkuluklar
 • Bir uzaktan kumanda
 • Kolay hareket için tekerlekler
 • Sırt veya ayakları kaldırmaya imkân veren taban
 • Gövde eğimi

Diğer aksesuarlar da serum askısı, tıbbi masa, yaşamsal belirti monitörü desteği ve daha fazlası gibi farklı tedavileri gerçekleştirmek için tasarlanmıştır.

Tıbbi Yatak Nereden Alınır?

Bir tıbbi yatak, hastanelerde veya evde kullanım için özel olarak tasarlanmıştır. Ayrıca hastaya konfor ve güvenlik sağlayan Auto Contour sisteminden de yararlanılır. Öte yandan bu yatak, sürtünmeyi ve olası kaymayı önlemek için sırtlığın eğimi ve dizdeki katlama sistemi ile senkronize bir ayaklık gibi farklı işlevlere sahiptir. Ayrıca şiltenin yüksekliği ayarlanabilir ve derzler arası mesafe 28 ile 80 cm arasındadır. Benzer şekilde, ihtiyaçlarınızı daha iyi karşılamak için yatağınıza daha fazla aksesuar ekleme olanağına sahipsiniz. Eklediğiniz bu aksesuarlar nedeniyle hastanıza daha konforlu bir yatış süresi sağlayabilirsiniz.

Hasta Yatağı Kullanım Alanları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön