Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yatağı Modelleri

hasta yatagi haskar

Hasta yatağı modelleri işlevselliğine, taşıma kapasitelerine, motorlu ya da motorsuz olmalarına göre çeşitlere ayrılırlar. Hasta yataklarını birbirinden ayıran özellikler yatağın üretildiği malzeme çeşididir. Motorlu ya da motorsuz olmasına göre hasta karyolası modelleri; manuel hasta karyolası, tek motorlu hasta karyolası, çift motorlu hasta karyolası, üç motorlu hasta karyolası ve dört motorlu hasta karyolası olarak çeşitlere ayrılır. Bunun yanında ek özelliklerine göre de lazımlıklı hasta yatakları, havalı yatak çeşitleri bulunur.

Manuel (Motorsuz) Hasta Yatağı Özellikleri

Manuel hasta yatakları el ile ayarlanan hasta yatağı çeşididir. Bu tür hasta yataklarında elektrikle çalışan motorlar bulunmaz. Manuel hasta yatakları tek, çift ve üç ayarlı olmak üzere üç çeşide ayrılır. Tek ayarlı olan manuel hasta yataklarının yalnızca sırt bölümü, çift ayarlı olanların hem sırt hem de ayak bölümü ayarlanabilir özelliktedir. Üç ayarlı olan manuel hasta yatakları ise çift ayarlı olanlara ek olarak aşağı yukarı hareket etme kabiliyetine sahiptir. Bu tür yatakların kullanımında mutlaka bir refakatçiye ihtiyaç duyulur.

Çünkü yatağın kullanımında fiziksel bir güç kullanılır. Ayak bölümü hareketli olan manuel hasta yataklarının tek veya çift parçalı versiyonları bulunur. Tek ya da çift parçalı olmasına göre karyolanın üzerine koyulacak yatak da tek ya da çift parça halinde üretilir. Çift parçalı olanlar tıpkı motorlu hasta yataklarında olduğu gibi diz kısmından ikiye kırılabilir. Manuel hasta yatakları imal edilirken hidrolik piston, amortisör, krank manivela, kademeli makas gibi malzemeler kullanılır. Bu sebeple manuel hasta yatakları motorlu olanlara kıyasla daha uygun fiyatlıdır.

Çift Motorlu Hasta Yatağı Özellikleri

Çift motorlu hasta yatakları adı üstünde iki motordan oluşan hasta yataklarıdır. Çift motorlu hasta yataklarının baş kısmı ve ayak kısmı yükseltilip alçaltılabilir. Bu tür hasta yataklarında yatağın hareket etmesine olanak sağlayan ve elektrik motoruna bağlanmış bir el kumandası mevcuttur. Bu el kumandası üzerinde bulunan düğmeler aracılığıyla yatağın baş kısmı ve ayak kısmının yüksekliği kolaylıkla ayarlanabilir.

Çift motorlu hasta yatakları

Çift motorlu hasta yatakları 150 kg ağırlığındaki hastaları kaldırabilecek kapasitede üretilirler. Çift motorlu hasta yatakları da kendi içinde çeşitlere ayrılır. Bu çeşitlere ayırmada göz önünde bulundurulan faktör yatağın başlık ve korkuluk kısımlarında kullanılan üretim malzemelerinin cinsidir. Bu üretim malzemeleri plastik, ahşap, demir ya da alüminyum olabilir. Bu malzeme çeşitlerine göre yatağın fiyatında da değişiklik gözlenir.

Üç Motorlu Hasta Yatağı Özellikleri

Üç motorlu hasta yatakları çift motorlu hasta yataklarının sahip olduğu tüm özelliklere sahiptir. Bunlara ek olarak bazı özelliklere daha sahiptir. Üç motorlu hasta yataklarının sahip olup çift motorlu hasta yataklarının sahip olmadığı en önemli özellik, üç motorlu hasta yataklarında bir bütün olarak aşağı-yukarı hareket etme özelliğinin bulunmasıdır. Bu özellik sayesinde hem hasta bakıcının hastaya bakımı kolaylaşır hem de hasta daha fazla rahat eder. Bunun yanı sıra, hastanın sedye ya da tekerlekli sandalye gibi tıbbi araçlara transferi üç yataklı hasta yatakları sayesinde kolaylaşır. Üç motorlu hasta yataklarına piston motorlu hasta yatakları da denilir ve 200 ila 300 kilo arasındaki hastaları taşıyabilme kapasitesinde üretilirler.

3 motorlu hasta yatağı

Dört Motorlu Hasta Yatağı Özellikler

Dört motorlu hasta yatakları trendelenburg denilen bir özel hareket sistemine sahiptir. Bu hareket sistemi sayesinde diğer motorlu hasta yataklarından ayrılırlar. Trendelenburg hareket sistemi yatağın öne ve arkaya dik bir açıyla konumlandırılmasını sağlar. Bu tür hasta yatakları genellikle yoğun bakım ünitelerinde kullanılır. Özellikle hastanın hasta taşıma liftine transferi aşamasında büyük bir kolaylık sağlarlar.

4 motorlu hasta yatağı

Lazımlıklı Hasta Yatağı Özellikleri

Her hastanın hastalık türü farklıdır. Bazı hastalar tuvalet ihtiyacını kendi başına karşılayabiliyorken bazıları ise tuvalet ihtiyacı sırasında birisine ihtiyaç duyar. Bu tür hastalar genellikle hasta bezi kullanır. Hasta bezi bütçeye zarar verirken hastanın cildinde alerjiye ve enfeksiyona da sebebiyet verebilirler. Bu noktada başvurulması gereken en iyi seçenek ise lazımlıklı hasta yataklarıdır. Lazımlıklı hasta yatağı, özellikle yatalak hastalar için çok konforlu bir seçenektir.

Bu yataklar sayesinde hasta hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz etkilenmezler. Lazımlıklı hasta karyolası, çift motorlu olarak dizayn edilirler ve 170 kilograma kadar taşıma kapasitesine sahiptirler. Ayrıca lazımlıklı hasta yatakları serum aparatına sahip olmaları sebebiyle de tercih edilirler.

Havalı Hasta Yatağı Özellikleri

Yatağa bağımlı olan hastalarda terleme, kurdeşen, yatak yarası gibi bazı olumsuzluklar gözlenebilir. Eğer hasta yatağı uygun kalitede değilse bu sorunlar kaçınılmazdır ve bu durum hem hastayı hem de hasta yakınını olumsuz etkiler. Özellikle hareket kabiliyeti kısıtlı olan hastalarda bu sorunlar sıklıkla görülür. Bu nedenle havalı hasta yatakları üretilmiştir. Havalı hasta yatakları hastanın cildindeki basıncı dengeler ve böylece yatak yarası oluşumunu engeller. Ayrıca terletmeyen bir kumaşa ve hava yayan bir mekanizmaya sahiptirler. Böylece hastada yatak yarası oluşumu, terleme gibi sorunlar minimuma indirgenmiş olur.

Havalı hasta yatakları

Hasta Yatağı Avantajları

Hasta yatakları hem hastalar hem de hasta yakınları için oldukça önemlidir. Çünkü hem hastaya hem de hasta yakınına büyük bir konfor sağlarlar. Yatağa bağımlı hale gelmiş hastaların hareket kabiliyeti kısıtlandığı için normal yataklarda zor bir yaşam sürerler. Hasta yatakları bu amaçla üretildiği için hastaların rahatlığına büyük katkıda bulunurlar.

Bunun yanı sıra, hasta yakınları için de büyük bir avantaj sağlarlar. Çünkü hareket kabiliyeti kısıtlanmış hastalara bakmak oldukça emek gerektirir. Hasta yatakları sayesinde hasta yakınlarının harcayacağı emek de en aza indirilir. Özel fonksiyonlarla donatılmış hasta yatağı modelleri sayesinde hayat hasta ve hasta yakınları için son derece kolaylaşır.

Hasta Yatağı Kiralama

Hasta ve hasta yakınlarının en çok merak ettiği sorulardan birisi de hasta yataklarının kiralanıp kiralanamadığıdır. Hasta yatakları satın alınabileceği gibi kiralanabilir de. Sektörde hasta karyolası kiralama hizmeti veren birçok firma türemiştir. Özellikle geçici bir süreliğine yatağa bağımlı kalacak hastalar için hasta yatağı kiralama seçeneği satın alma seçeneğinden daha uygun ve mantıklı bir yoldur. Hasta yatağı kiralama işleminde hasta karyolası bir süreliğine temin edilir, hastalık süreci boyunca kullanılır ve hasta iyileştikten sonra kiralanan firmaya teslim edilir.

Kiralama seçeneği satın alma seçeneğine göre daha uygun fiyatlıdır ve kişiler arzuya göre kiralama süresini uzatabilirler. Böylece hasta yatağı satın almada karşılaşılan maliyetlerden kurtulmuş olunur. Ayrıca hasta yataklarına ihtiyaç duyulmadığında fazladan yer kaplama durumu ile de karşılaşılmaz. Hem maliyet hem de yer faydası sağlanır.

Hasta Yatağı Fiyatları

Hasta yatağı satın alma ve kiralama fiyatları belirlenirken birçok faktör göz önünde bulundurulur. Hasta karyolasının manuel ya da motorlu olması, motor sayısı, üretim malzemelerinin kalitesi, hasta yatağının fonksiyonelliği bu faktörler arasında sıralanabilir. Motorlu olan hasta yatakları manuel olanlara kıyasla daha yüksek fiyatlara sahiptir. Bunun yanında motor sayısı arttıkça fiyat da artar. Ayrıca hasta yatağı fiyatları hasta yatağının sahip olduğu ek özelliklere göre de hesaplanır. Her bütçeye uygun, her çeşitte hasta yatağına ulaşabilmek için firmamız üzerinden hizmet alabilirsiniz.

Hasta Yatağı Modelleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön