skip to Main Content
Teknolojik Hasta Yatakları

Hasta Yatağı Modellerinde Yer Alan Teknolojik Özellikler

Günümüzde farklı özellikleri ile öne çıkan birçok hasta yatağı modelleri bulunmaktadır. Çok uzun süre yatmak zorunda olan, ya da tedavisi yatarak yapılması zorunlu olan hastalar için özel olarak tasarlanmış hasta yatakları hem hastaya bakan hasta bakıcıları hem de hasta olan kişi için birçok kolaylıklar sağlıyor.

Vücudunun çeşitli yerlerinde yara, bere gibi problemlerin yaşanmaması ya da en aza indirmek için üretilmiş olan hasta yatakları hem çok sağlam ve dayanıklı hem konforlu, ayrıca teknolojik olarak üretilmektedir. Hasta yatağını kullanan hastanın yakınları tarafından özellikle tercih edilen teknolojik hasta yatakları, yanlarında bulunan korkuluklar sayesinde ayrıca hastanın güvenliğini de sağlamaktadır.

Hasta Karyolalarının Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde üretilen hasta karyolaları son derece teknolojik ve donanımlıdır. Örneğin hastalar için özel üretim olan yatakların her köşesinde gerekli olduğu durumlar için serum takma bölümleri yanı sıra, basit bir şekilde sökülerek, takılan ahşap yada plastik veya çelik başlıklar bulunmaktadır. Ayrıca hasta karyolalarına özel olarak dizayn edilen hem ayak hem de gövde kısmanda dört adet korkuluk mevcuttur.

Hastalar için özel üretilmiş olan hasta karyolalarının tekerleklerinde fren sistemi ve çapraz kilit sistemi bulunur. Böylece hasta karyolası sabit kalabilir yada istenildiği zaman 360 derece dönen tekerlekleri sayesinde yatak istenilen yere taşınabilir. Hasta karyolasının iç kısmı yaklaşık 90 cm boy ve en genişliği ile gayet rahattır.

Elektrikli hasta karyolaları
Elektrikli hasta karyolaları

Manuel Olarak Ayarlanabilen Hasta Karyolası

Hastalar için özel üretilen hasta karyolası modelleri arasında bulunan Manuel hasta karyolası isminden de anladığımız üzere, diğer teknolojik ve elektrikli hasta yataklarına göre el ile ayar yapılır. Günlük kullanılan yataklardan çok daha farklı olan hasta karyolası, karyolanın baş tarafında bulunan rulmanlar sayesinde baş kısmı ve ayak kısmını basit bir el hareketi ile yükseltip alçaltmak sureti ile ayar yapabiliriz. Çok uzun süre yatağa bağlı olan hastalar veya yatarak tedavi gören hastalar için özel üretilen manuel hasta karyolaları diğer modeller kadar konforlu ve bir o kadar güvenli ayrıca kullanımı pratiktir.

Tuvalet Özellikli Hasta Karyolası

Uzun süre yatmak zorunda kalan yada yatarak tedavi gören hastaların en büyük sorunu tuvalet ihtiyacını karşılamakta zorlanması. Ancak özel üretilen hasta karyolası modellerinde bulunan lazımlık sayesinde bu soru kolayca çözülebilmektedir. Oldukça pratik ve hijyenik olan tuvaletli hasta karyolasını tercih eden hasta yada hasta yakınları genellikle yatağından kalkamayan hastalarıdır.

Yatak ile birlikte kullanılan lazımlıklı hasta yatağı üst kısmında bulunan, özel üretilmiş ve pratik olarak çıkartılan bir kılıf bulunur. Söz konusu kılıf hijyenik olduğu kadar, hastaya masaj yapma özelliğine de sahiptir. Ayrıca genellikle elektrikle olan bu tür tuvaletli hasta yatakları, elektrik kesilse bile uzun süre daha pil ile çalışmaya devam etmektedir.

Elektrikli Hasta Yataklarının Özellikleri

Hasta yatakları modelleri arasında en çok tercih edilen, özel olarak üretilmiş olan ve kumanda ile yönlendirilen elektrik ile çalışan hasta yataklarıdır. Hastanın içerisinde bulunduğu duruma göre kumandanın yardımı ile istenilen yükseklik veya alçaklıkta yararlanabilme özelliğine sahiptir. Çok pratik olan elektrikli hasta yataklarının baş kısmı kumanda ile kaldırılarak rahat bir şekilde hastanın konforu sağlanabilir.

Baş kısmı gibi aynı şekilde ayak kısmı da tek bir düğmeye basılarak ayarlama yapılır. Elektrikli hasta yataklarının tekerlekleri 360 derece dönen pratik bir sistem mevcuttur. Böylece kalkabilen hastaların kalktığı esnada düşmesini engelleyecek bir konuma getirebilecek veya sabit kalacak, olası bir tehlikeden hastayı koruyacaktır.

Hasta Yatakları
Elektrikli Hasta Yatakları

Hasta Yatakları Güvenli midir?

Hasta yatakları son teknoloji olan kaliteli malzemelerden üretilip oldukça güvenlidir. Kenarlarında bulunan belli uzunluk ve yükseklikteki korkuluklar hastanın düşmesini engelleyerek güvenliğini sağlar. Manuel ya da elektrikli hasta karyolası tercih eden hasta yada hasta yakınları yatacak olan hastanın hastalığını göz önünde bulundurarak, bu tür yatakları satın alabilir veya kiralayabilirler.

Hastalar için özel üretilmiş olan hasta yatakları, kullanıcılara gerekli tüm ekipmanları ile özenle kurulumu yapılarak teslim edilir. Beklenilenin çok ötesinde bir hizmet vererek performans sağlayan medikal yataklar aynı zamanda hastaya bakan yada refakat eden kişi içinde oldukça rahat, kullanışlı ve hastanın bakımı için pratiktir.

Havalı Yatak Modelleri

Birçok farklı modele sahip olan hasta yataklarının hepsi hastalar için özel üretilmiştir. Bunlardan biri olan havalı yatak modeli konforlu ve rahat olması ile biliniyor. Uzun süre yatacak olan yada yatakta tedavi görmesi gereken hastaların başlıca sorunlarından biri kuşkusuz vücudunda çıkan yaralardır. Ancak havalı yatak modelleri bu tür yaraları önemli ölçüde azaltma yada tamamen yok etme özelliğine sahip olarak özel üretilmiştir.

Ayrıca havalı yatakların önemli sayılabilecek bir özelliği de hastanın sırt, omuz, dirsek, boyun ve topuk bölgelerine masaj yapmasıdır. Elektrikli ve manuel olarak bulunan havalı yataklar hastanın her türlü ihtiyacına cevap vererek, tedavi sürecinde oldukça yarar sağlamaktadır.

Havalı yatak modelleri
Havalı yatak modelleri

Hasta Yatağı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hasta yatağı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, hastanın hastalığının özelliğidir. Hastanın sağlıyı dikkate alınarak vücudunun hangi bölgesini kullanamadığı önemli bir ayrıntıdır. Hastayı zamanla rahatsız edecek ve oluşabilecek yaraları tetikleyebileceği için, yatağın zemininin sert olmaması önemli bir detaydır.

Hasta yatağı alırken dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli konu ise hasta yatağının üretildiği malzemenin sağlam ve dayanıklı olması yanı sıra kaliteli malzemeden üretilmiş olmasıdır. Hastanın psikolojik durusu göz önünde tutularak yer değişimi için, hasta yatağının donanımlı olması ve mutlaka tekerlekli olması gerekir. Ve mutlaka satın alınacak yatak hastanın kilosuna ve hastalığına göre seçilmelidir.

Hasta Yatakları Fiyatları Ne Kadar?

Hastanın hastalık süresi göz önünde bulundurulduğunda, kullanıcıların kiralamayı tercih ettikleri hasta yatakları düşük fiyatlardan başlamaktadır. Ancak satın almak isteyen hasta yakınları için hasta yataklarının modeline göre fiyat değişmektedir. Üretici firmalar, bu yatakları direk olarak kullanıcılara ulaştırdığı için maliyeti gayet uygun ve ekonomik açıdan külfet gerektirmeyen şartlarda kurulumunu yaparak teslim etmektedir. Hasta yatağı fiyatları, manuel, elektrikli, havalı çeşitleri ile her bütçeye uygundur.

Tedaviye destek sunan bu yatakları satın almaya karar verdiğinizde yetkili firma evinize kadar getirerek kurulumunu yapmaktadır. Her bütçeye uygun fiyatlardan başlayan bu yataklar modeline, dayanıklılığına, ortopedik ve kullanışlı olma özelliklerine göre fiyatlandırılır.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.