Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yatağı Nasıl Çalışır?

en kaliteli hasta yataklari 2

Sıhhi alan yataklarından olan hasta yatağı ergonomik olmalı, yani hastanın refahına ve güvenliğine izin vermeli ve operatörlerin sorunsuz çalışmasına izin vermelidir. Ama ideal bir hasta yatağı nasıl olmalıdır, çalışma prensipleri nelerdir gibi sorulara cevap vermeden önce, hastane alanında az ya da çok karmaşık olan birçok yatak tipi olduğunu bilmek lazımdır.

Standart olarak hasta yatakları ayarlanabilir olmalı, 150 mm’den az olmayan bir yüksekliğe sahip olmalı ve temizlik ve sanitasyon işlemlerine izin vermelidir. Hastane yatakları beş büyük gruba ayrılabilir: standart, mafsallı mekanik, mafsallı hidrolik, mafsallı elektrik ve özel.

Hasta Yatakları Özeliklerine Göre Çalışma Prensipleri?

Standart hasta yatağı modelleri belli ki en basit olanıdır. Metalden yapılmış ve bir pedal tahtası ve bir başlık vardır. Bu tip yataklar çok az kullanılmaktadır çünkü çok ergonomik değildir. Mekanik mafsallı, tekerlekleri olabilir ve hastanelerde yaygın olarak kullanılır. Destek düzlemi birkaç bölüm halinde bölümlendirilmiştir ve her biri bir krank tarafından çalıştırılan bağımsız olarak hareket eder. Hastaların yatakta rahat etmeleri için 2 veya 3 motorlu hasta yatağı modelleri mevcuttur.

Hidrolik eklemli, önceki ve yaygın benzer modellerden farklı olarak çalışır. Ancak bölümlerin hareketi hidrolik krikolar ile yapılmaktadır. Bu, sosyal sağlık çalışanlarına manevralar sırasında kolaylık sağlar. Önceki iki türe benzer elektrik mafsallı hasta yatağı ise; elle kaldırma ve yönlendirme çabalarından kaynaklanan riski tamamen ortadan kaldıran bir elektrikli cihaz vasıtasıyla hareket ettirilir.

Özel yataklar, özel bölümlerde kullanılır. Genellikle daha dardırlar, çıkarılabilir bir başlığa ve pedallara ve sert bir destek yüzeyine sahiptirler. Çok yüksek basınçlara dayanabilecek hasta yatağı da vardır. Standart hasta yatağı ölçüsü yoktur. Genellikle modern yatakların ölçümleri uzunluk 200-220 cm, genişlik 90-110 cm’dir. Ultramodern olanlar, uzatılabilir üstlere sahiptir. Yatakların başında serum asma direkleri bulunmaktadır. Ayrıca yemek saatinde yemek tepsisinin yanaşabilmesi için yatak yüksekliği otomatik olarak ayarlanmaktadır.

Modern Yatakların Çalışma Prensibi Bileşenleri

  • Çerçeve, genel olarak kimyasallara dayanıklı boyalarla kaplı ve mattır.
  • Destek hareketleri, genellikle kolay hareketlere izin vermek için geniş kafesli sert tel örgüye sahiptir.
  • Başlık ve kolluklar çıkarılabilir ve ek bileşenlerin eklenmesine izin verir.
  • Elektrikli tekerlekler, eğer mevcutsa, en azından bazılarında bir kilitleme mekanizması olmalıdır.
  • Eklem bölümlerinin hareketi, yüksekliklerin değişmesine izin verir ve mekanik veya daha karmaşık olabileceği söylenebilir.

Hasta Yatağı Çalışma Prensiplerini Destekleyici Prosedürlerin Takip Edilmesi

Bunların arasında, yatağın çeşitli pozisyonlarında yer alan damla şaftı ve ortopedik travma durumunda çekiş sisteminin sabitlenmesine olanak tanımaktadır. Daha sonra, özellikle çalkalanmadıklarında hasta güvenliğini sağlamak için yan raylar vardır. Çok heyecanlı hastalar durumunda, karşıt bir etki (eklemler, vb.) oluşturabildikleri için kullanımı pek önerilmemektedir. Yatağın içinde, yatağın ortasında sabitlenmiş L şeklinde bir kayış ile asılı olan üçgen (veya köşeli ayraç) veya büyük üçgen şekilli bir kol bulunur. Bu, hasta hareketlerini kolaylaştırmaya hizmet eder. Kit ayrıca yatağın bir parçası olarak görev yapar; yatak, çarşaf, yastık, yastık kılıfı ve battaniyeler gibi.

Yatak, lateks, kauçuk, köpük kauçuk, yay veya doğal elyaf. Her durumda, yanmaz özelliklerle ilgili şartname özelliklerine uymak zorundadır. Çarşaflar, yastık kılıfları ve hasta yatağı örtüleri, genellikle pamuktur; yastıklar lateks, köpük kauçuk olabilir birçok türü vardır. Yatağın temizliğinin yapılması zorunlu olduğunda, genelde her değiştiğinde kapak değiştirilmelidir, enfeksiyöz hastalıkları olan hastalarla ilgili durumlarda, hasta yatağı da değiştirilmelidir. Her bir deşarjda, tüm çamaşırlar temizlik için çamaşırhaneye gönderilmelidir.

Oksijenoterapi Sistemi

Bir hastanın fazla oksijene ihtiyacı varsa, her yatağa yerleştirilmiş bulunan dağıtıcılardan hava sağlanabilir. Oksijeni ağız ve burundan almak için bazen bir nemlendiriciye bağlı olan farklı maske türleri vardır. Yatakların her birinde oksijen dağıtıcı aparatları bulunmaktadır.

Emme Sistemi

Öksürmek mümkün olmadığında, akciğerlerden bir emme sistemi ile bronşiyal salgıları çıkarmak gerekir. Bu sebeple, daha profesyonel hasta yataklarında enfeksiyon bulaşmadan veya yaralanmaya yol açmadan elimine edilecek sıvıların giderilmesi için özel bir çalışma sistemi bulunur.

Güç Kontrol Ünitesi

Hastanın yatağındaki makineler çoğunlukla elektrikle çalışır. Hayat kurtaran araçların sürekli işlevselliğini sağlamak için, hasta yatağı üniteleri bir güç kontrol ünitesine bağlanır. Ani bir elektrik kesintisi durumunda bile bağımsız bir akü ile kesintisiz olarak beslenir.

Hasta Yatağı Nasıl Çalışır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön