Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yatağı Neden Kullanılır?

tibbi bakim hasta yataklari

Hastanede ya da evinde sürekli olarak hasta şekilde yatması gereken hastalar için özel üretilen hasta yatağı modelleri vardır. Bu tip yataklar özel malzemelerden üretilmekte olup hastaların yatarken kullanması gereken ve tedavinin bir parçası olan yatak cinsidir.

Hasta yatakları beş ayrı bölümden oluşan ürünlerdir. Hasta karyolası, hasta yatağı, yatak nevresimi, karyola tekerlek freni, yatak kontrol ünitesidir. Hasta bireylerin yatak kullanması daha ciddi hastalıkların oluşmaması için çok önemlidir. Özellikle yatalak hastalarda enfeksiyon kapma olasılığı çok yüksektir. Ve bu yüzden hasta yatağı kullanımı daha da çok önem kazanmaktadır.

Hasta Yatağı Nerelerde Kullanılır?

Hastanelerde özellikle yoğun bakım ünitelerinde tedavi sürecini hızlandırmak ve süreç içerisinde ekstra zorluklarla karşılaşmamak için hasta yatağı kullanımı çok yaygındır. Özellikle de motorlu yataklar kullanılır çünkü hastanın yerinden kaldırmadan tedavisini yaparken acısını azaltmak için tercih edilen bir modeldir. Motorlu yataklarda kendi içerisinde motor sayısı vardır. Bu da kişinin ergonomisi ve hastalığının derecesine hareket kabiliyetine göre belirlenmektedir.

Her hasta yatağı kullanan hastalar sürekli yatacak diye bir olgu yoktur. Bazı durumlarda fizik tedavi aşamalarında da hasta yatakları kullanılmaktadır. Bu tip hastalar özellikle motorlu yatakları tercih ederler. Kendileri bir kumanda yardımı ile yatakları kontrol altında tutmaktadırlar.

Hasta Yatakları

Bunun dışında bel fıtığı ya da omurilik rahatsızları olan bireylerde özel hasta yataklarını kullanmaktadırlar.
Günümüzde hasta yatakları yatalak hastalar, fizik tedavi hastaları, omurilik hastaları, diş hekimleri gibi sağlık sektörlerinin normal sedye dışında hastaların konforu ve tedavi sürecinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için tercih edilir.

Hasta Yatağı Kullanımının Yararları

Sürekli olarak yatma ihtiyacı olan ve tedavisi ayakta yapılamayacak olan hastalarda hasta yatağı kullanılması gereklidir. Normal ev yataklarında hastaların sırtlarında ciddi yaralar meydana gelmektedir. Ve bu yaralanmaları önlemek amacı ile çeşitli hasta yatağı modelleri üretilmekte olup hastaların konforu ve tedavi sürecine yardımcı olmaktadır. Yaraların dışında enfeksiyon risklerinin en aza indirilmesi içinde faydalı olduğu bilinmektedir.

Hasta yataklarının kullanımdan yetkili üretici tarafından verilen kullanım ve temizleme talimatlarına uygun hareket etmek çok önemlidir. Manuel olsun motorlu olsun tüm hasta yataklarında kontrol kişinin kendisine, hasta yakınına, hasta bakıcısının elindedir. Boyun, sırt, ayak ve vücut konumlarına göre ayarlamalar yapılır. Buradaki amaç en uygun pozisyonda hastanın yatışını sağlamaktır. Bazı hasta yatakları oturma pozisyonunda bile kullanılmaktadır.

Hasta Yatağı Kullanım Avantajları

Hasta yatağı modelleri üretilirken tedavisi süren ya da sürekli yatakta yatması gereken hastaların her türlü konforu düşünülmektedir. Ayrıca sürekli yatmadan oluşabilecek olan deri üzerindeki yaraların oluşumunu da aza indirir ya da tamamen olmaması için tasarlanarak kullanıma sunulmaktadır. Hasta yatakları üretim esnasında birçok testten geçmekte ve her türlü detay üzerinde incelikle durulmaktadır. Avantaj sağlamak isterken hastaya daha çok zarar verecek şekilde üretim yapılmaması hasta açısından çok önemlidir.

Hasta Yatağı Çeşitleri

Üretimleri yapılırken yetişkin pediatri yani çocuklar için boyutlandırılan hasta yataklarında öncelikle güvenliğe çok önem verilmektedir. Manuel ve motorlu olarak ikiye ayrılmaktadır. Motorlu olan hasta yatak modellerinde iki, üç ya da dört motorlu seçenekleri hastanın vücut anatomisine ve yatalak derecesine göre belirlenmektedir. En doğru yatağı kullanmak hastanın hareket kabiliyetine uygun bir şekilde belirlenmesi ve özellikle baş bölgesinin rahat olması konuşurken boyun bölgesinin hastanın nefes almasını kolaylaştıracak şekilde olması gerekmektedir. Yine özellikler içerisinde güvenlik açısından hasta kenarlarına konulacak olan korkulukların hem düşmesini engelleyecek boyutta hem de hareketlerini kısıtlamayacak şekilde olması gerekir. Evde yatarak tedavi gören hastalar için de firmamız tarafından hasta karyolası üretimi yapılmaktadır. Hastanızın psikolojisi hastane ortamında bozuldu ise uzman bir doktordan online terapi alabilirsiniz.

Çeşitli modellerde hasta yatağı

Hasta Yatağı Özellikleri 

Genel hasta yatağı modelleri için ortak özelliklerini bir kaç maddede toplamak gerekirse;

  • Ergonomik olması
  • Hava alabilir malzemeden üretilmesi
  • Yan korkuluklarının olması
  • Çok yüksek olmaması
  • Motorlu yataklarda kullanımın kolay olması
  • Yatağının sırt yaralarına sebep vermemesi için özel sünger sistemi kullanılması gerekmektedir.
    Çocuklar için olan pediatrik olan ürünlerde ise herhangi bir boğulma tehlikesine karşı ek önlemlerin olması çok önemlidir.

Hasta Yatağı Güvenlik Önlemleri

Hasta yatakları tekerlekli olması sayesinde istenilen yere hasta üzerindeyken dahi taşınılması kolaydır. Hasta yatakları temizlik ve steril açıdan yıkanılabilir ve leke tutmayan özellikteki kumaşlardan yapılmaktadır. Hasta yatağının tekerlek kayma sorunu olmaması açısından fren sistemi kullanılmaktadır. Hasta yatakları için özel olarak tasarlanmış lastikli kaymakama herhangi bir şekilde hastaya rahatsızlık vermeyecek şekilde çarşaf nevresim ve yatak üzeri koruyucular üretilmektedir.

Motorlu yataklarda elektrik kesintileri esnasında sıkıntı yaşanılabileceği düşünülse de günümüzde şarjlı pil desteği ile bu sorun ortadan kaldırılmıştır. Her ne kadar motorlu olsa da manuel destek aparatı da konulmaktadır.

Hasta Yatağı Fiyatları 

Yatağa bağlı olarak hayatını sürdüren hastalar için özel üretilen hasta yatağı fiyatları yatak modellerine göre değişmektedir. Bunların başında boyut ve kullanılan malzeme ile yatak konfor özellikleri gelmektedir. Manuel yataklar ile motorlu yataklar arasında ciddi fiyat farklılıkları vardır. Manuel yataklar daha uygun motorlu yataklar ise özellikleri doğrultusunda biraz daha yüksek fiyatlarda satışa sunulmaktadır.

Manuel yataklar adından da anlaşılacağı üzere el ile hareket ettirebilen ve insan kuvveti ile yönlendirilen yatak çeşididir. Son teknolojiye bakılarak bütçe uygunluğu nedeni ile daha fazla talep görmektedir. Bütçeye uygun olan ve hastanın rahat etmesi doğrultusunda hasta yatağı fiyatları araştırılarak verilen karar doğrultusunda seçim yapılmaktadır.

Hasta Yataklarında Fiyat Hangi Durumda Önemlidir?

Hasta yatağı satın alırken mutlaka özellikleri kadar fiyatlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Bu yatakları eğer hastalarınız uzun süre kullanmayacak ise mutlaka kiralama yoluna gidebilirsiniz. Hasta yatağı tercihlerinde hastanın hastalık derecesini, bakan kişinin gücünü ve yaşını, hastanın hareket kabiliyetini dikkate alarak bir seçim yapabilirsiniz. Bu şekilde hastalarınız da daha mutlu bir hastalık süreci geçirebilirler.

Hasta Yatağı Nereden Temin Edilir

Günümüzde ekonomik şartları iyi olan hasta yakınları uzun süreli kullanımlar için medikal firmalardan hasta yataklarını satın alabilecekleri gibi kiralama yöntemi ile de tedarik etmektedir. İkinci el satışları da olan yataklarda bütçesi elverişli olmayan hastalar için bağışçılar, belediyeler ve sosyal yardım kuruluşları tarafından da hastalara yardım edilerek ücretsiz olarak yatakları temin edilmektedir. Bu tip kuruluşlardan alınan yataklar işi bitene kadar geçici kullanımla verilmekte ve yatak kullanımına ihtiyaç duymadığı zamanlarda tekrar iade alınarak başka hastalar İçin yeniden hijyen hale getirilip kullandırılmaktadır.

Hasta Yataklarında Hijyen

Hasta yataklarının sterilizasyonu da önemlidir. Bazı hastalarda normal özel imal edilen sünger yataklar kullanılırken bazılarında sırt yaraları ciddi bir şekilde ve fazla ise havalı şişme yatak kullanılmaktadır.

Hasta yatakları ile ilgili olarak sosyal güvencesi olan bireyler hastaneden aldıkları kurul raporu ile SGK’nın kendilerine vereceği yatak ile evlerindeki tedavi süresince ücretsiz olarak hasta yatağı hizmetinden yararlanabilecek ektedir.

Hasta yatağı karyolası ile birlikte ve uzman bir personel ile kullanım detayları anlatılarak hastaya ya da hasta yakınına teslim edilir. Her şeyden önemli olan husus hastanın ihtiyacı olan hasta yatağı tedavi sürecini kolaylaştıracak şekilde seçilerek kullanılması ve tedaviyi olumlu yönde etkilemesi hiç bir zaman unutulmamalıdır.

Hasta Yatağı Neden Kullanılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön