skip to Main Content
Hasta Yatağı Neden Ortopedik Olmalıdır?

Hasta Yatağı Neden Ortopedik Olmalıdır?

Hasta yatağı elektrikli bir motora sahip olan ve bu elektrikli motor sayesinde hareket edebilen, üzerindeki hastanın tedavi sürecinde daha iyi bir tedavi süreci geçirmesine yardımcı olan, evlerde, hastanelerde vb yerlerde kullanıma oldukça müsait olan özel bir yatak çeşididir. Hasta yataklarını felçli, yatalak, yaşlı ya da bakıma muhtaç hastalar tercih etmektedir. Bu tarz hastaların özellikle hareketsiz olmaları hasta yatağı kullanmalarına etken olmaktadır. Çünkü hasta yatakları hareket etme özelliğe sahip olup hastanın sabit bir şekilde yatmasını engellemektedir. Hasta yatağı bu hareket mekanizmasını 6000 newton gücündeki motoru sayesinde yapmaktadır. Bu motor prize takılarak ve kumandasındaki tuşlara basılarak çalışmaktadır.

Hasta yatağı motor çeşidinin üç modeli bulunmaktadır. Bu modeller 2 (dual) motorlu 3 (piston)motorlu ve 4 motorlu modellerdir. Tüm bu modeller elektrikle çalışır ve hareket eder. 2 motorlu modeller daha ekonomik modeller iken 4 motorlu modeller ise daha kaliteli ve fonksiyonel modellerdir. 2 motorlu modelin baş ve ayak kısmı hareket etmektedir. 120 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahiptir. 3 motorlu model ise baş ve ayak kısmını kaldırmasıyla beraber aynı zamanda yatağı yukarı aşağı hareket ettirmektedir. Bu harekete asansör hareketi dendiği için 3 motorlu modellerin diğer adı asansörlü hasta yataklarıdır. 3 motorlu modeller 150 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahiptir. 4 motorlu model ise diğer yataklarla aynı hareketi yapmasının yanı sıra bir de ek olarak eğim yani trendelenburg hareketi yapmaktadır. Trendelenburg’lu hasta karyolası da denilmektedir. 200 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahip olan bu hasta yatağı oldukça kaliteli ve fonksiyoneldir.

Elektrikli hasta yatakları hastanın daha kolay ve daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Kolayca hareket edebildiği için hem hasta hem de hasta yakını basit ve rahat bir şekilde hasta yatağını hareket ettirebilmektedir. Özellikle yatağa bağımlı hastalar için hasta karyolası oldukça rahatlatıcı bir üründür. Yatak üzerinde hareket etmek için birisine muhtaç olan hasta, hasta yatakları sayesinde kumanda sayesinde kimseye muhtaç olmadan yatağı hareket ettirebilmektedir. Ülkemizde son yıllarda hasta yataklarının bolca tercih edilme nedenlerinden biri bu hareket mekanizmasıdır.

Elektrik Motorlu Ve Ortopedik Hasta Yatakları

Hasta yatağının hareket etmesi kadar ortopedik özelliğe de sahip olması önemlidir. Ortopedi kelime anlamı olarak vücuttaki eklem, kemik, sinir gibi hareketi sağlayan organlardaki bozukluğu düzelten sağlık dalıdır. Ortopedik ise bu eklemlerin bozulmasını engellemek için ürünlerde kullanılan bir özelliktir. Ortopedik ayakkabı, ortopedik yastık vb olduğu gibi ortopedik yataklarda bulunmaktadır. Hasta yataklarının tamamı ortopedik özelliğe sahip olmalıdır. Ortopedik özelliği sayesinde sürekli yatan hastanın eklem, kas ve sinirinde bozulmalar giderilmektedir. Hastanın uyku ve dinlenme süresince daha iyi ve rahat bir tedavi süreci geçirmesi içinde ortopedik hasta yatağı kullanılması gereklidir. Ortopedik özellikteki bir hasta yatağı hastanın sağlığı için olumlu etkiye sahip bir üründür.

Ortopedik hasta yatakları hareket özelliğine sahip olmasıyla birlikte hasta için kusursuz bir yatak çeşidi olmuştur. Fiyat olarak normal yataklara oranla daha uygun olan hasta yatağı sağlık uzmanları tarafından da kullanılması için önerilen bir modeldir. Ortopedik hasta yatakları temizlik ve hijyen açısından da normal yataklara oranla hasta için daha iyidir. Ortopedik hasta karyolası aynı zamanda hastanın güvenliğini de sağlamaktadır. Hastanın hijyeni ve güvenliği hasta yatağında kullanılan parçalar sayesinde sağlanmaktadır. Hasta yatağında kullanılan parçalar motor dışında yan korkuluk, başlık gibi parçalardır. Yan korkuluk hastanın güvenliğini sağlar ve hastanın yataktan düşmesini engeller. Başlık ise hastanın rahat bir şekilde uyumasına yardımcı olur. Hem yan korkuluk hem de başlık antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için hastanın bulaşıcı hastalıklara karşı korunmasını sağlamaktadır. Hastanın hijyeni yan korkuluk ve başlık sayesinde sağlanmaktadır.

Ortopedik hasta yatakları motor ile hareket edebilen, yan korkuluk ve başlığı sayesinde hastanın güvenliğini ve temizliğini sağlayan bir yatak olmasının yanı sıra her yerde rahatça kullanabilme rahatlığına da sahiptir. Evlerde, hastanelerde, huzurevlerinde kullanılabilmektedir. Ortopedik özelliğe sahip olan bir hasta yatağında tedavi gören hasta moral ve motivasyon açısından daha iyi bir süreç geçirir. Ortopedik hasta yataklarını uygun fiyatlarla Emek Yatak firmamızdan tercih edebilirsiniz. Firma olarak 7 gün 24 saat hizmet vermekteyiz.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir