Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yatağı Ölçüleri Standartları Nelerdir

havali hasta yatagi boru tipi

Genel Olarak Hasta Yatağı Ölçü Standartları

Sağlık sektörünün en fazla sattığı ürünlerden bir tanesi hasta yataklarıdır. Hasta olan kişinin rahat bir yatakta yatması ve hasta yatağı ölçüleri rahatlık için önemli bir kriterdir. Standart bir hasta yatağı ölçüleri uzunluk olarak 190 cm, en olarak 90 cm olmalıdır. Yatağın yerden yüksekliğiyse 40 cm olmalıdır. Bu ölçütler Türkiye’deki kadın ve erkek boy oranları hesaplanarak elde edilmiştir.

Hastaların fiziksel özelliğine göre kimi zaman ölçütler değişiklik göstermektedir. Ölçü standartları ile birlikte kalite standartı da aynı derecede önemlidir. Standart ölçütte olan yataklara hastalar daha kolay sığmaktadır. Hastaların rahat bir şekilde dinlenebilmesi ve iyileşme sürecinin olumlu bir şekilde devam etmesi için birinci sınıf kaliteden üretilen yataklar tercih edilmelidir. İhracat bazlı hasta yatağı alacak kişiler yatağın ölçülerine dikkat etmelidir çünkü kimi zaman farklılıklar görülmektedir. Yatağın gövdesinin yüksek olmasının nedeni çökme gibi durumlara önlem amaçlıdır.

4 Motorlu Hasta Yataklarının Ölçü Standartları

Fonksiyonel özelliklere sahip olan 4 motorlu hasta yatağı ölçüleri uzunluğu 200 cm, maksimum yüksekliği 94 cm, eniyse 95 cm’dir. Fazla kilosu olan hastaların kullanımı için uygundur. Standart hasta yataklarına oran ile daha geniş ve daha uzundur. Boyu uzun olan hastaların kullanımı için uygun değildir. Fonksiyonel özelliği ile alçaklık minimum dereceye kadar indirilebilir. Yatağın rahat alçaltılıp rahat yükseltilmesi bakımına kolaylık sağlar. Özellikleri fazla olan yatak gayet uygun fiyata hasta ve yakınları için satılmaktadır. Gelişmiş seviyede olan bu yatak standart hasta yatağı ölçüleri ile karşılaştırıldığında kullanıma daha uygundur. Yataktaki motor sisteminin çalışması kumanda ile sağlanmaktadır.

Hasta için konforlu özelliklere sahip olan yatak, hasta bakıcısı içinde kullanımda ve bakımda kolaylık oluşturur. Hastalar için son derece güvenlidir ve hastalar yataklarını kumanda ile kolayca kullanabilir. Başlıklar ve yan kolluklar sararma yapmadığından uzun süre kullanma imkanı sunar. Silinmesi kolay olduğundan daha hijyeniktir. Karyolada bulunan 6000 Newton’luk 4 motor, hasta için daha kullanışlı olmasını sağlar. Motorda, piston motor tercih edilmesinin sebebi piston motorların sık sık arıza çıkarmamasıdır.

Manuel Hasta Yataklarının Ölçü Standartları

El yardımı ile kullanılan manuel standart hasta yatağı ölçüleri uzunluk olarak 150 cm, yükseklik olarak 45 cm, en olaraksa 70 cm’dir. Elektrik ile çalışan motorlar olmasa da çift ayarlı motorlar bulunmaktadır. Bu motorlar, sırt ve ayak bölümünün hareket ettirilmesini sağlar. Mekanik hasta yatağı ölçüleri olan bu yataklar için mutlaka refakatçi olması gerekir. Hasta için son derece konforlu olan bu yataklar uygun fiyatlardan satışta bulunmaktadır. Ağırlığı 100 kilodan fazla olan hastalar için manuel hasta yatakları uygun değildir.

Kilolu hastaların uzun süre boyunca bu yatağı kullanması sonucunda teknik hatalara rastlanır. Yan korkuluklar ve başlıklar plastikten üretilmiştir. Başlıklar istenildiği zaman sökülüp temizliği yapılabilmektedir. Yoğun bakımların yanı sıra evlerde de sıkça kullanılmaktadır. Sıvı geçirmeyen yatak, teri de kolaylıkla çeker. Kolay yıkanabilmesi özelliği ile son derece pratiktir. Hasta rahatlıkla yatağına şekil verebilmektedir. Hastanın boyu ile yatak boyu doğru orantılıdır. Hava veren saclardan üretilmesi hastanın sağlığı açısından önemlidir. Kaymaz özelliklere sahip olan yatak hastayı memnun eder.

ABS Hasta Yataklarının Ölçü Standartları

Hastaların en fazla memnuniyetleri ilettikleri ABS standart hasta yatağı ölçüleri için uzunluk 175 cm, yükseklik 59 cm en 81 cm’dir. Mikrop tutmayan bu yatağın temizliği kolaylıkla yapılmaktadır. Hava delikleri bulunan ve standart hasta yatağı ölçüleri ile donatılmış olan ABS hasta yatağı, tek bir mandal desteği ile hareket ettirilebilmektedir. Serum askısı 4 tarafa kolayca monte ettirilebilir. Yatağın baş kısmı hastanın isteğine göre 90 derece kaldırılabilmektedir. Çizdirmeyen ve kaydırmayan karyola ayaklarına sahiptir.

Tekerlekler çıkartıldığı takdirde yatağın alçaklığı düşürülebilmektedir. Zemine yakın bir mesafeye kadar indirilebilir. Yatağın boyası antibakteriyel özelliklere sahiptir. Tekerleklerde fren sistemi vardır ve 360 dereceye kadar döndürülebilmektedir. Yatağın taşıyabileceği maksimum hasta ağırlığı 180 kilodur. Fabrikasyon ürün olan yatak, hasta bakıcısı için de kullanışlı özelliklere sahiptir. Hastanın tedavi sürecini olumlu etkileyecek ve hastanın yaralarının daha ileri boyuta gelmesini önleyecek özellikte olan yatağı kullanan hastalar ve yakınları son derece memnundur. Yatak yapılan testleri başarı ile geçmiştir.

Hasta Yatağı Ölçüleri Standartları Nelerdir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön