Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yatağı Satın Alımında Dikkat Edilecekler

havali yatak kiralama 2

Hasta yatağı satın almadan evvel bilinmesi gereken en mühim şey hasta yatağında tam olarak ne gibi özelliklerinin yer aldığıdır. Hastaya sağlayacağı yararları bilmeden alınan hasta karyolası, sonraları yaşamınızda sorun yaşamanıza sebep olabilir.

Hasta yatakları bilinenin aksine iki kısım parçadan meydana gelir. Bilinen parça yataktır fakat hastaya rahatlık sağlayan çoğu hususta yardımcı olan ise karyoladır. Bu nedenle yataktan evden karyola önemli olur. Hasta karyolası satın alırken alakalı olmanız gereken en lüzumlu şey hasta karyolasının özellikleridir.

Hasta karyolası hem hastayı yemek yeme, televizyon izleme, kitap okumak gibi imkanlar sunar. Bunun beraberinde bakıcı hasta ile alakalı olurken hasta yatağındaki asansör sistemi ile yüksekliğini kendisine göre ayarlar bundan dolayı işi kolaylaşmış olur.

Hastanede Olan Hasta Yatakları Rahat Mıdır?

Hastanedeki hasta yatakları genel itibariyle çok rahat değildir. Bunun sebebi ise sarf edilen yatağın özelliğidir.  Eğer hasta yatağı alma amacınız evde kullanım ise bu durumda çok daha fonksiyonlu yataklar seçmeniz tavsiye edilir. Hasta için kullanılacak olan yataklar hastanın rahatlığını etkilediği kadar bakım ve tedavi süresini de olumlu yönde etki edecektir.

Hastanın rahat olması düşünülerek ve göz önüne alınarak hareket ettiğiniz takdirde çok daha olumlu sonuçlar elde etmiş olursunuz. Sadece tedavi olarak değil hastaneden rahatlığı ve memnuniyeti bakıcınız da yansımış olacaktır. Devamlı işini bırakan bakıcılar yüzünden tekrar tekrar araştırıp bakıcı aramıza gerek kalmayacaktır. Unutulmaması gereken önemli bir husus hasta karyolası hastanız için tedavi sürecini son derece etki eden bir üründür.

Hastane Yatakları

Hasta Yatağında Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Hasta yatağı satın alırken alakalı olmanız gereken hususlar şu şekildedir;

  • Yan endüstri mamuller olmayan ürünler tercih edilmesi gerekir. Yani yatak orijinal olması gerekir.
  • Yatağın sertlik derecesine dikkat edilmesi gerekir.
  • Kulağından profillerin 30 40 milim olması gerekir.
  • Hasta karyolasının manuel bir sisteme sahip değil motorlu sistem hasta yatağı modelleri olması gerekir.
  • Motor gücünün hastanın kilosu ile etkenlere bazı olarak seçilmesi doğru bir tercih olacaktır.
  • Tekerleklerin hasta karyolasını istenilen yere taşınabilmesinde ve hareket ettirme ihtiyacına ideal özellikte olması gerekir.
  • Hasta karyolasını dış kasasından hangi maddeden bulunduğu ve sarf edilen boyanın özelliği konusunda dikkat edilmesi gerekir.

Hastalık Türü ve Hasta Yatağının Kullanılacağı Oda

Bireyin yatağa bağımlı olmasına neden olan hastalıklar fiziksel, zihinsel ya da hem fiziksel hem de zihinsel olabiliyor. Hasta yaşamanın bir dönemini ya da tamamını yatağa bağımlı şekilde geçirme durumu olabilir. Bu süreçte bedeninin tamamını ya da bir kısmını kullanamaz. Bazen de bedenini sadece belli bir kısmının bakıma ihtiyacı olur.

Hasta ile alakalı ihtiyaçlar kadar hastaya bakım uygulayacak kişilerin ve ihtiyaçları oldukça önemlidir. Bireylerin olabildiğince eğilmeden bakım işlerini yapabiliyor olması gerekir. Ayrıca uygun fonksiyonunda karyola tercih edilirse hastanın yatak içinde pozisyon aldırması ya da hareket ettirilmesi çok daha kolay gerçekleşir. Bu şekilde refakatçıların daha az yorulması sağlanmış olur.

Hasta Yatağının Kullanılacağı Olan Oda

Hastanın kendi evinde olsun ya da başka bir yerde olsun kalmış olduğu odanın genişliği alınacak hasta yatağı modelleri belirleme konusunda çok önem arz eder. Odanın büyüklüğü ve odada yer alan diğer eşyaların çeşitleri göz önüne alınması gerekir. Özellikle hastanın kullanmak zorunda olduğu diğer medikal ürünler ve tıbbi cihazlar ilk öncelikli olarak dikkate alınması gerekiyor.

Kullanılacak olan hasta yatağı, hastanın kullanmak zorunda olduğu diğer tıbbi cihazları olumsuz yönde etkilememelidir. Hasta mekanik vantilatör kullanıyorsa solunum hortumları karyolanın demirleri arasına sıkışmamalı veya hastanın kullandığı havalı yatak karyolanın demirleri arasına girerek çalışmasını engellememesi gerekir.

Havalı yatak modelleri

Hastanın yoğun bakımda mı hastane servisinde mi ya da evde mi olduğu tercih edilecek yatak çeşidi oldukça önemlidir. Hasta yatağı seçilirken hastanın istirahat edeceği odanın ölçüleri göz önüne alınarak bir tercihte bulunulması gerekir. Ayrıca acil durumlar gerçekleştiğinde hastaya müdahaleyi engellemeyecek şekilde yerleştirilmesi gerekir. Bu şekilde refakatçilerin odada rahat hareket edebilme imkânı sağlanmış olacaktır.

Motorlu Mu Manuel Mi?

Motorlu hasta karyolası tercih edilirse uzaktan kumandası sayesinde yatağın özellikleri kontrol edilebilir. Motorlu hasta yatağı fiyatları diğer yataklara göre farklı olabilir. Hasta yatağı modelleri fonksiyonları kontrol edilebilir özellikleri sayesinde refakatçılar hastaya kolayca pozisyon verdirebilir. Çok fonksiyonlu bir karyola kullanıldığında pozisyon verdirmek için refakatçinin hastayı yataktan kaldırılması ya da indirmesi gibi bir şeyleri yapması gerekmez.

Motorlu hasta yatağı manuel olanlara göre daha fazla özelliği vardır. Yatağın üretim sisteminde ne kadar çok motor kullanılırsa o kadar çok fonksiyonlu bir hasta karyolası üretilmiş olur. Manuel olan hasta yatakları ise fonksiyonları el ile ayarlanır. Hastanın rahat için yapılan yatağın şekli karyolanın üzerinde yer alan kollular sayesinde mekanik şekilde yapılır.

Motorlu hasta yatağı modelleri

Refakatçi bu kolları çevirerek karyolanın hareketlerine kontrol eder ve hastanın istediği pozisyona getirir. El ile karyolanın hareketlerini gerçekleştirmek için insan gücüne çok fazla ihtiyaç duyulmaz. Fakat bu özellikle olan hasta yatağı modelleri yaşlı kişileri zorlayabilir. Eğer hastaya bakacak olan kişi yaşlı birisi olacaksa manuel yerine motorlu hasta yatağı tercih edilmesi gerekir.

Yatağın Dış İskeleti Nasıl Olması Gerekir?

Hasta karyolasını iskeleti demirden üretilmesi olması sağlamlık konusunda oldukça önemlidir. Yatağın üretimdeki kullanılan malzeme hasta yatağı fiyatları konusunda eski eden bir husustur. Hasta yatağında kullanılan tüm malzemeler farklı açılardan önem teşkil eder. Hasta yatağında kullanılan demirin sağlam ve kaliteli olması da hasta yatağının kullanım ömrünü uzatır. Bazı modellerde alüminyum ya da tahta bölümlerde bulunur. Hareketli olan eklem yerlerindeki bağlantıların sağlamlığı da ürünün uzun dönem kullanım açısından oldukça önemlidir.

Yatağın Boyası Nasıl Olması Gerekir?

Boyama işleminde püskürtme boyama yöntemi ucuz ve kalitesiz bir yöntemdir. Bu yöntemle yapılan boyamalar kalıcılık ve dayanıklılık konusunda uzun süre gitmeyecektir. Fırın boyama yöntemi ile boyanan boyalar daha dayanıklı ve uzun süre kullanım olanağı sunacaktır. Ayrıca bu yöntemle karyola anti bakteriyel özellik kazanabiliyor.

Bazı karyolaları dışı plastik ya da ahşap kaplama olabiliyor. Bunların demir olan hasta yatağı modelleri ile kıyaslandığında daha şık ve estetik bir görünüme sahiptir. Özellik açısından farkları bulunmaz. Yalnız hasta yatağı kiralama fiyatları özellikleri fazla olursa fiyatta da fazlalık olabiliyor.

Hasta Yatağı Satın Alımında Dikkat Edilecekler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön