Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yatağı Seçiminde Bakıcının Rolü Nedir?

cesitli ev tipi hasta yataklari

İnsanlar yaşamları boyunca pek çok sebeple yatağa bağımlı hale gelebiliyor. Bu insanlar için fiziksel olan acının ötesinde, bir de psikolojik olarak depresiflik ve içe kapanıklık gibi duygu durum bozuklukları da çok fazla görünen bir durum halindedir. Hastaların, özellikle sonradan ve ani gelişen durumlarda yatağa bağımlı hale gelmeleri, özgüven sorunlarına ve depresyona yol açabiliyor.

Ancak bu durumlar hasta için zor olduğu kadar hastaya bakmakla yükümlü hasta yakınları için de bir hayli yorucu ve zorlayıcı bir süreç haline geliyor. Hem fiziksel bir efor hem de psikolojik olarak yorgunluk, hasta yakınları için en zorlayıcı durumlar haline gelirken, sevdiklerini de o şekilde ve acı içinde görmek bir hayli üzücü olabilmektedir.

Bu durumlar için en kullanışlı ürünler içinde bulunan hasta yatakları, hem hastanın hem de hasta yakınının hayatlarını biraz daha kolay ve katlanır hale getirmenin en önemli yollarından biri haline geliyor.

Hasta Yataklarının Hastaya Yararı

Hasta yatakları pek çok modeli kapsayan ve her bir modelin kendine has pek çok kullanışlı özelliği bulunan yatakların genel adıdır. Genel olarak amacı ise hastanın rahat etmesini ve bazı ihtiyaçlarını kendi başına karşılayabilmesini sağlamaktır. Hangi model olursa olsun amacı ve çalışma prensibi aynı olsa da, bazı modellerin çok farklı görevleri icra eden özellikleri bulunur.

Hastalar için daha sağlıklı ve daha temiz bir ortam sunan bu yataklar, hasta yakını için de aynı şekilde önemlidir. Hasta yatağı hastanın bireysel olarak da özel kumanda sistemi sayesinde bazı ihtiyaçlarını gidermesini sağlar ve bu durum da hastada fiziksel olduğu kadar ruhen de bir rahatlama sağlar.

Normal ev tipi yatak ya da kanepelerde hastaların en ufak bir hareket için bile başkasına ihtiyaç duymasını engelleyen hasta yatakları, kişinin kendini daha özgüvenli ve bağımsız hissetmesine olanak sağlar. Bu durum da hastanın ruhsal sağlığı ile beraber stres kaynaklı oluşabilecek ağrı ve sızıların da önüne geçer. Hasta yakınına daha az muhtaç olmak, yatan hastalar için önemli bir durumdur.

Hasta Yataklarının Hasta Bakıcısına Yararı

Hasta yatakları, hastaların kendilerini fiziksel ve ruhsal olarak daha özgür ve bağımsız hissettirmesinin yanı sıra, hasta yakınlarının da üstüne düşen görevleri minimum seviyelere düşürmeyi hedefler. Uzun yıllar boyunca yatağa bağımlı bir insana bakmakla yükümlü olan bakıcı için, bu durum zaman içinde zorlu dönemlere sebep olur.

Hasta yakınının uyku düzeni, sosyal hayatı ve fiziksel yorgunluğu gibi durumlar için olumsuz sonuçlar doğuran bu süreç, ayrıca ağır hastaların döndürülmesi ya da kaldırılması gibi ihtiyaçlarını giderirken sakatlanma ve ağrıları da beraberinde getirebilmektedir. Tüm bu sorunların önüne geçmeyi sağlayan hasta yatakları ile hasta yakınları daha rahat ve daha özgür olabilmektedir.

Sosyal yaşamına, iş hayatına ve kendi yaşamına çok daha fazla zaman ayırabilmeyi sunan bu yataklar, hasta için gerekli olan bazı temel ihtiyaçlar haricinde pek çok fiziksel müdahaleye duyulan gereksinimi düşürür. Hastaların döndürülmesi, kaldırılması, tuvalet ihtiyacı, yer değiştirilmesi gibi durumların en kolay ve en pratik şekilde yapılmasını sağlayan hasta yatağı modelleri, kumandalı bir sistem sayesinde yerinizden kalkmadan tüm bu ihtiyaçların ortadan kaldırılması için sihirli bir dokunuş görevi üstlenirler.

Bakıcıya yararlı hasta yatakları

Hasta Yatağı Seçimi

Hasta yatakları birçok modelde üretilmiş ve farklı amaçlara hizmet edebilen yataklardır. Hasta yakınları olarak seçilmesi ve temin edilmesi gereken bu yatak modelleri, hastaların durumları göz önünde bulundurularak satın alınmalıdır. Satın alınması gerekmeyen durumlar için hasta yatağı kiralama fırsatları da sunan üreticiler, kısa süreli kullanımlarda sizlere destek olmaktadır.

Hasta yatağı seçimi için en önemli kriter hastanızın ne durumda olduğu ve ne tür ihtiyaçları bulunduğudur. Hasta yatağı karyolası ile kullanılması önerilen bu yataklarda, karyolalar büyük görevler üstlenir. Özellikle karyola kenarlarında bulunan koruyucu bariyerler, hem hastanın güvenliğini sağlar hem de hasta yakınlarının daha rahat müdahale etmesini kolaylaştırır.

Hastalarınızın oturmasını, bacaklarını kaldırmasını, havalandırma yapmasını, masaj sistemi olmasını göz önünde bulundurarak hastalar için yatak temini sağlanmalıdır. Bazı karyola modellerinde kendinden bulunan lazımlık ile tuvalet ihtiyacı için de kolaylık sağlanmış olur. Hastaların ihtiyaçlarına göre seçim yapılması gereken bu yatak modelleri, hem hastaların hem de hasta yakınlarının daha rahat ve konforlu bir yaşam sürmeleri için kilit noktalardan biridir.

Havalı Hasta Yatağı Modelleri

Hem hastaların hem de hasta yakınlarının çok daha rahat ve özgür olmasına olanak sağlayan bu hasta yatağı modelinde havalandırma sistemi mevcuttur. Yatan hastaların en büyük problemlerinden biri olan sağa ve sola döndürülme işlemleri, hasta yakınları için çok zorlayıcı olmaktadır. Bu sürecin periyodik olarak tekrarlanmadığı durumlarda ise hasta için bazı sağlık problemleri ortaya çıkar.

Bu rahatsızlıkların en başında ölümcül bir hale gelebilen yatak yaraları (ülser) ortaya çıkmasıdır. Hastanın devamlı olarak tek bir pozisyonda yatması, ağırlık ve basıncın etkisi ile yatağa baskı yapmasına yol açar. Yatağa devamlı olarak temas eden bölgelerde ter ve nem kaynaklı bazı tahrişler ortaya çıkar.

En başlarda hafif seyreden bu durum, zaman içinde derin yaralara sebep olur ve enfeksiyon riskini de beraberinde getirir. Hasta yakınının sürekli çevirme işlemlerini yapması bir hayli zorken, hasta için de çok ağrılı ve acılı bir süreç haline gelir. Ancak havalı yatak modelleri, bu problemlerin önüne geçer.

Havalı Yatak Kullanmanın Avantajları

Havalı yataklar bünyesinde bulundurduğu havalandırma sistemi sayesinde hastanın yatağa temas eden her noktası için bir üfleme sistemi ile çalışır. Bu sistem ter ve nem gibi olumsuzluklara karşı savaş açar ve yatak yarası oluşumlarının önüne geçtiği gibi, daha önce oluşmuş yaraların da daha hızlı tedavi edilmesini sağlar.

Hasta için büyük bir avantaj sunduğu kadar, hasta yakını için de büyük bir avantaja sahiptir. Devamlı olarak döndürülme işleminin tekrarlanamayışı ya da hasta yakınının gücünün yetmediği durumlarda etkili olan bu yataklar, tek bir tuşla kumandası sayesinde istenilen bölgelerde hizmet verir.

Havalı yatak modelleri

Masajlı Hasta Yatakları

Yatan hastalar için en büyük sorunlardan bir diğeri olan hareketsizlik kaynaklı olumsuzluklar, ilerleyen süreçlerde daha büyük problemlere yol açabilir. Hasta yatakları modellerinde bulunan masaj sistemi, hastanın istenen bölgesi için masaj özelliği sunar. Kan dolaşımını arttıran bu sistem, oluşan ve oluşabilecek ağrıların da önüne geçer. Bu sistem sayesinde hasta bakıcısına düşen masaj işlemi de ortadan kalkar.

Hareketli Yataklar

Birkaç motor sistemi ile çalışan hasta yatağı modelleri, hasta yakınları için büyük avantajlar sunar. İnsan gücü gerektiren bazı hareketler, bu yatak modelleri ile bir elektrik gücüne bağlı olarak otomatik gerçekleştirilir. Hastanın başını kaldırmak, oturtmak, ayağa kaldırmak gibi durumlar için kendiliğinden yardımcı olan bu sistem, hasta yakınına düşen işleri hafifletir.

Asansör sistemi bulunan yatak modellerinde yatağın tamamen aşağı ve yukarı hareketi, hasta yakınının hastayı kaldırırken ya da başka bir yere naklederken daha rahat ve güvende olmasını sağlar. Her modelde farklı aralıklar bulunan hasta yatağı fiyatları, sunduğu konfor ve hijyen ile hem hastaya hem de yakınlarına çok daha büyük katkıları sunar.

Hasta Yatağı Seçiminde Bakıcının Rolü Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön