Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yatağı Seçme

6 min

Hasta yatakları sayesinde tedavi sürecinde olan kişiler sorun yaşamadan dinlenebilir. Eğer havalı hasta yatağı alırsanız bunun yanı sıra masaj özelliğinden faydalanmanız mümkündür. Başlangıçta alışkın olmadığınız için vücudunuza bir şey batıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Fakat alıştıkça hasta yatağının masajı sizi rahatlatacaktır. Kimi hastalar tedavisi bittikten sonra bile kullanmaya devam eder. Firmaların hasta yatağı satın alma ve kiralama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bunun için yatak fiyatlarını araştırmanız fikir edinmenize yardımcı olur. Kullanım imkânı açısından hem hasta hem de bakıcı çok rahat eder. Bu yataklar normal koşullarda hastalara özel üretilir.

Fonksiyonları sayesinde oldukça kullanışlıdırlar. Birden fazla yatak modeli bulunduğu için detaylı araştırma yaptıktan sonra satın alma ya da kiralama hizmetinden yararlanmalısınız.

Motorlu Hasta Yatağı Özellikleri Nelerdir?

Motorlu hasta yatağı modelleri iki, üç ve dört olacak şekilde farklılıklara sahiptir. Hasta yataklarının modelleri kendine özgü birtakım özelliklere sahiptir. Motorlu hasta yatakları da manuel modellerden farklı özellikler barındırır. Motorlu hasta yataklarının süngeri yumuşak yapıdadır. Bu sayede hasta tedavi boyunca kendini rahat hisseder. Hastanın rahatlığını sağlayan bir başka özelliği terletmeyecek yapıda olmasıdır. Uzaktan kumandayla yönlendirilebiliyor olması sayesinde kişi yatağın pozisyonunu başka kişilere ihtiyaç duymadan ayarlayabilir. Eğer hastanın böyle bir imkânı yoksa bakıcı zorlanmadan uzaktan kumandayla yatağın ayarlamasını yapabilir. Tekerlekleri her yöne dönebildiği için hastanın taşınması zor olmaz.

Motorlu hasta yatakları

Üç Motorlu Hasta Karyolası Nedir?

Hasta yatakları için firma seçimi yaparken kaliteli ürün üretenlere ağırlık vermeye özen gösterin. Firmalarda bulunan hasta yataklarını inceleyerek hastanın durumuna uygun modellerden seçme imkânına sahipsiniz. Teslim süresini uzatmamaya özen gösteren firmalar hasta karyolası konusunda problem yaşamanıza sebep olmayacaktır. Sıkça sorulan sorulardan birisi üç motorlu hasta karyolasının ne olduğudur. Üç motorlu hasta karyolası, tıpkı diğer yataklarda olduğu gibi fonksiyonel özelliklere sahiptir. Yatakta üç farklı piston motoru bulunduğu için adı üç motorlu hasta yatağı olarak anılır.

Piston motorlarının işlevinin kolay hareket ettirmek olduğunuz hasta yatağı fiyatları araştırması yaptığınız zaman öğrenebilirsiniz. Evlerde çoğunlukla maliyet açısından daha uygun olduğu için iki motorlu hasta yatakları tercih ediliyor.

3 motorlu hasta yatakları

Yatak Çeşitleri Neye Göre Seçilir?

Hasta yatağının belirlenmesi için doktor gerekli kontrolleri yaptıktan sonra rapor yazar. Yazılan raporda hangi yatak belirlenmişse SGK o yatağın teminini üstlenir. Doktor hasta yatağını seçerken vücut ağırlığını dikkate alabilir. Sonuç olarak her hastanın vücudu farklı özelliklere sahiptir ve yatağın taşıma kapasitesini aşmaması gerekir. Hastanın yatağı kullanma süresi de göz önünde bulundurulur. Eğer hasta tuvalet ihtiyacını karşılayamıyorsa doktor kişinin rahatlığını düşünerek rapor hazırlar. Hasta çok kiloluysa taşıma kapasitesi yüksek yataklardan temin edilmesi gerekir. Doktorun kontrol ettiği bir başka faktör hastanın yaşıdır. Eğer hastaya uygun yatak temin edilmesini istiyorsanız alanında uzman kişilere başvurmalısınız.

SGK Hastanın Yatağını Ödemezse Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Hastanın ve bakıcının işini kolaylaştırmak için hasta yatağı büyük önem taşıyor. Doktor hastanın yatağa ihtiyacı olmadığını düşünürse farklı yollar izlemeniz mümkündür. Kısa süreliğine de olsa hasta karyolasına ihtiyaç duyuluyorsa hasta yatağı kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Firmalarla görüştükten sonra tedavi süresince ücret belirlenir. Hastanın tedavi süresi uzunsa ikinci el hasta karyolası temin etmeniz başvurabileceğiniz yollardan biridir. Bütçe konusunda problem yaşamıyorsanız hiç kullanılmamış hasta yatağı satın alabilirsiniz. Tedavi sürecinin uzamaması için ortopedik hasta yatağı tercih etme imkânına sahipsiniz. Eğer iki motorlu hasta karyolası alırsanız karyolada iki farklı motor bulunur. Bu sayede sırt ve ayak kısmı zorlanmadan ayarlanabilir.

Devlet Yatalak Hastaya Bakana Ücret Ödüyor Mu?

Yatalak hastaya bakan kişiye ücret ödenmesi için gerekli şartların sağlanması lazımdır. Ücret ödenmesindeki amaç hastanın yemek, bez ve bunlar gibi temel ihtiyaçlarının giderilmesinde yardımcı olmaktır. Hasta bakıcı ücret alırsa kişinin tedavi sürecindeki ihtiyaçlarına harcaması gerekiyor. Yatalak hastalar bakıma muhtaç olduğu için devletin sağladığı yardım iyi bir fırsattır. Sağlanan ücret sayesinde hasta yakınları ekonomik yönden sıkıntı yaşamaz. SGK hasta yatağı çeşitlerinden iki motorlu olanı doktor tarafından rapora yazıldıysa, dual motorlulara kıyasla daha rahat kullanılabilir. Özellikle bakıma muhtaç hasta çok kiloluysa ona uygun yatak seçimi yapılmalıdır. İki motorludan daha kapsamlı yatak gerekiyorsa üç motorlu hasta yatağı uygun görülebilir.

Devlet Yatalak Hastanın İhtiyaçlarını Karşılıyor Mu?

Devlet, yatağa bağlı tedavi gören kişiler için birtakım yapılanmalar yapıyor. Bunların başında yatalak hastaların yatak ihtiyacının giderilmesi vardır. Ayrıca hastaya bakan kişinin hesabına para yatırılır. Eğer sosyal hizmetlere başvurulursa bunların haricinde ek yardımlar alınması da mümkündür. Devletten yardım alınabilmesi için aranan koşulların başında yardıma muhtaç durumda olmak geliyor. Gereken şartlara uymayan hastaların ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmaz. Gerçekten ihtiyacı olan kişiler bu hizmetten yararlanabilir. Yatalak hastanın üç motorlu yatağa ihtiyacı varsa bu yataklar sayesinde yükseklik ayarlaması yapılabiliyor. Uzaktan kumandasıyla aşağı ve yukarı hareket ettirilmesi mümkündür. Dört motorlu yataklarda ise trendelenburg ve ters trendelenburg özellikleri görülür.

Hastane Yatakları Nasıl Kullanılır?

Dört motorlu hasta yataklarının avantajlı özellikleri arasında kan basıncını düzenlemesi vardır. Yoğun bakım ünitelerinde tercih edilen yataklar dört motorlu olanlardır. Son dönemlerde hasta yatağına büyük ihtiyaç duyuluyor. Bunun sebebi hastalıkların artması ve bu hastalıkların bir kısmının yata bağlı kalmaya sebep olmasıdır.

Hasta Yatağı Seçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön