Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yatağı Tipleri Ve Özellikleri

havali hasta yataklari 11

Hasta yatakları, hastaların hastalığına uygun üretilen yataklardır. Hastalar için kullanılan, hastayı iyileştirici özelliği olan medikal bir üründür. Hasta karyolası olarak da bilinir. Hasta yatakları hastanın çoğu zamanını geçireceği yataklardır. Evde kullanılan yataklardan çok farklı üretilen yataklardır. Her hastanın farklı yatağı vardır ve bu yataklar bu hastalığa göre üretilmektedir. Bu yataklar üretilirken hasta ve hastalığı göz önüne alınarak üretilmektedir. Vücudunda kırıklar olan bir hasta ile serum takılan bir hastanın yatakları birbirinden farklıdır.

Hasta Yatağı Türleri

Hasta Yatakları Tasarlanırken Nelere Dikkat Edilmektedir?

Hasta yatağı özellikleri bakımından genellikle katlanabilen dört parça olan yataklardır. Kenarlarında hastanın düşmesini engelleyen koruyucu kollar vardır. Hasta yatakların da bu koruyucu kenarlar olmazsa olmazdır. Hastanın düşmesini engeller ve düşme sonucu ortaya çıkabilecek yaralanma kanama tarzı olayların önüne geçer. Kenarların da baş kısmı, gövde kısmı ve ayak kısmı için ayarlanabilir düğmeler vardır. Kumanda yardımı ile de ayarlanabilir. Hasta yataklarının diğer bir özelliği de yerden yüksekliği belirli bir ölçüde olmasıdır. Hasta ayağa kalktığında rahatça kalkabilmelidir. Hasta yatakları istenilen zamanda hareket edebilmeli istenilen zaman da sabit kalabilmelidir. Bu yüzden hasta yatakları tekerleklidir.

Hasta yataklarının üretim malzemesi de kaliteli olmak zorundadır. Hasta büyük bir zamanını geçireceği yatakta konfor ve kalite önemlidir.

İşi Kolaylaştıran Hasta Yatakları

Hasta yatakları denince aklımıza gelen yer hastanelerdir. Hastane yönetimi her hastaya göre yatak bulundurmalıdır. Bu hastanın hastalığı süresini daha rahat geçirmesine yardımcı olacaktır. Gelişen teknoloji ve olanakları sayesinde bu konfor ve rahat sağlanabilmektedir. Hasta yatağı özellikleri açısından doktorun, hemşirenin, bakıcının veya hastaya refakat ve hizmet eden kişinin işini zorlaştıracak değil kolaylaştırıcı olmalıdır. Ayrıca bir hasta yatağında kullanılan malzemelere de dikkat edilmelidir. Çarşafı, alezi, süngeri gibi ürünlerde dikkat edilmesi gereken diğer bir konudur. Kullanılan ürünler temiz ve düzenli olmalıdır. Yatan hastanın bir nebze de olsa kendini evinde hissedip rahat ettiğini hissetmesi gerekir.

Bakım İşini Kolaylaştıran Hasta Yatakları

Hasta Yataklarının Kullanımında Hastaya Sağladığı Kolaylıklar

Hasta yatağı özellikleri açısından, konfor ve kullanım kolaylığı sağlayacak şekilde beklentilere cevap verir nitelikte olmalıdır. Hasta yatakların da ortopedik olması da diğer önemli konudur. Bazı hastalar, hasta yatağında bir saat bazıları bir gün veya bir hafta gibi kısa süreli vakit geçirebilirken bazı hastalar çok uzun süreli hasta yataklarında geçirmek zorunda kalabilirler. Uzun süreli hasta yatağında vakit geçirecek hastalar için bu yataklar daha önemlidir. Bir ömür boyu hasta yatağında yatmak zorunda yatalak hastalar da bulunmaktadır. Bu tür hastalarda bakıcı kişinin de rahatlığı düşünülmelidir. Bakıcı hastaya vereceği hizmeti en kolay şekilde verebilmelidir. Yatağa bağlı hastaların kişisel temizliği, yatak temizliği de kolay yapılabilir yataklar olmalıdır. Günümüzde tuvaletli hasta yatakları da mevcuttur.

Konforlu Hasta Yatakları

Hasta yatakları, günümüzde sadece hastaneler de değil evlerde rehabilitasyon merkezi klinik gibi yerlerde kullanılmaktadır. Hastanın evdeki konforu ve rahatı da önemlidir. Hasta felçli ya da yaşlı bir hasta ise evde de bu yatağa ihtiyaç vardır. Bu yatakların hastaya göre tasarlanmış olması hastaya hastalığını daha konforlu geçirmesini hastaya bakan kişiye de yardımcı olur.

Hasta Yatağı Türleri

Hasta yatağı özellikleri bakımından,  ahşap görünümlü hasta yatakları, ev tipi hasta yatakları, motorlu hasta yatakları ve havalı yataklar olmak üzere birçok fonksiyonel özelliğe sahip olarak dizayn edilmişlerdir. Birçok özelliği sahip olarak üretilen hasta yataklarının tasarımında birçok amaç hedeflenmiştir. Bunlar aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Ahşap Görünümlü Yataklar

Malzemesine göre ahşap görünümlü bu tip hasta yatakları; hastaya psikolojik destek sağlamada yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Hastanın, bu yatak sayesinde hastane ve hasta psikolojisinden biraz da olsa uzaklaşması amaçlanmıştır. Ahşap görünümlü yatakların diğer bir özelliği de istenilen zamanda koruyucu kolların aşağıya indirilerek baza olarak da kullanılmasıdır.

Ev Tipi Hasta Yatakları

Ev tipi hasta yatakları elektrikli, kumandalı ve hareketli olarak tasarlanan türleri bulunmaktadır. Ev tipi hasta yatakları evde kullanacak hastalar için ahşap görünümlü seçilir, bu da hastayı evinde daha rahat olmasını hissettirir.

Ev tipi hasta yatakları

Motorlu Hasta Yatakları

Hastanın kendi başına bağımsız hareket etmesi için tasarlanmıştır. Hareketli hasta yatakları ilk olarak İngiltere de üretilmiştir. 20 yüzyılda Willis Dew Gatch modern üç motorlu hasta yatağını icat etmiştir. Motorlu hasta yatakları 2 motorlu, 3 motorlu veya 4 motorlu olmak üzere üretilmişlerdir.

Havalı Hasta Yatakları

Bu tip hasta yatakları uzun süre veya sürekli yatan hastalar için kullanılmaktadır. Uzun süre yatakta yatmak zorunda kalan hastaların vücutlarında hareketsizlik yüzünden yaralanmalar ve vücutta tahrişler, aşınmalar olabilir. Havalı yataklar bu sorunlara çözüm bulmak ve hastanın rahatsızlığını da göz önünde bulundurularak üretilen modeldir. Havalı yatakların diğer bir özelliği de terleme yapmamasıdır.

Hasta Yatakların Temininde Kimlerden Yardım Alınabilir?

Bakıma muhtaç olan hasta yakınlarımızın hastaya bakımlarında kolaylık sağlamak amacıyla ve hastaların günlük yaşantılarını kolaylaştırmak amacıyla üretilen, birçok özelliğe sahip hasta yatağı temininde firmamızdan gerekli hizmeti rahatlıkla bulabilirsiniz.

Hasta Yatağı Tipleri Ve Özellikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön