Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yatağı Ve Normal Yatak Arasındaki Farklar Nelerdir?

kaliteli ve kullanisli hasta yataklari

Hasta yatakları, yatakta tedavi görmekte olan hastalar için üretilmiş olan yataklardır. Normal yataklardan farklı işlevleri ile birlikte ekstra olarak konfor sağlayan bir yatak türüdür. Bunun yanı sıra hasta bakıcısına da kolaylık sağlıyor. Hasta yatağı genellikle işlevleri ile hastaya kolaylık sağlıyor. Bu hasta yatakları ağırlık taşıma kapasitelerine göre farklılık gösterebiliyor. Bu yatakları diğerlerinden farklı kılan bir başka özellik ise malzemelerin cinsi, kalitesi ve konforudur.

2 Motorlu Hasta Yatakları Özellikleri 

2 motorlu olan hasta yatakları, hastaların en fazla ihtiyaç duydukları yataklardan bir tanesidir. Baş tarafını ve ayak tarafını yükseltip alçaltma hareketine imkân sağlayan yatak türleridir. Bu tür yataklar için güç veren elektrik motoruna bağlanmış olan bir el kumandası üzerinde düğmeler ye alıyor. Bu düğmeler sayesinde ayak ve baş kısımları yükseltilip alçaltılabiliyor. iki motorlu olan hasta yatakları genellikle 150 kg ağırlığında hastaları kaldırabilecek bir kapasiteye sahiptir.

İki motorlu olan hasta yatakları kendi içinde de iki farklı gruba ayrılıyor. Bunun nedeni ise başlık ve yan korkuluklarda kullanılan malzemelerin kalitesidir. Malzemeler eğer kaliteli ise iki motorlu olan hasta yatakları biraz daha pahalı olabiliyor. Bu malzemeler plastik, ahşap, demir, alüminyum gibi çeşitli malzemelerdir. Hasta yatağı kiralama fiyatları üzerinde bu malzemelerin direkt olarak etkisi bulunuyor. Bu özellikler sayesinde evde hasta bakımında en fazla tercih edilen yataklar arasında yer alıyor.

2 motorlu hasta yatakları

3 Motorlu Hasta Yatağı Özellikleri

Hasta yatağı modelleri oldukça fazladır. Bazıları manuel, bazıları tek motorlu, bazıları iki motorlu ve bazıları ise 3 motorludur. Havalı olan baklava şeklinde havalı olan ve daha fonksiyonlu olan hasta yatakları da bulunuyor. Üç hareketli olan hasta yatakları. İki hareketli olan hasta yataklarından daha fazla işleve sahiptir. Bütün iki motorlu olan özellikleri de taşıyor. 3 motorlu olan hasta karyolasında bulunan ancak 2 motorlu hasta yataklarında bulunmayan en önemli özellik ise 3 motorlu olan hasta yataklarının aşağı ve yukarı doğru asansör hareketine sahip olmasıdır.

Bu hasta yatakları hastalar için ekstra olarak kolaylık ve konfor sağlar. Bu hareket kabiliyetleri sayesinde hem hastalar daha rahat ediyor hem de hasta bakıcıları zorlanmadan hastalar ile ilgilenebiliyor. Bunun yanı sıra hastaların sedye veya tekerlekli sandalye gibi platformalar kolay bir şekilde geçiş sağlayabiliyorlar. Bu yatakların ağırlık taşıma ve kaldırma kapasiteleri daha fazladır. 200 kilo ile 300 kilo arasında değişkenlik gösteriyor. Bu hasta yatakları iki motorlu olan hasta yataklarından çok daha pahalı ve çok daha konforludur.

4 Motorlu Hasta Yatağı Özellikleri Nelerdir?

Dört hareketli olan hasta yatakları diğer bütün hasta yataklarından çok daha farklı ve çok daha fonksiyonludur. Trendelengburg denilen bir özelliğe sahip bir hasta yatağıdır. Bu özellik öne ve arkaya doğru dik bir açı ile konumlandıran, genellikle yoğun bakımlarda kullanılan bir yatak türüdür. Hastalar için son derece önemlidir bu yataklar. Hastaların daha kolay bir şekilde hareket etmesini sağlar. Evde kullanacağınız yataklar ile asla aynı değildir. Bu yataklar çok daha fonksiyonlu ve kullanışlıdır.

Hasta Yatakları Üzerinde Kullanılan Yatak Çeşitleri 

Hastanın direkt olarak yatak ile temas ettiği bölgeler son derece konforlu bir şekilde üretiliyor. Hastalar daha çok rahat etsin ve yatak yaraları meydana gelmesin diye yatağın kalitesi bir hayli arttırılıyor.

Parçalı Hasta Karyolası Üstü Yatakları

Bu özelliğe sahip olan yataklar, iki, üç ya da 4 parça şeklinde üretiliyor ve bu şekilde piyasaya sürülüyor. Bu şekilde üretilmelerinin nedeni ise, hasta karyolasının hareketli olan kısımlarına uyum sağlanabilmesi için.

Hasta karyolası üstü sünger yatakları

Visco Süngerden Üretilmiş Olan Hasta Yatakları

Visco sünger, üzerinde uyuyan hastanın vücut şekline duyarlı olan bir yatak türüdür. Hastalar için bu yatak çeşitleri oldukça önemlidir. Sürekli olarak yatağa bağımlı olan ve yataktan kalkamayan bireyler de yatak yaraları meydana gelir. Bu yaralar hastalar için fazlaca can yakıcı olabiliyor. Böyle bir olayın yaşanmaması için visco süngerler tercih edilebilir.

Son derece ortopedik olan bu süngerler yatak üstü olarak kullanılabiliyor. Çökmelere karşı oldukça dayanıklı olan yatak türleridir. Bu yatakların pek çok çeşidi ve türü bulunuyor. Hem hastanelerde hem de ev ortamında rahatlıkla kullanılabilir olan yataklar ve süngerlerdir. Yatak satın almak yerine yatak kiralamak daha uygun olsa da evinizde yatağa mahkûm olan bir birey için hasta yatağı satın almak çok daha mantıklı olacaktır.

Havalı Hasta Yatakları 

Havalı olan hasta yatakları tamamen müşteri odaklı olarak üretilmiş olan yataklardır. Hastalar bu yataklarda daha fazla rahat ediyor ve havalı olmalarından dolayı da yatak yaraları oluşmuyor. Havalı yatak modelleri normal yataklar gibi tek tip olarak üretilmiyor bunun aksine daha fazla çeşidi bulunuyor ve istediğiniz yerden dilediğiniz yere kadar götürebiliyorsunuz. Hasta yatakları daha çok yaşlılar ve hasta olan bireyler için üretiliyor.

Havalı hasta yatakları

Bu sebepten ötürü çok fonksiyonlu olan yataklardır. Bu yataklar vücutta yara bere, terleme gibi hastayı rahatsız edebilecek pek etkeni engelliyor. Normal evde uyduğunuz yataklarda hastalarınızı uyutursanız bir süre sonra vücutlarında yaraların meydana geldiğini gözlemleyebilirseniz. Bu sebepten ötürü hastalar için farklı farklı özelliklerde olan hasta yatakları üretilmiştir ve hala üretilmeye devam ediliyor.

Hasta Yatağı Ve Normal Yatak Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön