Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yatağında Kullanılan Ana Malzemeler Nelerdir?

hasta yatagi cesitler

Hasta yatağı modelleri hastalar için büyük kolaylıklar sağlamaya yönelik mekanizmaya sahip sistemli ürünlerdir. Yatağın yapım aşamalarında da temizlik kurallarına bir hayli dikkat edilir. Hastalar günlerinin büyük bir bölümünü bu yataklarda geçirir. Bu nedenle oldukça temiz ve konforlu olması gerekir. Hastanın bedeninin hava almasını sağlayacak mekanizmayı barındırması gerekir.

Bu nedenle hasta yatağı yapımında kullanılan malzemeler araştırılıp titizlikle seçilen malzemelerdir.  Kullanılan malzemeler ise temizliği kolay olan uzun süre dayanabilen türden olması gerekir. Kaliteli bir hasta yatağının ana malzemesi ise platindir. Platin malzemeden üretilmiş yataklarda odanın düzenli olarak havalandırma işlemi yaparak yatağında hava almasını sağlamak gerekir. Düzenli havalandırılan yatak oldukça temiz ve uzun ömürlü kullanım olanağı sunacaktır.

Hasta Yatağı Mekaniği Yapımı

Hasta yatakları hastane rahatı bakımından Mekanik bir sistematiği olan yatak çeşitleridir. Bu sistemin kurulum ve montaj aşaması doğru bir şekilde yapılması gerekir. Bu durumun aksi söz konusu olursa hastanın konforu hijyeni sağlamaz. Hasta yatağı modelleri otomatik sisteme sahip bir yatak ise iç tarafında hareket ettirmek için motor sistemi yer alır. Bu sistemin hareket etmesini sağlayacak olan bir kumanda vardır. Bu kumandanın kullanımının öğrenilmesi ve hastanın beden fonksiyonlarına göre ayarlanması hasta açısından oldukça önemli bir husustur.

Manuel özelliği olan hasta yatağı fiyatları motorlu olanlara kıyasla daha uygun oluyor. El ile ayarlanan yatak çeşitleridir. Bu sebeple bu yataklarda kumanda yer almaz. Hastanın rahatını sağlamak için otomatik sistem daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Yatakların iskelet aşaması güvenlik açısından büyük öneme sahiptir. Hasta yatağı yapımının ilk aşaması kurulum ve kesinlikle montajıdır. Montaj ve kurulum sağlam olmazsa hastanın güvenliği sağlanamamış olur.

Mekanik hasta yatakları

Hasta Yatağı Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Hasta yatağı yaparken ilk dikkat edilecek olan unsur temizliğidir. Hastanın sağlığı durumu bakımından temizlik büyük önem taşıyan bir ayrıntıdır. Özellikle ameliyatı olan hastalarda ve derin yaraları bulunan hastalarda iltihaplanma riski söz konusu olabilir. Bunu engellemek adına yatak yapımı eldiven ile gerçekleştirilmesi gerekir. Yatak koruyucu örtü kullanılması yatağın lekelenmesini engeller. Bu şekilde alez adı verilen ve koruyucu örtü sık sık değiştirilerek temizlik sağlanmış olur.

Hasta yatağında nevresim sermeden evvel bir çarşaf ara muşamba ve ara çarşafı serilmesi gerekir. Bu aşamadan sonra nevresim serilerek tam donanımlı rahat bir hasta yatağı yapılır. Hasta yatağında kullanılacak olan battaniye hastanın sağlık durumuna uygun nitelikte olması gerekir. Herhangi bir enerjiye sebep olabilecek kalitesiz battaniyeler kullanılması hasta açısından fayda sağlamak yerine zararı dokunabilir. Ayrıca hasta yatağında organik içeriye sahip rahat bir yastık ve beraberinde yastık kılıfı ve pike bulunması hasta açısından önemlidir.

Eklemeler Altında Hasta Yatak Çeşitleri

Birbirinden farklı olabilen hasta yatağı modelleri özellikle ekleme yapılması özelliği sayesinde büyük bir avantaj verebiliyor. Bu eklemeler arasında en başta sağlam bir yapıya sahip olan tekerleklerinden söz etmek gerekir. Bu şekilde hastalara ya kaldırılmadan ya da başka bir yatağa geçirilmeden rahatlıkla farklı bir odaya götürülür. Bunları artı olarak serum askısı ile beraber yemek masası ve yan korkulukları da sonradan eklenebilir. Ayak bölüm ile beraber sırt kısmından çeşitli açılarda hareket yeteneği sayesinde hastalar günlük yapılması gereken işlerini rahatça gerçekleştirebilir.

Hasta yatağı çeşitleri

Farklı özellikleri Altında Hasta Yatağı Modelleri

Bu konuda pek çok farklı hastaya çeşitleri adına öncelikle hastaların durumlarına göre özelliklerinden bahsetmek daha doğru olacaktır. Daha kapsamlı modeller ön plana çıkarılır ve kaliteli bir malzeme yapısı altında fabrikasyon bir üretim şeklinde piyasaya sunulur. Üzerine ilave edilen özellikler kapsamında en fazla tercih edilen lavabo seçenekleri ile beraber WC tasarımı ve aynı zamanda çağrı düğmesi sayesinde bakıcıları çağırma olanağı tanır. Her ne kadar hasta yatağı fiyatları da özelliklerine göre değişmiş olsa da hastalara yararları düşünülürse yatak fiyaı ikinci planda kalıyor. Felçli olan hastalar ile beraber yatalak insanlar ya da hareket edemeyen yaşlılar için bu hasta yatakları büyük bir rahatlık sağlamış oluyor.

Hasta Karyolası Seçilirken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Hastanın mevcut sağlığını korumak için hasta yatağı modelleri seçilirken öncelikle doktor görüşü almak vermiş olduğu tavsiye doğrultusunda yatak seçimi yapmak en doğru tercih olur. Hastanın rahat yatabileceği fazla yumuşak ya da aşırı sertlik özellikleri bulunmayan yataklar tercih edilmesi gerekir. Hastanın rahatlıkla yataktan aşağıya inip çıkabilmesi için hasta karyolası yüksekliği ayarlama yapılan bir karyola olması hem hasta açısından hem de hasta bakanın açısından kolaylık sunar. Hastanın rahatı açısından hasta yatağı hareket olanağının olması ve motorlu olması da oldukça önemli olan bir detaydır. Hasta karyolasını satın almaya müsait olmayan kişiler istedikleri takdirde hasta yatağı kiralama avantajını kullanabilirler.

Hasta Yatağının Sunmuş Olduğu Avantajlar Nelerdir?

Uzun dönem yatmak zorunda olan kişiler düşünülerek hazırlanan özel yasakların pek çok avantajları bulunur. Bu avantajlar hareket kısıtlılığı olan kişiler için hareket etmelerine yardımcı olan imkanlardır. Yatağın yüksekliği bu sayede yaralanabiliyorken aynı zamanda yanlarında bulunan korkuluklar da düşme riskini tamamen ortadan kaldırmış olur. Bu özellikleri sayesinde yatakların güvenilirliği ile hasta yakınlarının içi rahat ederken hastalar da hareket ederken kendi güvenliklerinden endişe etmemiş olur. Hasta yatağı fiyatları yatağın fonksiyonlarına paralel olarak değişim gösterir.

Hastalar İçin Daha İyi Konumlandırma

İnsanlar yatakta uzun dönem yattığı zaman yatağın bedenlerine uyguladığı basınç sebebiyle ciltte tahriş olarak bedenin bazı yerlerinde basınç yaraları oluşmasına sebebiyet verir. Sürekli yatmak zorunda olan bu hastalarda hastane yatakları ya da havalı hasta yatağı modelleri kullanımı sürekli yatmak neticesinde sırtta oluşan yatak yaralarını engellemeye büyük oranda yardımcı oluyor. Ayrıca yatmaktan kaynaklanan yara oluşumu riski taşıyan hastalar hasta karyolası üzerine serilecek şilte seçerken dikkat etmek ve sürtünmeyi azaltan bir yatak seçmeleri gerekir.

Hareketli hasta yatakları

Hareket Kabiliyeti Hastaların Konforunu Arttırıyor

Hareket kabiliyeti olan hasta yatakları sayesinde hasta yakınları hastaların yataklarını rahatlıkla hareket ettirebiliyor. Bu sayede hem hastanın rahat edeceği pozisyon rahat bir şekilde ayarlanabiliyor hem de temizlik yapılacağı zaman da hasta yakınları yatağın pozisyonunu rahatlıkla değiştirebileceği için bu açıdan da konfor sağlayacaktır. Hasta da bu sayede huzursuzluk yaşamayacaktır. Aynı zamanda yemek yeme gibi durumlarda yatağın oturur pozisyona gelmesi de ayrı bir konfor sağlayacaktır.

Hasta Yatağında Kullanılan Ana Malzemeler Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön